Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

öröklés,ingatlan

drbjozsef # e-mail 2018.01.02. 10:41

gyula,

az örökös az örökölt vagyon értékéig, elsősorban ANNAK TÁRGYAIVAL felel a hagyatéki tartozásokért. Tehát a Te szempontodból messze ez a legegyszerűbb: felajánlod nekik, és ők oldják meg egymás között. További teendőd nincs.

gyula8005 # e-mail 2018.01.02. 10:24

Rendben, így fogok tenni. Kíváncsi leszek a reakciójukra, nem hiszem, hogy egyszerű lesz.

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

ObudaFan # e-mail 2018.01.02. 07:23

Persze, nyilván osztozniuk kell, amit le lehet nekik írni.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://members.chello.hu/tarczay

http://biroigyakorlat.blog.hu/

ObudaFan # e-mail 2018.01.02. 07:22

Ajánlott, postai levélben a legegyszerűbben.

tarczayaron@freemail.hu

gyula8005 # e-mail 2018.01.02. 00:04

Hogy tudom felajánlani a több hitelezőnek a teljes örökséget?

ObudaFan # e-mail 2018.01.01. 23:03

Csak az örökrészeddel felelsz az összes hagyatéki tartozásért, és ez így marad, amíg hülyeséget nem csinálsz. Egy ilyen értékesítéssel viszont lehet hülyeséget csinálni bőven. Fel kell ajánlani a hagyatéki hitelezőknek a teljes örökséget, nincs más jó megoldás.

tarczayaron@freemail.hu

gyula8005 # e-mail 2018.01.01. 12:19

Az értékesítéssel akkor túl bonyolult lenne? (lenne értelme, van még adós) Hogy nézne ki az egész? A közüzem, ami a vagyonomból próbál behajtani az jogos? Mi lesz, ha végrehajtást nyer, vagy nyerhet egyáltalán?

nonolet # e-mail 2017.12.31. 18:53

Ha az ingatlan értéke kevesebb a tartozásoknál...

Akkor semmi gyakorlati értelme nincs kínlódni még az értékesítésével is.
(az esetleges adó vonzatról nem is beszélve)

Értékesítsék a hitelezők.
Ha megnyerte, hagy vigye! alapon.

gyula8005 # e-mail 2017.12.31. 18:05

Igen, én is így gondoltam, a legrosszabb esetben nem tudom értékesíteni és árvereznek, abból valaki kap, valaki nem és még mindig marad egy közüzem a nevemen, aki visszamenőleg tőlem is be akarja hajtani és nem csak a hagyatékból. De szeretném az ingatlant értékesíteni és úgy helytállni, a jelzálognak van még adósa.

nonolet # e-mail 2017.12.31. 17:58

Mindenkinek felajánlod, hogy: tessék vigye a hagyatékot.

Mivel te csak a hagyatékkal felelsz.
Elviszik és kész vége az ügyeknek.

gyula8005 # e-mail 2017.12.31. 17:32

Nem utasítottam vissza. Akkor ugyanez a szituáció lenne a távolabbi rokonaimnál, beidéznének minden nem is ismert rokonságot, amit nem szoktak megköszönni, főleg, ha rosszul jönnek ki belőle és ennek elég jó az esélye gondolom.

drbjozsef # e-mail 2017.12.31. 16:57

"kaptál", tehát lezajlott a hagyatéki eljárás, örököltél, és nem utasítottad vissza a hagyatékot?

gyula8005 # e-mail 2017.12.31. 16:28

Üdvözlök mindenkit!

Örököltem és nem igazodok ki, hogy jövök ki ebből jól. Egyedüli örökös vagyok és a következőket kaptam:

• egy ingatlan
  • egy jelzálog hitel, aminek az negatív értéke magasabb az ingatlannál (CHF, régi és kamatos) és végrehajtás alatt van a tulajdoni lapon és hagyatéki hitelező
  • egy kisebb értékű közüzem a tulajdoni lapon, hagyatéki hitelező
  • egy nagyobb (ingatlan értékének a fele) közüzemi tartozás, ami nincs a tulajdoni lapon, de hagyatéki hitelező

