Külföldi jogi diploma honosítása MO - on


Avelina # 2009.02.04. 08:47

Kedves Fórumozók!

Már egy ideje figyelemmel követem a fórum témáit és eddig mindig helyes válasszal szolgáltak a felmerülő problémákra , kérdésekre.
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudom elkezdeni az átképzési folyamatot itthon.Előbb honosítanom kell a diplomámat?Hogyan működik ez itthon?
A részletek: az angliai University of Birmingham egyetem LLB (LLB Bachelor of Laws at Birmingham) szakát végeztem el.Sima Ba diploma,biztosan nem egyenértékű sokuk 5 éves MA jogi diplomájával.Az érdekelne, hogy ha otthon kívánok elhelyezkedni akkor milyen átképzési lehetőségről, különbözeti vizsgáról tudnak?
Tudomásom szerint ellenkező esetben működik a dolog: azaz ha valaki mo_i jogi diplomával akar mondjuk NO-ban elhelyezkedni akkor ott van egy 2 éves átképzési lehetőség.

Válaszukat előre is köszönöm,

Üdv:Avelina


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

_Wasp_ # 2009.02.04. 10:19

EU, személyek, szolgáltások szabad mozgása.

Diploma - továbbképzés: A diplomát egyetemek adják, szóval náluk kell érdeklődni, milyen vizsgát fogadnak el és milyen szintig.

Munka külföldi diplomával:

1998. évi XI. törvény az ügyvédekről

AZ EURÓPAI GAZDASÁGI TÉRSÉG VALAMELY TAGÁLLAMÁBAN ÜGYVÉDI TEVÉKENYSÉG FOLYTATÁSÁRA JOGOSULTAK ÜGYVÉDI TEVÉKENYSÉGE A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG TERÜLETÉN

89/A. § (1) E törvény rendelkezéseit az e Fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni annak a magyar állampolgárnak, illetve a külön törvény alapján szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személynek a Magyar Köztársaság területén kifejtett tevékenységére, aki a külön jogszabályban meghatározott szakmai megnevezések valamelyike alatt ügyvédi tevékenység folytatására jogosult az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamában (a továbbiakban: európai közösségi jogász).
(3) E Fejezet alkalmazásában az európai közösségi jogász saját tagállamának az Európai Gazdasági Térségnek az a tagállama tekintendő, amelyben az európai közösségi jogász megszerezte a külön jogszabályban felsorolt szakmai megnevezések egyikének használatára való jogosultságot.
Az európai közösségi jogász nyilvántartása
89/B. § (1) Aki európai közösségi jogászként a Magyar Köztársaság területén állandó jelleggel kíván ügyvédi tevékenységet folytatni, köteles kérelmezni, aki pedig eseti jelleggel szolgáltatást nyújtóként kíván ügyvédi tevékenységet folytatni, kérelmezheti az európai közösségi jogászok kamara által vezetett névjegyzékébe (e Fejezet alkalmazásában a továbbiakban: névjegyzék) történő felvételét.
(2) A névjegyzékbe fel kell venni azt a kérelmezőt, aki

  1. saját tagállamának ügyvédi nyilvántartást vezető szervezete által kiállított, három hónapnál nem régebbi okirat hiteles magyar fordításának bemutatásával bizonyítja, hogy az adott tagállamban ügyvédi tevékenység folytatására jogosult, továbbá
  2. igazolja az ügyvédi felelősségbiztosítása meglétét az erről szóló okirat hiteles magyar nyelvű fordításával, és írásbeli nyilatkozatban előzetesen hozzájárul ahhoz, hogy a kamara megkeresésére a biztosító a felelősségbiztosítás fennállásának tényéről tájékoztatást adjon ki, valamint
  3. írásbeli nyilatkozatban előzetes hozzájárulását adja a kamarának a 89/C. § (3) bekezdésében foglaltak szerinti eljárásához.

