A fogyasztókat megtévesztő információk miatt folytatott ellenőrzést a Pest Vármegyei Főügyészség egy országos hálózattal rendelkező egészségügyi szolgáltató által kínált táplálék-érzékenység teszt kapcsán, mert a szolgáltató elhallgatta, hogy a kínált egészségügyi vizsgálat tudományos alapja jelenleg tisztázatlan.
Magyarország Ügyészsége a fogyasztók érdekében végzett tevékenysége körében kiemelt figyelmet fordít az egészség védelmével kapcsolatos termékekre. Ugyanis az ilyen termékek célcsoportját azok a fogyasztók képezik, akik egészségtelennek ítélt életmódjuk, illetve betegségük, betegségtől való félelmük, vagy egészségük megőrzése érdekében az átlagosnál nagyobb jelentőséget tulajdonítanak egy termék egészségi állapot felmérésére való alkalmasságának. A laikus fogyasztók viszont az ilyen termékek tényleges hatásosságáról, az azzal kapcsolatos pro és kontra tudományos eredményekről ismeretekkel nem rendelkeznek, ezért kiszolgáltatottabbak, könnyebben befolyásolhatók. Ezért
kiemelkedően lényeges, hogy tudományosan bizonyított állításokon alapuló, valós tájékoztatásban részesüljenek, a nem megfelelő szinten bizonyított állítások a fogyasztók érdekeit különösen súlyosan sértik.
Jelen esetben a Pest Vármegyei Főügyészség egy országos hálózattal rendelkező egészségügyi szolgáltató által kínált táplálék-érzékenység teszt kapcsán végzett ellenőrzést. A Főügyészség azt állapította meg, hogy a táplálék-intolerancia teszttel kapcsolatosan a vállalkozás által közzétett leírás azt a látszatot kelti, hogy a vérben mért táplálék-specifikus IgG ellenanyagok koncentrációjából egyértelműen és kétséget kizáróan következtetni lehet a táplálék-intoleranciára, azaz az eljárással étel-érzékenységet lehet igazolni. A teszt elnevezése önmagában is ezt sugallta, mert azt a benyomást keltette, hogy a vérvizsgálattal elvégezhető teszt biztosan kimutatja milyen ételekre érzékeny a fogyasztó szervezete.
A főügyészség által beszerzett egészségügyi szakmai állásfoglalások szerint az említett vizsgálatok tudományos alapja jelenleg tisztázatlan.
A vállalkozás maga is megerősítette az ügyészi megkeresésre adott válaszában, hogy nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az lgG alapú étel-érzékenység tesztek valóban alkalmasak az ételintolerancia megállapítására.
Mindezek alapján az ügyészség azt állapította meg, hogy
a vállalkozás a termék kereskedelmi kommunikációjában elhallgatta ezt a fogyasztói döntéshozatal szempontjából jelentős információt, mellyel a vállalkozás megvalósította a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmát.
A fentiek miatt az ügyészségnek lehetősége nyílt fogyasztóvédelmi per (ún. képviseleti kereset) indítására. A törvényi előírások szerint viszont perindítás előtt az érintett vállalkozással egyeztetni kell a jogsértés önkéntes megszüntetése érdekében. Erre tekintettel a Pest Vármegyei Főügyészség perelhárító ügyészi felhívást intézett a vállalkozás felé. Az ügyészi fellépés eredményeként a vállalkozás kiegészítette és közzétette a fogyasztóknak szóló információkat, így a jogsértés gyors és hatékony megszüntetése révén perindításra már nem kellett, hogy sor kerüljön.