Jogász Póker


_Wasp_ # 2009.06.26. 09:38

kbs:
ipokeren van 10 centes sng.
az SSS-el csak annyi a baj, hogy épp pókerezni nem tanul meg vele az ember... (ez nem jelenti azt, hogy az SSS-t ne lehetne jövedelmezően játszani)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.06.26. 09:42

imp:

netről szedtem, szóval remélem nem sértődnek be a site üzemeltetői. de hogy tuti legyen itt a forrásmegjelölés:

http://www.texasholdem.hu/

Minden játékos két lapot kap a kezébe, ezen kívül 5 lap kerül az asztal közepére, ezeket mindenki láthatja és használhatja. Minden játékos a rendelkezésre álló 7 lapból azt az ötöt használhatja, amelyik a legerősebb kombinációt adja. (Tehát az asztalon levő lapoktól függően a játékos a kezéből 2, 1 vagy akár NULLA lapot használ fel.)
Részletes szabályok:

1. Pre-flop

A hold'em fontos kelléke a buttonnak nevezett kis tárgy, ami mindig az osztót jelöli. (Online pókernél természetesen valójában nem ő fog osztani.) Az osztás előtt az osztótól balra űlő játékos beteszi a kis vak licitet (small blind), a következő pedig a nagy vak licitet (big blind).
Texas Holdem Poker - Preflop

Az osztó ezután mindenkinek két zárt lapot oszt, tehát ezt a többiek nem látják. Most jön az első licitálás. A big blind után űlő ember cselekszik először. Három dolgot tehet:
Eldobja a lapot. (Fold)
Tartja a licitet, azaz ugyanannyit tesz be mint a big blind. (Call)
Emel az asztalnál érvényes limit szabályoknak megfelelően. (Raise) [Lásd lejjebb.]

A következő játékosnak ugyanezek a lehetőségei. (Tehát akár újra emelhet is.) A kör végén természetesen a big blind is tarthatja az esetleges emeléseket, illetve ha akar, emelhet is. (A fix limites játékokban többnyire korlátozva van, az egy körben lehetséges emelések száma.)

2. Flop

Texas Holdem Poker - Flop

Ha mindenki végzett, akkor az osztó három nyílt lapot tesz középre. (flop) Az osztás után a small blind kezdi a licitálást. Lehetőségek:
Passzol, azaz nem tesz be tétet. (Check) Erre mindenkinek lehetősége van addig, amíg senki nem tett be tétet.
A limitnek megfelelően tesz egy tétet. (Bet) Ezt követően már nem lehet ebben a körben passzolni, és aki korábban passzolt, annak is vagy tartania kell a hívást, vagy eldobnia a lapot.
Ha már valaki tett, akkor a lehetőségek:
A tét megadása (Call)
Emelés (Raise)
Lap eldobása (Fold)

3. Turn

Texas Holdem Poker - Turn

A licitálás után az osztó leteszi a negyedik nyílt lapot (turn). Újra kezdődik a licitálás az előzőeknek megfelelően.

4. River

Texas Holdem Poker - River

A licit után jön az ötödik, az utolsó lap (river), amit egy újabb licitálás követ.

5. Showdown

Ezután jön az igazság pillanata. Az a játékos mutatja először a lapját, aki utoljára emelt. (Ha nem volt emelés, akkor aki először tette be a tétet.) Akinek a bemutatottnál rosszabb lapja van, az nem köteles bemutatni. (Muck) Az nyer, akinek a legerősebb lapja van. Döntetlen esetén el kell osztani az összegyűlt téteket. Ha a licitálások során bármikor előfordul, hogy egy tétet vagy emelést senki sem tart, akkor az utoljára emelő (tevő) játékos automatikusan nyer, függetlenül attól, hogy milyen lapjai voltak. (Nem is kell őket megmutatnia.)
A következő osztás előtt az osztót jelölő buttont eggyel balra kell tenni, így minden játékban más az osztó, és más adja a blindokat.

A játék során előfordulhat, hogy valakinek elfogy a pénze, és ezért nem tudja tartani a teljes tétet (vagy emelést). Ilyenkor az összegyűlt tétet (amit potnak hívnak), több részre osztják. (Un. main pot és side pot, amikből esetleg több is lehet.) A main potba kerül a tétnek azon része, amit minden játékos tudott tartani, a side potba pedig amit már nem. A kevés pénzű játékos természetesen a további emelésekben már nem vehet részt, minden további pénz a side potba kerül. A végén minden potot külön-külön lehet megnyerni, és természetesen csak azon játékosok lapja számít, akik az adott potba pénzt tettek. Pl. van három játékos és $10 a hívás, de az egyiknek már csak $6-ja van. Ilyenkor a main potba $18 (3x6) kerül, míg a side potba $8 (2x4). A side pot a végén két játékos között fog eldőlni, míg a main potra mind a hárman pályázhatnak.

No limit
A no limit játékban kevés a korlátozás. A minimális emelés nem lehet kisebb, mint az adott körben az elôzô emelés. A maximumot egyetlen dolog korlátozza: mennyi pénzzel szálltál be a játékba. Az online póker termekben a no limit és pot limit asztaloknál korlátozva van, hogy mennyi pénzzel lehet maximum beülni. Pl. $50-es asztalhoz maximum 50 dollárral ülhetsz be. Természetesen lehet nálad ennél több is az asztalnál, amennyiben nyersz. Ha veszítesz, akkor két játék között feltöltheted ismét 50 dollárig. Minél magasabb a megengedett pénz az asztalnál, annál nagyobb a blind. A $50-es asztalnál többnyire $0.25/$0.5-ös alkalmaznak.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.26. 09:46

Imp, ingyenes. Mondtam, hogy még ők fizetnek.

Ez érdekes Wasp, ládd az ipokeren nem is néztem az SnG-okat, ott mikrolimites BSS-sel igyekszem kipörgetni a bónuszt. És ezek az 1 centes versenyek egyasztalosak? Nem valami nagy üzlet 5 centért küzdeni egy-másfél órát. :D
Tudom, tudom, a tapasztalat.

Azért az SSS-el elég sok mindent meg lehet tanulni, amire magasabb szinten is szükség lesz: a pozíció jelentőségét; az induló lapokat erősségét; flopot értékelni; fegyelmezettnek, összeszedettnek lenni; nem félni stb.
Az pedig nagy előny, hogy nem kell mindent egyszerre tanulni - így bizonyítottan kevesebbe kerül a dolog. "Fapados" alap SSS-t játszva nyereséges tud lenni az a kezdő is, aki BSS-ben vagy versenyen még biztos vesztő lenne.

Impossible # 2009.06.27. 12:40

wasp,

köszi :)

kbs,

még ők fizetnek...ami így kezdődik, az már gyanús :D

köszi neked is :)

Impossible # 2009.06.27. 16:55

az Ász nem jelenthet 1-et, ugye? 1-es lap nemis létezik? Szal pl Ász 2 3 4 5 nem lehet egy sor? Elkezdtem kitöltögetni egy feladványt, és azt írta ki, hogy rossz a megfejtésem. Szóval?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.27. 17:40

De igen, az A2345 a legkisebb sor.
Ami nem lehet, az az, hogy egyszerre számítson ásznak meg egyesnek. Tehát a QKA23 valóban nem sor.

Impossible # 2009.06.27. 17:43

hm, köszi, ezt elfelejtik megemlíteni az oktató anyagban, pedig szerintem egyáltalán nem egyértelmű

Impossible # 2009.06.28. 12:32

A pénzes játék - verseny megkülönböztetés lényegét nem értem. A cikk arról ír, hogy más a pénzes játék és más a verseny stratégiája. Dehát a verseny nem pénzért megy? Elmagyaráznátok?

