Közalkalmazott, felmondás


matizoli # 2012.12.27. 10:04

Kedves Fórumozók!

Nem teljesen illik ide a kérdésem, de megpróbálom! 15 éve vagyok közalkalmazott véglegesítve, azonban nem tudok váltani! A jelenlegi helyzet olyan, hogy szinte lehetetlen innen kitörni!

Most alkalmam lenne elmenni egy GYES-es helyére, de csak 2 éves szerződéssel, igaz igérik, hogy amint lehet itt is bevéglegesítenek!

Ha valami ok folytán nem jön össze és 2 év után elküldenek, akkor kapok végkielégítést? Számomra a jogszabály nem egyértelmű, de úgy tűnik igen! Valaki aki ért hozzá, köszönöm!

illa # 2012.12.23. 08:04

Nagyon hálás vagyok nektek az infókért és a bátorításért is.
Lyonee, több, mint 12 éve vagyok ott, végül jól számolták ki a felmentési időt, 4 hónap, és a 4 havi végkielégítés is szerepel a papíron. Eredetileg ugye azzal jöttek, hogy úgysem kapok semmit, mert nincs pénze a fenntartónak, és csak nem akarom, hogy felmondjanak, mindenkinek jobb a közös megegyezés.(Utólag be is vallották, hogy arra ment ki a játék, azaz az volt az utasítás, hogy embereket közös megegyezéssel küldjenek el, ha úgy nem sikerül, találjanak hibát a munkájukban, és küldjék el őket azonnali hatállyal.)

ildikó17 # 2012.12.22. 22:09

Tisztelt Szerkesztők!

Közalkalmazottként dolgozom egy iskolában, ahol határozott idejű szerződésem van ( 2012. szept. 6- 2013. júni 30). 2013 jan. 1-től találtam új munkahelyet, de a munkáltatóm nem hajlandó közös megegyezéssel felbontani a szerződésemet, melyet írásban dec. 17.-én kértem,mondván, hogy őneki az iskola érdekét kell néznie. A végzettségem nem felel meg a munkaköröm betöltésére a nemzeti köznevelési törvény alapján . Erre hivatkozva jeleztem dec. 18.-án, hogy így a kinevezésem érvénytelen és megszüntetem, de így sem hajlandó álláspontján változtatni. A kolegámat, aki viszont utánam jelezte, hogy elmegy jan. 1-től, minden szó nélkül közös megegyezéssel elengedte.
Hogyan tudok megszabadulni ettől a munkáltatótól?

Lyonee # 2012.12.22. 20:41

illa
Az új fizetési fokozatba lépés megillet, ne hagyd, hogy lerázzanak. Hány éve vagy ott? Jól számították ki a felmentési idődet? Végkielégítés is jár!
Látod, írtam, hogy ki kell tartani. Ha nem tudnak munkát adni, akkor kénytelenek felmondani.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 20:38

A jogellenes megszüntetés választható szankciója jelenleg a teljes kártértítés vagy a felmenteési időre járó távolléti díjnak megfelelő összegű átalánykártérítés.

illa # 2012.12.22. 18:23

Köszönöm, ez jó hír. Egyébként abban biztosak voltak, hogy jogellenes a felmondás,csak abban nem, hogy mennyit lehet ezen nyerni, illetve milyen igénnyel (összegszerűen)lehet előállni. Mert ha tíz napot nyer az ember, azért kár perelni. Ha meg túl sokat kér, állítólag veszít. A bizonytalanság lehet, annak is betudható, hogy nem ismerték igazán a Kjt-t.

Kellemes ünnepeket kívánok!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 18:07

Nem értem a bizonytalanságot. Az biztosan nem változott meg, hogy a felmondás (ahogy minden jognyilatkozat) a közléssel hatályosul. A felmondási (felmentési) idő így nem kezdődhet el a közlés előtt. Ha a munkavállaló épp keresőképtelen a közléskor, akkor a felmondási (felmentési) idő csak a keresőképtelenség megszűnése után kezdődhet el.

(A munkavállaló számára nem túl kockázatos a per; általában csak az ellenérdekelt fél ügyvédi munkadíját kockáztatja, ami a pertárgy értékének 5-10%-a.)

illa # 2012.12.22. 13:47

Kedves Kovács Béla Sándor!

