Gyermek személyi igazovány akadályozása


iboly4 # 2016.06.30. 10:34

Wers,

Németországba mennek, amennyire tudom, majd akkor lesz biztos, ha tényleg oda is mentek. Ennél többet én ma nem tzdtam csinálni. Útlevelet felajánlottam, nem akarta (kifizetni az azonnali díjat ) .

Végzésben benne van, hogy vissza kell adnia az okmányokat, remélem visszadja és akkor azzal tudok menni az újért. Úgy gondolom, ha hazahozza agyerekeket, akkor az okmányokon nem fog rugózni. A ha ott van :(

Júlis 30-ig érvényes az ideiglenes.

wers # 2016.06.30. 10:01

ideiglenessel EU-n belül utazhatnak
Nem éppen megfelelő felvilágosítást adtak. Ha határellenőrzést vezetnek be, ott nem biztos, hogy elfogadják. Főként pl. a horvátok nem szokták elfogadni. Nem ez szerepel a nemzetközi egyezményben, és rövid a lejárata is. Volt olyan eset, mikor még normált sem fogadták el, mert nem volt három hónapnál hosszabb az igazolvány érvényessége.
A menekültcirkusz miatt egyre szigorodik. De egyébként többnyire nincs az ideiglenessel sem gond.

Azt ne felejtsétek el, hogy az elkészült igazolványt csak az ideiglenes leadásával adják ki.

iboly4 # 2016.06.30. 09:43

Az okmányirodaban, amikor mondtam miért jöttem, első kérdés, apuka által aláírt nyilatkozt van e. Mondtam, megígerte, hogy jön. Így kaptam sorszámot. Reméltem, tényleg jön.

És eljött- bár késett, de ez nem számít, megvártuk az ügyintéző asztalánál-, aláírt, meglepődött, hogy a kapott papírral nem utazhat... De kértem ideigleneset és ezzel megoldodott a mostani helyzet. Az ideiglenessel EU-n belül utazhatnak. Szóval, az utolsó percben. Szerencsére ilyen nem lesz többet, a többi gyereknek 14 éves koruk érvényes a személyije ... Mire meg a kicsinek 3 év múlva kell z új, addigra csak jogerős lesz az ítélet a szülői felügyeletről.

wers # 2016.06.30. 04:53

„„Az okmány kiállításánál vizsgálják a másik szülő engedélyét”.

Most akkor hogy-is van ez ?!

Hát ez az, hogy nem mindenhol egyformán értelmezik, és van, ahol nem vizsgálják előzetesen.
Csak, ha a másik szülő panasszal él, de azt kapásból elutasítják, mert nem ellenkezhet, mivel kötelező.

wers # 2016.06.30. 04:47
iboly4 # 2016.06.29. 17:25

MEllesleg az EU bizt kárya kiváltásához kell a gyerek személyije...

iboly4 # 2016.06.29. 17:25

Kedves Wers,

tudnád nekem ezt a törvényt linkelni? Kinyomtatnám és holnap viszem magammal, ha mégsem jönne az ex, vagy nem írná alá... Nemszeretnék megint anélkül eljönni, hogy leadjam az igénylést.

Amúgy ha már kérdés: ha ex nem adja oda a gyerekek EU bizt kártyáját (tavaly kiváltotta nekik, ezt a bíróságon is elismerte, volt előtte is), adó kártyákat (ez mondjuk nem hiányzik) akkor én mit tehetek? Már azon kívül, hogy kivonatom a forgalomból és újat kérek ? Volt előtte is, nem kérte (mivel nem is mondta, hogy utaznak külföldre, mert nincs jogom tudni mit csinál a gyerekekkel az ő idejéban) , egyszerűen csináltatott újat. Ami alapvetően nem gond, mert úgyis lejárt tavaly nyáron a régi, a gond az, hogy nem adja oda az érvényeset. (ok, megoldom utasbiztosítással, ha kell, de miért teheti meg?)

groszfater@gmail.com # 2016.06.29. 16:51

Az okmány kiállításánál vizsgálják a másik szülő engedélyét”.

