Ügyvédi irodát nyitni


Katti # 2009.06.07. 23:08

Üdv mindenkinek.

Irodát szeretnék nyitni, amint leteszem a szakvizsgámat (egy van hátra), viszont eddig szinte csak a közigazgatásban dolgoztam.

Véleményekre lennék kiváncsi. Képes-e az ember 3 év közig gyakorlattal vmi másra is. Mekkora rizikó? (Nagy, tudom, de mégis.) Merjen-e az ember belevágni? Ha igen, akkor, várnék jótanácsokat is... Szóval egész egyszerűen visszajelzésre várok. Mennyire lehetetlen ez az ötlet?
Én úgy képzelt (naívan), hogy szigorúan egyszerűbb polgári ügyeket vállalnék. Nem létkérdés, úgy értem nem kell ebből megélnem egyelőre, szóval mehetne lassan a dolog. (fúj, tudom, de semmi sem olyan egyszerű, mint aminek látszik.)

Köszönöm előre is, ha írtok.

Katti

Impossible # 2009.06.08. 09:39

Kati,

én csak annyit tudok mondani, hogy szerintem legmegbízhatóbb információt ezügyben ezen a fórumon Kacsa1111 nevű fórumozó tud adni, amit ő mond, azt nyugodtan veheted irányadónak (ez erre a témára igaz, nem pedig általában mindenre!).

pazs # 2009.06.08. 10:17

Szia Katti,

csak hogy tudd: egy ügyvédi irodát "nyitni" minden regisztrációs költséggel Budapesten alsó hangon kb. 300.000,- Ft.
Ha egyszemélyes ügyvédi irodád van, az havonta minimum kb. 100.000,- Ft költséggel jár (ez a havi utalandó összege az APEH felé), plusz könyvelő díja (kb. 20.000,- per hó), plusz irodabérlet (ha kell és nem oldható meg a saját lakásodban).

Úgyhogy mázli, ha nem ebből kell megélned, csak jó, ha tudsz róla, hogy ez a hobbi ennyibe kerül akkor is, ha egy fillér bevételed sincs az adott hónapban.
És nem, nem lebeszélni akarlak :)

Van ismerősöm, aki a PSZÁF-nál dolgozott évekig, szakvizsga után pedig ügyvédi irodát nyitott és neki ez bevált.

Nem tudom, te mivel foglalkoztál eddig, de az ügyfelek általában nem úgy keresnek ügyvédet, hogy csak az egyszerűbb polgári ügyeket viszik és a kezdő ügyvéd nem nagyon teheti meg a fenti költségek miatt, hogy válogasson. És az is fontos szempont, nálam legalábbis az volt, hogy ha egyszemélyes ügyvédi iroda vagy, akkor nincs ám felettesed, aki felügyeljen, mindenért te leszel a felelős.

A helyedben én egy évet adnék magamnak, ennyi idő alatt kiderül, hogy életképes-e a dolog, vagy változtatni kell az ügyfeleken, a díjazáson vagy a struktúrán.

Ha persze van egy biztos, időben és jól fizető ügyféljelölted, akkor sima ügy.

Eweol # 2009.06.08. 11:16

jó, hogy neked nem ebből kell megélned :-)

Katti # 2009.06.08. 11:16

:))

Köszönöm a hozzászólásokat, Impossible és pazs!!!

Nem, nem hobbi, sőt létszükséglet, de bonyolult és itt nem tartanék értekezést az életem alakulásáról...

Irodahelység van (a lakásom..) Igen, mindenért én lennék a felelős, ugye... És igen, ezek roppant magas költségek, ha az embernek nincsen ügyfélköre.

És vagyok is annyira fű, h nem tudom miből áll össze ez a 300.e forint. Ha vki felvilágosítana anélkül, h kiszaladna a világból a tudatlanságom miatt, azt megköszönném.

Kacsa1111 remélem idetalál:))

Egyjogász # 2009.06.08. 12:08

A Kamarába történő felvételért is kérnek pénzt, egy ismerősöm most nyitott hasonló módon egyéni irodát (nem Bp-en), neki mindent egybevetve 750e Ft volt az indulás.

Az iroda megfelelőségét elvileg a kamara ellenőrzi, megyefüggő, hogy mennyire kekecek. (Pl. volt olyan, hogy valakinek egy egyhelyiséges garázst is engedélyeztek, de hallottam olyanról is, hogy valakinek azt is kifogásolták, hogy valahonnan beszűrődik a kajaszag.)

De kell egy csomó minden más is, pl. eletronikus ügyintézési lehetőség a cégbíróságnál, Takernet hozzáférés az ingatlan adás-vételi szerződések intézéséhez, felelősségbiztosítás, stb.

A legjobb, ha az illetékes megyei kamaránál érdeklődsz.

A Kacsa meg - ha jól veszem ki - egy csilivili nemzetközi irodában dolgozik valami kivételezett státuszban, szerintem az egyszerű mezei magyar "talpas" ügyvédek, meg az általuk alkalmazott minimálbéres jelöltek világa kicsit távol áll tőle. (Úgy hogy, ha azt tanácsolja, tanulj meg nyolc nyelven perfekt, mielőtt irodát nyitsz, ne vedd komolyan...:)) )

Katti # 2009.06.08. 12:21

750 000 ft??? Atyaúristen! Ezek szerint nem nyitok irodát... :(((

Ha meg pl. ügyvédtársat keresnék, akkor sem vagyok messzebb, mivel NINCS ügyvédjelölti tapasztalatom (illetve elenyésző) és így meg ki a manó társulna velem?

Hajajj.

A következő 6 nyelv megtanulására, asszem rámenne a hátralevő életem....

Impossible # 2009.06.09. 12:45

Kati,

megpróbáltam ideküldeni kacsát, de te is nyugodtan utánamehetnél, ha érdekel.

Egyjogász,

azért ő eléggé képben van szerintem, még akkor is, ha lenézi a szar pénzért dolgozókat. :D

Eweol # 2009.06.09. 13:18

Kacsa még nem nyitott egyszemélyes ügyvédi irodát ebben az életében :D
az international law firm az egy kicsit más, szerintem...

Impossible # 2009.06.09. 14:21

Nem kell ahhoz ténylegesen nyitni, hogy tudja, hogyan megy.

pazs # 2009.06.09. 15:18

Pedig pont az international law firm az, ahol gyakorlatilag mindenki egyszemélyes ügyvédi irodaként beszámláz és a legnagyobb parájuk, hogy jön az APEH, úgyhogy ők aztán pontosan tudják, mi minden költséggel jár egy ilyen.
Én is ezért tudom :) de nem a saját irodámról van szó, mármint hogy nem az én irodám alapításával példálóztam, mert nekem nincs olyanom.

Katti # 2009.06.10. 12:33

Okes, Kacsat megkeresem magam:))

A koltsegek mellett arrol is szivesen hallanek velemenyeket (megkoszonom:), h az ember lanya elboldogulhat-e (elvileg) egymaga, tapasztalat nelkul. Mert nekem ez is epp akkora para mint a 750e ft mint indulokoltseg...

Impossible # 2009.06.10. 13:07

Ha neked feltennének egy ilyen kérdést, mit válaszolnál rá? :D

drpony # 2009.06.10. 13:59

nekem ugyan nincs saját irodám, de azért az a legjellemzőbb, hogy az ügyvédhez ajánlás alapján mennek az ügyfelek, hiszen nagyon bizalmi viszonyról van szó. Ritka, hogy az ügyvedhez beesik az utcáról az ügyfél, az ügyfelet gyűjteni kell, amihez kapcsolatok (esetleg már sikeresen befejezett ügyek, és elégedett ügyfelek ajánlása kell) Ahhoz, hogy mennyire menne egyedül azt kell tudni, hogy milyen kapcsolataid vannak.

Impossible # 2009.06.10. 15:31

Hát meg gondolom nem árt érteni is hozzá...az pedig tapasztalat nélkül nehezen megy. :D

Katti # 2009.06.10. 19:44

Impossible, azt válaszolnám, h fogalmam sincs. Pont ezért kérdeztem, én...

De amint látom, a többség esélytellenek tartja ezt a vállalkozást. (mission impossible.. bocs)

Azért még várok véleményeket:)))

Ja igen, kapcsolataim sincsenek:)))

jajj.

Grád András # 2009.06.10. 20:48

Kedves Katti!

