Hagyatéki kérdés


1566798 # 2016.10.12. 07:28

Kedves Szakértők,

végrendelkező hogyan győződhet meg arról, hogy korábbi végrendeletét, melynek megsemmisítését kérte, valóban megsemmisíttetett? Hol, kitől kell kérni ezt igazoló okiratot?

1566798 # 2016.10.12. 07:24

Kedves Szakértők,

ha végrendeletben egy kedvezményezett (alapítvány) neve és székhelye helyesen, de adószáma hibásan szerepel, akkor kell-e megváltoztatni vagy megsemmisíteni a végrendeletet? Játszik egyáltalán szerepet az adószám?

ObudaFan # 2016.09.24. 08:31

Számos alaki érvényességi feltétele van a végrendelet érvényességének, ha ezek valamelyikét nem teljesíti, akkor érvénytelen lesz.

Törölköző # 2016.09.23. 20:30

Tisztelt Segítők!

Édesapám hagyatéki tárgyalására való idézésben a közjegyző ezt írta a végrendelettel kapcsolatban:
" A közjegyző tájékoztatja, hogy a becsatolt másolatból egyértelműen nem tudja megállapítani,hogy az nem szenved-e alaki fogyatékosságban, de az bizonyos, hogy sérti X.Y. és X.Z. kötelesrész iránti igényét."
Mit jelenet az hogy alaki fogyatékosság? Valami formai hiányosság van benne? Lehet ilyen okból érvénytelennek tekinteni egy végrendeletet?

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.08.03. 21:13

Egyrészt legyen róla szerződés.
Másrészt ha van, és az egyéb tartozásaid, a közjegyzői díj, valamint a temetésed költségei levonása után lesz ennyi pénz a hagyatékban, akkor meg fogja kapni, mert az ilyen hagyatéki hitelezői igény megelőzi a kötelesrészt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.03. 21:08

Elég ez?
Tulajdonképpen igen. De azért nem ártana írásba foglalni azt a kölcsönszerződést.

abagabor # 2016.08.03. 19:59

Tisztelt Ügyvédek!
Nemrégiben a fiamtól 5 M Ft áthidaló kölcsönt kaptam a családi házam felújítására (amíg el nem tudom adni a másik ingatlanaimat). Kérdésem: hogyan tudom neki bebiztosítani azt, hogy váratlan halálom esetén ezt az összeget hagyatékon kívül megkapja (valahogy úgy, ahogy egy bankszámlán lévő összeget megkapna a javára szóló haláleseti rendelkezésem értelmében)?
Az 5 M Ft-ot azonnal visszaadnám neki, amint sikerül a másik két (6+15 M Ft értékű) ingatlanomat eladni, de 68 éves vagyok, és az ördög nem alszik.
A felújítás alatt lévő házamat (valamilyen módon) nagyobbrészt ő fogja örökölni, illetve rá fogom átruházni, de az 5 M Ft tartozásomat ettől az ügylettől különválasztva szeretném kezelni.
Az 5 M Ft-os kölcsönről nincs írásbeli dokumentum, csak az email váltások és az átutalás ténye. Elég ez?
Hozzáértő ügyvéd válaszát várom, a jogi megoldásra vonatkozó megbízás lehetőségével.
Üdvözlettel: Aba Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.16. 13:28

Jeleznem kell-e az önkormányzat hagyatéki osztályán
Szerinted?

Méhecske18 # 2016.06.16. 11:03

Tisztelt Fórum! Férjem váratlanul meghalt, valahol van egy gyereke, akiről semmit nem tudunk. Jeleznem kell-e az önkormányzat hagyatéki osztályán, illetve, ha nem találják, emiatt meddig húzódhat el a hagyatéki tárgyalás. Végrendelet nincs. Köszönöm válaszát.

