Rendes felmondás


Boróka1 # 2010.07.08. 18:37

Segítségeteket kérném!

A munkáltatóm rendes felmondással akarja a munkaviszonyomat megszüntetni.Valahol azt olvastam, hogy : A munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre

ezt hogy kell elképzelni? mielőtt az orrom alá dugják a felmondást előtte még egy papírt kapok , benne tartalmazva a majd későbbiekben hivatkozási alapul szolgáló felmondásrra? mennyi idővel előbb kell ezt átadniuk?

a másik kérdésem, ha már a felmondás a kezemben van, átvettem, mennyi ideig van lehetőségem táppénzre menni?

Köszi a válaszokat!

végrehajtó1 # 2010.07.08. 19:26

Rendes felmondásnál nincs kifogás.Ha nem értesz vele egyett akkor 30napon belül irány a bíróság.
Menj elötte táppénzre akkor nem tud felmondani.

Boróka1 # 2010.07.08. 20:14

Akkor nem értem, hogy mi lehet az amiről olvastam

Úgy tudom, utána is el lehet menni táppénzre, 3 nappal a felmondás után. De ez a három nap munkanap?

Egyjogász # 2010.07.08. 23:06

Az Mt. 89. § (5) bekezdésében van ez a rendelkezés, amire gondolsz, de ezt csak akkor kell(ene) biztosítani, ha a munkáltató a munkavégzésed hiányosságaival, magatartásoddal indokolja a rendes felmondást. (Az meg azért igen ritka, ha fel lehet mondani leépítésre hivatkozással is.)

Egyrészről azonban ez alól maga a hivatkozott bekezdés utolsó mondatrésze is enged kibúvót, másrészről, ha a munkáltató már eldöntötte, hogy felmond, én még nem találkoztam olyan esettel, hogy ilyenkor a munkavállalói védekezés meghatotta volna.

Ha a munkáltató működésével összefüggő okkal indokolják a felmondást (átszervezés, leépítés, munkakör megszüntetés, stb.) akkor a munkáltatónak értelemszerűen nincs ilyen kötelezettsége.

Egyjogász # 2010.07.08. 23:06

Az Mt. 89. § (5) bekezdésében van ez a rendelkezés, amire gondolsz, de ezt csak akkor kell(ene) biztosítani, ha a munkáltató a munkavégzésed hiányosságaival, magatartásoddal indokolja a rendes felmondást. (Az meg azért igen ritka, ha fel lehet mondani leépítésre hivatkozással is.)

Egyrészről azonban ez alól maga a hivatkozott bekezdés utolsó mondatrésze is enged kibúvót, másrészről, ha a munkáltató már eldöntötte, hogy felmond, én még nem találkoztam olyan esettel, hogy ilyenkor a munkavállalói védekezés meghatotta volna.

Ha a munkáltató működésével összefüggő okkal indokolják a felmondást (átszervezés, leépítés, munkakör megszüntetés, stb.) akkor a munkáltatónak értelemszerűen nincs ilyen kötelezettsége.

Egyjogász # 2010.07.08. 23:06

Az Mt. 89. § (5) bekezdésében van ez a rendelkezés, amire gondolsz, de ezt csak akkor kell(ene) biztosítani, ha a munkáltató a munkavégzésed hiányosságaival, magatartásoddal indokolja a rendes felmondást. (Az meg azért igen ritka, ha fel lehet mondani leépítésre hivatkozással is.)

Egyrészről azonban ez alól maga a hivatkozott bekezdés utolsó mondatrésze is enged kibúvót, másrészről, ha a munkáltató már eldöntötte, hogy felmond, én még nem találkoztam olyan esettel, hogy ilyenkor a munkavállalói védekezés meghatotta volna.

Ha a munkáltató működésével összefüggő okkal indokolják a felmondást (átszervezés, leépítés, munkakör megszüntetés, stb.) akkor a munkáltatónak értelemszerűen nincs ilyen kötelezettsége.

