Parlament előtt az ombudsmanok 2000-es beszámolói
Közfeladatot ellátó személyek is diszkriminálnak, a kabaréműsorok cigányviccei azonban nem merítik ki a gyűlöletkeltés fogalmát. Az önkormányzatok egymástól eltérő módon kompenzálták a tavalyi ár- és belvíz okozta károkat - egyebek mellett fentiek olvashatók az országgyűlési biztosok éves jelentéseiben.
- olvasható a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának 2000. évi jelentésében. Kaltenbach Jenő mellett Majtényi László adatvédelmi és Gönczöl Katalin, az állampolgári jogok biztosa is a napokban juttatta el a parlamenthez beszámolóját. A jelentéseket legkorábban három hét múlva tárgyalhatják az Országgyűlés illetékes bizottságai.
- tájékoztat a jelentésben Kaltenbach Jenő.
- állítja a tanulmány. A kisebbségi biztoshoz ez ügyben beérkezett panaszok kifogásolják a cigány kisebbséget sértő "vicceket", amelyek alkalmasak arra, hogy erősítsék a társadalom előítéleteit. A kabaréműsorok azonban nem merítik ki a gyűlöletkeltés fogalmát. "Súlyos megítélésű" esetként jellemzi a jelentés azt az esetet, amikor a M 1 riportere által megszólaltatott csóri lakos a község elhagyására szólította fel a roma családokat, arra hivatkozva, hogy lopnak. Kecskemét város időszakos kiadványában folyamatosan a cigány kisebbséget sértő közlemények jelennek meg -- panaszolták az érintettek. Ezekben az esetekben nem beszélhetünk gyűlöletre uszításról -- hangsúlyozza az ombudsman --, ám az ilyen jellegű tudósítások elősegíthetik az előítéletesség mélyülését.
A kisebbségi biztoshoz beérkező panaszok közel 70 százaléka érkezik a cigány lakosságtól. Az esetek 39 százaléka Budapesten történik, 10 százaléka pedig Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A többi megyében nagyjából azonos az ügyek területi megoszlása. Rendőri intézkedés miatt 14 panaszbeadvány érkezett a kisebbségi ombudsmanhoz, ebből 9 esetben merült fel a bántalmazás, illetve a rendőri zaklatás gyanúja.
Gönczöl Katalin a tavaly lefolytatott mintegy 1400 vizsgálatában 1740 visszásságot tárt fel, míg 1999-ben hozzávetőleg 1070-ből 1200-at. Minden ötödik eljárás a büntető jellegű ügyek körébe sorolható. Ezt követik a szociális jellegű panaszok 14 százalékkal. Jelentősen növekedtek a gyermek- és diákjogok körében lefolytatott eljárások száma. A bűnügyi hatóságok ellen tett panaszok száma folyamatosan emelkedik: 2000-ben az összes vizsgálat 20 százaléka a rendőrség, a nyomozó hatóság, az ügyészség, illetve a büntetés-végrehajtási intézmények ellen benyújtott panaszok nyomán indult meg. Változatlanul sok a jogos kifogás a kényszerintézkedésekre feljogosított hatóságok eljárásával kapcsolatban is.
Szociális jellegű problémaként jelentkeztek azok az újszerű panaszok, amelyeket a fél országot sújtó ár- és belvíz okozott 199- 2000-ben. Az igények elbírálása ugyanis nem volt egységes; így előfordulhatott az, hogy némely településen a biztosítési kártérítéseket figyelembe véve nyújtottak kiegészítő támogatást, máshol viszont a kettő kizárta egymást, jóllehet ez a központi szabályozásból nem volt levezethető.
- állapította meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosa. Az adóhatóság intézkedéseivel kapcsolatos panaszok általában az eljárási hibákra mutattak rá.
- például a Parlamentbe -- belépő személyek adatait rögzítse vagy tárolja. Majtényi László jelentése kitér arra is, hogy egyértelműbb törvényi szabályozás kellene az információszabadságot és az üzleti titok konfliktusát illetően.