Folyamatos munkrend és az ünnepnapok


Dödölle1 # 2010.03.01. 08:06

Tekintettel arra, hogy a vonatkozó Kormányrendelet kógensen előírja -amennyiben a foglalkoztató önként nem tanusít jogkövető magatartást- természetesen igen.

gyuri1948 # 2010.03.01. 03:55

SOS!
Két éve nem fizetik a helyközi munkábajárást,pedig kötelező lenne!Perelhetek érte?

gyuri1948 # 2010.03.01. 03:53

SOS

MAMAANYU # 2009.11.03. 18:53

Sziasztok!

Nem találtam hasonló kérdés ezért felteszem.
Aug. 19.-én éjszakai műszakban (18-20. reggel 6-ig) és október 22.-én szintén éjszakai műszakban dolgoztunk egy termelőüzemben.
Kérdésem milyen díjjazás jár erre a napra ill. műszakra???
Egyébként rendes 3 műszakos munkarendben dolgozunk.

A másik kérdésem: a munkáltató munkanap áthelyezést hajt végre: délelőttös héten (06-14) 2 nap, amit a következő hetekben szombaton kell ledolgozni.(éjszakás, ill. du-os műszakban).
Ezt fizetésben nem tüntetik fel, tehát kifizetik a 2 nap délelőttöt, és nem fizetnek semmit a hétvégére.
Ez mennyire törvényes??

Triangulum # 2009.09.03. 06:36

Sziasztok

Látom elég régi hozzászólások vannak, de azért bepróbálkoznék.
Folyamatos műszakban dolgozom, eddig ha ünnepnapra voltunk beosztva, megkaptuk a plusz, aki nem dolgozott, az is kaptt távolléti díjat.
Idén Húsvétra is megkaptuk még ezeket a béreket, viszont augusztus 20-ra már semmit nem, mivel, mint mondta a főnökség az ünnepek nálunk ugyanolyan napok, mintha sima hétköznap lenne, ezért nem illet meg semmilyen plusz bérezés.
Az már mind mellékes, hogy az 1 hónappal ezelőtti túlórát nem fizették még ki, az is, hogy a beosztásunk közlése csúszik 2-3 napot (egy héttel előbb kötelesek ugye kiadni), viszont még ezt is be kell nyelnünk?
Annyi infó kering a neten a folyamatos műszakban dolgozók ünnepnapi bérezése felől, de valahogy totál tisztán szeretnék látni.

Előre is köszönöm a válaszokat

Grád András # 2009.02.15. 10:08

Kedves Démonka!

Amiket leírt, abban van egy csokorra való munkaügyi jogszabálysértés (pl. túlmunka díjazása, helyettesítés, pihenőidő kiadás, ebédidő stb.), viszont nem akarom áltatni, ha ezekkel munkaügyi bírósághoz fordul, amihez joga van, akkor nem sokáig fog ott dolgozni. Úgyhogy ha talált magának valami emberibb állást, akkor érdemes lesz eljárni az ügyben, de addig valószínűleg még ez is jobb, mint a munkanélküli segély. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Démonka # 2009.02.15. 09:54

