Benyújtotta a kormány kedden a parlamentnek a kéményseprésről szóló új törvényre vonatkozó javaslatát, amelynek szerint a katasztrófavédelemhez kerülne a lakossági kéményseprési közszolgáltatás.

A kormány már januárban közzétette a törvény tervezetét, amelyből kiderült, hogy az önkormányzatoktól a katasztrófavédelem venné át a kéményseprési közszolgáltatást.

Pintér Sándor belügyminiszter terjesztette be az Országgyűlésnek a törvényjavaslatot, az indoklásában pedig azt írta: a kéményseprő-ipari közszolgáltatásban jelentkező zavarok “bizonytalanságot okoznak” az ellátásban, ami tűz- és életveszélyes, ezért a jelenlegi rendszer nem tartható fenn.

A kéményseprő-ipari szolgáltatás stabilizálása a lakossági ellátásban csak teljes körű állami szerepvállalással lehetséges – közölte a tárcavezető, aki ezért azt javasolja, hogy a jövőben a hivatásos katasztrófavédelmi szerv biztosítsa a kéményseprést a lakosságnak.

A Belügyminisztérium számításai szerint a feladatvétel miatt 1350 kéményseprői és adminisztratív dolgozói státuszra lesz szükség a katasztrófavédelemnél.

Az előterjesztés indoklásában azt is írták: az a kormányzati szándék, hogy a lakosság rezsiköltségeit a lehető legalacsonyabbra csökkentsék, összhangban áll azzal, hogy a lakossági kéményseprő-ipari ellátást a kabinet ingyenessé akarja tenni.

A hatályban lévő kéményseprő-ipari közszolgáltatási szerződések 2016. január 1-jén szűnnének meg.

Szakszervezet: veszélyben a kéményseprő szakma és a lakosság biztonsága is

Veszélybe került a kéményseprő szakma és a lakosság biztonsága is azzal, hogy a kormány egyeztetés nélkül nyújtott be törvényjavaslatot a kéményseprési közszolgáltatás katasztrófavédelemhez sorolásáról, nem foglalkozva a szakma elméleti és oktatási alapkövetelményeivel – állítja a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000).

A HVDSZ 2000 konzultációt, megállapodást követel a törvény elfogadása előtt.

Az érdekvédelmi szervezet közleményét a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) juttatta el az MTI-hez, hozzáfűzve: egyetért a HVDSZ 2000 követelésével, hogy a törvény elfogadása előtt az érintettekkel egyeztessen és megállapodásra jusson a kormány.

A közleményben rámutatnak: a működési zavarok, amelyek mesterségesen a költségszint alá kényszerítették az egyes díjakat, a kormány műszaki és gazdasági hozzáértést nélkülöző döntései miatt alakultak ki.

Az érdekvédelmi szervezet úgy véli, megvalósítható az a politikai szándék, amely szerint ingyenes kéményseprést kérhet a lakosság, de csak abban az esetben, ha az állami beavatkozás arra korlátozódna, hogy a feladatellátáshoz – akár nonprofit szintig – szükséges finanszírozási feltételeket biztosítaná.