40 év munkaviszony után nyugdíj


ARGENTUM65 # 2021.09.27. 09:58

A következő problémával kapcsolatban szeretnék egy kis segítséget kérni: Most kaptam egy elszámoló levelet a Nyugdíjintézettől és nem vagyok biztos abban, hogy jól értelmezem. Tehát három sor van, ami így szól: 2020.12.31-ig bezárólag a következő adatokat küldik: A fent megjelölt időszakra vonatkozóan Ön összesen:
37 év 193 nap nyugdíjjogosultság elbírásához figyelembe vehető szolgálati idővel.
37 év 193 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
34 év 242 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezik.
Ez azt jelenti, hogy kb 37,5 évem van 2020.dec.31-ig leigazolva? Ezt kell figyelembe vennem a nők 40-hez? Erre jön még a 2021-es évben eddig eltöltött munkaidőm, tehát 2021.dec.31-ig + 1 év, vagyis akkor 38,5 év lesz és 2023. június eleje környékén érem majd el a 40 évet? Szeretném megkérdezni,hogy jól értelmezem-e a kapottakat? Előre is köszönöm a választ. :o))

drbjozsef # 2021.08.25. 08:09

kellsa,

NE kérdezz több helyen, mindenki ugyanazt látja.

A számok alapján még több mint 5 év kell jogosultsági idő (munka+gyereknevelés), ebből legalább 3 év munka kell legyen, hogy a 32 év kereső is meglegyen.
(már ha az évek a mostani dátumhoz kapcsolódnak)

Nem tudhatjuk, mi a figyelembe nem vehető időd, de az alábbi linken találsz egy jó leírást arról, mi az, ami a NŐK40-nél nem számít bele a jogosultsági idő sem :

https://www.napi.hu/….698085.html

kellsa # 2021.08.25. 07:11

Tudnátok segíteni!
Ezt a kimutatást kaptam.

Elismert szolgálati idő: 39 év 227 nap

A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő: 34 év 299 nap
ebből kereső tev. járó jogviszonyban szerzett idő: 29 év 18 nap
figyelembe nem vehető idő: 4 év 293 nap

Mit jelent a figyelembe nem vehető idő? Ha meg lesz a 32 év kereső tevékenység akkor figyelembe veszik ezt az időt is?
Hány év munkaviszony kell még a 40 év kedvezményes nyugdíjhoz!

Köszönöm a segítséget!

Diana # 2021.07.29. 11:55

Üdvözlet! Tudnátok abban segíteni, anyumnak munkahelyi baleset miatt 2 év táppénzen töltött ideje van! Ez az időszak beleszámít a nyugdíjba? Előre is nagyon köszönöm

Bennu125 # 2021.04.08. 18:45

Kedves drbjozsef,
Nagyon köszönöm a segítségedet.
Igen, jól értesz, megkaptam a teljes kimutatást. Eleve nem értem, minek kell 3 soron hozni az adatokat. Én pl. nem gondoltam volna, hogy a legrosszabb adatot tartalmazó sorral kell kalkulálnom.
Természetesen már átnéztem, szerintem benne van minden, de mégsem értem a 22 év munkaviszonyt (? - jól értem? ), mert egész életemben dolgoztam:-(
A munkanélküli sincs, és a táppénz sincs beleszámítva az évekbe.
Azért még egyszer nagyon köszönöm, szép estét kívánok :-)
Üdvözlettel,
Mónika

drbjozsef # 2021.04.08. 18:02

Bennu125,

A nők40 kedvezményhez a második sorban 40 évet, ÉS a harmadikban (főszabály szerint) legalább 32 évet kell elérni.

Neked mindkettőhöz majdnem 9 év hiányzik még.

Hogy ennek mi az oka, azt te tudhatod csak. Ha jól értelek megkaptad a teljes részletes kimutatást. Abban tételesen, évről évre szerepel, mikor mennyit dolgoztál, mit számítottak be a különböző évekbe.

Én nemrég kértem ki, és konkrétan hiányzott egy teljes év a listából, illetve a felsőoktatási évek (régen még számított), visszaírtam nekik, korrigálták. De ehhez át kellett böngészni minden oldalt alaposan. Ezt tanácsolnám neked is, írd össze mire emlékszel, mikor hol dolgoztál, aztán vesd össze a kimutatással.

