lakásvásárlás


borbolya # 2006.11.29. 14:40

bocsánat, ingatlanügyek topipic, nem polgári jogi.

borbolya # 2006.11.29. 14:32

köszönöm a választ!

a probléma részletes leírását áttettem a polgári jogi topicba.

sziatok!

ObudaFan # 2006.11.24. 17:15

A bérlőnek ma már nem önkormányzati lakás esetén nincs elővásárlási joga. Hogy van-e a társasházi lakóknak, azt valóban a th. alapító okirata szabályozza.

woodslave (törölt felhasználó) # 2006.11.24. 10:45

Sztem neked bérlőként nincs elővásárlási jogod magántulajdonban lévő lakáson. Ismerni kellene a társasházi alapító okiratot, hogy szabályozzák-e az elővásárlási jog kérdését, mert ha nem akkor a társasház más lakójának sincs.
Az illeték 380.000,-Ft. Az ügyvédi díj 0.5%-2 v. 3 % is felmehet, de sztem az 1 % az általános.

borbolya # 2006.11.24. 10:33

Üdv mindenkinek!

lakásvásárlással kapcsolatban van néhány kérdésem. társasházi lakást bérlek egy magánszemélytől, több mint 5 éve.életvitelszerűen ebben lakom.írásbeli szerződés volt közöttünk, de ez az idők folyamán elkallódott, másolata van meg.a rezsiszámlák a tulajdonos nevére jöttek, de én fizettem mindet (igazolni ezt nem tudom, az említett okok miatt).bejelentve máshol vagyok.a lakást a tulajdonos el kívánja adni, én venném meg.a gond az, hogy a társasházi szomszéd (egy üzlet, nem lakás tulajdonosa) is meg akarja venni.kérdéseim elsősorban az elővásárlási jogra vonatkoznak:

1. ebben a helyzetben kinek van elővásárlási joga a lakásra? nekem, mint bérlőnek vagy a szomszédnak?

2.ha nekem van vele szemben elővásárlási jogom, a földhivatalnál elegendő a szóbeli nyilatkozat a bérlés tényéről/a szerződés másolata?

3.a lakás 9 M ft.erre mennyi tulajdonszerési illetéket kell fizetnem?

4.ügyvédi ellenjegyzés során elegendő a szóbeli nyilatkozat a bérlés tényéről/szerződésmásolat?

5.ügyvédi ellenjegyzés díja hány % szokott lenni általában?

6.elővásárlásra vonatkozó jogszabályok a PTK-ban vannak vagy másutt?

köszönöm a válaszokat!

tisztelettel: borbolya

Zoltán György # 2005.05.04. 16:56

Elsőre az adott, helyi önkormányzat jegyzőjénél érdeklődj, mert lehet, hogy nincs is erre kerete az önkormányzatnak.
Van ahol 18.000.-Ft, van ahol 2.000.000.-Ft és vissza nem térítendő.
Azaz változó.
Ha a jegyző odaadta a helyi rendeletet és szóban is eligazít, akkor otthon nézd át TE is!

Syl71 # 2005.05.04. 14:52

a következőben szeretnék tanácsot, elindulási támpontot kérni. Egyedül nevelem a lányomat, aki tartósan beteg. Lakást (új)szeretnék vásárolni, de nincs pénzem. Szocpolt vehetek fel egyedüli szülőként is (még nem volt a nevemen lakás)?
Azt olvastam vhol, hogy a lakóhely szerinti önkormányzat is adhat támogatást (kamatmentes kölcsön vagy vissza nem térítendő támogatás címen), megegyezően a szocpol mértékével. A benyújtandó kérelemben milyen törvényre vagy jogszabályra hivatkozhatok? Egyáltalán mi a menete egy ilyen kérelem elindításának és elbírálásának?
Választ megköszönve, maradok tisztelettel.
Syl71