Öröklés - haszonélvezeti jog?


drbjozsef # 2020.03.03. 17:07

dr_Egyed_Zoltán,

Szerintem ez így nem pontos.
Bár nem értek hozzá, de szerintem az özvegy bármikor kérheti a Ptk. 7:59.§ szerinti megváltást - ami pont egy gyerekrész, és nem kell az örökösök beleegyezése.

Vagyis lényegében jót mondott az értékbecslő.

Vagy tévedek.

drbjozsef # 2020.03.03. 17:21

Btimi85,

Ha az özvegynek megfelel, hogy élete végéig lakik az ingatlanban, de nem örököl tulajdonrészt, akkor nincs teendője, ez a főszabály : ő kérheti a megváltást, de az örökösök nem kérhetik, ha ő nem akarja. Megkaőja a haszonélvezetet az ingatlanon és a hozzá tartozó berendezési tárgyakon, és ő lakhat ott ameddig akar.
Nem kell kifizetnie az örökösöket. Azok szépen várnak.

dr_Egyed_Zoltán # 2020.03.03. 17:26

Nem mondtam, hogy helytelen, amit az értékbecslő mondott, csak csodálkoztam, hogy tanácsokat ad. :)

A kérdésben viszont benne volt az is, hogy a 2-es opciót az özvegy nem szeretné, így valóban, amit utoljára írtál az várható, a tulajdonjogot megöröklő személyek várnak szépen.

Btimi85 # 2020.03.03. 17:39

Köszönöm a válaszokat.
Az özvegy gondolkodik mindkét verzión mert nem tudja hogy melyikkel járna "jobban". Nem biztos,hogy egyedül bírja majd a kertes házat.
Ha a 2. lehetőséget választja és nem tud fizetni egyenlőre a gyerekeknek, akkor a gyerekek követelhetnek bármit is az eladásig?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.03. 17:48

Bár nem értek hozzá,
Hallja maga! Mire szerény?

Én nem vagyok benne biztos, hogy a kérdező az özvegy oldaláról érdeklődött.

Btimi85 # 2020.03.03. 18:13

Én anyósom érdekét nézem,mivel a férjem az ő vér szerinti fia. Az elhunyt "csak" felnevelte.

drbjozsef # 2020.03.03. 18:15

Btimi85,

A második lehetőségben a „3 egyenlő részben oszlik meg az örökösök után, de nincs haszonélvezete és ki kell fizetnie a 2 gyereket” kitételből az első része igaz, a második viszont nem.

Ha nem kér haszonélvezetet, hanem a tulajdonjogot, akkor osztatlan közös tulajdonos lesz az örökösökkel. Aki birtokos, annak legfeljebb többlethasználati díjat kell fizetnie a többiek részének használatáért. De megvennie a többiek részét nem KELL.

Viszont ebben az esetben megteremti a jogalapot arra, hogy az örökösök a közös tulajdon megszüntetése iránt pert indítsanak, ez esetben, ha nem tudja kifizetni őket, akkor vagy ők veszik meg az özvegy részét (és egyéb megállapodás hiányában elveszíti a lakhatását), vagy elárverezik az ingatlant (és szintén a végén várhatóan utcára kerül).

Ha nem tudja fenntartani az ingatlant, akkor a legjobb megoldás a megegyezés. Valami kompromisszum. Sajnos ebben a helyzetben az özvegy áll a rosszabb oldalon, ha se a megvételre, se a fenntartásra nincs pénze.

aniko7777 # 2020.03.04. 21:29

Tisztelt fórumozók !
A volt férjemnek aki most már kb 10 éve az élettársam hivatalosan közjegyző elott .Van egy lakása ami csak az ő nevén van és 5 éve vettük Milyen módon irat hajtjuk átlegolcsóbban a nevemre .Élet társak közt van e illeték mentes ajándékozás vagy csak adás vétel lehet.Köszönöm válaszukat.

aniko7777 # 2020.03.04. 21:49

TIsztel Fórumozók !
A bejegyzett élettársamnak van egy holtig tartó ingatlan haszon élvezeti joga ezt én mint élettárs tudom örökölni vagy halála után elkell hagynom az ingatlan .Köszönöm válaszukat

drbjozsef # 2020.03.05. 05:54

aniko7777,

Élettársak között kell illetéket fizetni.

Az adás vétel illetéke 4%, az ajándékozásé 9%.
(Cserébe, öt éven belüli értékesítéskor több adót kell fizetni esetlegesen).

A haszonélvezeti jog nem örökölhető, az a jogosult halálával megszűnik. Ha neked nincs, akkor igen, idővel el kell hagynod az ingatlant.

dr_Egyed_Zoltán # 2020.03.05. 05:56

Nincs illetékmentesség. Visszterhes atruhazasnak alacsonyabb az illetéke. A haszonélvezeti jog forgalomképtelen jog, nem örökölhető.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.05. 07:24

A bejegyzett élettársat éppenséggel megilletné a kedvezmény. Csak ők - a leírása alapján - nem azok.

drbjozsef # 2020.03.05. 08:12

Nem hát.
(Nyilván keveri - ahogy én szoktam.)

aniko7777 # 2020.03.05. 20:33

Köszönöm a válaszukat .Nekunk van hivatalos bejegyzett èlettársi papírunk.Tehàt ha jól értem az nem azonos jogokkal bír mint hàzasàg . Tehàt a lakàst adàs vètelel lehet a nevemre àtiratni de 5 èvig nem ajànlatos eladni .ès így az eladàsi àr 4% kell befizetnem illetèkènt.

Grave7 # 2020.03.05. 21:28

Azonos nemű személyek létesíthetnek bejegyzett élettársi kapcsolatot.
Jobban meg kellene nézni, milyen papír is az...

drbjozsef # 2020.03.06. 06:00

aniko7777,

Igen. Ha 5 évig nem adod el, a legolcsóbb a vétel.
(regisztrált élettársak vagytok, nem bejegyzett.)

aniko7777 # 2020.03.06. 06:00

A kèrelmezök èlettàrsi nyilatkozatának az èlettàrsi nyilatkozatok nyilvántartàsba törtènö felvètelère irànyuló kèrelem .Akkor ez csak egy nyilatkozatnak szàmit .de hivatalosan semmi?

wers # 2020.03.06. 06:32

Nem kell megijedni, nem csak te kevered össze a kettőt.

https://kozjegyzotkeresek.hu/…-tudnia-kell

aniko7777 # 2020.03.06. 16:13

Piaci ár allat kedvezményesen eladhatja nekem a lakást annyiért amenyiért Ő vette 7 éve ?és az után fizetnék a 4% -ot

aniko7777 # 2020.03.06. 16:20

Hamár így belejöttem és ilyen kedvesek vagytok van még egy ingatlanos örökléses kérdésem .A szüleimnek van Velencei tónál egy nyaralojuk arra gondoltak hogy most állítólag illeték nélkül lehet egyenes águ rokonnak ajándékozni akkor a nővéremnek meg nekem adják .De nekem inkább az ára kéne és a nővérem azt mondta hogy ő kifizetné a rèszem és akkor övé lenne az ingatlan.De ha én kézpénzbe kapom az ajàndékot a szüleimtöl vagy a növéremtöl annak lehet hogy van illetéke?

drbjozsef # 2020.03.06. 16:39

aniko7777,

Piaci ár allat kedvezményesen eladhatja nekem a lakást annyiért amenyiért Ő vette 7 éve?
Természetesen. Akár 1 forintért is.

és az után fizetnék a 4% -ot
Na ez viszont sajnos nem. Az illetéket nem a ti - esetlegesen nem teljesen a valóságot tükröző - szerződésetek alapján szabják ki, hanem a forgalmi érték után. Egy adatbázisból, lényegében.

drbjozsef # 2020.03.06. 16:46

aniko7777,

Még egyszer : egyenes ági rokonok között minden illetékmentes. Szülő-gyerek. A testvérek egymás között nyilván nem.

Úgyhogy nektek eladhatják, elajándékozhatják illetékmentesen, sőt illetékmentesen is örökölnétek.

Ha a testvéred nem tervezi eladni a következő 5 évben a nyaralót, akkor ajándékozzák neki. Téged pedig fizessen ki, megegyezés szerint. Ez hivatalosan nem illetékmentes, de ha szülőnek ajándékozza a pénzt, ő pedig neked, akkor az is az lesz.
(Bár ez egyes értelmezések szerint az illeték elkerülésének célja miatt érvénytelen jogügylet, és illetékfizetést szabhatnak ki rá. Ha biztosra akartok menni, a nyaralót vegye meg a testvéred, a pénzt pedig ajándékozzák neked a szülők.)

aniko7777 # 2020.03.06. 16:50

drbjozsef köszönöm a gyors ès hasznos válaszait :)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.07. 09:05

Természetesen. Akár 1 forintért is.
Amit az adóhatóság - a becsült forgalmi érték és az 1 forint különbözete tekintetében - ajándéknak minősítene, és ennek megfelelően illetékelne.

cleopatra # 2020.07.05. 16:28

Üdv!
Haszonélvezeti joggal kapcsolatos kérdésem a következő: 2 gyerek a lakás tulajdonosa, és az apáé a haszonélvezeti jog. Az apának 25 éve van egy élettársa. Az apa, vagyis a haszonélvező halála után az élettársnak lesz akármi köze a lakáshoz? Esetleg kell neki valahányad részt fizetni, vagy netalán örökli a haszonélvezeti jogot, stb?