próbaidő - felmondás


hanga86 # 2008.06.11. 08:31

Tisztelt hozzáértök!

Nekem most junius 26-án jár le a próbaidőm,de megkaptam egy másik állást,ahol július 1-én kezdek.A kérdésem,h tudom,h próbaidő alatt nem kell megindokolni,h miért mondok fel,de azárt ezt írásba kell adnom,ugye?Illetve,h 26-án amikor lejár,azzal a nappal "kérjem" a kilépésemet innen?Tehát akkor jöjjek utoljára?Vagy hogy járok a legjobban minden szempontból?Illetve még annyi,h nem szeretném megmondani,h hova megyek dolgozni,ezt szabad,nem?
Köszönettel:hanga86

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.11. 09:30

Írásban kell közölni, és nem kell megvárni a próbaidő lejártát. Sőt: nem szabad megvárni!

hanga86 # 2008.06.11. 09:50

Köszönöm a gyors választ.Tehát akár a hét végével is felmondhatok?De akkor annak az arányában kapom az utolsó fizetést,amelyik nappal felmondtam,igaz?
Ők semmibe nem tudnak majd belekötni,és nem tudnak kötelezni semmire igaz?Mert nem akarok vitát.
Köszönöm!

hanga86 # 2008.06.11. 09:53

még annyit,h letöltenék a netről egy mintát.Milyet keressek?Rendes felmondás?vagy van olyan,ami a próbaidőre szól?Mert találtam,de csak olyat,amit a munkavállaló mond fel.

lewho # 2008.06.11. 10:01

Írd le kb. ezt:

Én Hanga86 az XY Kft.-vel fennálló munkaviszonyomat a mai napon a próbaidő alatt azonnali hatállyal megszüntetem.

Kelt, aláírás

Vetesd át, oszt jónapot!

Még véletlenül se indokold meg, és ne írjd bele a felmondás kifejezést:)

hanga86 # 2008.06.11. 10:12

Lewho:köszönöm.megindokolni semmiképp nem akartam,mert ugyebár nem kell.Csak gondoltam ha van erre hivatalosabb dokumentum,akkor azt dugom az orruk alá:)

hanga86 # 2008.06.11. 10:14

ja..amit mindig elfelejtek!Ha ma megirom és beadom,abban az még benne lehet,h mondjuk juni.16-ával mondok fel vagy cakkum-pakk mondjak fel egy nap és menjek?Mert az a pár napi pénz még jól jönne.De azt lehet,nem,h megnevezek 1 napot és addig még melózok.Hm?
Köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.11. 10:28

Lehet.

hanga86 # 2008.06.11. 10:32

Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat.Akkor előre megnevezek egy napot,és írok egy általam megfogalmazott felmondást.Remélem így rendben leszek?!

_Wasp_ # 2008.06.11. 11:30

kivéve, ha azt mondják, ha menni akarsz, menj MOST.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Egyjogász # 2008.06.11. 22:18

Mint már többen is írták nem felmondás, hanem próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetés!

Lewho le is írta, hogy mit írj és hogy nehogy beleírd a felmondás kifejezést, az ugyanis egy másik munkaviszony megszüntetési forma.

Egyébként több jeles munkajogász szerint az azonnali hatály az azt jelenti, hogy 8-kor bemész a főnökhöz, átadod a munkaviszony megszüntetést, ha kell, a munkakörödet, összeszeded a holmidat és kb. 9-kor távozol egykori munkahelyedről.

Az azonnali hatály véleményem szerint sem azt jelenti, hogy pl. 5-én beadom az azonnali hatályú munkaviszony megszüntetést, de azért még 2-3 hetet maradnék. Persze végül is, ha a munkáltató belemegy....

tomy666 # 2010.01.22. 18:53

Üdvözlet Mindenkinek!!!!

Próbaidő alatt felmondtam azonnali hatállyal, rendesen megjelentem munkakezdéskor, majd szóban jeleztem szándékomat a felettesnek, aki hozta is a papírjaimat 2 óra elteltével, de megdöbbenve tapasztaltam, hogy arra a napra amikor felmondtam igazolatlan távollétet írtak be az OEP igazolványomba, törvényes ez???

A jelenléti ívre is beírtam magam munkakezdéskor, tehát szerintem nem írhattak volna igazolatlan távollétet rá?!

A másik problémám, hogy időarányosan több szabit vettem ki, mint ami járt volna, így 2 napra pedig igazolt, de nem fizetett jelzőt írtak be az OEP könyvbe, ezt a 2 napot nemhogy a béremből kellett volna visszavegyék???

Várom a válaszokat, sürgős lenne???
Ha nekem van igazam, kihez fordulhatok???

Közreműködéseteket előre is köszönöm!!!

Dr.Attika # 2010.01.23. 11:08

Üdvözlet!
Próbaidő alatt nincs helye felmondásnak, hanem csak munkaviszony megszüntetésnek. A "beírás" nem törvényes, hiszen valótlan dolgot rögzít. A szabadság kapcsán: a szabadságot nem a munkavállaló veszi ki, hanem azt a munkáltató adja ki. Ha ez nem a törvényes mértékben történt, akkor ezért a munkáltató a felelős.
Azt javaslom, hogy a rózsaszínű ( pink) könnyvvel menjen be a helyi rendőrségre és tegyen feljelentést magánokirat-hamisítás miatt. Mutassa be az okiratot és mondja el azt amit itt leírt. Ezt követően a rendőrség kiderít mindent és az ő határozatuk szerint kell eljárni a továbbiakban.

lédyke # 2010.01.23. 11:49

Üdvözlök mindenkit!
Kérdésem lehet nem ide vonatkozik,de hátha kapok választ... Több mint tíz éve dolgozok egy munkahelyen,és amint teherbe esem,táppénzre szeretnék menni,mert fizikai munkát végzek,és egyéb egészségre káros anyagokkal dolgozom.Minimálbéren vagyok bejelentve.Kérdésem az,hogy így mennyi gyedet,gyest kapok majd,miután számolják ki? A táppénz,vagy az átlagkereset után?Hallottam,hogy leépítés lesz nálunk.Ha elküldenek,és munkanélkülin leszek,azt veszik alapul a kiszámításnál? Előre is köszönöm!

angyalkám # 2010.02.14. 13:10

Arra szeretnék választ kapni, hogy ha próbaidő alatt megszüntetem a munkaviszonyt, a megszűnés közös megegyezés lesz, vagy egyoldalú a dolgozó részéről. Nekem sajnos nem mindegy, mivel utána újból munkanélküli kell,hogy legyek.
előre is köszönöm!

AValverde # 2010.06.12. 14:56

Kedves hozzáértők!

A helyzetem kísértetiesen hasonlít a fentire, nekem június végén járna le a próbaidőm, de július 1-jén másik helyen szeretnék kezdeni, és a jelenlegi munkaviszonyomat a próbaidő alatt megszűntetni.
Az én kérdésem a szabadságra vonatkozna. A munkáltató a próbaidő alatt nem enged szabadságot kivenni. Viszont ha jól tudom, akkor az új helyre csak az időarányos szabadságot lehet átvinni, így ha nem adnak ki szabadságot a munkaviszony végén, akkor 5 nap szabadságot elveszítek.
Megteheti ezt a munkáltató, vagy kérhetem, hogy tegyük a megszűntetést egy héttel későbbre, és engedjenek szabadságra? Valamint a munkáltató megtagadhatja a szabadságom kiadását ebben az esetben is?
Előre is köszönöm.

nandy # 2010.06.13. 10:54

angyalkám:

A próbaidő alatti felmondás az próbaidő alatti felmondás. Nem rendes, nem rendkívüli.

nandy # 2010.06.13. 10:55

Arra figyelj, hogy a felmondásodba azt írd bele, hogy próbaidő alatt azonnali hatállyal, indoklás nélkül felmondod a munkaviszonyt.
De lehet akár közüs megegyezéssel is, mert munkanélküli csak abban az esetben nem jár, ha a dolgozó mond fel rendes felmondással (a próbaidő alatti nem számít rendes felmondásnak), vagy a munkáltató rendkívülivel.

nandy # 2010.06.13. 10:56

Avalverde:

A munkáltató valóban nem kötelezhető a próbaidő alatt szabadság kiadására. Ha megmarad a szabid, akkor azt a munkaviszony megszűnésekor köteles pénzben megváltani, tehát nem vész el (csak átalakul...).

Tabletta # 2010.06.15. 03:41

Határozott idejű munkaszerzősésem van, amit én mint munkavéllaló a szerződés lejárta után nem kívánok meghosszabbítani. Kérdésem: mikor kell ezt bejelentenem, írásban, vagy szóban kell megtennem, az időarányos szabadságomat megkapom, vagy kifizetik, mire kell odafigyelnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.15. 06:33

Arra figyelj, hogy a felmondásodba azt írd bele, hogy próbaidő alatt azonnali hatállyal, indoklás nélkül felmondod a munkaviszonyt.
Inkább úgy, hogy "megszüntetem". A felmondás szó használata már problémát okozhat.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.15. 06:35

Nincs mit bejelentened, Tabletta. Csak ne dolgozz tovább egy napot se.

Ami a szabadságokat illeti: vagy.

Timsz # 2010.07.09. 18:43

Tisztelt hozzáértők!

Nekem elég speciális esetem van.
2010.02 óta dolgozom "folyamatos" határozatlan ideig szóló szerződéssel. A első szerződés 3 hónapig tartott, mely ugyanennyi próbaidőt is magában foglalt.
A második szerződésem két hónapra szól és megint beleírtak 45 nap próbaidőt.
A mostani szerződésem szeptember végéig szól és megint csak bele írtak 45 nap próbaidőt.

Nem tudom, hogy ez szabályos így? Megtehetik, hogy folyamatosan kapok 45 nap próbaidőt?

Válaszokat előre is köszönöm

hunfrakk # 2010.07.09. 18:52

egyértelműen nem tehetik meg ezt törvényesen
próbaidőt nem lehet ismételten kikötni
ez ellenkezik a munkajogi szabályokkal

Munka Törvénykönyve:

81. § (1) A munkaszerződésben, a munkaviszony létesítésekor próbaidő is kiköthető.

(2) A próbaidő tartama harminc nap. Kollektív szerződés, illetve a felek ennél rövidebb vagy hosszabb, de legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt is megállapíthatnak. A próbaidő meghosszabbítása tilos, ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(3) A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal megszüntetheti.

Timsz # 2010.07.10. 09:34

Értem, sejtettem.

De az előbb rosszul írtam sajnos. Nem határozatlan idejű szerződéseket kapok, hanem határozott időre szólókat!

Így is igaz rám a törvény?
Ha igen hova kell mennem reklamálni?