Egyjogász # 2010.07.08. 23:08

Azt meg, hogy ez a hozzászólásom miért jelent meg háromszor, nem tudom...:))))

erika77 # 2010.07.09. 11:03

Egyjogász!
Az átszervezés miatti rendes felmondást nem is lehet megtámadni?

Egyjogász # 2010.07.09. 11:29

Már miért ne lehetne?

Minden munkáltatói munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatot meg lehet támadni bíróság előtt(más kérdés, hogy igazából akkor érdemes ha jogellenes).

nandy # 2010.07.09. 12:32

végrehajtó:

Menj elötte táppénzre akkor nem tud felmondani.

Ezt az opciót azért nem illik egy jogi fórumon javasolni... bomlasztod a közmorált. :)

norecko # 2011.10.12. 13:42

Tisztelt Fórumozók!
Egy olyan kérdésem lenne, ha a munkavállaló mond fel a munkahelyén, abban az esetben is köteles a munkáltató a felmondási idő felétől mentesíteni a munkavállalót?
Köszi a választ?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.12. 13:49

Nem.

Szeditke # 2011.10.26. 21:53

Szép napot.
Több kérdéssel fordulok önökhöz.
Először is, ma 9év után, munkáltató által, rendes felmondással megszűnt a munkaviszonyom.
Korrekt módon, végkielégítéssel, felmondási idővel.
Amit nem kell le dolgoznom, a szerződés szerint.
Az egyik kérdésem, hogy ilyenkor hogy jobb csinálni, menjek el passzívtáppénzre, és utána álláskeresési járadékra? Vagy a passzívtáppénzzel nem sokra megyek?
Az ujjam el van törve, szóval a táppénz sima ügy.
És ez mind szép és jó, de itt jön az inkorrektség.
Vagyis ezt nem tudom.
A kislányom 3,5 éves, tartósan beteg, tehát gyest, és emelt összegű családit kapok.
Régebben, a védettségről én a gyerek 3 éves koráig tudtam, erre most megdöbbenésre látom, hogy tartósan beteg gyereknél, addig, ameddig a gyes jár.
Viszont én aláírtam a papírt, ők meg jogot sértettek, nem kicsit.
Kérdésem, hogy van-e értelme ezzel foglalkozni, vagy kár az idő.
Előre is köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 05:06

Nincs már passzív táppénz.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 05:09

ost megdöbbenésre látom, hogy tartósan beteg gyereknél, addig, ameddig a gyes jár.

Rosszul látod.
Mt. 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

  1. a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő időtartama.
miskulancia # 2012.02.08. 20:00

Tisztelt Ügyvéd úr, 14 éve után mondtak fel a munkahelyemen, azt szeretném kérdezni hogy milyen felmondási időben bízhatom, és milyen végkielégítésre számíthatok !Azt még hozzátenném hogy a bejelentett jövedelmem 74000ft kb, a valóságban ez 250000ft körül erről sokan tudnak !

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.09. 08:45

A felmondási idő 55 nap, a végkielégítés három havi. De a munkaviszony hosszánál a munkaviszony megszűnésének a napját kel figyelembe venni, vagyis a felmondási idő végét. Ha addigra eltelne a 15. év is, akkor a felmondási idő 60 nap, a végkielégítés négyhavi.

Természetesen a szerződés szerinti személyi alapbérrel kell számolni. Megpróbálhat többet követelni, és vita esetén bizonyítani, hogy a fizetése egy részét feketén kapta; de ez nem kockázatmentes, hiszen egyúttal saját magát is adócsalással vádolja.

(Az internetem általános a pertu. szervusz!)

Tomy61 # 2012.03.25. 11:33

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Közel 15 év elteltével munkahelyet kívánok változtatni, jelentősen jobb munkakörülmények és nem utolsó sorban biztosabb anyagi juttatások okán. Az új munkahely megvan, állás interjú sikeresen lezajlott, várnak munkavégzésre mielőbb. Kérdésem az, hogy mi az az eljárás, amiképpen a lehető leggördülékenyebben, korrekt módon távozhatnék a régi munkahelyemről?