(3) Ha az európai közösségi jogász saját tagállamában ügyvédi társulás tagja, köteles erről - a vonatkozó adatok egyidejű közlésével - a kamarát tájékoztatni.
Az európai közösségi jogász felvétele a kamarába
89/F. § (1) A névjegyzékbe felvett európai közösségi jogászt kérelmére a kamarába ügyvédként fel kell venni, ha

  1. megfelel a 13. (3) bekezdésének c), valamint f)-h) pontjában foglalt feltételeknek,
  2. az általa ellátott ügyek számára és jellegére vonatkozó iratokkal, illetve a kamara külön felhívására személyes meghallgatáson hitelt érdemlően igazolja, hogy a Magyar Köztársaság területén megszakítás nélkül három éven át folytatott ügyvédi tevékenységet a magyar joggal kapcsolatban (ideértve az Európai Unió jogának magyarországi alkalmazásával kapcsolatos tevékenységet is), és
  3. a személyes meghallgatáson bizonyítja, hogy rendelkezik az ügyvédi tevékenység gyakorlásához szükséges szintű magyar nyelvtudással.

(2) A névjegyzékbe felvett európai közösségi jogász kérelmére a kamarába ügyvédként felvehető abban az esetben is, ha megszakítás nélküli magyarországi ügyvédi tevékenysége a három éves időtartamot eléri, de a magyar joggal kapcsolatos ügyvédi tevékenysége (ideértve az Európai Unió jogának magyarországi alkalmazásával kapcsolatos tevékenységet is) három évnél rövidebb időtartamú, és egyébként megfelel az (1) bekezdésben írt feltételeknek.
X. Fejezet
A KÜLFÖLDI JOGI TANÁCSADÓ
90. § (1) Külföldi jogi tanácsadó az, aki a 92. § (1) bekezdésében meghatározott jogi tevékenységét magyar ügyvéddel, illetve ügyvédi irodával kötött együttműködési szerződés alapján végzi. A külföldi jogi tanácsadó a tevékenységét kizárólag annak az ügyvédnek, ügyvédi irodának adott megbízás alapján végezheti, amellyel az együttműködési szerződést kötötte. Ha az együttműködési szerződés úgy rendelkezik, a külföldi jogi tanácsadó a tevékenységi körében maga is elfogadhatja a megbízást.
(2) Az együttműködési szerződés a külföldi jogi tanácsadó külföldi ügyvédi irodájával (a továbbiakban: külföldi iroda) is megköthető.
(3) Külföldi jogi tanácsadói tevékenységet - legkorábban a felvétel időpontjától kezdődően - az végezhet, akit a kamara a külföldi jogi tanácsadók névjegyzékébe felvett. Ez a rendelkezés nem érinti a külföldiek magyarországi munkavállalására vonatkozó szabályokat.
(4) A kamara a külföldi jogi tanácsadót arcképes igazolvánnyal látja el.
A külföldi jogi tanácsadók névjegyzéke
91. § (1) A külföldi jogi tanácsadók névjegyzékébe - kérelmére - fel kell venni azt, aki

  1. a 13. § (3) bekezdésének c), f) és h) pontjában foglalt feltételeknek megfelel,
  2. a 90. § (1)-(2) bekezdésében megjelölt együttműködési szerződést kötött,
  3. igazolta, hogy külföldön ügyvédi tevékenység végzésére jogosult,
  4. igazolta, hogy a külföldi ügyvédi bejegyzésének helye szerinti országban jó hírnévnek örvend, és nem áll büntető- vagy fegyelmi eljárás hatálya alatt,
  5. a tevékenységét magyar ügyvédi irodában vagy magyar ügyvéddel közös irodában végzi.

(2) Az (1) bekezdés c) és d) pontjáról a külföldi ügyvéd működési helye szerint illetékes ügyvédi kamara vagy ennek hiányában az arra illetékes külföldi hatóság igazolását lehet elfogadni.
(3) Nem vehető fel a külföldi jogi tanácsadók névjegyzékébe az a külföldi ügyvéd, aki, illetőleg akinek a külföldi irodája Magyarországon kereskedelmi képviseletet létesített.
(4) A kérelem elbírálására a 15. §-t kell alkalmazni.
A külföldi jogi tanácsadó működése
92. § (1) A külföldi jogi tanácsadó a külföldi ügyvédi bejegyzésének helye szerinti hazai jogáról, valamint a nemzetközi jogról és az ezekkel összefüggő joggyakorlatról adhat jogi tanácsot.
(2) A külföldi jogi tanácsadó az (1) bekezdésben foglaltakon kívül jogi tevékenységet nem végezhet.
(3) A külföldi jogi tanácsadó nem kamarai tag. A tevékenysége során kifejezésre kell juttatnia, hogy magyar ügyvédi kamarai tagként nincs bejegyezve, és nem keltheti azt a látszatot, hogy magyar ügyvédi tevékenység folytatására jogosult.
(4) Magyar ügyvéd, ügyvédi iroda és külföldi jogi tanácsadó, illetve külföldi iroda együttműködése esetén a magyar ügyvéd neve mellett, illetőleg a magyar iroda elnevezésében fel lehet tüntetni a külföldi jogi tanácsadó, illetve a külföldi iroda nevét és az együttműködésre való utalást. A külföldi jogi tanácsadó a tevékenysége során - a külföldi jogi tanácsadói minőségre utalással - használhatja a saját személynevét, a külföldi ügyvédi irodája nevét, a bejegyzésének államában nyilvántartott formában.
(5) A magyar ügyvéd a kamara engedélye nélkül társtulajdonosként (partnerként) csatlakozhat külföldi ügyvédi irodához.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Impossible # 2009.02.27. 13:38

Szerintem ez marhára nem ide vág. Azt kellett volna írnod neki, hogy az MA-t csinálja meg Magyarországon. Ez egyszerűbb válasz. (Persze lehet, hogy van más lehetőség is, de hogy az ügyvédekről itt minek írsz neki, azt nem értem. :D )

_Wasp_ # 2009.02.27. 13:50

Tudomásom szerint ellenkező esetben működik a dolog: azaz ha valaki mo_i jogi diplomával akar mondjuk NO-ban elhelyezkedni akkor....


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Legislator # 2009.02.27. 15:44

Szerintem Mo-n egységes és egyszintű, ötéves jogászképzés van, a BA/MA így nem egykönnyen értelmezhető, de biztos van valami megoldás.


Sunshine after the rain.

_Wasp_ # 2009.02.27. 16:03

én úgy tudom egyébként, hogy az 5 éves egyetemet már be lehet fejezni 3(4?) év alatt is, és akkor kap egy (valószínűleg kevésre való) BA diplomát a diák. Legalábbis a Pázmányon van ilyen.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Legislator # 2009.02.27. 17:17

Ez furcsa. Biztos valami helyben szokásos felsőoktatási jog:-).


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.02.27. 18:27

A Pázmányt 4 év alatt el lehet végezni (mégis inkább átlag olyan 6 alatt szokták) lol
Namost ekkor kap MA-t, mivel BA-t nem kaphat az osztatlan képzés miatt. Ha kimegy az ember külföldre, pl. csinálni LL.M.-et, akkor már BA-val mehetne, de mivel az nálunk nincsen, MA-val megy, és így ott 2 év után kap MA-t. Namost ha külföldi jön Magyarországra BA-val, szerintem itt MA-t kell csinálnia ahhoz, hogy egyenértékű legyen a mi osztatlan képzésben szerzett diplománkkal.

Bővebb felvilágosítást gondolom Kacsa tudna adni. hehe

Avelina # 2009.03.03. 07:11

Köszönöm a hozzászólásaitokat.Azért foglalkoztatott ez a kérdéskör , mert tudni szerettem volna, hogy milyen lehetőségeim vannak ha úgy döntök, hogy itthon folytatom tovább az életem.Sajnos azonban rá kellett jönnöm, hogy számomra nem érné meg itthon maradni és egy egységes jogászképzéssel bajlódnom.Elkapott a honvágy és ilyenkor minden szebbnek, jobbnak tűnik otthon.
Kacsát idézném :
"biztos van rá jó okod, de ha nekem LLB-m lenne, nem fárasztanám magam egy 5 éves, egységes, magyar jogászképzéssel, amivel aztán tényleg csak Magyarországon kaphatsz munkát…
inkább csinálnék egy egy-kétéves LLM-et valamelyik nívósabb európai egyetemen, utána még mindig lenne esélyem itthon dolgozni (igaz csakis a versenyszférában) viszont cserébe szinte bárhol kaphatnék állást, ha tudom az adott ország nyelvét.

szerintem ezt gondold át…óriási lehetőség, hogy külföldön diplomázhattál, használd ki."