Zummike # 2009.06.29. 07:06

Imp,

Egyszerű a dolog:

  1. tournament (verseny): van egy beugró összeg, pl 1000 Ft, amelyet minden résztvevő a játék elején befizet egy közös kasszába, és a játék folyamán addig játszik, ameddig ezen összeg tart. Ha elfogyott az összeg, akkor kiesik a játékból és a végén így csak 1 játékos marad. A közös nyereményalapot ilyenkor különböző módon szokták felosztani (pl.: 50% az 1. helyezetté, 35% a 2. helyezetté, 15% a 3. helyezetté).
  2. cash game (CG, "pénzes játék"): itt nincs ilyen, mindenki akkor csatlakozik egy partihoz, amikor akar, addig marad ameddig akar (vagy ameddig a parti tart:-)). Itt ha esetleg elfogy a pénzed, újra is töltheted, és maradsz a partiban.

Persze lehet még őket variálni, de a lényegi különbség ez a kettő között. A taktika szempontjából pedig azért különböznek, mert pl. egy tournament (verseny) esetén ugye az a cél, hogy te legyél az első, tehát pl. nem biztos, hogy egy gyengébb lapra "all-in"-t mondasz, mert ha elbukod, akkor kiszálltál és nincs esélyed megnyerni. Cash game esetén elbukod és legfeljebb újra befizeted a beugrót.

üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 07:12

1. A versenyeken az induló zsetonmennyiség (stack) - tehát amivel játszol - szinte sohasem esik egybe a nevezési díjjal (buy in). Az 1$-os SnG*-ban meg az 1000$-os MTT-ben ugyanúgy lehet 1500$ a kezdőzseton.

*SnG: (Sit and go) olyan verseny, amely azonnal indul, ha elegendő számú versenyző összegyűlt. Legtöbbször egyasztalos, ritkábban több, de akkor is csak néhány tucat versenyzővel.
MTT (Multi table tournament) Előre meghirdetett időpontban kezdődő, többasztalos verseny, általában több száz, gyakran 2-5 ezer részvevővel.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 07:24

Imp, tekintve, hogy abszolút kezdő vagy, továbbra is az SSS (short stack system)* pénzes játékot javaslom. Mellette pihenésként szórakozásként egy-egy freeroll.

  • SSS: eredetileg kezdők számára kidolgozott, de ma már sok közepes téteken rendszeresen játszó játékos által is alkalmazott stratégia. A lényege, hogy csak néhány (12), erős osztott lappal szállunk játékba, azokkal viszont igyekszünk minden zsetonunkat minél korábban feltenni. Így egyrészt az esetek többségében nálunk lesz az esélyesebb lap - ami hosszú távon biztos nyereség; másrészt kiküszöböljük, de legalábbis leegyszerűsítjük a flop (az első három közös lap asztalr tétele) autáni játékot; ezzel a hibázás lehetőségét.

Sokrésztvevős (1000+) verseny, amelyen nincs nevezési díj. A nyeremények ennek megfelelően általában nagyon alacsonyak. (Az első kap vagy 20$-t hat-hét órai játékért.) Tapasztalatszerzésre is csak korlátozottan alkalmasak, mert a normál játék fogásai itt csak korlátozottan működőképesek. Tízből nyolcat úgy fogunk befejezni, hogy az osztott ászpárunkkal allin megyünk (mindent berakunk) a flop előtt, hárman-négyen tartják, és az egyik a 83s-jével behúz egy flöst vagy a 22-jéhez egy harmadik kettest.

Kacsa1111 # 2009.06.29. 07:45

Kedves Impossible,

bakter, ha ennyire értetlen vagy, akkor inkább bele se kezdj...sokba fog kerülni
+
az asztalnál nem lehet okoskodni...:)


Kacsa11

bajussz # 2009.06.29. 08:23

"melyik a nagyobb, az ász vagy a király?"