Most akkor hogy-is van ez ?!

groszfater@gmail.com # 2016.06.29. 15:19

HÚÚÚÚ-ha, ez tényleg nagyon egyszerű...:))) Wers-szerű

wers # 2016.06.29. 14:59

megpróbálom röviden és egyszerűen:
Onnan kezdve, hogy törvény kötelezi a gyermek törvényes képviselőjét arra, hogy gondoskodjon, hogy rendelkezzen érvényes személyt azonosító igazolvánnyal, nehéz értelmezni egy alsóbbrendű szabályozást, hogy ehhez a hozzájárulása kell. Nem mondhat nemet, akkor minek a hozzájárulás?

iboly4 # 2016.06.29. 13:40

Mivel nem ismerlek személyesen, így nem feltételezek semmit. Csak belinkeltem, amire hivatkozva 6 hete megy a huza-vona nálunk. Az eredménye az, hogy nem csinálják meg a személyit.

Gyámhivatal akkor került szóba és képbe, amikor az okmányiroda elküldött a lenti kor,rendeletre hivatkozva. Utána egyeztettek, megbeszélték és a lenti "eredményre" jutottak. Lehet, máshol másképp megy, itt így, sajnos.

wers # 2016.06.29. 13:33

iboly4, ugye nem feltételezted, hogy nem ismerem azt az ostoba szabályt, de mivel vonatkozik rá más is, és vannak ellentétek, nem így kell értelmezni összességében. (legalábbis utolsó parancs szerint)

wers # 2016.06.29. 13:29

Nem a gyámhivatalnál kell személyi igazolványt csináltatni, és ismerem a hivatal eljárását.

A hivatal nem bíróság, a párok nagy része össze sem házasodik, és egy csomó gyereket az egyik szülő neveli, úgy, hogy fogalma sincs, hol a másik. Tehát semmiféle bírósági határozat nem szabályozza. Igen bajos lenne az ügyintézés, és a törvény betartása. Mivel a szem.ig. alapból kötelező.

iboly4 # 2016.06.29. 13:22

Közben megtaláltam a jogszabályt:
http://net.jogtar.hu/…/getdoc2.cgi?…(19-20)#xcel

414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet
a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól

iboly4 # 2016.06.29. 13:19

De igazából nekem most az a félelmem, megállítják őket (mondjuk határátkelésnél, pl Ausztriában elég gyakori, közúti ellenörzés Vösendorf környékén) ott mi történik? Visszafordítják? Vagy mi a lehetséges kimenet? (Mindenféle vad dolgokat/feltételezéseket hallottam, fogalmam sincs mekkora igazságtartalommal)

Tudom, talán nem lesz semmi, de én az elmúlt 4-5 év tapasztalataiból kiindulva szeretnék felkészülni, amennyire lehet.

A 8-10 napot az okmányirodában mondták.

Még holnap felajánlom neki, hogy csináltassunk sürgösséggel magyar útlevelet, az elvileg azonnal- 24 H belül kérhető.
Eddig - 6 héten belül- 4* ajánlottam fel, hogy csináltassunk mind a 4 gyereknek magyar útlevelet, de válaszra sem méltatott. Ő kizárólag német útlevelet akar a gyerekeknek, amit viszont az ügyvédem és a gyámhatóság sem tart jó ötletnek (ettől még az állampolgárságuk megmarad a gyerekeknek, aztán 18 évesen már csináltathatnak maguknak ha akarnak) Ő is, gyerekek is kettős állampolgárok .

iboly4 # 2016.06.29. 13:14

Kedves Wers,

gyámhivatal kikereste, tényleg változott a jogszabály :( Annyit mondtak, ha nem hajlandó megcsináltatni/hozzájárulni, akkor jelentsem fel, mert ez szabálysértési eljárást von maga után. Na, erre én nem voltam hajlandó, erre találta ki az ügyintéző, adjak be kérvényt és a hozzájáruló nyilatkozatot, beidézi apukát, ha ott sem írja alá, akkor ő hivatalból feljelenti.