Azt hiszem valóban ezt fogom tenni.Ha később mégis úgy döntök , hogy haza jövök akkor talán lesz helyem a versenyszférában..vagy nem...:)

Üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Kacsa1111 # 2009.03.03. 07:15

Kedves Avelina,

szerintem jól döntöttél.
versenyszférában jó eséllyel lesz helyed...ha nem Budapesten, akkor Bécsben, de az már szinte itthon van:)
fogadd el őszinte irigységemet:)))


Kacsa11

Avelina # 2009.03.03. 15:38

Akkor az irigység kölcsönös:))Előttem még hosszú út áll ,nincs még kárrierem sem szép hosszú szakmai önéletrajzom:)Cseréljünk!:)
Most már csak ki kell találnom merre legyen az az LLM.


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Kacsa1111 # 2009.03.04. 06:44

Kedves Avelina,

áll az alku! hidd el, hogy tényleg szívesen cserélnék...:)

ha már Angliában LLB-ztél, akkor talán érdemes lenne ott maradni, vagy nézz körül a pocsolya túl oldalán...
ha sem UK, sem US nem szimpi, akkor a deutschokat vesd górcső alá...
alább ne add!
(ez persze anyagi lehetőségedtől is függ...dajcsok kevesebbe kerülnek...)


Kacsa11

Avelina # 2009.03.05. 15:58

Kedves Kacsa!

Köszönöm a sok jó szándékú tanácsot!Azt hiszem jobban járok ha UK-ban választok LLM-et.Eddig a UCL nézegettem, egész jó kurzusaik vannak.Szimpi nekem az Usa is csak, az oktatás nem.Nyári egyetemen voltam Boston-ban és be kell valljam nekem az amerikai jogrendszer túlságosan szélsőséges.Nem tudom, hol van még a világon , olyan hely ahol beperelheted a szomszédod csak azért mert mikor ki akarod rabolni véletlenül rád zárja a garázst amikor ott bújsz el.A szomszéd elmegy 8 napra nyaralni, te pedig kutyatápon élsz addig és bepereled.. aztán nyersz..:))
Jó lenne Németország is csak az a baj, hogy oda jobb német nyelvtudás kellene.Én úgy beszélek mint egy berúgott holland tengerész:))
Egyébként a UK-on belül milyen LLM képzéseket ajánlanál még?Várom válaszod!

A csere ajánlatom áll , ha kapok hozzá szakmai önéletrajzot meg dr.juris címet én is.Irigylem, hogy itt mindenki doktor:)
Üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Kacsa1111 # 2009.03.05. 19:47

Kedves Avelina,

dr. cím nem ér semmit...az LLM-mel már lehet valamit kezdeni.:)
az önéletrajz majd jön magától...

urban legend-ekkel ne törődj, az USA-ban azért akad egy-két jó egyetem.:)

hogy milyet ajánlanék, az függ attól, hogy mi az érdeklődési köröd...


Kacsa11

Impossible # 2009.03.05. 19:59

hát most bocsánat, hogy közbeszólok, de nem birom megállni: kacsa, te mire vagy irigy? LLM-mel is uyganoda mennél, ahol vagy, nem?

Kacsa1111 # 2009.03.05. 20:37

Kedves Impossible,

köszi, de van LLM-em...de egy angol LLB-vel kicsit többre mentem volna, mint a naccerű magyar diplomámmal...


Kacsa11

Impossible # 2009.03.06. 12:52

Miért mentél volna többre? Miért nem mindegy, milyen a 3+2 évből a 3, ha úgyis 2 a vége?

Avelina # 2009.03.06. 18:39

Kedves Kacsa!

LLM in European Law érdekelne a leginkább.Megfordult a fejemben, hogy szeretnék majd Hollandiában vagy Brüsszelben dolgozni.1.1 first class honours-al végzetem Univ of Birmingham-ben ami UK-ban most a 18 helyen áll.UK-ban igazi "golden ticket" aki oxbridge-ben végzett,de oda képtelenség bejutni.A londoni egyetemeket nem ismerem mennyire jók LLM European Law-ban.Szóval ezen tények ismeretében kérdezem a véleményed.Köszönöm!