_Wasp_ # 2009.06.29. 09:14

kbs:
1 centes SNG-król nem írtam, 10+2c a legkisebb, bár fél dollárért sem éri meg keccsölni egy órát... Én 20+2$-on szoktam játszani, de ott a várható nyereményem nem sokkal haladja meg a 4 dollárt, szóval órabérnek még az se erős. (pedig úgy gondolom, hogy nem játszok rosszul)

A póker szerintem a legtöbb játékos számára a szórakozásról szól, mivel kevesen tudnak olyan jók lenni, hogy stabil plusszal zárjanak. (mondjuk havi szinten)

az sss-ről: értem amit mondaaz, talán van is benne valami, csak az a baj, hogy az SSS nem ad semmit - a némi várható nyereségen felül - hiszen azt, hogy korai, középső, hátsó pozíció, és ezekben az emelésre, visszaemelésre alkalmas lapok köre memorizálható kb 10 perc alatt. A többi idő, amit benn ülsz SSS-ként egy készpénzes asztalnál tanulás szempontjából általában elvesztegetett idő (najó, arra tényleg jó lehetne, hogy megnézze az ember, hogyan megy a játék, de lássuk be, az alacsony tétű CG asztaloknál rengeteg idióta ül, azoktól nem érdemes tanulni). talán az SSS fejlesztett verziójánál lehet a fejlődést megcélzó játékosoknak keresnivalója, ahol azt is figyelni kell, hogy az ellenfél laza, vagy feszes.

Ha ezzel szemben beülsz egy 2 centes nagyvakú CG-re teljes beülővel, vagy még inkább 10+2c-re, akkor ugyan sokkal több a várható veszteséged (CG-nél teljesen pocsék játékosok esetén óránként kb 10-20, vagy akár 40 cent, SNG-nál játékonként 4-5 cent) de sokkal többet is tanulsz. Tekintsd befektetésnek, hiszen az SSS is általában gyenge pénzkeresetnek számít.

Nézd meg, hogyan licitálnak az ellenfelek, próbáld fejben tartani milyen lapokkal teszik meg ezt, próbálj a jó lapjaidból minél többet kifacsarni, az elromló lapjaidat pedig időben elengedni (ez utóbbi a sokkal nehezebb), a javulásra váró kezeiddel pedig a banki esély határain belül maradni. Szerintem ha ezeket szem előtt tartod, akkor garantált a javulás, természetesen ha nulla tudásról indulsz, akkor az SSS is jó lehet - egy rövid ideig.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 09:43

25%-os ROI egyáltalán nem rossz. Sőt. Ha egyszerre négy asztalon játszol, akkor az - a mondott limiten - óránként 16$. Ha csak napi egy órát játszol, akkor az havi majd 100K HUF. Ennyiért egy ügyvédjelölt teljes munkaidőben dolgozik.

Abban igazad van, hogy aki szórakozni akar, az inkább versenyeket játszon. Én viszont a pénzért tolom, arra meg - teremetől, limittől függően - jobb az sss. Ha szórakozni akarnék, akkor bridzseznék, meg edzeném a Runescape karakteremet (lvl 130).

Ami pedig a BSS-illeti: több mint egy éve játszom, elfogadható bankrollt építettem, de a BSS-sel már NL4-en is masszív bukó vagyok. Pedig nem vagyok egészen hülye, elhiheted. És mégis. Úgyhogy inkább nem, kösz. Az SSS-t akár kilenc asztalon tudom nyomni egyszerre, sokkal magasabb limiten, mint a BSS-t, és így egész szépen hoz. Cca: 15BB/100 vagyis óránként 90. Az NL10-en óránként 9 dollár. Hol jön ez össze 10centes SnG-ból?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 09:44

Ugye, az utolsó bekezdést nem nekem írtad?

_Wasp_ # 2009.06.29. 10:05

naná hogy nem neked írtam az utolsó bekezdést... csak belekeveredett :(

köszi, de nem 25% a roi-m, csak 20 körül mozog, és akkor ennyi, ha egy asztalon játszok. 2 asztalon lecsökken 15%-ra, két asztal felett (max 6-on tudok még "jól" játszani, de az már nyomasztóan strapás) 8-10%.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.06.29. 10:14

15BB/100???

