Az online shopot is működtető áruházlánc vásárlási feltételei miatt indított közérdekű pert a Pest Vármegyei Főügyészség. Az ügyészség álláspontja szerint az általános szerződési feltételek több pontja is egyoldalúan hátrányos a fogyasztókra.
A parfümériák és drogériák forgalma igen jelentős Magyarországon. A napi fogyasztási termékek jelentős részét ezekben az üzletekben szerzik be a fogyasztók. A kiskereskedelmi szektornak e szelete többszáz milliárdos forgalmat bonyolít, ezért különösen fontos, hogy a fogyasztók vásárlásai során alkalmazott általános szerződési feltételek a jogszabályoknak megfelelőek legyenek.
Az ügyészség a keresetében részletesen megindokolta, hogy miért kifogásol bizonyos szerződési rendelkezéseket. Az ügyészi álláspont szerint például
tisztességtelen szerződési feltételnek minősült az a kikötés, amely értelmében a vállalkozás fenntartja a jogot arra, hogy a szerződést egyoldalúan módosítsa, így akár a kedvezményprogramja visszavonásáról is jogosult dönteni.
Az ügyészség szerint a már megszerzett kedvezmények megvonásának lehetősége hátrányos a fogyasztók számára, hiszen a fogyasztók annak tudatában költöttek el meghatározott összegeket, hogy a további vásárlásaikhoz meghatározott időintervallumban felhasználható kedvezményeket érjenek el.
Tisztességtelennek minősült az ügyészség szerint az is, hogy az átvételt követően már megbontott csomagolású termékeknél nincsen mód arra, hogy a fogyasztó elálljon.
Az irányadó jogszabályi rendelkezések szerint a fogyasztókat az online vásárlások esetén – bizonyos kivételekkel – 14 napon belül indokolás nélküli elállási jog illeti meg. E rendelkezések olyan megszorítást nem tartalmaznak, hogy az elállási jog csak a termék eredeti állapotában és csomagolásában való visszaküldése mellett volna gyakorolható, ezért az ügyészség álláspontja szerint ez a szerződési kikötés jogszabálysértő.
A szerződési feltételek tartalmazták azt is, hogy
a megrendelt termék átadásának időpontja egy vélelmezett időpont (a szerződéskötés időpontja plusz három nap). Az ügyészség szerint nem ez önmagában kifogásolható, hanem az, hogy a vállalkozás a jótállási időt ettől a naptól számítja.
Az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló jogszabály a jótállási határidő kezdetét a megrendelt terméknek a vásárlónak való a tényleges átadáshoz köti. Ez azért lényeges, mert a tényleges átvétel egy-két hét is lehet, ilyenkor pedig ennyivel megrövidülne a jótállási idő.
Az ügyészség által indítható közérdekű perek jogkövetkezménye az, hogy a bíróság jogerős ítéletében – amennyiben osztja az ügyészi keresetben foglaltakat – megállapítja a tisztességtelen általános szerződési feltételek érvénytelenségét. A közérdekű perben hozott ítélet hatálya – az érintettek minden egyéb jogcselekménye nélkül – a törvény erejénél fogva kihat minden, a vállalkozással szerződő magánfélre, tehát minden olyan egyedi szerződésre, amelyben a tisztességtelen kikötés megtalálható. A törvény szerint az ilyen szerződési rendelkezésre jogosultságot alapítani és annak alapján teljesítését követelni nem lehet.
A Pest Vármegyei Főügyészség keresetéről – első fokon – a Budapest Környéki Törvényszék hoz döntést.