Köszönettel:Tomy61

GoldenTiger # 2012.03.27. 08:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!Azzal kérdéssel fordulnék Önhöz hogy a felmondási időből mennyit vagyok köteles letölteni?Négy és félév után mondtam fel közös megegyezéssel,kértem hogy két hét felmondási időben egyezzünk meg de ragaszkodnak 30 nap ledolgozásához.Azt olvastam hogy a felmondási idő feléről köteles a munkáltatónak lemondania.Ez valós ebben a formában?Tehát a 30 napból mennyit kell ledolgoznom és milyen következményei lehetnek ha nem dolgozom le a kiszabott 30 napot?Válaszát előre is köszönöm.

pazs # 2012.03.27. 09:24

GoldenTiger: Munkáltatói rendes felmondás esetén a feléről kötelesek mentesíteni. Munkavállalói rendes felmondás esetén egyáltalán nem kötelesek mentesíteni. Közös megegyezés esetén meg az van, amiben megegyeztek.

Tomy61: számold ki, mennyi a felmondási időd, azzal a nappal írj alá munkaszerződést az új helyen és a jelenlegin pedig adj be írásos felmondást.

flódni # 2012.03.29. 10:48

Tisztelt szakértők!

14 éve köztisztviselő, illetve most már kormánytisztviselő vagyok. Jelenleg a gyes utáni szabadságomat töltöm. Nem igazán jó a viszony a felettesemmel, nem szeretnék visszamenni a munkahelyemre, ezért benyújtottam a lemondásomat. Azt szeretném megtudni, hogy a munkáltatóm a felmondási idő teljes idejére kötelezhet a munkavégzésre? Köszönettel

Goodwitch # 2012.03.29. 13:08

Igen, a lemondási időt köteles vagy ledolgozni, rövidebb lemondási időben megállapodhattok.


Goodwitch

pazs # 2012.03.29. 14:39

De a szabid alatt is telik a felmondási idő.

pippó # 2012.03.31. 12:59

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy multinacionális cégnél dolgoztam tegnapig válakozón keresztül.A cégnél csoportos létszámleépítés van.Az lenne a kérdésem, hogy engem meg illet-e a "rendes felmondás", vagy muszáj közös megegyezéssel távoznom.Olyan dolgokat hallottam más emberektől,hogy a válalkozó csak a közös megegyezéssel történő felmondást kezdeményezi.

ipomea # 2012.04.04. 06:01

Tisztelt Fórumozók!

Rendes felmondással kapcsolatban lenne néhány kérdésem.
A párom rendes felmondással felmondott a munkaadójánál két hete, kérve, hogy a 45 napos felmondási idejéből valamennyit engedjenek el.
A HR-esük átiratta a munkavállalói felmondását közös megegyezésre, hivatkozva arra, hogy így van lehetőségük a felmondási idő valamennyi idejének elengedésére. Ezzel együtt párom az utolsó napig állományban marad.
Tudom, hogy ezzel nincs alapvetően gond, csak a cég eddig sem a munkavállalókkal szembeni lojalitásáról volt híres és mivel úgy tudom, hogy a munkavállalói felmondás esetén is van a munkaadónak mérlegelési lehetősége a felmondási idő kitöltésével kapcsolatban én nem érzem érvnek, hogy csak emiatt átirassák a felmondást.

Az is gyanús, hogy párom mind a mai napig nem kapott másolatot a felmondásáról és miután a tegnapi napon rákérdezett a HR-esnél, először azt választ kapta, hogy minek az neki, másodszor pedig, hogy még nincs aláírva a főnöke részéről.
Mindemellett főnöke azt híreszteli a kollégáinak, hogy addig amúgy sem fogja elengedni, amíg ezt meg azt meg nem csinálja.

A fentiek tükrében a kérdések a következők:

  • tényleg jót akarnak-e a közös megegyezéssel?
  • miért nem kapott még aláírt példány a felmondó levélből?
  • tényleg megteheti, hogy ezek miatt a végén nem engedi el időben?

Segítségüket előre is köszönöm,
ipomea