Az nagyon sok. Ezt SSS-el éred el? Nem akarom azt írni, hogy hihetetlenül sok, de 5 felett már nagyon jónak számít, 10 felett pedig kevesen hoznak.

Én a pókerre kb napi max egy-egy órát tudok szánni, de abban "minden" benne van, az is, hogy előveszem a laptopot, és az is, hogy elrakom. Úgy éreztem, hogy emiatt pont a SNG-k mennek jól, ennyi időm van pont le tudok egy-kettőt játszani (ha formában érzem magam, akkor négyasztalozok)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 10:43

Igen, 1-2BB/100-at szoktak mondani, de kiderült, hogy ezt egyrészt magasabb limitekre (NL25+) értik, másrészt olyan termekre, ahol kedvezőtlen a klíma. :) Értve ez alatt, hogy túl feszesek az ellenfelek, illetve túl sokan akarnak SSS-t játszani melletted.
Viszont nekem NL10-ig alatt két teremben is kijött 15-20BB/100, mindegyikben a legkisebb tétről indulva, és a bankrollal lépve följebb. Kb. 40.000-40.000 leosztás alatt. Úgy hogy nem mondhatnám különösebben szerencsésnek magam. Az első teremben - ott próbáltam először az SSS-t az elején majdnem lenulláztam magam, ami értelemszerűen rontja az átlagot.
A másik teremben még folyik a kísérlet, hogy melyik limitig lehet felmenni az SSS-sel, 10BB/100-nál nem rosszabb eredménnyel. Most járok NL25-nél, és még fölötte van. (Pedig a szintlépés itt is egy brutális pechszériával kezdődött. Pl. kilenc ászpáromból nyolc vesztett.)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 10:51

Egyébként az ipoker hálózat az, amely szinte teljesen alkalmatlan az SSS-re. Mikrolimiten eleve nem is engednek beülni 20 nagyvakkal, ahol meg már igen (NL10), ott minden asztal tele van, és elképesztő rosszak a mutatóik: 10BB körüli átlagos bankméret, 10-15% flopnézés; plusz 10 emberből 6 20BB alatti zsetonnnal ül, ami legalábbis gyanús.
Ha valami csoda folytán mégis akad egy elfogadható asztal, akkor arra 8-9 ember vár előtted.

Na, ezért kezdtem el a BSS-t. Ami NL2-n ragyogóan működött (30BB/100 ötezer leosztásból); NL-en azonban katasztrófa. Sec perc alatt elvesztettem az összes nyereményt, azóta pedig épp csak a vonal fölött tartom magam. Vagy megpróbálkozom az SnG-kal, vagy hagyom a fenébe a bónuszt.
Elvégre az is része az önmenedzselésnek, hogy ott és azt játszd, amiben a legnagyobb a profitod. :)

Impossible # 2009.06.29. 11:46

Kacsa,

persze hogy értetlen vagyok, mégis mit várjunk egy kezdőtől, ha nem azt, hogy értetlen? Ez nem szégyen, hanem egy természetes állapot, és nemcsak én vagyok vele így, te sem érthetsz mindent azonnal, ez neked max. azért nem tűnik fel, mert sosem kezdtél bele bonyolultabb dolgokba.

Az sem igaz, hogy sokba fog kerülni, ha az ember nem tesz kockára nagy pénzt, nemis bukhat nagyot, a kezdők pedig nem tesznek kockára nagy pénzt, épp ezért.

És végül: épp azért tanulok, hogy majd ne az asztalnál kelljen okoskodnom.

Most érdemben reagáltam, annak ellenére, hogy a hozzászólásodat nyilvánvalóan csak piszkálódás céljából írtad. Az ilyenek miatt szoktam mondani, hogy figyelmen kívül kellene hagyni téged, de lásd, kivel van dolgod, nem hagytalak figyelmen kívül.