Impossible:Szerintem csak arra célzott, hogy az LLB -t jobban ismerik külföldön .Személyes véleményem az , hogy a magyar jogászok nagyon sok elméleti dolgot tanulnak .Azt olvastam , hogy van amikor egy-egy vizsga igazán szigorú és többször ismételnek egy tárgyat.Jogosan jár 5 év kemény munkáért a dr.juris cím.A jogi műveltségük mindenképpen magasabb mint egy átlag angol diáké.Pl.itt hallottam először jogbölcseletről meg Kelsen -lépcsőről.Bár lehet, hogy ez csak az én hibám nem is a sulié?:)

Üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Impossible # 2009.03.06. 18:55

Na előre megjósolom, hogy kacsa szarrá fogja röhögni magát az utolsó mondataidon, mert feltételezem, hogy magasról szarik Kelsenre, és szerinte felesleges is oktatni. Kíváncsi vagyok, bejön-e a jóslatom. Meglepődnék nagyon, ha nem jönne be. :D

Viszont az jó, hogy van valaki fórumon, aki ennyire LLM-nk.iroda-angol-CISG-mániás, sok hasznos dolgot írt már ilyenekről.
Nem tudom, hogy sikerült-e már Mr. Gácsérnak hozzá való Miss Tojót választania, elgondolkozhatnál az ügyön...csak mert ahogy látom, hasonló vagy hozzá. :D

Kacsa1111 # 2009.03.06. 19:22

Kedves Impossible,

van már hozzám illő Tojó...:)
másrészt - mivel magyarországon végeztem jogot - nem 3 a 3, hanem 5...így már meg nem mindegy...
arról nem is beszélve, hogy az önéletrajzomban kicsit másképpen nézne ki egy angol LLB, mint egy magyar dr.jur....
gondolom nem kell ecsetelnem, hogy melyik ér többet a piacon...

és hogy igazad legyen...

Kedves Avelina,

Kelsen nélkül is simán meg lehet élni...sőt! Kelsenből nehezebb, mint nélküle.
Magyar egyetemen lehet, hogy keményen kell tanulni - én nem tettem - de hogy feleslegesen túráztatják az embert, az tuti...

ha szeretnél EU-s intézményhez menni, akkor érdemes EU Law-ból LLM-ezni...előtte menj el nyáron a bizottsághoz, a parlamenthez vagy a bíróságra Trainee-nek... http://europa.eu/
itt nézelődhetsz - és tapasztalatot szerezhetsz, hogy vajon megéri-e ezt tanulni. (EU-s szervhez nagyon nehéz bekerülni: versenyvizsgák, kvóták, numerus claususok állják az ember útját)
versenyszférában gazdasági területen szerzett LLM-mel többre mész...


Kacsa11

Impossible # 2009.03.06. 19:27

Naugye megmondtam. Látszik, hogy ismerlek... lol

Egyébként megnézném azt a Tojót... gondolom 18 alatti. :DDD

Kacsa1111 # 2009.03.06. 19:29

na ezt miből gondolod?:)

egyébként én is kiváncsi lennék a te tojódra!:)))


Kacsa11

Impossible # 2009.03.06. 19:33

Hogy ki az, aki elvisel, mi?
Nekem nincsen...nemzetbiztonsági okokból. (C-kérdőíven problémát okozhatna). :D

Hogy 18 alatti azt viccnek szántam, de így, hogy igaz, már nemis olyan vicces. :D

Avelina # 2009.03.06. 20:47

Kacsa:rendben megnézem ezt az oldalt és gyűjtök még mellé infót, ha valóban tetszik belevágok..hátha.A Kelsen dolgot itt olvastam azt hittem valami érdekes dolog, már sejtem, hogy valami baromság.:))
Most egyenlőre nem kérdezek többet , mert Impossible így is gyanúsnak tart:)))

Impossible: tudtam, hogy előbb vagy utóbb megkapom a magamét a sok csipogásért:))Köszönöm , hogy felajánlod de azt hiszem egyszerre csak egy kakas tojója lehetek a szemétdombon:))Most már tudjuk, hogy nem csak a testformáláshoz hanem a párválasztáshoz is értesz:)))

Üdv:Ave


You have to live the way you think, otherwise you'll end up thinking the way you lived.

Legislator # 2009.03.06. 22:10

Most kezdtek el az osztrákok kiadni egy Kelsen-összest, az első kötet (ifjúkori kiadatlan írások)állítólag unicum.


Sunshine after the rain.