Az utóbbitól egy kis extrát is kaptam, hogy átírta a számláját az én nevemre és visszamenőleg a teljes tartozást szeretné, a saját vagyonomból behajtani. Még csak határidőt kaptam, de szeretném felkészülten fogadni, ha jön a végrehajtótól a levél. Gondolom ez nem jogos. A végrehajtás előtt az ingatlant értékesíteném és tegyük fel, hogy sikerül majd.
Hogy tudom a tulajdoni lapot terhelés mentesre íratni, amikor a teher az ingatlan értékénél nagyobb?
A jelzálogjog miatt csak ennek a hitelnek kell helytállnom? Mi lesz a másik kettővel, hogy tudom rendezni, lehet erről valami papírt intéznem, hogy örökösként helytálltam és később ne követeljenek? Lenne valaki kedves és segítene rajtam egy válasszal, hogy mire számíthatok ebben a helyzetben?

drbjozsef # e-mail 2017.12.07. 20:39

Eni,

pontosabban : az örökös az öröksége erejéig felel a tartozásokért, elsősorban a hagyaték tárgyaival, de ha az már nincs meg, akkor a saját vagyonából is, de csak az öröksége értékéig. Ez ugye lehet probléma, mert ha megvan egy örökölt ingatlan, akkor azt értelemszerű felajánlani a hitelezőnek, hogy elégítse ki magát belőle ahogy tudja, de ha már nincs meg (mert pl. jelzálog nem volt rajta, és eladták), akkor vita lehet az értékén.

A tartozásokat az örökösök egyetemlegesen öröklik, tehát nem, nem tudjátok elosztani egymás között. Ha a hitelező azt látja, hogy az egyik örökös fizetőképesebb mint a többi, követelheti a teljes tartozást rajta, természetesen itt is legfeljebb az örökös örökrésze erejéig. Ennek ugye akkor lehet jelentősége, ha a tartozás kisebb, mint az örökség, mondjuk az össztartozás annyi, mint egy örökös része, akkor a fizetőképesnek tűnőtől, vagy amelyiktől akarja, követelheti az egész tartozás megfizetését, és akár egy örököst is végrehajtathat. Aztán a fizető örökös polgári perben követelheti a tartozást a többi örköstöl.

nonolet # e-mail 2017.12.07. 18:32

Az örökös csak általa örökölt vagyonnal felel.

Értelemszerűen!
Hisz nem kerülhet rosszabb helyzetbe
az öröklés miatt, mint amiben volt addig.

Eni28 # e-mail 2017.12.07. 18:03

Jó estét.

Érdeklődni szeretnék,hogy halál esetén a hiteltartozásért az örökös csak az örökölt vagyonnal és ingóság értékével felel vagy ha a hitel mértéke nagyobb,mint az örökölt vagyon és ingóság,akkor saját vagyonnal is felel érte?
Ha például az örökös egy hitellel terhelt ingatlan 25%-át örökli,akkor az ingatlanon lévő hitel 25%-át örökli és nem az egészet,ugye? Ha három felé osztják az ingatlant,akkor a hitel is olyan mértékben öröklődik,ahány százalékban az ingatlan is?
Előre is köszönöm,ha valaki tud ebben a kérdésben segíteni,remélem érthetően fogalmaztam meg a kérdésemet.

ObudaFan # e-mail 2017.12.04. 15:47

Kellene kérni póthagyatéki eljárást arra az ingatlanra.

tarczayaron@freemail.hu

farok666 # e-mail 2017.12.04. 15:44

Szép estét.

Meghalt nagyapám!
Nagyanyámmal házastársak.

NAgyapának volt része egy házban annak volt hagyatékija rendben lezajlott.

Amiben viszont laktak közösen 1/2 1/2 arányban azzal nem tudjuk mi van hibázott e valaki ugyanis annak nem volt hagyatéki eljárása tulajdon lap szerint is még közösen birtokolják.

Kérdezném esetleg csak megcsúszhatott a dolog a közös ház az automatikusan majd a nagymamám nevére kerül vagy jeleznie kell a hatóságok felé és ennek is lesz hagyatéki tárgyalása ahol 3 an örökölnek)nagymama és két gyerek)

Köszönöm a választ!

nonolet # e-mail 2017.12.03. 00:11

Nem tudhatod, mert lehet rajta teher is (jelzálog!!!).

Azonban,
HA!! elég értékes az a föld vagy ingatlan
(illetve a teljes hagyaték), akkor viszont
balgaság is lehet visszautasítani..
Hisz akkor juthat belőle neked is!
(a temetési költség és az esetleges öröklési illeték levonása után is)

Ésszerű megvárni a TÉNY számokat!
hogy milyen végső egyenleg jön ki.

Aztán a tény ismeretében dönteni és nyilatkozni
az elfogadás/visszautasítás kérdésében a tárgyaláson.

nonolet # e-mail 2017.12.01. 21:08

Amit kérdeztél arra az a válasz (vélhetően).