Itt a forrás is: (bár nem törvény)
https://ugyintezes.magyarorszag.hu/…0091202.html?…

"Cselekvőképtelen személyekre vonatkozó külön szabályok
A cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt álló kérelmező esetében a fentiekben meghatározottakon túl a kérelemhez be lehet mutatni a gondnokság alá helyezést tanúsító jogerős bírósági határozatot, valamint be kell mutatni a törvényes képviseletet igazoló jogerős gyámhatósági határozatot, valamint a törvényes képviselő személyazonosságát igazoló okmányt is.
Cselekvőképtelen kiskorú kérelmező esetében a fentiekben meghatározottakon túl, ha személyesen csak az egyik szülő jelenik meg, a kérelemhez csatolni kell a másik szülőnek (törvényes képviselőnek) a közjegyző, a fővárosi és megyei kormányhivatal gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala, a büntetés-végrehajtási szerv vezetője, a konzuli tisztviselő, a központi szerv vagy a járási hivatal előtt tett, vagy a szülő által kiállított, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, a személyazonosító igazolvány kiadásához hozzájáruló nyilatkozatát vagy a szülői felügyelet megszűnését, szünetelését igazoló jogerős határozatot is. Cselekvőképtelen kiskorú kérelmező esetén az eljáró törvényes képviselő személyazonosságát ellenőrizni kell. "

wers # 2016.06.29. 12:58

Már csak pár nap az elkészülés ideje, de közben kaphattok ideiglenes igazolványt, de azt korlátozottan fogadják el külföldön. Ez napról napra változik, érdemes előre érdeklődni.

wers # 2016.06.29. 12:54

"(13) A cselekvőképtelen kiskorú polgár részére a személyazonosító igazolványt a törvényes képviselő kérelmére kell kiadni. A korlátozottan cselekvőképes kiskorú és a cselekvőképességében részlegesen korlátozott nagykorú jogosultat a személyazonosító igazolvány kiadása ügyében megilleti az eljárási képesség.

(14) A polgár köteles a személyazonosító igazolvány kiadását igényelni, ha nem rendelkezik más érvényes, a személyazonosságát igazoló hatósági igazolvánnyal. A cselekvőképtelen kiskorú, valamint a cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt álló nagykorú polgár törvényes képviselője köteles biztosítani azt, hogy a kiskorú, valamint a cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt álló nagykorú polgár személyazonosságot igazoló hatósági igazolvánnyal rendelkezzen."

Én még mindig azon a véleményen vagyok, hogy egy szülő elegendő. (sőt, 14 év fölött már egy sem kell) Ha majd a másiknak ellenvéleménye van, utólag ki lehet kivizsgálni. De itt egy lejárt személyi van, tehát nem is kiadás, hanem hosszabbítás, a törvényi előírások szerint, tehát kötelező. Egyébként is kötelező.
Nem értem a hivatal hozzáállását. Gondolom sok vizsgálandó eset volt, és kapásból túl biztosítják. Hogy ne legyen utólagos panasz, mert az visszavet a hivatali statisztikán.