_Wasp_ # 2009.06.29. 12:01

Imp,

írd meg, hogy mennyit szánsz rá havi szinten (pénzt és időt) hogy megtanulj játszani, és akkor tudunk javasolni esetleg konkrétabbat is.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Impossible # 2009.06.29. 12:10

wasp,

te elvileg értesz ehhez, nem? Ehhez képest furcsálom a kérdésedet. Nem szánok rá pénzt, amíg nem megy annyira, hogy valamennyit rászánjak, ha már megy, akkor pedig rászánok 1 dollárt, és ha így is jó vagyok sokáig, akkor majd feljebb lépek nagyon apránként (1 dolláronként).
Időm van bőven, nem sürgős megtanulnom, ha egy évig tart, akkor egy évig tart, nekem inkább az a fontos, hogy a lehető legjobban tudjam csinálni, nem az, hogy minél gyorsabban, vagy hogy minél többet nyerjek. Ha napi szinten kérdezed az időt, akkor az előbbiekből adódik a válaszom: nyilván lesz olyan nap, amikor nem foglalkozom vele, meg olyan nap, amikor több órát foglalkozom vele.
Amiket irogatsz, nemnagyon értem, ezért megkérdezem: tanulásnak leginkább az SNG-t ajánlanád?

_Wasp_ # 2009.06.29. 12:12

kbs,

én mondjuk annyira utálom a minimumbeülős ellenfeleket, mint a hatnapos kulát, mert mert teljesen tönkreteszik a játékomat.

Bár igazából kevesen vannak, akik tényleg jól nyomják, sok marha van, aki beül olyan asztalhoz, ahol van már másik négy shortstack. Igazából az ellenjátéka se bonyolult, csak vinni kell a vakjukat, de annyira a pre flop szakaszra koncentrálódik emiatt a játék, hogy az ember inkább hagyja a fenébe.

az SSS-el az a baj, hogy minél többen játszák, annál jobban a veszteségesség felé hajlik a dolog, és igen könnyű megtanulni, igen könnyű pénzszerzést igér. Nem hiszem, hogy az olyan hálózatokon, ahol adnak lehetőséget a minimum 50(100) nagyvakos beülős asztalokra (és egyre több hálózat van ilyen) ott lenne jövője a SSS-nek, hiszen a deep stack-ben játszani szerető ellenfelek utálják az őket hiénázó SSS-eket, ezért be se ülnek 50BB minimumnál kisebb követelményű asztalhoz, ahol meg nincs minimumkövetelmény, ott egymást gyilkolják a kisletétesek, és végül csak egyvalaki keres vele: a kaszinó.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2009.06.29. 12:18

wasp, te elvileg értesz ehhez, nem? Ehhez képest furcsálom a kérdésedet. Nem szánok rá pénzt, amíg nem megy annyira, hogy valamennyit rászánjak

én értek hozzá valamennyire, de te úgy látom, hogy nem :)))

ezért hát, ha leülsz pénzben játszani akkor a várható eredményed mínuszos lesz.

Pénz nélkül nem lehet megtanulni pókerezni, mert nagyon gyengék a játékzsetonos asztalon az ellenfelek, meg te sem érzed azt a stresszt, amikor az egy napi (heti-havi) béred felteszed egy lapra, csak azért mert 60%-ra saccolod a nyerési esélyed. (ez attól még jó megmozdulás, hogy az átlag embert a hideg rázza tőle).

Tehát veszíteni fogsz az elején. Attól függően hogy mennyire vagy tanulékony és okos, (és szerencsés) lesz a vesztő időszakod hosszabb vagy rövidebb.

Én azt javaslom, (ismét) hogy szánj rá napi egy két dollárt a pókerre, és ha elveszíted a keretedet, akkor arra a napra (hétre) hagyd abba a játékot, a felszabadult időben pedig olvass cikkeket.

ha mégis nyersz, az csak jó, de az első egykét hónapban inkább a szerencsének tudd be.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása