Lécci segítsetek!!!!


Ashley # 2007.07.22. 20:01

Sziasztok! Új vagyok itt. Szlovákiai magyar lány vagyok - joghalgató, és jövőre szeretnék jelentkezni a ppke-ják-ra is, levelezőn. Szeretném segítségeteket kérni. Ha valakinek vannak kidolgozott kérdések a felvételire, vagy tesztek, vagy e-könyvek vagy bármi ami a felvételihez kapcsolódik, kérem segítsen. Írjon emailt: chicqui@freemail.hu, vagy vegyen fel msnre: umb_lawschoolgirl@hotmail.com Előre is nagyon nagyon köszönöm!!!!!!

Zoltán György # 2007.07.22. 20:06

Hercegnő!

Ha nem alszol, akkor javaslom Legislator néven fórumozó kedves tanársegédet.
legislator@freemail.hu

Zoltán György # 2007.07.22. 20:30

Debreceni Szkítia Könyvesbol... (2395) Üzenek

Egy ember felhívja a könyvtárat:

  • Jó napot, van könyvük Szlovákia történelméről?
  • Igen van, de nem fontos bejönnie, mert ha kell, a tartalmát elküldöm SMS-ben.

július 22., 22:14

Ashley # 2007.07.22. 21:48

haha

Dr.Attika # 2007.07.23. 11:57

Szia Ashley!
A felvételi jogikarokra a történelem és magyarnyelv ismerete körül zajlik. Zoltán György "tréfájával" arra akarta a figyelmedet felhívni, hogy talán a szlovák történelem ismeretével nem igen rúgsz labdába. Arra meg én hívom fel a figyelmedet, hogy a hallgatót két ll-el kell írni. Ezen tutti, hogy meg lehet bukni.
Remélem jelentkezni fog frissen felvételiző és érdemi segítséget fog neked adni.

mesziadam87 # 2007.07.23. 12:16

Most én nem akarok kötekedni, de te ha szlovák vagy, mert gondolom rendelkezel szlovák állampolgársággal, akkor miéert szeretnél Magyarországra jönni tanulni?Ha jól tudom a pozsonyi egyetem jogi kara a legjobb Szlovákiában.Szerintem inkább odamennyél mert ez elég problémás lehet.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.23. 12:58

Az Európai Unió szabad polgárai vagyunk Ádám. És még az is lehet, hogy Ashly Magyarországon képzeli el a jövőjét, akkor pedig célszerűbb a magyar jogot tanulnia.

Btw: miért nem mész te Pozsonyba, ha olyan jó? Nemzetközi bíró a szlovák jog doktoraként is lehetsz...

Dr.Attika # 2007.07.23. 13:37

Nagyon világosan leírta Ashley, hogy szlovákiai magyar lány. (Nem szlovák.) Nagyon is érthető, hogy magyarként magyar jogi egyetemen akar diplomához jutni.

mesziadam87 # 2007.07.23. 13:55

Kedves Béla!

Valóban az EU szabad polgárai vagyunk, de én csak ezt azért mondtam ,hogy esetleg így neki könnyebb lenne.Legyél olyan szíves ne adj nekem tanácsokat mert én nem Szlovákiában születtem és nem tudok Szlovákul és nem vagyok Szlovák állampolgár, így a te cinikus megjegyzésed nem állja meg a helyét.

Dr.Attika!

Attól még, hogy magyar egyben szlovák is, ilymódon tanulhat szlovákiában is, attól még megőrzi magyar identitását, nem beszélve arról, hogy könyebben betudna kerülni(Szlovák töri stb.)Nem kell állandóan a rosszat keresni a hozzászólásomban. De Ashley dönt természetesen

mesziadam87 # 2007.07.23. 13:58

CSak a véleményemet fogalmaztam meg mint az EU szabad polgára, azt hiszem megtehetem

Mókuska31 # 2007.07.23. 18:38

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. Hogyan válhat valakiből bíró? Az unokahúgom most 16 éves, és az minden vágya, hogy bírónő legyen. Tudnátok segíteni? Köszönet.

kismókus # 2007.07.23. 18:50

Szép perspektíva, de nagyon sokmindent kell még neki "letennie az asztalra":

  1. sikeres érettségi vizsgák és felvételi
  2. "túlélni" a jogi kar megpróbáltatásait,
  3. ott a sikeres államvizsgákat követően megpályázni egy fogalmazói állást a bíróságon
  4. 3 év joggyakorlat után következhet a jogi szakvizsga
  5. ezután bírósági titkárrá válik, majd valamikor (?) bíró lehet belőle

Kitartást és töretlen lelkesedést kívánok hozzá!

Mókuska31 # 2007.07.23. 19:12

Kismókus, köszönöm az infót!

Szeretném megtalálni a helyes válaszokat, fogalmam nincs ezekről a szakterületekről. Melyik, v milyen jogi karra kell jelentkeznie? A fogalmazói állás azt hittem jogi asszisztens képesítéssel betölthető?
Elnézést a tudatlanságomért.
Köszönet.

Dr.Attika # 2007.07.23. 19:14

Nem hátrány némi élettapasztalat. A bírói kar tele van ilyen fiatal lánykákkal, mint az unokahúgod. Katasztrófa.

kismókus # 2007.07.23. 19:26

Kedves Mókuska31!

Tényleg nem kioktatásképpen írom, de a bíróvá váláshoz az első lépés a bírósági fogalmazói álláshely betöltése, másképp nem megy!

Voltak kísérletek, hogy a közigazgatási és a bírói pályautat közelítsék egymáshoz: 20 év (?) közigazgatásban, jogi területen eltöltött gyakorlati idő után lehet "átlépni" a bíróságra úgy, hogy rögtön bírónak nevezzék ki az illetőt.

Ez egy rugalmas lépés az átjárhatóság felé, de tudtommal nem működik a gyakorlatban.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.23. 19:50

Elvileg bárki lehet bírósági titkár, ha jogi szakvizsgája van - nem feltétel, hogy előtte fogalmazóként dolgozzon.

kismókus # 2007.07.23. 19:55

Igen, KBS-nek igaza van. (Én még nagyon a "kezdetekben" gondolkozom.)

Mókuska31 # 2007.07.23. 20:21

Kedves Dr. Attika!

Mi a problémád?? Talán rossz tapasztalataid vannak? Sajnálom, ha csalódnod kellett másokban, de akit nem ismersz, ne gondolj róla se jót, se rosszat. Így nem csalódhatsz!! A fiatal unokahúgom 16 éves, és örülök, h. vannak komoly tervei a jövőjére vonatkozóan. Tudom, nektek sem volt könnyű idáig eljutni, de szerintem kellő kitartással, akarattal és megfelelő háttér biztosításával sikerülhet. Mindenképpen értékelendő az elért eredmény, legyen szó bárkiről, aki ezt a területet választja. Minden tiszteletem ezeknek az embereknek. Azért köszönöm az infókat, és sok sikert kívánok mindenkinek, aki még megpróbáltatások előtt áll.

Lhotse # 2007.07.24. 06:05

Kedves mesziadam87!

Nem kötözködésképpen, de az alábbi hozzászólásod nem állja meg a helyét: "Attól még, hogy magyar egyben szlovák is,..." Nem, attól mert magyar, attól éppen, hogy nem szlovák. Természetesen lehet valakinek kettős identitása, pl. a szülők révén, de itt semmilyen erre utaló információt nem olvastam. Tehát: aki magyar, az akkor sem szlovák, ha Szlovákiában él.

Rexor # 2007.07.24. 07:16

Értem Attila hozzászólását, abbóül a szempontból, hogy sajnos tényleg nagyon sok tapasztalatalan bíró van nálunk. Én alapvetően a fő problémának azt tartom, hogy egy bíróü úgy itélkezik, hogy nem ismeri igazán a másik oldalt. Röviden szerencsésebbnek tartanék én is egy olyan rendszert, ahol bírónak csak az nevezhető ki, aki legalább 15-20 évet eltöltött gyakorló jogászként (ügyvédként, ügyészként) az adott területen. Hiszen gyakran van, hogy a bírónak "egyszemélyben" kell döntenie és ilyenkor nagyon is elkelne a tapasztalat. Szerintem a másodfokú bíróságok túltergheltsége is visszavezethető a bírók tapasztalatlanságára.

Rexor # 2007.07.24. 07:18

A szlovákiai magyar, magyar szlovák kérdésre csak röviden. Akár szlovák szlovákról akár szlovákiai magyarról van szó mindenkinek joga van ott tanulni ahol akar.

mesziadam87 # 2007.07.24. 07:52

szlovákiai magyar, elsősorban magyar de másodsorban szlovák is mivel rendelkezik szlovák állampolgársággal.Az, hogy nem tartja magát annak az más kérdés.

Rexor # 2007.07.24. 08:03

Adam. Miért lényeges ez? Mindenki annak tartja magát, aminek akarja. Van ismerősem, akinek a nagyszülei még magyarok voltak, de ő már szlováknak tartja magát, de ettől függetlenül nagyon normális ember, nem veri a mellét, hogy ő büszke szlovák, a magyrok pedig "másodrendűek".

kismókus # 2007.07.24. 08:21

Kedves Rexor!

Reggeli hozzászólásod alapján hadd kérdezzelek meg: Te hol képzelnéd el a "pályakezdőket"?
Végülis, egy bíró sem pályakezdő már.
Vagy egyáltalán, meddig számít pályakezdőnek valaki a jogi területen?

Rexor # 2007.07.24. 09:33

Kismókus! Én a saját területemen már 8 éve dolgozok, mégis nap mint nap találkozok új kérdésekkel és nem állítom hogy minden hájjal megkent öreg róka vagyok a szakmában. Egy bírónál, aki elvileg a "bölcs döntő fél" szerepét játsza a per folyamán, különösen fontos hogy tapasztalattal rendelkezzen (ha belgondolunk annak idején a bírók azok az idős, bölcs emberek voltak, akik már elég dörzsöltek voltak, hogy véleményt mondjanak). Főleg az a szomorú, hogy sokszor tényleg kellő tapasztalat nélkül döntenek, felesleges bizonyítási eljárást renelnek el minden kontroll nélkül a bírók, ami elhúzódó perekhez vezet. Az elhúzódó per pedig senkinek sem jó.