Nem a felmentési idő egészére mentenek fel a munkavégzés alól, csak a felére. December elsejétől indították a felmondást, 11 nap múlva közölték.(Viszont én nem voltam hajlandó az elsejei dátumot megjelölni az átvétel napjaként, hiába akarták.) Január 31.a munkavégzés utolsó napja. Beletörődni meg azért próbálok, bár az igazságérzetemet nagyon bántja, mert már futottam pár kört, de az ügyvédek, akiknél érdeklődtem, maguk is bizonytalankodtak. Merthogy az új jogszabályok kevésbé kedveznek a munkavállalónak, és vélhetően a bíró gyakorlatban sem úgy működnek már a dolgok, mint pár éve. Szóval rizikósnak tartották a munkaügyi pert, sokat veszíthetek vele. De az is igaz, hogy a megkérdezetteknek valahogy eléggé mumus volt a Kjt., alapvetően nem közalkalmazott ügyfelekkel foglalkoztak. (Lehet, hogy érdemes lesz írnom egy levelet a munkáltatónak, hogy legalább a felmondási időt a jogszabályoknak megfelelően kezdje el.) De már teljesen össze vagyok zavarodva.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 10:30

igaza van -e akkor, amikor azt állítja, hogy a felmentési idő egészére nem jár szabadság
Jó kérdés. Az új Mt. 115. (2) g) valóban így rendelkezik, de csak január elsejétől lesz hatályos. Attól tartok azonban, hogy az átmeneti törvény 7. § (1) miatt mégis alkalmazni kell.
Legméltányosabbnak azt tartanám, ha a december 31-éig tartó időszakra számítanának szabdságot, a jövő évi részre pedig nem.

Van ennek gyakorlati jelentősége, ha úgyis az egész időre felmentenek a munkavégzés alól?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.22. 10:06

Abba már lassan beletörődöm, hogy a munkáltató minden következmény nélkül felmondhatott visszamenőleg, táppénz ideje alatt
Aztán miért törődsz bele?

illa # 2012.12.22. 09:18

Tisztelt Szakértők!

Bocsánat, hogy újabb kérdéssel hozakodom elő, de fontos lenne a válasz. Abba már lassan beletörődöm, hogy a munkáltató minden következmény nélkül felmondhatott visszamenőleg, táppénz ideje alatt, semmibe véve a felmondási korlátozást is. De szeretném megtudni, hogy igaza van -e akkor, amikor azt állítja, hogy a felmentési idő egészére nem jár szabadság, így bár március végén szűnik meg a munkaviszonyom pedagógusként, ő mégis csak két nap szabadságot ad (januárra számítva). Hiába munkaviszony, szabadság szempontjából mégsem jogszerző? Számomra ez logikátlannak tűnik. Megteheti -e továbbá azt is, hogy bár januárban lenne esedékes az átsorolásom, valószínűsíthetően ezt is mellőzni fogja, tekintettel arra, hogy már úgyis felmondott.
Köszönöm előre is!

Vadmacs # 2012.09.27. 21:56

Kedves agnes00!
Javaslom, hogy kezdeményezd közös megegyezéssel a jogviszony megszüntetését, így meg tudtok állapodni a megszűnés időpontjáról is! Minél hamarabb jelentsd be a munkáltatódnak írásban és úgy, hogy közös megegyezéssel szeretnéd kérvényezni. A kezdeményezésben jelöld meg, hogy melyik nappal szeretnéd megszüntetni a közalkalmazotti jogviszonyodat. Nem valószínű, hogy a jelenlegi helyzetben nem fognak találni helyetted mást rövid időn belül!


Üdv néktek

agnes00 # 2012.09.24. 14:48

Tisztelt Hozzáértők/fórumozók!

Egy olyanban kérném segítségeteket, hogy szeretném megszüntetni lemondással a határozatlan idejű közalkalmazotti munkaviszonyomat minél rövidebb idő alatt.
Ha jól értem a Mt. szerint 1 hónapos felmondási idővel megtudom szüntetni, viszont a kollektív szerződés szerint 3 hónapos felmondási idővel szüntethető meg.

