Társasházi jog


mgabi # 2015.04.14. 20:38

Társasház osztatlan közös tulajdonában lévő kertben az egyik tulajdonos akár 20 méterre is megnovo sovenyt akár ültetni. Földszinti lakásomat ez már 3 méternél be fogja arnyekolni ha a többi lakót nem zavarja meg tudom e akadályozni

bundori # 2015.04.14. 14:30

Szomorú, meegadták az ép.engedélyt, csak nem úgy épitették, ahogy kellett volna.
Per lett a dologból, ez alapján nincs fennmaradási engedély a tűzoltóság részéről sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.14. 14:29

a társasházi trv-ben ez az én olvasatom szerint nem szerepel.

Akkor ezt nyilván nem olvastad: Tht. 3. § (3) A közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk - vagy a szervezeti-működési szabályzatban ettől eltérően meghatározott mérték - szerint felelnek az egyszerű (sortartásos) kezesség szabályai szerint.

bundori # 2015.04.14. 14:23

A lakásbiztositásom vonatozik tűzesetre, a házé nem
tudom,sajnos nem láttam.

Szomorú örökös # 2015.04.14. 05:24

bundori
A mi társasházunk tetőtérbeépitésének a tűzoltóság sem adta meg a fenmaradási engedélyt

Nem lett volna előbb az engedélyt megszerezni és utána beépíteni? Így sajnos nem marad más, mint a bontás, mert ha nem, akkor bünti lesz, akár többször is. Komolyan megéri? Már bocsi, de nekem eszembe se jutott volna engedélyek nélkül beépíteni egy tetőteret. Bár van egy sejtésem, hogy kinek az instrukciói alapján történhetett alapból az a tűzoltósági ellenőrzés...nagyon szerethetnek téged abban a házban. :-)

bundori # 2015.04.14. 04:41

Business Law, építéshatósági jegyzőkönyv van

mgabi # 2015.04.13. 18:35

Rendszeresen olvasom a jogi szakértők véleményét, s tapasztalom is, hogy a tulajdonostársak a társasház tartozásaiért tulajdoni hányadaik arányában sortartó kezesként felelnek., ill, ugyanezt a lakszöv esetében is.
Azonban sem a lakszöv trv-ben sem a társasházi trv-ben ez az én olvasatom szerint nem szerepel. Mi alapozza akkor meg ezt a sortartó kezességet? Amelyet egyébként amikor pl. egy többszázmilliós panelprogramot megszavaztatnak, akkor a közös képviselők - tisztelet a kivételnek - nem szoktak közölni.

bundori # 2015.04.13. 16:14

Hagyjuk már a melledumát, azt talán tudni illenék, hogy pékségekre is vannak tűzvédelmi előirások.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 16:09

Lakások is kigyulladnak. Tiltsuk be a lakhatást?

bundori # 2015.04.13. 16:01

Igen, mert nincs hő-es tűzálló szigetelés a kemence felett.
Hiába eletromosak a sütőkemencék, azért gyulladnak ki pékségek. Vajon miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.13. 15:58

(A mai pékségek elektromos kemencét használnak.)

bundori # 2015.04.13. 11:12

Válaszolna valaki?

bundori # 2015.04.13. 04:12

A mi társasházunk tetőtérbeépitésének a tűzoltóság sem adta meg a fenmaradási engedélyt, a ház aljában pedig tűzvédelmi előirásoknak sem megfelelő pékség üzemel.
A háznak van biztositása és bizonyos lakásoknak is.
De ha tűz van, a biztosító vajon fizet akár a háznak, akár egyes lakásoknak?

vroy777 # 2015.04.12. 18:10

Üdvözletem!

8 lakásos társasházban lakom (tulajdonosként), melyhez 8 garázs tartozik az udvaron belül. A társasház 2 oldalról nyitott, mindkét oldalon kapuval lezárva. Illetve az egyik felén még egy zöld Opellel is. Mindig. A tulajdonosa garázsában nincs már hely az autónak (miért is lenne), így azt csak úgy leteszi a kapu elé, mértanilag pontosan az út közepére, gyalog még elfér az ember mellette, járművel már esélytelen. Az illető el is ismeri, hogy mindez szándékos, mivel övé a szélső garázs, övé az az oldal, övé ott a bejáró, más ott ne mászkáljon. Fél éve (mióta itt lakom) vitázom vele emiatt, mert ilyen nincs, hogy önkényesen lezár egy utat, de a többi 6 lakó meg birka és inkább tolong a másik oldalon. "ez így lett megbeszélve"- mondja büszkén a fazon, én meg nyelem az ideget. Nem hiszem el, hogy ezt megteheti, a tulajdoni lapomon az udvar osztatlan közös tulajdonként szerepel, én ezt úgy értelmezem OSZTATLAN és KÖZÖS, tehát nincs az, hogy ez az enyém, ez a tiéd, ide nem jöhetsz, oda nem állhatsz. Mit tehetek ezzel az emberrel szemben? Közös képviselőnk nincs, állítólag sose volt, se bejegyzett-kifüggesztett társasházi szabályzat, amire itt hivatkozni tudnék. De valamit csak léphetek. Jelentsem fel? Nem a parkolóhelye kell, nem az udvar, csak szeretnék kihajtani egy kapun.
Köszönöm, ha tudtok segíteni!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.09. 11:10

Igen.

adwil # 2015.04.09. 10:26

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor !

Kicsit megkésve, de köszönöm a válaszát.
Felújítási alapot képzett a ház, de az nem elég a felújításra.

Még annyit kérdeznék, ha a többség megszavazza a hitelt, de van aki ellene szavaz,
akkor később a hitel ellen szavazótól is behajthatnak tartozást ha esetleg a ház nem fizet?

Tehát a szavazatától függetlenül kezessé válhat ?

Köszöntettel

Munich # 2015.04.09. 10:05

Kedves Fórumozók!

Budapesti, V. vagy XIII. kerülteben müködö, rendkivül sikeres ügyvédet keresek, társasházjogban illetve tulajdonjog elleni sérelem ügyében.
Tudnátok valakit ajánlani? Elsödlegesen, egy lehetöleg ingyenes jogi tanácsadásra lenne szükségem, hogy megtudjam van-e értelme egy persekedésnek illetve milyen eljárás a célszerü?
Várom a válaszokat, mert utazások miatt, sürgösen kellene egy jogi képviselö.
Èrdekelne az is, hogy van-e értelme egy Advokat biztosításnak?
Üdv mindenkinek, köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.08. 14:02

Ha minden tulajdonostárs meg tudja fizetni a felújítás költségének rá eső részét, akkor nincs szükség kölcsönre.
Ha a társasház megfelelő felújítási alapot képzett volna, akkor sem lenne.
Határozattal lehet egyösszegű, egyszeri befizetésre kötelezni a tulajdonostársakat; de elég problémás, hogy az, akinek nincs ennyi megtakarítása, hogyan teremtse elő az összeget. (De még mindig kevésbé problémás, mint mindenki különtulajdonának az elzálogosítása.)

adwil # 2015.04.08. 13:53

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm a válaszát. E szerint csak a saját tulajdont lehet megterhelni.

Ön azt írja, hogy

"Abba meg én nem mennék bele, hogy a társasház kölcsönének biztosítékaként jelzálogjogot engedjek az önálló tulajdonú lakásomra."

ezzel kapcsolatban mi lehet a jó megoldás ?
A háznak felújításra mindenképp szüksége lenne.
Létezik olyan lehetőség, hogy nem a saját tulajdont terhelik meg ?
Azért merült fel az előre egy összegben fizetés /tul.hányad arányában/, hogy a terhelés elkerülhető legyen.
Akkor az nem müködöképes ?

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.04.08. 10:52

A társasház által felvett kölcsön biztosítékaként nem lehet az egyes tulajdonosokat a közös tulajdonból megillető tulajdoni hányadokra jelzálogjogot bejegyeztetni. Már csak azért sem, mert az a hányad elválaszthatatlanul hozzátartozik az önálló tulajdonú lakáshoz (nem lakás céljára szolgáló helyiséghez), önmagában nem forgalomképes - így fedezetül sem szolgálhat. Abba meg én nem mennék bele, hogy a társasház kölcsönének biztosítékaként jelzálogjogot engedjek az önálló tulajdonú lakásomra.

A tulajdonostársak a társasház tartozásaiért tulajdoni hányadaik arányában sortartó kezesként felelnek.

adwil # 2015.04.08. 10:34

Tisztelt Fórumozók!

A következő kérdésben kérném segítségüket.
Adott egy társasház, ami hitelt kiván felvenni közös tulajdonú helységek felújítására.

A kérdés az lenne, ha egy tulajdonos a hitel tulajdoni hányadának ráeső részét előre kifizetné, akkor megoldható-e az, hogy adott tulajdonos tulajdoni hányadára ne kerüljön jelzálog ?

Ezzel kapcsolatban, ha esetleg valamiért a többi tulajdonos nem fizet, akkor az előre fizető tulajtól ne lehessen behajtani a tartozást.
Úgy tudom a társasházban a lakóközöség egyetemlegesen felel a felvett hitel visszafizetéséért.
Egy esetleges későbbi eladás miatt lenne érdekes, hogy tehermentes legyen az ingatlan.

Köszönettel

csorgosipka # 2015.04.04. 18:34

Tulajdonosok több, mint 10 %-ának kérésére a közgyűlés a 30 napon túlmenően, pár nappal azt meghaladóan kerül összehívásra.
Érvényes-e így a közgyűlés?
Mi a további teendő?

ObudaFan # 2015.04.02. 14:17

csorgosipka

Konkrét tiltás szerintem nincs, de az SZB feladata az ellenőrzés, nem szerencsés, ha éppen az SZB tagja, elnöke végez olyan tevékenységet, amit a leginkább kellene ellenőrizni.

csorgosipka # 2015.04.01. 15:17

Lehet-e SZB tagja/elnöke banki aláíró a társasházban?
(Az Alapító okirat és az Szmsz erről semmilyen módon nem rendelkezik.)
Mi szabályozza, vagy tiltja ezt?

A választ előre is köszönöm.

t-boy # 2015.04.01. 13:35

köszi, ezt tudom, de az elektronikus beadványt nem lehet kitölteni adószám nélkül. visszadobja a gép. végrehajtói kamara és a közjegyzői kamara pislog mint ponty a szatyorban. nem tudják a megoldást!
szuper, nem?