De nem azt kellett volna kérdezned.

nonolet # e-mail 2017.12.01. 21:07

Mert nem jól kérdeztél...

nonolet # e-mail 2017.12.01. 18:10

"45 ezer forinttal jönnék legrosszabb esetben is"

És nem ezt írtam?! hogy:
"Adj nekem 45 ezret így leszünk egálban"

Jaaa de, akkor ...?!

- -

"és ha ezt visszautasitom akkor fedezte a 160 ezer ft az egész 80 at amivel lognék sztem"

Hát nem vagy erős logikából és matekból...

Gondolkozz még ezen!
Mert ez így HIBÁS kijelentés.

HA visszautasítod, ha nem !!! a 45 ezer marad lógva...
Csak a matek alakul másként.

1.
Ha visszautasítod, akkor

250 ezer temetés
160 a hagyaték, ami MIND a tesóé lesz
(mert visszautasítottad a hagyatékot)
90 ezer a mínusz, mait illik közösen állnotok
ennek a fele azaz 45 ezer esik rád

2.

Ha NEM utasítod vissza, akkor

250 ezer a temetés
a fele illetNE!!! téged azaz 125
ezt kérheti tőled a tesó

160 a hagyaték
a fele illet téged azaz 80
Ezt odaadod tesónak

Fedezetlen marad még 125-80=45
Amit még jogosan kér tesó a hagyatékon felül is tőled.
Hisz 125 ezer jut rád temetésből.

Szóval: ha nincs más megegyezés, akkor a 45 jár tőled igyis-úgyis.

nonolet # e-mail 2017.12.01. 16:27

"Vagy mégis?"

Szerintem: vagy mégis.

AKKOR
HA!!! a hagyaték NEM ELÉG a temetési költségre SEM!

Mivel, egyik rokon sem kötelezhető
a temetési veszteség kizárólagos viselésére.

Különösen igaz ez arra aki vele azonos szinten köteles a temettetésre.

- -

Ezen konkrét esetben pl. a lét tesó van azonos sorban.

Mindkettő kötelezhető a temetésre együtt vagy külön-külön is, azaz egyetemlegesen felelősek érte!

Mondjuk volt 250 ezer a temetés.
Az egyik tesó fizette.

Aztán eljön hagyaték átadás ideje.
Amikor kiderül, hogy a hagyaték CSAK 160 eFt.
Azaz nem elég a 250 ezres temetésre.
A tesó mínuszban maradt 90 ezerrel.

EKKOR jogos, hogy azt mondja a másik tesónak.
"Tesókám te is temetésre éppúgy köteles voltál,
mint én ezért kérem tőled a veszteségem felét.
Adj nekem 45 ezret így leszünk egálban."

Szerintem.

Mivel milyen alapon kéne két azonosan kötelezett közül csak az egyiknek buknia? ha bukta van a végén, mert kevés hagyaték még a temetésre is.

Csak mert ő volt kéznél?
vagy
Mert őt jelölte ki hatóság?
Ugyanígy kijelölhette a másik tesót is!
Akkor most ő követelné a bukta részt a tesójától...

A fő kérdés tehát az, hogy:
A hagyaték elég a temetési költségre?!

HA elég rá, akkor nincs ügy.

HA NEM elég rá, akkor lehet ügy.
Az örökségtől függetlenül is!!!
Sima polgári követelésként.

drbjozsef # e-mail 2017.12.01. 14:15

ObudaFan,

javíts ki, de jól tudom, hogy a "temetésről gondoskodni köteles" és a "temetési költségeket kifizetni köteles" az két külön fogalom?

Eltemettetés _intézésére_ a törvény szerint köteles aki köteles. Ha ő nem örökös, akkor a temetési költségek (a helyben szokásos mértékig) hagyatéki tehernek számítanak, és az örkösök fizetik.

Ha a kérdező örökös NEM lesz, mert visszautasítja, de a testvére örökös lesz, mert nem, akkor nem követelhet semmit a kérdezőtől, akkor se, ha a hagyatéki vagyon nem adja ki a temetési költségeket.

Vagy mégis?

ObudaFan # e-mail 2017.12.01. 13:22

1999. évi XLIII. törvény
a temetőkről és a temetkezésről

20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni:

1. aki a temetést szerződésben vállalta;
  2. akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;
  3. végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa;
  4. az elhunyt egyéb, közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint.

tarczayaron@freemail.hu