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne,hogy tavaly áprilisban aláírtam egy szerződést egy telekommunikációval foglalkozó cégnél.A szerződésemben heti 40 óra áll,de mint a munkába állásomkor megtapasztaltam a főnököm ezt úgy értelmezi,hogy 2 nap dolgozunk 11 órában és 2 nap szabad.Ez egy ideig ment is,bár a szabadság kiírásánál meglepődtem.Nekem még 20 nap járna egy évre amit ő úgy számol el,hogy a beosztásunknak megfelelően ha kiveszek 2 olyan napot ahol dolgoznék 3mat ír ki. Ha 3mat íratok ki akkor 4et,ha 4et akkor 6-ot.Ezzel nem voltam tisztában ,hogy helyes-e.Sőt nyomon követni sem igazán tudtam mivel tavaly április óta egyetlen fizetési papírt sem kaptam.A fizetésemet minden hónapban a kasszából kell kivennem ami 70 ezer forint.
Most megint megváltozott a helyzet.munkába állásomkor 4 en voltunk és egy -egy műszakban 2en dolgoztunk(így jött ki mindenkinek a 2 munka és a 2 szabadnap).December elsejével azonban leszámolt a 4. emberünk és azóta 3man húzzuk az igát.A főnököm nem hajlandó egy fillérrel sem többet fizetni,pedig sokkal több lett így az óránk,vagy ha nem több akkor 2 ember helyett dolgozunk ,mivel akkor egyedül vagyunk beosztva.Ennek a másik hátránya ,hogy semmilyen szünetet nem tudunk tartani,még ebédelni sem.Mivel az üzlethelységünk nyitott,ha lehúzzuk a rácsot megbüntetnek viszont az üzlettérben nem lehet enni!A főnököm azt mondta hogy csak annyit és csak akkor fizet ha a havi 19 órát meghaladjuk.tehát a többi ,ezen felüli részt is csak sima órabérrel fizetné,pedig tudomásom szerint ez túlórának számítana.A szabadságot ugyan úgy számolja mint ahogy leírtam.szerintem elég felháborító.
Mit lehet ilyen esetben tenni?
Válaszaitokat előre is köszönöm.Még fiatal vagyok és őszintén szólva nem látom ezeket a dolgokat kellőképpen át:((

efi99 # 2009.02.11. 08:30

Erre jelen esetben nem mernék megesküdni:
149/A. § (1) Vasárnapi munkavégzés esetén a munkavállalót rendes munkabérén felül ötven százalékos bérpótlék illeti meg, ha a munkavégzésre358

  1. három vagy ennél több műszakos munkarendben, vagy
  2. a 124. § (5)-(6) bekezdése alapján

a munkaidő-beosztása szerint, rendes munkaidőben kerül sor.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt esetben sem jogosult vasárnapi pótlékra

  1. a megszakítás nélküli munkarendben, illetve munkakörben,
  2. a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben foglalkoztatott,
  3. a részmunkaidő esetén a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap foglalkoztatott, valamint
  4. az idénymunkát végző

munkavállaló.

monalisa1 # 2009.02.10. 20:23

Szombat mint heti szabadnap 50% bérpótlék, vasárnap mint heti pihenőnap 100% pótlék, ha az egyikre-másikra esik netán a pirosbetűs állami ünnepnap akkor +100% pótlék. A délutáni műszak 15%, az éjszakai műszak 30% bérpótlék. Legalább is szerintem.

És ha valóban így van, akkor a cégnek nagyon nem fog tetszeni...

Monalisa
laikus hozzászóló

csakegynick # 2009.02.10. 19:08

sziasztok,

folyamatos munkarendben, 7 x 24-ben, 3 x 8 órás műszakban dolgozunk tavaly év közbentől egy informatikai cégnél. azóta hadakozunk a munkáltató által megbízott bérszámfejtő céggel - a munkáltatón keresztül - hogy rendesen számolják el az ünnepnapra járó munkabérünket.
megkérdezném a munkajogban jártasoktól akkor, hogy szerintetek mi jár ünnepnapra, ha dolgozol?

köszi előre is.

zsenzso # 2008.12.15. 20:21

Szia Ervinlenti!

A munkáltatód egyszerűen csal, a jelenléti ívet a valóságnak megfelelően kellene vezetni, és igenis járna neked pénz a túlmunkádért, vagy csúsztatás.
A fix béred a napi 8 óra munkavégzés után jár.

Laikus vagyok, viszont én is folyamatos munkarendben dolgozom, és sok vitám volt a régi és mostani munkáltatómmal.

Ervinlenti # 2008.12.15. 16:37

Havi munkaidő!

