Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Szabadság kiszámítása

Csope87 # e-mail 2014.03.12. 20:00

Kedves Jogi forum

szeretnék egy kis segitséget kérni, én 1987ben születtem köztisztviselő vagyok előadó a foglalkozásom, és egy gyermekem van aki 2012.04.11én született. Én 2012.ről 6 nap szabadségot hoztam át , 2012.04.11-2012.09.26 ig tgyáson voltam, és 9.27-től 2014.04.11ig gyeden vagyok utána megyek vissza dolgozni. A lényeg hogy szeretém a segitségét kérni a szabadságom kiszámolásában mert a munkahelyemen 22 napot számoltak ki nekem 2012-2013 mas évre. és a 2014 es évre mivel gyes idöm alatt visszamegyek dolgozni 23 napot számoltak.

Szerintem ez a számitás nem helyes sajnos.

Köszönöm segitségét

ati2peti # e-mail 2014.01.13. 14:36

Üdvözlöm!
Gyes-em február 7-én jár le. Közalkalmazotti jogviszonyban dolgoztam pedagógusként 1999. szep. 15.-e óta ezen a munkahelyen.El fognak bocsátani a gyes lejártával. Az lenne a kérdésem,hogy a gyed-gyes ideje alatt felhalmozódott szabadságomat igénybe vehetem-e, ill. ha igen, mennyi szabadság jár a 3 évre. Két gyermekem van (3-és 7 évesek), és dec-ben töltöttem a 39. évemet. Tisztelettel!

gyuszko011 # e-mail 2014.01.05. 19:08

Üdv. A kérdésem az hogy, 2013-as évben megmaradt 20 nap szabadságom mert a telepvezető nem adta ki. 2013 december hónapban 20 napot dolgoztam,a jelenléti ívemet így is töltöttem ki saját kezűleg.A telepvezető 2014 01 03-án közölte velem, hogy kiírta a 20 nap szabadságom 2013 december hónapra, és írjam alá az ö által készített szép hamis jelenlétit. Én mondtam neki, hogy nem írom alá mert nem fedi a valóságot erre azt a választ kaptam, hogy addig senki nem kapja meg a bérér míg alá nincs írva.Ebbe a helyzetbe többen is vagyunk,de legtöbben aláírták a hamis jelenlétit, ha én aláírom akkor a 20 nap szabadságom ki van fizetve, de 20 nap munkabér nincs. Mivel így a telepvezető hamisítást és zsarolást követtet el.Ebben az esetben milyen jogi lépést tehetek?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.01.03. 17:08

Senkit nem lehet részmunkaidőbe "helyezni". Ezt te is tudod.

www.kbs-ugyved.hu

efi99 # e-mail 2014.01.03. 17:00

kbs
Hát persze. Ha történetesen 1 órás munkakörbe helyezik, akkor leveszik vele a pénze 7/8-adát, mi? Ha meg egyenesen kirúgják, akkor 0 Ft-tal kifizetik, mert így következetes a te logikád szerint.
Ez egyértelmű kicseszés, visszaélés a helyzettel, adta volna ki anno a szabit túlórában és akkor meg lett volna a pénz is.

pazs #   2014.01.03. 14:25

Értem én, hogy a pénz a kérdés, de nincs olyan szabály, hogy át kellene számolni órákra a szabadságot. És persze, hogy a munkáltató baja, mert nem adta ki, de végül mégsem a munkáltató baja, mint a mellékelt ábra mutatja.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.01.03. 12:38

A szabadság első sorban nem pénz, hanem fizetett szabadidő. A fizetés pedig annyi, amennyi a kiadáskor jár.
Te mint megrögzött munkásvédő, persze, magyarázkodhatsz, de ez is az eset, amikor a munkást saját magától akarod megvédeni,

www.kbs-ugyved.hu

efi99 # e-mail 2014.01.03. 12:11

pazs
Persze, hogy 11 nap, de az órák száma (és így a pénz) a kérdés.
Szerintem egyértelműen 88 óra, mivel a szabadság még akkor keletkezett. Egyébként is a munkáltató baja, miért nem adta ki?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.01.03. 09:54

Nem volt egy jó ötlet beleegyezni a részmunkaidőbe, a szabadság kiadása előtt különösen nem. Arra meg, hogy utólag kérdezel, nem is tudok mit mondani.

www.kbs-ugyved.hu

pazs #   2014.01.03. 09:43

11 nap, függetlenül a munkaórák számától.

Thomas70 # e-mail 2014.01.03. 06:30

Üdvözlöm!

A kérdésem a következő lenne:

• maradt tavalyról 11 nap (88 óra) szabadságom és szeretném kivenni még most az év elején 2014-ben.

Tavaly, 2013 dec. 31-ig napi 8, heti 40 órában voltam foglalkoztatva, az idén sajnos már csak 4 órában foglalkoztatnak 2014 jan. 1-jétől.

Kérdezném, hogyan alakul most a tavalyi megmaradt szabadságom? Szintén 11 napot vehetek ki (a négy órás munkanapokból) vagy a munkáltató köteles "kárpótolni" és kifizetni a különbözetet? (88 óra és 44 óra között)

Előre is köszönöm a segítségét és várom válaszát.

• Tamás -
okkati # e-mail 2013.12.28. 12:27

Lyonee köszönöm, ez is azt támasztja alá, hogy jár a felmentési idő teljes tartamára a fizetett szabadság. Vagyis, ha 2014. december 14-vel megszünik a muunkaviszonyom, az éves szabadságom pedig 31 nap, akkor december 14-ig 30 munkanap szabadság illet meg.

Lyonee #   2013.12.27. 20:57

40 év munkaviszony utáni nyugdíj topicba menj át
mamamacoka 2013.12.17. 21:07

okkati # e-mail 2013.12.27. 18:47

30 éve közalkalmazott vagyok, hamarosan nyugdíjba mehetek 40 éves munkaviszonnyal. Közalkalmazottként 8 hónap felmentési időre számíthatok, melyből 4 hónapot nem kell ledolgozni. Munkahelyemen az utóbbi időben nyugdíjba mentek nem kapták meg a rendes évi szabadságukat a felmentési időnek le nem dolgozott részére. Kérem, hogy valaki egyértelműen mondja ki jár-e szabadság a teljes felmentési időre? Szerintem igen.

efi99 # e-mail 2013.07.23. 19:17

160 és 12-esével fogy.
Értelme az mondjuk nulla.

percy # e-mail 2013.07.23. 14:11

Segítséget szeretnék kérni a szabadság kiadásával kapcsolatosan.
A munkáltató 4 havi munkaidőkeretet alkalamaz.A munkavállalók 2 munka,2 pihenő beosztásban dolgoznak állandó napi 12 órában. A kérdésem az, hogy a szabadságot órában kell-e nyilvántartani. Ha igen, akkor az alapszabadságot mennyi órával szorzom fel (8 illetve 12), illetve a szabadág kiadását mennyi órával számolom el? Pl. 20 nap alapszabadság esetén az össz. óraszáma 160 óra( 20x8) vagy 240 óra (20x12)lesz.
Segítségét előre is köszönöm!

anne01 #   2013.06.13. 15:37

Böbke

Alapszabadság + életkor szerinti pótszabadság + 50% egészségkárosodás alapján járó pótszabadság időarányos része jár. Pünkösd hétfő fizetett ünnep volt, ki kellett, hogy fizessék.

efi99 # e-mail 2013.06.13. 14:52

Ugyanannyi nap, mint másnak.

Böbke # e-mail 2013.06.12. 20:55

Tisztelt Fórumtagok!

Abban szeretném kérni a segítségeteket, hogy mennyi nap szabadság jár a 4órában foglalkoztatottaknak és mennyiben csökkenhet ez ha a munkaviszonyt újra köttették velem március 1től? Jár-e extra szabadság, ha rokkant vagyok? Valamint, hogy jár-e kifizetés a pünkösd hétfőre?

Segítségeteket köszönöm!

efi99 # e-mail 2013.06.10. 21:24

Jó, majd tájékoztass.
A szabadságnapjuk 33%-kal kevesebb lesz, de az otthon töltött idő 1 perccel sem.

rokonfajta # e-mail 2013.06.10. 19:39

efi99
Most már kíváncsi vagyok mi a munkáltatóm álláspontja ezzel kapcsolatban. Jó sokan dolgozunk itt 12 órában gondolom nem lesz egyszerű ennyi embert nyugodtan tartani azzal hogy esetleg kevesebb szabadságuk marad.
Na majd kérdezek mindezek után.

efi99 # e-mail 2013.06.09. 18:07

Már írtam, egyetlen perccel és egyetlen Ft-tal sem jársz rosszabbul az új szabállyal, mint a tavalyival, kár tehát görcsölni, sőt adott esetben, lásd utolsó mondatom, még virtuálisan jobban is ki lehet jönni.
(pl igaz, hogy 1 nappal kevesebb szabid lesz az általam hozott esetedben /2 * 12 óra lefedése/, de 1 nappal kevesebb is szükséges ugyanannyi nap lefedéséhez!). A végeredmény tehát ugyanaz. Ez a kisebbik oka annak, hogy felesleges volt megváltoztatni. A nagyobbik pedig az, hogy most már a szabiknál is előfordulhat, hogy esetenként nem lehet nullára kihozni az év végére még elméletben sem, mivel az eddigiekkel ellentétben, - amikor egy 8-cal osztható számból mindig 8 óra vonódott - most 0 és 12 között akármennyi is vonódhat, akár 6,15784956 óra is. Ami különösen gáz annak fényében, hogy még mindig napban határozzák meg, csak éppen ilyenformán annak már semmi jelentősége (kizárólag csak a nap x 8 óra értéknek).
Tudok egyébként olyan munkáltatóról, aki - vélhetően így most szabálytalanul - kimondta, hogy nála márpedig ezentúl is 8 óra minden szabi, mert nem fog senkit 30 nap helyett 40 (!) pénteken (amikor ott 6 órás a munkanap) nélkülözni. (30x80 = 40x60)

rokonfajta # e-mail 2013.06.09. 17:50

efi99
Értem az álláspontodat. Egy rossz törvény mindenkinek jó. Nekem is. Tegyük fel 12 órában járok dolgozni. Ebben az esetben ha a munkáltatóval szemben kötöm az ebet a karóhoz és ragaszkodom a rossz törvény szerinti a példámban említett huszonöt naphoz, a munkáltató pedig úgy értelmezi a rossz törvényt ahogy te akkor ki fogja ezt a vitát eldönteni?

efi99 # e-mail 2013.06.07. 20:30

Dehogynem mondhatnak, ha egyszer rosszak.
Olvasgass:
http://www.opussimplex.com/…sag-orakban/
http://www.eu2004.hu/…-2013-ban.eu
http://www.goda-legal.hu/…ndelkezesei/
Különösen az utóbbi hivatkozás példái (a cikk alján) tanulságosak.
Egyébként meg halkan elárulom neked, hogy pontosan ugyanannyit van otthon a munkavállaló mindkét esetben, pontosan ugyanannyi pénzt is kap, csak éppen kevesebb (vagy több)naptári napot kap meg szabiként és több (vagy kevesebbet) sima pihenőnapként. De ennek megértéséhez először a fentieket kéne megemésztened.

rokonfajta # e-mail 2013.06.07. 11:43

efi99
A törvények nem mondhatnak ellent egymásnak!
Ugye?
Hát még egy ugyanazon törvényen belüli egyik paragrafus meg végképp nem mondhat ellent ugyanazon törvényen belüli másik paragrafusnak! Mert ha így lenne mi értelme lenne az egésznek? De te idézlek: az "Odáig stimmel, hogy az aznap az teljes napon szabi, de az elszámolandó óra befolyásolni fogja, hogy hány ilyen nap marad még." mondatoddal elfogadod hogy létezik ellentmondásos törvény. A kérdésem csak az lenne hozzád, hogy mi az oka hogy az egymásnak ellentmondó szabályból amellett tetted le a voksod hogy bizony eltűnik a szabi ha nem általános munkarendben hanem mondjuk 12 órában van foglalkoztatva a munkavállaló és szabira megy? Idézlek: :"Megeshet tehát, hogy másfél nap (!) vagy fél nap (!) vonódik le a szabikból. Bezony, tört nap." Miért nem úgy értelmezed a jogszabályt hogy Tudjuk hogy a MT 87. § (1) Munkanap: a naptári nap vagy a munkáltató által meghatározott megszakítás nélküli huszonnégy óra, ha a munkáltató működése miatt a beosztás szerinti napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik és ezzel összefüggésben az MT 116. § Az alapszabadság mértéke húsz munkanap. Azaz 20X24. Nos miért a munkáltatói oldal felől értelmezed a szabályt?