Én 2,5 éve nyitottam irodát egy kolléganőmmel (akit itt Derill néven ismerhet) közösen. Nekünk bejött, de ebben nyilván szerepe volt annak, hogy különböző okokból mindkettőnket elég sokan ismertek a szakmában (mindketten rendelkeztünk ekkorra vagy 20-25 év gyakorlattal, én főleg bíróság, ő gyámhatóság). A költségek tényleg elég magasak, amit ki is kell termelni. Ez konkrétan a kamarai tagdíj, a biztosítás, a szoftverek, az ingatlan, a rezsi, a tintapatronok stb. Nekünk van két jelöltünk is, akiket tisztességgel meg is fizetünk, ezért jön még a TB, járulékok stb. De ha semmit nem csinálnánk, havonta akkor is tízezrekbe lenne az iroda jelöltek nélkül is. Az embernek valamilyen módon ismertté kell tehát tennie a nevét, ha a semmiből kezdi hozzánk hasonlóan, engem pl. sokan a szakkönyveim alapján ismertek. Ha csak a táblát teszi ki a kapu alá, attól még sajnos tényleg éhenhalhat. Ha van kérdése, nyugodtan felhívhat, szívesen válaszolok. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Impossible # 2009.06.11. 10:58

Engem meg az érdekelne, hogy ez a "tisztességgel meg is fizetünk" mennyit jelent. :D
(Ilyet állítólag bunkóság kérdezni, szóval most akkor bunkó vagyok. :D )

Sz.Márton # 2009.06.11. 11:08

Impy!

Akit tisztességgel meg is fizetnek,(érezze magát megtisztelve tehát törvényesen, nem molesztálva, fizetik meg stb. - na jó ez a csúnya kiforgató feltételezés csak vicc) az nem a tisztességtelenül nagy összeg.

A tisztesség másoknak a szemében mekkora öszegtől értékelhető, az nem biztos, hogy fórumtéma, majd a Tanár Úr elmonja Neked négyszemközt....

Impossible # 2009.06.11. 11:19

Marci,

én is úgy gondoltam, hogy tanárúr el tudja dönteni, mit és hogyan akar elmondani. :D

Sz.Márton # 2009.06.11. 11:41

Akkor ezt jól átgondoltuk, jelentkezz nála hátha egy két szakmai morzsából összeáll a kenyérkereset.

Impossible # 2009.06.11. 13:27

Ezt most nem értettem, de sebaj. :D

Sz.Márton # 2009.06.11. 13:31

Akkor tényleg sebaj!

Katti # 2009.06.14. 13:34

És, ha az betársul vhova? Ha erről lenne valakinek gyakorlati tapasztalata, véleménye?

Köszi a hozzászólásokat eddig is:))

Grád András # 2009.06.14. 14:36

Kedves Katti!

A betársulás feltételezi a rezsiben való osztozkodást, de sajnos a többi közteher (kamarai tagdíj, biztosítás stb.) ettől még marad. Elvben minden érintett jobban járhat ezzel, de azért mondom hogy elvben, mert nyilván senki nem igyekszik saját magának a saját irodáján belül konkurenciát teremteni. Ezt mi pl. úgy oldjuk meg, hogy a jelöltjeinket - értelemszerűen az ő igényeikkel összhangban - eleve "profilírozzuk" egy a sajátunkétól eltérő szakterületre, így semmi akadálya, hogy szakvizsga után majd társuljanak hozzánk, ha akarnak.

Kedves Fiúk!

Ami a jelöltjeink tisztességes megfizetését illeti, egy 6 jegyű, ezen belül azonban alacsony értékű számra gondoljanak, amin felül kapnak 13. havi fizetést és ingyen buszbérletet, valamint a jól sikerült munkák után alkalmanként 5-10.000 forint prémiumot, ez havonta átlag 1-3 alkalom. A munkaidő pedig - legalábbis nekik - nem csak papíron 8 óra, bár ritkán előfordul, hogy nálunk is kell egy nap 9-10 órát dolgozni. Eddig nem tapasztaltam, hogy elvágyódnának. :-) Ha hülyének látszom, vállalom, de öreg vagyok már sviháknak. :-) Változatlan álláspontom, hogy az, hogy megengedhetném magamnak, hogy ingyen dolgoztassak valakit, még nem ok arra, hogy ezt meg is tegyem. Aki mégis megteszi, lelke rajta, én azonban minden nap borotválkozom, kénytelen vagyok tükörbe nézni. :-) Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu