próbaidő - felmondás


uhajni22 # 2015.01.15. 15:18

Üdvözlöm!
Az lenne a kérdésem hogy mi a teendő abban az esetben ha azonnali hatállyal szeretnék felmondani, mert az új munkahelyen kezdeni kellene különben nem kapom meg az állást, viszont a munkáltatóm kötelez a 30 napos felmondási idő ledolgozására.
Válaszát előre is köszönöm!

Belmaty # 2015.01.15. 13:05

Nem a BKK a munkáltató.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.15. 12:36

Ja, hogy nem maga a BKK. a munkáltató... Ajvé...

Belmaty # 2015.01.15. 10:47

Elnézést kérek, a válaszaim kicsit késve jelentek meg, mert még új voltam a fórumon ezért jóváhagyásra vártak.

Tehát a válaszaim lejjebb olvashatók!
Egyben köszönöm az eddigi válaszokat is!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.15. 06:18

Mondtam, hogy szerintem az az ítélet helyes? ;)

ObudaFan # 2015.01.15. 05:36

Ez kérdés, hogy mi derül ki a egállapodásból.
Például egy esetben a BKV buszvezető munkaviszonyának megszűnésekor a bíróság simán kötelezte a megkapott, használni kezdett munkaruha értékének az előírt haszálati idő hátralevő részére jutó részének a megfizetésére a buszvezetőt a BKV felé, pedig aliha fogja a magánéletben sokszor használni a BKV formaruhát. Na, ez is lehet iyen, legalább a bérlet használható is.

Belmaty # 2015.01.14. 19:16

A munkaszerződés erről nem rendelkezik. Az egyéb juttatásokról csak a Mt.139-145.§-ait említi, amik ez estben nem sokat segítenek ahogy olvastam, bár én nem értek hozzá.

Valóban nem is szándékozom bérletet váltani az év hátra lévő részében és fogalmam sem volt róla, hogy egész éves bérletet fogok kapni. Azzal, hogy visszaadom a bérletet, viszont a munkáltató nem lesz kisegítve, ezért akarja kifizettetni velem.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.14. 17:17

Nem visszaváltható, de nyilván nem tudja használni, ha visszaszolgáltatta. Feltételezem, hogy a felek szándéka az volt, hogy az ingyenes utazás a munkaviszony idejére illeti meg a munkavállalót, és a munkavállaló nem szándékozott arra kötelezettséget vállalni, hogy a munkaviszony megszűnése esetén az év hátralévő részére bérletet vált.

Kerve # 2015.01.14. 16:22

Kérdésem, hogy mennyire jogszerű ha a munkavállalónak a 3 hónapos próbaidő végén felmondanak, mert nem teljesen elégedettek a munkájával, de utána kötnek vele egy 3 hónapos határozott idejű szerződést, 3 hónap próbaidővel és ettől teszik függővé, hogy utána alkalmazzák-e tovább. Azaz a 3 hónapos próbaidő meghosszabbítása + 3 hónappal.

ObudaFan # 2015.01.14. 15:40

Szerintem az nem lesz megoldás, mert nem átruházható, és szerintem nem is visszaváltható. A munkaszerződés erről semmilyen rendelkezést nem tartalmaz?

Belmaty # 2015.01.14. 15:30

Vissza adom, mert nem is lesz rá szükségem, de akkor már nem fizettetheti ki?
Gondolom ilyen eddig nem volt, mert a bérleten nem szerepelt a személyi száma, egyszerűen odaadták másnak és kész. De, mint írtam, már nem átruházható.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.14. 15:26

Add vissza.

Belmaty # 2015.01.14. 13:30

Kedves Fórumozók!

Január 1. óta dolgozom egy Kft-nél, három hónap próbaidőm van.
Mióta itt dolgozom, kaptam egy egész éves BKK bérletet, amit próbaidő alatt furcsálltam is. Most fel szeretnék mondani, viszont a munkáltatóm jelezte, hogy ennek a bérletnek az árát ki kell majd fizetnem neki, mivel nem átruházható. Mivel elég nagy összegről van szó, én ezt nem szeretném kifizetni.
Kérdésem, hogy valóban köteles vagyok-e kifizetni neki, vagy ez elkerülhető? Ha elkerülhető, milyen módon?

A segítséget előre is köszönöm!

ObudaFan # 2015.01.01. 17:23

Petitomi

Gondolom, már nem aktuális, de naptári nap.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.01. 16:52

Ugyan.

Durmika # 2015.01.01. 16:46

Kedves Fórumozók,

A következő kérdésem lenne, 2014.okt.6-i datummal letesítettem munkaviszonyt egy cégnél, 90 napos felmondási idővel. Többször kaptam pozitiv visszajelzést a munkámról, jan 5-re volt betervezve egy megbeszélés a próbaidő lejártáról,melyre meghívót kaptam.
Majd ennek ellenére, december 31.én fönökeim bejöttek szabadságról és indoklás nélkül megkaptam elöször egy aláiratlan felmondast a munkaviszony azonnali megszüntetéséról, majd később egy futár hozott egy aláirt példányt, amit szintén szabadságon lévő alkalmazott irt alá.
Kérdésem megtámadható munkaügyi perben a felmondás? Mert szabadságukat töltő emberek irták alá.
Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.17. 11:14

Azért a munkakört megfelelően át kell adni.

BellatrixL # 2014.12.16. 20:25

Kedves fórumozók!

A következő a helyzet: köztisztviselőként 6 hónapos próbaidővel vettek fel, amely februárban jár majd le. Addig én azonnali hatállyal indokolás nélkül felmondhatok, jól tudom? Ez a gyakorlatban hogyan zajlik? Megírom a
felmondásom, hétfőn bemegyek és a munkáltatóm elé teszem, aznap még köteles vagyok bent maradni? Tehát az azonnali hatály ennyire azonnali, vagy azért azt a napot bent kell töltenem? Ebben az esetben gondolom nem kell foglalkoznom a félbe maradt munkámmal sem...

Köszönöm a válaszokat :)

Petitomi # 2014.12.10. 06:21

Tisztelt Fórum!
Szeptember 17-én kezdődött határozott idejű munkaviszonyom a mostani munkahelyemen, ami 2015. január 30-én ér véget. A szerződésben az áll, hogy 90 nap a próbaidő. Kérdésem a következő:a 90 nap naptári vagy munkanap? Mert ha naptári nap, az december 17.én lejár. Ha munkanap, az kb január 31-ig tart. Ha én január 1-én új munkahelyre szeretnék menni, akkor azt indoklás nélkül, azonnal meddig tehetem meg?

Köszönöm a választ!

rolandka # 2013.01.06. 13:07

Üdv.

Néhány kérdésem lenne, van egy bejelentet állásom de szeretnék felmondani egyrészt azért mert dolgoztatnak napi 10 órát és még szombaton is, de szabad hétköznapot napot nem hajlandók biztosítani, hogy személyes ügyeim elintézem. Van rá valamilyen mód hogy ne keljen ledolgoznom a felmondási időt a munkaszerződésebe sajnos 30 nap van meghatározva? Szeptembertől dolgozok ott hány nap szabadság jár nekem bele lehet számolni a felmóndásí időbe?

anaszt0102 # 2013.01.02. 20:39

Tisztelt Kovács Béla Sándor úr!

Amennyiben a próbaidő alatt kívánom azonnali hatállyal megszüntetni a munkaviszonyt, akkor a Munka Törvénykönyve mely paragrafusaira kell hivatkozni?

Vagy elég csak a szerződés próbaidőre vonatkozó pontját megadni?

(A helyes elnevezés az alábbi válasza alapján:

nixxys # e-mail 2012.03.06. 12:02

Olyan kérdésem lenne, hogy hol találok olyan nyomtatvány mintát, ami a próbaidő alatti felmondásról szól, de a munkavállaló részéről? Mert mindenhol csak a munkáltató általi felmondást látom!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.03.06. 12:43

Az nem felmondás. És miért kellene nyomtatvány ahhoz, hogy "a munkaviszonyt a próbaidő alatt azonnali hatállyal indoklás nélkül megszüntetem"?

Tisztelt Kovács Béla Sándor úr!

Amennyiben a próbaidő alatt kívánom azonnali hatállyal megszüntetni a munkaviszonyt, akkor a Munka Törvénykönyve mely paragrafusaira kell hivatkozni?

Vagy elég csak a szerződés próbaidőre vonatkozó pontját megadni?

(A helyes elnevezés az alábbi válasza alapján:

nixxys # e-mail 2012.03.06. 12:02

Olyan kérdésem lenne, hogy hol találok olyan nyomtatvány mintát, ami a próbaidő alatti felmondásról szól, de a munkavállaló részéről? Mert mindenhol csak a munkáltató általi felmondást látom!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.03.06. 12:43

Az nem felmondás. És miért kellene nyomtatvány ahhoz, hogy "a munkaviszonyt a próbaidő alatt azonnali hatállyal indoklás nélkül megszüntetem"?

TEHÁT nem rendkívüli felmondás (vagyis nem az MT a 79. m§ (1) a, pont) hanem azonnali hatályú munkaviszony megszüntetés a próbaidő alatt.

Találtam egy mintát, amelyben a munkáltató szünteti meg próbaidő alatt a munkaviszonyt - ebben a "Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. tv. 81. § (3) bekezdés, a Munka tv., a 87. § (1) bekezdés d) pontjaira történik hivatkozás, de ez már nem aktuális, úgy látom. Igaz ez? Mely pontokra kell hivatkozni ahhoz, hogy a munkabeszüntetés / felmondás ne legyen jogellenes?

Nagyon köszönöm a segítségét!

Anasztázia

evaluna # 2012.12.11. 12:41

Tisztelt Szakértő!

Ezúton érdeklődöm, hogy vajon jogszerű-e, ha a munkáltató a szerződés megkötésénél (munkába lépés) a szerződésben kiköti, hogy a munkavállalónak a cég részére 60 ezer ft-ot vissza kell fizetnie, amennyiben az a próbaidő alatt megszünteti a munkaviszonyt, arra hivatkozva, hogy vissza kell téríteni a betanítás (tréning) költségeit.
Számomra ez nagyon jogszerűtlennek tűnik, mert így épp a próbaidő lényege vész el, nevezetesen, hogy mindenféle szankció nélkül megválhasson egymástól a két fél. A tréning természetesen kötelező érvényű, így a munkavállaló csapdába kerül.
Aláírhatok egy ilyen szerződést? És később, ha esetleg megszüntetném a munkaviszonyt, hivatkozhatok a pénzvisszafizetés jogszerűtlenségére?

Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2012.12.10. 23:35

Minden attól függ, hogyan tudsz megállapodni a munkavállalóval... egy közös megegyezéshez ugyanis mindkét fél beleegyezése kell.

Annak hiányában marad a munkáltató általi rendes felmondás, mely esetben fizetni kell a legalább 30 nap felmondási időt is, a felmondást pedig indokolni kell.

A munkavállalónak álláskeresési ellátás igénylésénél egyik megoldás sem probléma. Az csak munkavállalói "rendes" felmondás, illetve munkáltatói rendkívüli/azonnalo feolmondás esetén állna fent.

vadvirág (törölt felhasználó) # 2012.12.09. 17:58

Tisztelt Fórumozok!

Felmondással kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.
Mint munkáltató szeretnék felmondani egy dolgozónak,aki 1 éve dolgozik nálam,de a gyenge forgalom miatt kevesebb létszám is elég.Kérdésem
1,Milyen formában mondjak fel, hogy a dolgozónak kevesebb hátránya legyen-gondolok arra hogy közös megegyezéssel próbáljam,vagy csak egyszerűen mondjak fel? Bármelyik esetben kaphat munkanélküli segélyt? Mennyivel előbb kel felmondanom, a felmondási időt le-e kell dolgozni ?
Ha elmegy beteg állományba az bele e számít a felmondásba? Minden tanácsot örömmel fogadom.A válaszokat előre is köszönöm.
Vadvirág

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.07. 16:30

Az új Mt. szerint a próbaidő alatt indoklás nélkül azonnali hatállyal fel lehet mondani. [79. m§ (1) a)]