passzív táppénz


Geri # 2004.01.05. 09:26

Üdvözletem.

A kérdésem a következő: A munkaviszony megszűnését követően még 3 napon belül az orvos kiírhat táppénzre. Ez munkanapot vagy naptári napot jelent? Ha a 3 napból kicsúszik az ember és beteg vagyok, de nincs munkám, nem vagyok regisztrált munkanélküli, akkor mi a teendő? Kapok táppénzt? Kitől? Mennyit?

Köszönöm a választ

the big cat # 2004.01.05. 19:02

Nyilván 3 naptári napot jelent, hiszen a betegségek nem munaknapok szerint jönnek, és az orvosok sem.

kati326 # 2004.01.23. 14:16

Üdvözlöm.

Én is szertnék kérdezni a passzív táppénzről:
Ha valaki március végén került táppénzre, annak is csak fél év táppénz jár július 1-től? Tehát ha betegsége indokolja akkor sem töltheti ki a 2003 március végén még élteben levő 1 éves passzív táppénzes időt?

Válaszát előre is köszönöm.

anyamadár # 2004.02.10. 12:16

T. Fórum!

Érdeklődni szeretnék, hogy jó e az információm, miszerint ha február 15-én közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyom, viszont tavaly szeptember óta folyamatosan táppénzen vagyok, akkor rám még a korábbi passzív betegállomány időtartam vonatkozik, vagyis fél év.
Köszönettel
anyamadár

elefeni # 2004.02.10. 21:11

Üdvözlöm,

én 2003. december 29-től vagyok passzív táppénzem (veszélyeztetett terhesség), mely - ha információim nem csalnak - 180 napig jár. Kérdésem a következő:
1./ alanyi jogon jár-e nekem a szülést megelőző 1 hónapos szülési szabadság, mely már a passzív táppénz maximált ideje letelte után esedékes?
2./ Ha jár a szülést megelőzően a 28 napos szülési szabadság, ám a passzív táppénzem lejárta és e között van mintegy 5 nap lefedetlen időszak, akkor kérvényezhető-e a passzív táppénz meghosszabbítása, és ennek mi a módja?

Válaszát előre köszönöm

kati326 # 2004.02.19. 19:33

Szeretném megkérdezni hogy mikor kaphatok választ január 23-i kérdésemre.... Előre is köszönöm.

Szakbarbár # 2004.02.20. 17:48

A passzív táppénz időtartama a keresőképtelenség kezdetétől függ.
A 2003.07.01 előtti időponttól passzín jogon táppénzen lévőkre még a 2003.07.01 előtti szabály vonatkozik, vagyis az 1 év, ami a legfeljebb a kevesebb folyamatos biztosítás vagy a több előzmény és nem utolsó sorban az orvos félelme miatt lehet kevesebb. Aki 2003.07.01 és 2004.03.31. között kezdi a passzív táppénzt, annak maximum 180 napja van, aki pedig 2004.04.01 után, annak 90. Az előzmény és a folyamatos biztosítás itt is csökkentheti ezeket az időtartamokat.
Orvosilag indokolt esetben (orvosszakértői egyetértés esetén) méltányosságból meg lehet hosszabbítani a 180 napot 365-re, a 90-et pedig 180-ra. Az eredeti lejáratot követő 15 napon belül lehet kérelmezni a meghosszabbítást.

Ezek alapján kati326-nak 1 éve van, ha a folyamatos biztosítás és az előzmény ezt megengedi, anyamadárnak 180 napja, de itt van egy csomó előzmény, amit ha 365-ból levonva 180-nál kevesebb nap jön ki, akkor csak ennyi lehet a passzív táppénz. Miért kell azt a munkaviszonyt megszüntetni közös megegyezéssel?

Elefeni megpróbálhatja méltányosságból a 180. nap és a tgyás kezdete közötti 5 napra megkérni a táppénzt (mert a 180-at 365-re meg lehet hosszabbítani), veszélyeztetett terhesnek még jó eséllyel meg is adnák, de nem érdemes, mert az 5 napért cserébe elveszít 1,5 év gyedet.
Ha megkapja az 5 napot, akkor lesz rá táppénze, utána tgyásra is jogosult lesz passzív jogon, de gyedre már nem, mert ahhoz a gyedigénylés napján kell biztosítottnak lenni, vagy a tgyás folyósítás alatt kellett volna megszűnnie a biztosításnak.
Sokkal jobbat mondok, mint a méltányosságól történő meghosszabbítás. Arra az 5 napra el kell menni munkanélkülire, mert aki a járadékot szünetelteti, annak jár a tgyás és a gyed is.