A kérdésem, hogy hogyan tudnám minél hamarabb megszüntetni? Mennyi időre kötelezhet a munkáltató?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Lazac26 # 2012.09.24. 11:52

Köszönjük szépen az információkat!

illa # 2012.09.23. 15:00

Kedves Vadmacs!
Az én sorsom felől még mindig nem döntöttek, talán arra várnak, hátha belefáradok, és önként távozom. Múlt héten felmerült, hogy esetleg sikerül a felmentést elintézni, de végkielégítésre ne is számítsak. Azóta semmi hír. Addig sem vagyok azért munka nélkül - még a kötelező óraszám is kijön -, szabadságon, táppénzen lévő kollégákat helyettesítek, hol ilyen, hol olyan órára küldenek be, nem a szakomnak megfelelőekre. Valóban annyira méltánytalannak érzi az ember ezt a bizonytalanságot.
A legjobbakat neked!

Lyonee # 2012.09.22. 08:03

(4)9 Kollektív szerződés rendelkezése alapján a próbaidő tartama legfeljebb hat hónap."
Helyesen:
(4) Kollektív szerződés rendelkezése alapján a próbaidő tartama legfeljebb hat hónap."

A "9" egy lábjegyzet volt, ami bennmaradt.

Lyonee # 2012.09.22. 07:58

"21/A. § (1) A kinevezésben a közalkalmazotti jogviszony létesítésekor - a (4)-(5) bekezdésben foglalt kivétellel - három hónap próbaidő megállapítása kötelező.

(2) A kinevezésben a közalkalmazotti jogviszony létesítésekor három hónapot meghaladó próbaidő köthető ki, melynek tartama legfeljebb négy hónapig terjedhet.

(3) A próbaidő meghosszabbítása tilos. A próbaidő tartama alatt a közalkalmazotti jogviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal indokolás nélkül megszüntetheti."

24. § (1) Ha a közalkalmazott munkaköre ellátása mellett a munkáltató rendelkezése alapján átmenetileg más munkakörébe tartozó feladatokat is ellát, s ezáltal jelentős többletmunkát végez, illetményén felül a végzett munkával arányos külön díjazás (helyettesítési díj) is megilleti.

(2) A közalkalmazotti jogviszony tekintetében az Mt.-nek a munkaviszony alanyairól, a munkaviszony létesítéséről és a munkaszerződés módosításáról szóló rendelkezései (V., VII., és IX. fejezet) közül a 32-35. §, a 42-43. §, a 45. § (1) bekezdés, a 45. § (5) bekezdés, az 50. § és a 62. § nem alkalmazható.

(3) A közalkalmazotti jogviszony tekintetében az Mt.-nek a munkáltató személyében bekövetkező változásról szóló VI. fejezete megfelelően abban az esetben alkalmazható, ha az átadó és az átvevő munkáltató e törvény hatálya alá tartozik.

(Új MT)Ez a § közalkalmazottakra nem alkalmazható!!!
"50. § (1) A felek megállapodása

  1. a 42-44. §-ban, valamint
  2. a 45. § (1) bekezdésében foglaltaktól nem térhet el.

(2) Kollektív szerződés

  1. a 42-44. §-ban, valamint
  2. a 45. § (1)-(4) bekezdésében foglaltaktól nem térhet el.

(3) Kollektív szerződés a 46-47. §-ban foglaltaktól csak a munkavállaló javára térhet el.

(4)9 Kollektív szerződés rendelkezése alapján a próbaidő tartama legfeljebb hat hónap."

hogy ezzel tudtok-e valamit kezdeni, azt majd a jogászok megmondják. A lényeg : a próbaidő 3-4 hónapig terjedhet közalkalmazottaknak.

Vadmacs # 2012.09.21. 14:49

Kedves Lazac!
A próbaidő alatti felmondásnak az a lényege, hogyha a munkáltató bármilyen okból nem volt megelégedve a dolgozóval, ez idő alatt eldönthesse, hogy kívánja-e foglalkoztatni tovább vagy sem. Persze ezzel a jogával akkor is élhet, ha mondjuk időközben megváltozik a finanszírozása, álláshelyet vonnak el tőle. Véleményem szerint a további elhelyezkedésben nincs igazán súlya, hiszen indokolás nélküli a jogviszony megszüntetése. Az önéletrajzban fel lehet tüntetni ezt az időszakot, de a személyes meghallgatáskor úgyis rákérdeznek, hogy miért tartott ilyen kevés ideig a jogviszony.