Kérdésem: napi 8 óra van beírva a jelenléti ívre hétfőtől péntekig, de viszont ennél többet dolgozok, túlórába, aminek nincs nyoma sehol, ezt nem dokumentálják, mivel fix béres vagyok. A fix bér csak a 4x heti 40 órára vonatkozik? Afelett követelhetek túlóra pénzt?
Saját magamnak irtam 1 éven keresztül az óráimat. Havi átlagban 205 óra jött ki, de csak a fix béremet kaptam meg, magyarul a 4x 40 órát.
Válaszukat várom: Köszönettel. Ervin

dingo # 2005.07.06. 06:50

Kedves Big Cat!

Köszönöm a gyors segítséget!
Ez a dolgozó portás munkakörben dolgozik; akkor sem dolgozhat 24 órát?

the big cat # 2005.07.05. 15:36

Annyi nap szabadságot számolhatsz el, ahány napon dolgozott volna, de a szabadság miatt nem tette, de arra az időre csak 8 óra távolléti díjat kell fizetni.

Viszont valami nem tiszta nekem. 24 órát csak akkro lehet dolgozni, ha a munakör készenléti jellegű, egyébként abszolút törvényellenes. Készenléti munkakörben dolgozik? Ha igen, akkro viszont a munakideje is máshogy alakul.

dingo # 2005.07.05. 12:53

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi esetben:
egyik dolgozónk 2005. június hónapban így dolgozott (folyamatos munkarendben, havi munkaidőkeret van):

  1. -
  2. 24 óra
  3. -
  4. -
  5. 12 óra
  6. -
  7. -
  8. 24 óra
  9. -
  10. -
  11. 12 óra
  12. -
  13. -
  14. 24 óra
  15. -
  16. -
  17. 12 óra
  18. -
  19. -
  20. szabadság
  21. -
  22. -
  23. szabadság
  24. -
  25. -
  26. 12 óra
  27. -
  28. -
  29. 24 óra
  30. -

Összesen 144 órát dolgozott, havi munkaidő 176 óra, ha nem lett volna szabadságon, akkor azokon a napokon 24-24 órát dolgozott volna.
A kérdésem a következő: hány nap szabadságot kell elszámolnom, és hány órával?

the big cat # 2004.05.01. 17:00

Bíróságon kell beperelni, három évre visszamenőleg kérhető. Valójában nem biztos, hogy pénzben is rosszul jártatok, lehet, hogy csak időben, mert ha 12 órával számfejtetet a szabadságnapokat, akkor a távolléti díjat megkaptátok, csak épp az időt nem adták ki hozzá megfelelően.

Ha többen vagytok így, közösen fogadjatok egy ügyvédet, és pereljétek be. Továbbá tegyetek feljelentést a munkaügyi felügyeletnél is, ebből pénzetek nem lesz, a de a munkáltatót megbünteti, és aperben segít, ha a hatóság is megállapítja a jogellenes gyakorlatot.

petko # 2004.05.01. 07:24

Üdv Big Cat, köszönöm a választ, csak még annyit kérnék, hogy érdemes-e és mi módon lehet jogorvoslatot kérni a nem kifizetett szabadságokért, ami egyáltalán nem kevés, ha évekre visszaszámoljuk.

the big cat # 2004.04.30. 12:03

Ha esetleg veszed a fáradságot és végigolvasod a topikot, akkro bizony kiderül számodra is, hogy munkáltatód eljárása abszolút jogszerűtlen.

petko # 2004.04.30. 09:04

Üdvözlök mindenkit. A volt munkáltatóm a 12 órás munkanapokkal kapcsolatban a szabadságokat a következőképpen számolta el. Mindenkinek az életkortól függően a törvény által megszabott éves szabadságkerete van (8 órás munkanapra) ezt a keretet a munkáltató a 12 órás munkaidőre számitotta át (elosztotta 12/8 -al) és mindenkinek csak ennyi 12 órás műszakú szabadságnapot adott ki egy évben. Jogszerű az eljárás? Köszi a választ.

megyesida # 2004.02.19. 22:00

Nagyon köszönöm válaszaidat. Teljesen világos. Már csak egy kérdést engedjél meg. A m.szerződésemben rögzített 192 óra havi munkaidő jogszerű e. Munkáltatóm szerint igen, hivatkozva arra, hogy közalkalmazott fizikai állományban lévő portás vagyok.