Táppénzes és anyasági ellátásos kérdésekkel lehet jönni az index szülői munkaközösség gyás/gyed/gyes/egyebek fórumba, ott tegeződöm és így jobban megy.

kati326 # 2004.04.15. 18:32

Kedves Szakbarbár!
Sajnos nem igaz hogy 1 év jár nekem (a felsorolt okokból nem csökkenhet a passzív táppénz jogosultságom), egyszerűen július 1-től azok is csak fél évig jogosultak, akik korábban kezdték és még több idejük lett volna hátra mint fél év.
A méltányossági táppénz hosszabbítási kérelmemet is elutasította már a TB, így fix hogy nem jár.
Most a volt munkáltatómmal veszekszem, mert ők tájékoztattak félre a jogosultságom lejárati dátumáról, ezt írásban is adták, viszont most azt mondják hogy egyáltalán nem lett volna kötelességük tájékoztatni, így nem is felelősek azért hogy nem tudtam időben kérni a hosszabbítást. Ráadásul az egész egy bérszámfejtéssel megbízott cégen keresztül ment.
A volt munkáltatóm egyébként nem kis cég, Magyarország egyik legtöbb bevételt hozó gyára volt, míg be nem zárták. A neve három betű.
Ön szerint van esélyem valamit elérni?

Kati

Szakbarbár # 2004.04.18. 20:10

Tényleg nem jól mondtam, elnézést.
Annak azért örülök, hogy amit én írtam, az már nem befolyásolt semmit, mert vagy a határidő miatt utasították el és ez már a válaszom idején is régen lejárt vagy orvosi indokkal, ami szintén független attól, hogy amit írtam, az helytelen volt.

Csak 2004-től kell a táppénzjogosultság lejáratáról és csak az orvost tájékoztatni (és csak passzív táppénznél), úgyhogy a cég legfeljebb hamis reményt keltett, amikor a rossz dátumot közölte, olyasmit, amiért felelősségre lehetne vonni, nem tett.

mvadri # 2004.04.21. 08:53

Tisztelt Szakbarbár!

Lehet hogy a kérdésem nem pontosan ehhez a témához tartozik, de nem találtam közelebbi témát.
A kérdés tulajdonképpen csak annyi, hogy mennyi idő munkaviszony után jogosult a munkavállaló 70%-os táppénzre.

Előre is köszönöm.

Szakbarbár # 2004.04.21. 09:32

2 év folyamatos biztosítás után jár a 70%, de kórházi ápolásnál így is csak 60%.

A folyamatosság azt jelenti, hogy nincs a biztosításban 30 napnál nagyobb megszakítás, ha van, akkor utána elölről kezdődik a folyamatosság. A biztosítás pedig sokkal tágabb kategóriát jelent, mint a munkaviszony, hogy csak a gyakoriakat említsem, ide tartozik az egyéni és személyesen közreműködő társas vállakozó, a munkanélküli ellátásban részesülő és bizonyos feltételekkel a megbízási szerződéssel dolgozó.

mvadri # 2004.04.21. 10:39

Köszönöm gyors válaszod.

A helyzet tulajdonképpen a következő.
Egy ismerősöm 2004 decembertől kezdett dolgozni (előtte tanult), most babát vár, táppénzen van és nagyon meglepte milyen kevés táppénzt kapott.
Ezek szerint akkor jogos, hogy nem kapta meg a 70%-ot?

Szakbarbár # 2004.04.21. 10:54

Ha 2003-at akartál írni, akkor attól függően, hogy tavaly vagy idén kezdődött a táppénz, az aktuális minimálbér 60%-át kaphatja csak, vagy ha minimálbérnél is kevesebbje volt, akkor annak a 60%-át. De ha egymilliót keresett előtte, akkor is csak minimálbér 60%-a van, mert amíg nincs 180 napi biztosítás, addig csak ennyit kaphat. Ráadásul nagyon kevés lehet a folyamatos biztosítása, úgyhogy csak annyi időre kaphatja, amennyi biztosítása van előtte, kivéve, ha a nappali tagozatos tanulmányait a munkaviszonynál 180 nappal nem régebben fejete be, mert akkor pl. 3 havi biztosítással is 1 évre jogosult.

Azért jó hírt is tudok mondani: a tgyását és a gyedét ez már nem érinti, ott a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb (bármennyivel többnél is) csak a minimálbér kétszeresének a 70%-át fogja kapni.

mvadri # 2004.04.21. 11:38

Tiszta hülye vagyok elnézést.

Szóval 2002 decembertől dolgozik.
Idén kezdte a táppénzt.
Tehát 180 nap biztosítása biztos, hogy van.

Elnézést még egyszer a figyelmetlenségért.
Ez esetben akkor mi a helyzet?

Szakbarbár # 2004.04.21. 12:44

Ha 2002 decembertől dolgozik és 2004 akármikortól van táppénzen, akkor a mérték 60%, az alap pedig a teljes 2003-as év, ha nem szakadt meg a biztosítása.

mvadri # 2004.04.21. 13:09

Köszönöm szépen.
Ez már érthető, bár nem örömhír.

hajdina # 2005.06.06. 20:18

Kedves Szakbarbár!

Azt szeretném megkérdezni, hogy a passzív táppénz után a volt munkáltatónak keletkezik-e bármiféle fizetési kötelezettsége?

Köszönettel

Hajdina

lomane # 2005.08.08. 09:28

Tisztelt Hozzáértő!

Mennyire volt szabályos, hogy 2005, június 29-től táppénzen vagyok, 2005. június 30-ával a szerződésem lejártával nem hosszabbítottak, a tb kiskönyvemet kiadták. A táppénz papírt a munkahelyem titkárságán kellett idáig leadnom. Most azt mondták, hogy vigyem át a munkahely könyvelőjének, mert nekik már semmi közük hozzám. Akkor a könyvelőnek még van? És pénzt sem kaptam, csak 7000 Forintot, ami, ha jól számolom még csak a fél táppénzemnek is kevés. Mi a véleményük?

Szakbarbár # 2005.08.09. 05:18

A határozott idejű szerződés táppénz alatt is lejár, egyáltalán bármi történehet, annak vége van akkor, ameddig köttetett. Ha pedig vége van, akkor kiadják a kilépőpapírokat, köztük a tb kiskönyvet is, ez így szabályos.

Nem kifizetőhely cégnél - ha könyvelőt emlegetsz, akkor 99%, hogy nem az - passzív táppénzt is a volt munkáltatón keresztül lehet igényelni a székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási pénztárnál, ehhez szükség van egy 4 oldalas nyomtatványra, amit nyilván a könyvelő tölt ki, ezért irányíthattak hozzá, ha közvetlenül tudsz vele intézkedni, az mindenkinek egyszerűbb és gyorsabb, úgyhogy ebben sem látok semmi problémát.

A munkáltató táppénzt nem fog folyósítani, mert nem kifizetőhely, a táppénzed az egészségbiztosítótól fog érkezni. A 7.000 Ft az valami más lehet, aminek a táppénzhez semmi köze, esetleg a 80%-os betegszabadság az utolsó 2 napra, de ez csak egy tipp volt.

Dia73 # 2005.08.09. 13:17

Szia megint Szakbarbár! Már mindenhol találkozunk.. :-) Szóval, ahogy írtad, a szerződés táppénz alatt is lejár. Ok. De a biztosítottság is megszűnik ezzel, vagy az folyamatos?

Szakbarbár # 2005.08.09. 14:51

A biztosítást mindig egy valamilyen jogviszony alapozza meg, pl. ha munkviszonyban állsz, akkor kiterjed Rád a biztosítás.

Ha megszűnik a munkaviszony, akkor megszűnik a biztosítás is, de ha passzív táppénzre mész, akkor a természetbeni egészségügyi ellátásra jogosult vagy, tehát a fél biztosításod megvan, és a folyamatosság is megmarad, ha utána 30 napon belül megint biztosításba kerülsz, mert a passzív táppénz ún. összekötő vagy jogfenntartó idő, tehát összeköti a biztosításokat, ami így folyamatos tud maradni.

lomane # 2005.08.10. 10:02

Kedves Szakbarbár!
Köszönöm a gyors válaszod!

zuzmara5 # 2005.08.31. 09:29

Tisztelt Szakértő! 8 éve dolgozom a munkahelyemen határozatlan időre szóló szerződéssel. Négy hónapja vagyok táppénzen. A munkaadóm okt.1-vel felmondja a munkaviszonyomat. Megkérdezném, a passzív táppénz a továbbiakban is az az összeg marad, mint amit eddig folyósítottak? Nekem mi a teendőm? Köszönettel!

the big cat # 2005.08.31. 10:03

A munkáltatója a táppénz tartama alatt és utána 30 napig nem mondhat fel, védelem alatt áll, ha megteszi azonnal forduljon bírósághoz, nyerni fog.

the big cat # 2005.08.31. 10:06

Azt így hirtelen nem tudnám megmondani iylen esetben mit kapsz, de az biztos, hogy pert megnyered, és a munkálttaódnak ki kell köhögni az összes pénzt kamatostul, amit azért nem kaptál meg mert ő jogellenesen felmondott. Hogy mekkora rohadékok vannak!