Üdv néktek

Lazac26 # 2012.09.19. 13:45

Kedves hozzáértők!

Szeretnék kérni egy kis segítséget/információt!

A páromnak a közalkalmazotti próbaidő alatt (6hó) azonnali hatállyal felmondott a munkáltatója betegszabadság alatt.

Azt szeretném megtudni, hogy számít-e, hogy próbaidő alatt azonnali hatállyal mondtak fel neki és nem közös megegyezéssel történt a dolog? Van-e ennek valamilyen "súlya", figyelik-e a későbbi munkáltatók? Vagy próbaidő alatt ez igazából lényegtelen.

Előre is köszönöm a segítséget, véleményeket!

Vadmacs # 2012.09.18. 15:48

Kedves Illa!
Hasonló helyzetben vagyok mint te. Gyed utáni szabadságomat töltöm, ami hamarosan lejár. Időközben a képzés, amiben oktattam megszűnt. Minden nap várom a felmentésemet, de eddig még csak hallgatnak. Most azt tervezem, hogy írok a munkáltatómnak egy levelet, amiben kérem, hogy tájékoztasson, hogy milyen feladatot szán nekem a szabadságom lejárta után. A tantárgyfelosztásban nem szerepelek, a szabadságomat nem szakíttatta meg velem. Mindez szerintem arra utal, hogy nem kíván tovább foglalkoztatni. Mellesleg - mivel voltak egyéb körülmények is - a városból el is költöztem már egy éve, hogy ne kelljen fizetni az albérletet, amikor van saját házam. Ha bejárnék fizethetné a 70 ezer forintos havi bérletem 80%-át.... Persze nálunk is volt igazgatóváltás... Ez a huzavona a közalkalmazottakkal eléggé méltánytalan. Amúgy sem vagyunk túlfizetve, amikor meg már nincs szükség a munkánkra nem akarnak végkielégítést fizetni, inkább addig szekálják az embert, amíg maga el nem megy. Pedig csak egy előirányzat-módosítást kéne kijárnia a fenntartónál, közölve azt, hogy egy munkaügyi per többe kerülne az iskolának....


Üdv néktek

illa # 2012.08.27. 18:27

Nagyon köszönöm ismét, Lyonee!

Kollégiumunk nincs, ottani feladatokat nem tudnak adni. (Tavaly két védett korban lévő kollégával jártak el hasonlóan, mindenféle órákat helyettesítettek egy jó ideig, de őket végül felmentették, és nem erőltették, hogy önként menjenek el.Igaz, akkor még egy másik igazgató volt.) Megfontolom a szavaidat. Közös megegyezésbe semmiképp nem megyek bele. Érzelmileg nagyon megterhelő ez a helyzet, szerencsére a kollégák többsége mellettem áll. Esetleg ha olvasta jogász is a beírásomat, legyen olyan kedves elmondani a véleményét. Köszönöm.

Lyonee # 2012.08.27. 16:40

Kedves Illa!
Arra a korábbi írásbeli figyelmeztetésre hivatkozva most már nem küldhetnek el, de szerintem még akkor sem lehetett volna ilyen okokra hivatkozva.
Az MT-t még nem néztem át, de egy csomó része a közalkalmazottakra nem alkalmazható.
Nem szoktam ilyent tanácsolni, de ajánlom , hogy mielőtt bármikor is szóba állsz az igazgatóval, a mobilodat mindig kapcsold be, gyűjtsd össze ezeket a fenyegetéseket.
A nemzeti köznevelési tv. (új) szerint, meg az oktatási tv. (régi) szerint is csak megfelelő szakmai végzettséggel alkalmazhatnak. Ha erre képtelenek, akkor fel kell, hogy mondjanak. A fenntartó hiába mondja az átcsoportosítást, a kőműves mégsem taníthatja a szabókat és fordítva. Kollégiumi nevelői munkakör még belefér, ha kollégium is tartozik a sulitokhoz. Ha nem tud a végzettségednek megfelelő munkát adni, és fel sem akar mondani, akkor állásidőt kell fizetni. Ne írj alá szerződésmódosítást. Nézd meg a szerződésedben mi van benne és hivatkozz rá, hogy másra nem kényszeríthetnek, és törvényellenes, ha szakképzetlen pedagógust alkalmaz bizonyos szakma tanítására. Én nem vagyok jogász, inkább őket kéne megkérdezni, mert ez elég komoly ügynek látszik. A fenyegetéseket pedig gyűjtsd össze!