CHIP84 # 2016.06.16. 09:05

Sajnos csak a többi következmény vállalásával oldható meg, hogy a kedvezményezett a haláleset után korlátozás nélkül rendelkezhessen a számla felett, és az ne kerüljön be a hagyatékba.
Három éve édesapám halála után több mint fél évig nem lehetett hozzáférni a közös számlánkhoz, mert nem volt haláleseti rendelkezés.
A kérdés másik felére elvileg megvan a válasz: az allampapir.hu oldalon jelzik, hogy az értékpapír számlákra nem lehet haláleseti rendelkezést tenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.15. 10:02

tettem egy haláleseti rendelkezést is, hogy esetleges halálom esetén is hozzáférjen a számlához.
Annak a rendelkezésnek azért egy kicsivel több és komolyabb következménye van.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.15. 10:01

Tessék?

nyipeha # 2016.06.15. 08:35

Tisztelt Fórum! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy 10M Ft. vételárral eladott ingatlan 1/4-ed részére vagyok örökösként jogosult úgy, hogy az 1/2-ed rész elhunyt szülőm házastársa része haszonélvezettel, akkor jelen törvények szerint mennyi lenne a rám eső rész?


Nyipeha

CHIP84 # 2016.06.15. 05:36

Feleségemmel közös bankszámlánk van, mindketten rendelkezhetünk felette, és tettem egy haláleseti rendelkezést is, hogy esetleges halálom esetén is hozzáférjen a számlához.
Tehetek-e a bankszámlához tartozó értékpapír számlára (konkrétan NYESZ)is haláleseti rendelkezést?

bimbus # 2016.05.19. 06:39

A sógorom nehezen fejezi ki magát, ezért szeretné, ha elkísérném a közjegyző előtti póthagyatéki eljárásra. Jelen lehetek-e? Ha igen, beszélhetek-e helyette vagy csak ügyvéd képviselheti?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.09. 13:49

Persze, persze... Mondja a remekjogász...

CHIP84 # 2016.05.09. 07:26

ObudaFan: Köszönöm a választ.
KBS.: Ebbe a "hülyeségbe" több százezren beleszaladtak. Ez egy intézményesített lopássorozat volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.09. 06:00

Istenem; "devizahitel károsult...". A hülyeség mint a járvány...

ObudaFan # 2016.05.09. 05:51

A testvéred a bank hozzájárulása nélkül a saját részét nem fogja tudni értékesíteni. Ti a vevőtől közvetlenül kaphatjátok meg a ti részeteket.

CHIP84 # 2016.05.09. 05:15

Tisztelt Szakértők!

Április 29.-i kérdésemet ismét bemásolom, hátha valaki tudja rá a választ:

Egy hagyatéki kérdésben kérném szakértők tanácsát:
Szüleim családi házát a három gyermek örökölte 1/3-1/3 arányban. Egyik testvérem devizahitel károsult, ezért a bank jelzálogjogot jegyeztetett be az ő részére.
A házat el szeretnénk adni. Kell-e ehhez a bank hozzájárulása, és beleszólhat-e a bank, hogy mennyiért adjuk el?
Ha találunk rá vevőt, mi lesz az eladás menete, és ki hogyan kapja meg az őt megillető részt?
Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2016.05.07. 11:28

Nagyon úgy tűnik, hogy elévült.

bimbus # 2016.05.07. 04:42

KBS!
Nem vártam el, hogy emlékezz a korábbi posztra, csupán a lehető legrövidebben, a lényeget szerettem volna leirni. Köszönöm a tanácsodat. (A kötelesrészre jogosult az alapeljárásban lemondott a kötelesi részről. A póthagyaték során a kötelesi rész utáni igény nem éled fel. ) A tárgyalás során mégis az került elő, hogy a köteles rész utáni igény nem évül el, hiába az eltelt több mint 5 év, ezért kérdeztem rá az elévülésre.
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.06. 20:42

OFF
Itt naponta olyan tucatnyi eset merül fel, em-mailban másik kb. két tucatra válaszolok - és akkor a futó ügyeimről nem beszéltem.
Érthető, ha nem mindig emlékszem a kérdezőkre és a régebben írt postjaikra.
Ha korábban már előadtad ezeket az előzményeket, akkor valaki már bizonyára azt válaszolta, hogy a felperes keresetét a bíróság valószínűleg el fogja utasítani. Nem azért, mert elévült a köteles részi igénye, hanem azért, mert lemondott róla.
ON

bimbus # 2016.05.06. 18:35

KBS!
A tágyalást(május 5.) megelőzően már részletesen írtam róla (04. 15.) és akkor azt mondtad, hogy elég lett volna csak azt kérdeznem... Nem akartam, hogy ismét sokat beszéljek. Egyébként a következő tárgyalás 06. 02.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.06. 18:05

Bimbus, és elsőre miért hallgattad el ezeket a nagyon is lényeges adatokat?