MBA v. LLM


v.atti # 2008.10.01. 06:37

Sziasztok,

szerintetek melyik a hasznosabb egy jogász számára? Néztem a 2 kb. ugyan annyiba kerül külföldön.

Vatti

Rol86 # 2008.10.01. 07:28

Nem akarok hülyegéget írni, de az MBA nem közgazdászok részére van?

v.atti # 2008.10.01. 07:46

Szia!

MBA-t bárki leteheti, csak egy egyetemi diploma kell hozzá + ha USA egyetemre pályázol kell irnod egy un. GMAT tesztet, és persze a TOEFL-t. Van ahol számít, hogy hogyan sikerült (pl. Harvard, Yale csak bizonyos pont felett vesznek fel) van ahol nem.

Azért gondolom, hogy az MBA esetleg jobban megéri, mert pl. multik jobban elismerik mint pl. egy sima közgáz diplomát... Elég nagy a presztizse. Jogi dipi mellé nem lehet olyan rossz...

Csak nem tudom, hogy pl. nemzetközi irodák hogy vannak ezzel. Nekik inkább LLM kell?

Vatti

Eweol # 2008.10.01. 08:47

Kérdezd Kacsát, ő a téma szakértője.

Kacsa11 # 2008.10.01. 16:51

Kedves v.atti,

bár az MBA tényleg nagyon elismert (különösen a multik esetén), Magyarországon a nk-i irodák az LLM-et keresik...
bár a big4-nál talán az MBA többet ér.

Impossible # 2008.10.02. 21:55

Mi az az MBA? :D

Eweol # 2008.10.02. 22:44

Master of Business Administration

Itt olvashatsz róla bővebben:
http://www.fn.hu/…unkaeropiac/

Impossible # 2008.10.02. 23:16

Eweol,

Köszi! Elolvastam. Persze itt is kérdés, mi igaz abból, amit írnak, nagyon leszólják. Szóval akkor ez egy újdonság, ami eszi a pénzt, és nem sok értelme van - állítólag. Az kicsit sem lepett meg, hogy Magyarországon ebből is sikerült szart csinálni... De talán nem is kellene mindent átvennünk, amit az amerikaiak kitalálnak. Erre nem gondol senki? (Költői kérdés. :D ) Hamburger helyett is jó volt a lángos...

Impossible # 2009.03.09. 05:12

ne dögöljön meg ez a topic :D

Impossible # 2009.03.09. 05:22

Írhatna még valaki a képzésekről.

Kacsa? :D

Nekem már hiányoznak az efféle hozzászólások, még ha csőstül jön nk.-iroda, akkor is. :D

Impossible # 2009.03.09. 05:25

Na például hozzá lehetne szólni ehhez a cikkhez:

http://www.fn.hu/…unkaeropiac/

"Nem értékeli a munkaerőpiac az MBA-t"

Vagy ez senkit se izgat? :DDD

Avelina # 2009.03.09. 06:59

UK viszonylatban tudok hozzá szólni, hogy ott az LLM-et részesítik előnyben.Az alap jogi képzést követően specializálódást jelent.Nem tudom itthon van-e ilyen rangsor az egyetemek között de ott ennek nagyon nagy jelentősége van.Általában a 100 akárhány egyetem közül az első 25 ami jelentős.Szerintem ez más országban is így lehet, hogy jó suliba kell menni.Kacsa is azon a véleményen volt, hogy érdemes jobb iskolákba menni, abból sosem származhat hátrány.

Kérdés:Ez miért nem működik itthon? 3+2 -es rendszer?Nézem a jogi tárgyakat az egyik egyetem honlapján és nem hiszem el, hogy mindenkinek szüksége van mindenre.Mi maradhatna szerintetek? Római jog, büntető, polgári,nemzetközi jog, eu jog.PL : a jogbölcselet lehetne egy LLM in legal education egyik tárgya(Learning and Practice in Legal Education).A pénzügyi jog szintén lehetne egy LLM.Tehát akit mélyebben érintene a téma az arra az LLM-re menne.Ha angolul, németül tartanának kurzusokat talán ide is jönnének jogot tanulni külföldről( ami jelentős bevétel lenne az egyetemnek ha nem EU országból jönnekÖ, nemcsak az orvosira.
Lehet mondani azt , hogy baromság de nem tudom mivel jobb ez az egységes jogász képzés ami után kell eldöntened mit is akarsz.

A rendszerben azt jónak találom hogy a bíróvá válás az az egyetem után ha jól tudom 3 éve fogalmazó aztán 2-3 titkár?Nem tudom mennyi pontosan nem is az a lényeg.Angliában ahhoz , hogy valaki bíró lehessen először barrister-kedik majdnem 20 évig aztán lehet csak bíró.Szóval itthon nincs ilyen hosszú idő.

Várom a véleményeteket.

Üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Kacsa1111 # 2009.03.09. 08:27

Kedves Avelina,

1)
bíróvá válás tekintetében az angolszász rendszer jobb, és én követendő példának tartom...