/pg/

the big cat # 2004.02.11. 17:43

Nem mondhatják, hogy nappalos voltál. Mert szabadságon voltál. A szabadságot munkaidőkereten kívül kell kiadni, és ez azt jelenti, hogy azon kívül kell kiadni, nem értem mi nem világos ebben. Irreleváns, hogy mi lenne a munkaidőbeosztásod, mert egyszerűen nem lehet munkaidőt szabadságra beosztani, még hipotetikusan sem. A szabadság napjaira 8 órára jutó távolléti díjat kell elszámolni. Kész. A szabdság mellett fennmaradó munkaidőr kell a munkaidőkeretbe beosztani.

Mindenki visszafelé számol, azt még értem, hogy amunkáltató miért teszi ezt, de hogy a munkavállaló???

Itt egy példa:

Vegyünk egy 20 munkanapos, 30 napos hónapot és tegyük fel, hogy havi munakidőkeret van, 12 órás műszakbeosztással. Ebben a hónapban neked 160 órát kell dolgoznod, ha kiveszel 4 napot akkor a ledolgozandó időd a törvényes módon elszámolva 4*8 órával csökken, tehát marad 136 óra ledolgozandó, ami 11 12 órás és egy 4 órás műszakot jelent, azaz szabadságon kívül megmaradó 26 napból 12 napon kell dolgoznod (abból egyen csak 4 órát), a maradék 14 nap szabadnap (pihenőidő).

A munkáltatód szerinti elszámolásban viszont gondolom a 4 nap kivételén túl maradó 26 nap felén 12 óráznál, ami 1312 óra munkát jelentene, ami már önmagában 156 óra, plusz még szerinte 412 ki is vettéltehát így összesen 204 munkaóra jönne ki a hónapra, ami azért elég furcsa lenne.

Feltétlenül abból kell kiindulni, hogy az elszámolási időszakban ( a munakidőkeret hónapjában) mennyi ledolgozandó óra van, ebből le kell vonni annyiszor 8 órát amennyit szabadságon töltesz, és csak a többi osztható be ledolgozandó időnek, a fennmaradó napok pihenőidőnek számítanak.

megyesida # 2004.02.11. 04:39

Bocsika, de nem értem, hogy mit jelent: "munkaidőkereten kivül kell kiadni" a szabadságot? Ha egy hónapban általában csak 5 napot dolgozunk nappal, de 15 napot veszek ki, mondhatják, hogy akkor végig nappalos voltam? S hogy egy nap szabadság 8 órának számít?


/pg/

glad # 2004.02.10. 23:41

Valaki tudná definiálni a a folyamatos munkarendet?
Mi minősül annak?
Van olyankor pótlék (pl hétvégi)?

Üdv!
Glad

Royal # 2004.02.09. 15:30

"De egy teljes hétvégét mindenféleképen bíztosítani kell."

Szia Dodi!

Mi számít egy teljes hétvégének? Nekem sok olyan hónapom van, hogy szinte mindegyik hétvégén bent húzom az igát. Mivel 12-24-12-48 as beosztás, igy gyakorlatilag soha nem jön ki egy teljesen szabad hétvége. A legszerencsésebb esetben havonta egyszer, péntek estére megyek dolgozni, szombat reggel hazamegyek, alszom kora délutánig, és gyakorlatilag szombat délutántól kezdődik számomra a hétvége. Hétfő reggel pedig ujra meló. Ez szerintem távolról sem teljes hétvége...

the big cat # 2004.02.09. 06:07

Semmiképen sem kerülhet két nap szabadságodba egy éjszakai műszak, mert a szabadságot a munakidőkereten kívül kell kiadni, az ettől való eltérés súlyos jogsértés.