iboly4 # 2016.06.29. 11:55

Sziasztok, most az lenne a kérdésem, ha nincs a gyereknek személyi igazolványa, sem útlevele, akkor mit lehet tenni, ha külföldre akarja vinni a szülő? (háttértörténet : ex nem írta alá a legkisebb személyi kérelmét a mai napig ( 6 hete kérem erre, elküldtem a nyilatkozatot, kb hetente 1* írtam neki, minden személyes találkozásnál szóltam), elvileg holnap reggel végre eljön velünk, hogy aláírja, de ugye 8-10 nap, mire megérkezik, át lehet venni az igazolványt. Kérdés, ha így, iratok nélkül kiviszi külföldre (ma mondta, hogy pénteken egyből oda mennek, miután átvette őket) mi történhet? Van-e valami amit lehet tenni? Későn kapott észbe, utazás előtti utolsó nap talán hajlandó lesz aláírni... Mondjuk én közben (22-én) megkaptam a kizárólagos felügyeletet a bíróságon, de még nem jogerős, így nem tudtam intézni (külön rákérdeztem, egyből odamentem az ítélethirdetés után)
Itt most az a kérdés, mi van, ha papír nélkül kiviszi külföldre a gyereket. A többi körön rég túlvagyunk, jártam a gyámhatóságon is, hogy mi a teendő (ott abban aradtunk, beidézik apukát, ha nekik sem írja alá a beleegyező nyilatkozatot, hivatalból feljelentik, mert ez szabálysértési eljárást von maga után. Ezt most leállítottam tegnap, pontosabban megkértem az ügyintézőt, ha eddig nem ettt semmit, akkor várjon csütörtökig , bízom benne, holnap reggel tényleg eljön és aláírja) Kizárólagos nevelést és gondozást ír a végzés, de még nem jogerős. Mivel fellebezés várható, nem is lesz az. És nem, nem csinálják meg, már nem elég az egyik szülő január 1 óta. Nyilatkozat sem arról, hogy nem tartja a kapcsolatot, ráadásul nálunk tartja a kapcsolatot, csak ahol tud, nehezít, keresztbe tesz, szivat. Most is , amikor neki kell, akkor előtte 1 nappal elvileg eljön és aláírja. Amivel nem számolt, hogy azonnal nem lesz kész az irat.
Viszont én szeretnék tisztában lenni, hogy mi történhet, ne akkor kelljen kapkodva valamit kitalálni, utánanézni.

iboly4 # 2016.06.14. 16:43

wer, ha esetleg tudsz olyan okmányirodát, kormányablakot, ahol ezekkel tényleg megcsinálják és nem kérik az apa nyilatkozatát, szólj.

Bár aggályos, hogy - mivel tudok arról, hogy nem lehetne enélkül- milyen következménnyekkel járna, ha kiderül.

iboly4 # 2016.06.14. 16:40

Kedves wers,

pontosan ezt tettem. Amikor rákérdeztek az apai nyilatkozatra, akkor vettem elő a végzést. Első körben azt mondták az információs pultnál, hogy rendben, majd az ügyintéző elolvasta, megnézte, utána kérdezett és nem csinálta meg, elküldött. 2016. május, budaörsi okmányiroda.

wers # 2016.06.14. 15:24

hát túl van buzogva, hogy egyszerűen fogalmazzak.

Szerintem, ha csak a gyermek születési anyakönyvi kivonatát, a már kiadott igazolványát, és a magad okmányait vitted volna, nem kérdezősködtek volna.

Tudod, hány gyermek anyja nem tudja évekig, hol az apa? Bujdosik. Na mert nem akar gyerektartást fizetni.

iboly4 # 2016.06.14. 15:06

Kedves ObudaFan,

igen, van ideiglenes végzés, 2013-ból még. (Remélem, előbb-utóbb csak vége lesz (elvileg 22-én talán...) és lesz nem ideiglenes is, de hogy mikor lesz jogerős??? Gondolom, másodfok után leghamarabb, az meg eddigi tapasztalataim szerint min 7-8- hónap)

Vittem magammal az eredeti papírt, megnézték és elküldtek, hogy ez nem elég (bevitték a főnökig, nem az ügyintéző döntött egyedül). Irassam alá apukával a nyilatkozatot, vagy hozzam magammal. SEgíteni nem tudtak, mi van, ha egyikre sem hajlandó.

wers # 2016.06.14. 14:05

bocsi, nem ide akartam, ide csak egy jajj lett volna

wers # 2016.06.14. 14:04

414/2015. Kormányrendelet