2)
a magyarországi egyetemek közötti rangsor csak a nagyon sötét fejekben létezik...
arról vitatkoznak, hogy melyik szar a barnább...

3)
a 8+1 pontom a jogi oktatás megreformálásáról már-már szállóige lett a fórumon...nem emléxem már melyik topicban írtam, de egyik lényeges eleme volt, hogy ezt az egységes rendszert el kéne dobni. Semmi értelme 5 évig húzni az ember idejét, hogy a jogot majd az egyetem után tanulja meg azon a pályán, ahová végül keveredett az a szerencsétlen...

egyébként is 3 évbe bele lehet rakni az összes jelenlegi értelmes tárgyat kényelmesen...(ez lenne az LLB)
utána jövehetne valami specializáció...lehetne LLM-et csinálni büntetőből, közig.-ből, családjogból, gazdasági jogból...stb.
és ha ne adj isten angol nyelvű programot is indítanának ezek a betonfejek, akkor még némi pénz is áramlana be

DE ez a sok begyöpösödött idióta védi az egységes jogászképzés ideáját, és szakjogászképzéseket indítanak inkább, ami úgy szar, ahogy van!

na most jól felhúztam magam...:)


Kacsa11

Avelina # 2009.03.09. 08:45

Jujj én ugyan nem akartalak felhúzni, te vagy a mentorom itt:))Csak bosszantó, hogy ami máshol tök jól működik azt a hagyományokra hivatkozva nem változtatják meg.Az egyetem alatt 2005-2008 nekem sok olyan osztálytársam volt aki nem Eu tagállamból jött ők nem ugyanazt a tandíjat fizették , mint a UK/EU diákok, hanem 3szor annyit.Tudom anyagias gondolkodás de mennyivel többet segítene ha külföldről is jönnének ide diákok és öregbítenék az itteni egyetemek jó hírét a világban.Az itteni jogászok is könnyebben mehetnének egy LLB-vel, LLM-re vagy bárhová.Mondjuk a dr.juris-t biztos le kéne tenni, mert azt hiszem csak néhány országban adnék még dr címet de a legtöbb helyen csak a Phd-hoz jár.Aki nagyon ragaszkodik hozzá, az bigyessze az LLB a neve mögé vagy ahova akarja:))


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Avelina # 2009.03.09. 10:06

Éppen a napokban történt velem, hogy egy közösségi oldalon megtaláltam egy régi osztálytársam.Nézem az adatlapot és látom, hogy az egyetem/főiskola bejegyzésnél az áll, hogy:"PPKE-JÁK-jogi diploma, University of Cambridge-jogi diploma"Belelkesültem, és írtam neki egy levelet, hogy mennyire klassz, hogy ilyen nagy presztízsű egyetemre bekerült.Kérdeztem melyik, kollégiumba került milyen volt az interview, meséljen el nekem mindent!/Rólam tudni kell, hogy Harvard ,Oxbridge rajongó vagyok jó lehet onnan LLM-t szerezni:))/Lényeg az, hogy visszaírta, hogy ő nem volt soha UK-ben ő itt kapott "angol jogi diplomát" először nem értettem, hogy lehet itt LLB-t kapni.Aztán utána néztem és látom, hogy Cambridge-PPKE között valóban van egy megállapodás angol nyelvű agymosásra."The Diploma in an Introduction to English and European Union Law"Ez valóban diploma elnevezésű de semmi köze a degree-hez.olyan mintha kiragadtam volna az LLB képzésemből 2 tárgyat és azért külön fizetnék.Ezen kicsit berágtam, mert egy LLB-t megszerezni nem könnyű és az az angol jogi diploma.
Aztán találtam egy másik magyar gyöngyszemet "American Legal Expert"Amerikai Jogi Szakértői Képzés... SZTE-n.Nahát erre már nincsenek szavak.:))Mi az , hogy amerikai jogi szakértő?Az mit csinál?Szakbarbárkodik az amerikai jogászok között?vagy kávézik a "magyar-cambridge"-i jogi diplomásokkal?Nem!Tudom már, ők meg kiírja a közösségi oldalra, hogy ők University of Toledo-ban Ohio, Usa kaptak amerikai jogi diplomát.:))
Nem is ezeket a szerencsétlen velem egy korú nálam fiatalabb 19-20 éveseket bántom akikkel elhitetik , hogy ez mekkora dolog.Ha tényleg próbálnának a jogászképzés problémájával foglalkozni akkor megreformálnák,itt is kevesebb jogászt vennének fel.Kis csoportban foglalkoznának velük jogeseteket oldanának meg .Magolás helyett kis előadásokkal készülni és mindenki tartozzon egy tanárhoz aki folyamatosan navigálja a tanulmányaiban.Az egyik legfontosabb pedig, ne legyen félelem a vizsgákon a tanártól.Külföldön szokás havonta véleményezni a tanár munkáját kötelező a kérdőív kitöltése, a tanárnak le kell adnia , hogy pontosan miből fog kérdezni .Így az elképzelhetetlen, hogy a diákok nem tudják mi az anyag, mert a tanár az előadást elhadarja nem is említ meg mindent a könyvet meg baromságnak tartja , mert nem ő írta .Aztán meg kérdez valamit amit úgy gondol ő tanított.Persze vannak kivételek mindenhol, akinek nem inge ne vegye magára.
Teljesen más felfogás jellemző a külföldi egyetemre.Az oktatást egy szolgáltatásként fogják fel és nekik az a céljuk , hogy minél többen menjenek hozzájuk és reklámozzák a jó sulit, vigyék a jó hírnevet.Az senkinek sem jó reklám, ha terrort tartanak a tanárok és gyomorfekélyt kapsz egy vizsga miatt.Vannak iskolák amelyek olyanok, mint egy jó márkanév.Ha ott végzel biztosan kapsz majd állást.Azért teljesen más lenne itthon is ha ez így működne.Biztosan van aki velem nem ért egyet, az nyugodtan mondjon mást.Kíváncsi vagyok más néző pontra is.

üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Avelina # 2009.03.09. 11:30

nézőpont


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Impossible # 2009.03.09. 13:43

És akkor még a szakvizsgáról szó sem esett (más topicban igen), az is legalább ennyire bosszantó.

Avelina # 2009.03.10. 07:16

A szakvizsgáról nem tudok véleményt mondani, mert nem tudom , hogyan működik.Az is elgondolkodtató, hogy miért 3 év, plusz a 4. év vizsgázás.Ez rengeteg idő mire valaki ügyvédnek mondhatja magát.Végzel 23 évesen aztán 3 év aztán plusz egy.Szóval 27 évesen mondhatod el magadról legkorábban, hogy ügyvéd vagy.Mondom én, hogy át kell alakítani a jogászképzést:))


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Impossible # 2009.03.10. 17:50

Indítsatok társadalmi mozgalmat kacsával karöltve. :D Én leszek a legelső, aki csatlakozik. :D

Avelina # 2009.03.11. 06:29

megszervezzük az oktatást secc-pecc, már vagyunk hárman az is valami:):):)


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Kacsa1111 # 2009.03.11. 08:19

aki tudja, csinálja...
aki nem tudja, tanítja...
aki tanítani sem tudja, igazgatja!
:)))


Kacsa11

Sz.Márton # 2009.03.11. 09:23

Mindenkit üdvözlök, de talán egy rövid javaslattal élve előbb kissé egységesíteni kellene a jó magyar szokás szerint egymással még a kredit rendszerben is küzdő jogi karok képzéseit. Érdemes lenne egy olyan eszmecserét beindítani, hogy hol milyen egyedi követelmény nehezíti, vagy vértezi fel a leendő szakembert. Szászy István több külföldi egyetemre járt és hatalmas elme volt. Ma a magyar karok átjelentkezéskor egy rakás különbözetivel büntetik még az országon belül is azonos képzést folytatókat. A levelezők meg szinte semmilyen ösztöndíjhoz és előnyhöz nem juthatnak hozzá, főleg ha a vizsgáztatók számára feltűnően idősebbnek látszanak.Vannak kivételek, de csekély mértékben.

Legislator # 2009.03.11. 09:33

Jaj, Kacsa:-)))).


Sunshine after the rain.

Avelina # 2009.03.11. 13:17

Kedves Sz.Márton!

Nem az átjelentkezésekkel van baj meg az egyetemek közötti különböző követelményrendszerrel, hanem az egész képzéssel.Már leírtam máshol is még sztem itt is korábban, hogy az egységes jogászképzés időrablás.Itt is lehetne 3éves LLB undergraduate képzés (open book vizsgákkal, gyakorlati órákkal, rengeteg jogeset megoldással) aztán lehetne szakosodni két éves LLM-re itthon vagy külföldön.Ezen kívül jelentős anyagi forrást jelentene az egyetemeknek a külföldi diákok jelenléte, egy itthoni LLM-en.Egyrészt jobban elismernék a magyar jogi diplomát külföldön, másrészt az egyetemek jó hírét öregbítenék a nagy világban.A bolognai rendszer bevezetésekor a jogi egyetemeken is el kellett volna kezdeni az átalakítást. Akkor nem kellene senkinek sem más országban a boldogulását keresnie ha a gyakorlatban is használható jogi diplomát akar (a szakvizsga előtt ).
Nevetséges, hogy különbségeket tesznek az egyetemek között, amikor nem létezik különbség közöttük.Az olvasottak alapján még én is leszűrtem , hogy csak keménykedés közötti különbség létezik.

Üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Sz.Márton # 2009.03.11. 14:45

Kedves A...!

Egyetértek, bár én bevallom kinéztem az SZTE általad említett amerikai típusú kiegészítő képzését, hátha plusszként segít még valamít! Majd részletesen utána érdeklődöm...