illa # 2012.08.26. 08:39

Kedves Lyonee!

Ismét a segítségedet kérném, lentebb, még júniusban leírtam a problémát. Azóta a helyzet rosszabbodott, zajlik az ellehetetlenítésem. Az újonnan kinevezett igazgató arra akar rábírni, hogy közös megegyezéssel jöjjek el a munkahelyemről. A szakomnak megfelelő órákat egyáltalán nem kapok, nem is jutna elegendő igazából, arra van még esély, hogy egy kollégát helyettesítek két hónapig. Olyan tantárgyat kellene tanítanom, amihez nem értek, és megy az ijesztgetés, hogy keményen kell ám haladni a tananyaggal, és erre az egészségem is rámehet. Felmondani nem akar, felmondási időt, végkielégítést fizetni szintén nem. (A fenntartó nem támogatja a státusz megszüntetését, átcsoportosítást javasol, ez a napokban derült ki.) A munkáltató azzal zsarol, hogy amennyiben nem írom alá a közös megegyezést, akkor egy elmúlt tanévben kapott írásbeli figyelmeztetésemre hivatkozva fog elküldeni.(Ezt két szakiskolás osztály fegyelmezetlenkedése, szemetelése okán kaptam.) Utalt arra is, hogy július elsejétől ő mint munkáltató sokkal egyszerűbben elküldhet, ehhez fegyelmi eljárás sem szükséges. Mit tehetek? A szakommal nem találtam még megfelelő állást, ugyanakkor megkaptam, hogy miért nem helyezkedtem már el, mire számítok, hisz tudom, hogy nem jut nekem óraszám. Ha olyan tárgyat helyettesítek, amihez nincs megfelelő végzettségem, vajon kell -e új munkaköri leírást adni számomra? Aláírjam -e? Lehet, hogy célszerű lesz munkaügyi bírósághoz fordulnom?
Előre is köszönöm válaszodat!

Cayetano # 2012.07.16. 16:53

Tisztelt Ügyvédnő!

Az én problémám az lenne, hogy 65 nyugdíjas portásként dolgozom egy középiskolában!
Munkáltatóm jelezte, hogy a munkaviszonyomat megkívánja szüntetni.
5 évet dolgoztam korábban a BM-ben közalkalmazottként, majd a magánszektorból mentem nyugdíjba és rá pár évre már nyugdíjasként, vettek föl az középiskolában.
A munka törvénykönyvével ellentétben rám milyen szabályok vonatkoznak?
Első kérdésem az lenne, hogy a két jogviszony időtartamát össze kell e számítani? Tudom végkielégítés nem illet meg, és a felmentést nem kell indokolniuk, de az a felmentési időbe beleszámítana.?
A második és legfőbb kérdésem az lenne hogy megtehetik e hogy a jogviszonyom megszüntetésekor, a teljes felmentési időre felmentenek. Én le szeretném dolgozni legalább a felét,ez lehetséges, vagy a felmondás tartalmát tudomásul kell e vennem Valószínűleg a felmondás átadására szerdán kerül sor, jelenleg szabadságon vagyok, de aznapra berendeltek ezt megtehetik?
Várom Válaszát előre is köszönöm!
Tivadar

tothandi # 2012.06.29. 21:30

Tanárként másik iskolában dolgoznék szeptembertől.Hogyan célszerű felmondanom,hogy mindenkinek jó legyen?
Másik kérdésem: ha szeptemberben illetne meg a 25 éves jubileumi jutalom a régi vagy az új helyen kapnám meg?

Köszönöm válaszukat.