Szerintem a táppénz beleszámít mindbe, a munkanélküli nem mindegyikbe (és talán az sem mindegy, mikor volt, a rendszerváltás előtt vagy után).

Bennu125 # 2021.04.08. 15:57

Sziasztok, nem nagyon értem a Nyugdíjfolyósítótól adategyeztetéskor kapott információkat. A következőket írták:
A kimutatáson szereplő adatok alapján a(z) 1977.06.13 és 2019.12.31 közötti időszakra vonatkozóan Ön
összesen
33 év 340 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
31 év 77 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
22 év 82 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett
szolgálati idővel rendelkezik.
1962-ben születtem, már általános iskolás koromban is dolgoztam nyaranta (szerepelnek is a kimutatáson). Persze, voltam táppénzen, voltam munkanélküli is. Van 3 gyermekem. Azt gondoltam, hogy a 32 +8 év= 40 év "logikával" már akár nyugdíjba is mehetnék, ám állítólag nem így van, mert nem az első 2 sort, hanem az utolsó sort veszik alapul, az meg messze még a 32 évtől.Időközben hamarabb mehetnék 65 évesen nyugdíjba, mintsem a 40 éves korengedményes nyugdíj-jogosultságomat elérném, de ezt nem igazán értem. Ha azt vesszük, hogy 1981-től dolgozom, és most 2021-et írunk, az már eleve 40 év, akkor abból hogyan lehetséges, hogy csak 22 évet ismernek el? Nagyon nem értem ezt, főleg úgy nem, hogy több ismerősöm egy gyermekkel is már igénybe vette, vagy veszi egy hónapon belül a korengedményes nyugdíjat. Mi lehet a hiba oka Nálam?
Segítségeteket előre is köszönöm :-)

drbjozsef # 2021.04.06. 09:18

Méry1965,

Mire gondolsz, vegye elő és porolja le a jósgömbjét?

Méry1965 # 2021.04.06. 08:29

Tisztelt Lyonee!

Nem is tudom,hogy hol kezdjem.
Már rendelkezem Hatósági Bizonyítvánnyal a nők 40 éves korkedvezményes nyugdíjához,pedig csak 2023.lúlius 13-án mehetek.
Az lenne a nagy problémám,hogy több fórumon olvastam, hogy lehet változás lesz 2023 évben :(
HR-es kollégáim mondták, hogy nekem az elindítást 2023 január hónapban kell elindítani.
Mi lesz ha 2023 év július 1-én életbe lép egy olyan törvény, hogy 40 évről 42 évre emelik az időt?

Nagyon várom válaszát.

Köszönettel
Méry

Lyonee # 2021.03.28. 17:17

Nagyon szívesen.

bimbus # 2021.03.28. 07:29

Lyonee!
Köszönöm, engem meggyőztél. Azt gondolom, nekem nehezebb dolgom lesz elfogadtatni a döntést a rokonommal. Még egyszer köszönöm.

Lyonee # 2021.03.27. 22:09

Bimbus!
"h) szolgálati idő: az az időszak, amely alatt a biztosított nyugdíjjárulék fizetésére kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékot fizetett."
Egy évben 365 nap van, hiába dolgozott egy időben több helyen, attól az év munkával töltött napjai nem változnak meg, ezért az átfedéseket ki kell vonni, mert duplán lenne számolva. Nem kell ehhez paragrafus, a józan ész is ezt diktálja, de ott a szolgálati idő fogalma.
Mindegyik ország az ott töltött időt igazolja le, majd a magyarországi nytv. szerint feldolgozzák a kapott adatokat. A szlovák sem foglalkozott az osztrákkal, és fordítva is igaz.
A jogosultsági idő csak arra szolgál, hogy 40 évet ledolgozott-e a nő, hogy idő előtt jogosultságot szerzett-e a nyugdíjra!?
Mikor született a néni? Lehet, hogy betölti hamarosan a rá érvényes nyugdíjkorhatárt.
A nyugdíj megállapítása sem lesz egyszerű.
Az általad beírtak szerint átfedés van a szlovák-magyar, és a szlovák-osztrák időszakoknál is.
A lényeg, hogy 1973-2018 között összesen 14270 nap keresettel rendelkező jogviszonya volt, ebben vannak olyan időszakok is, amikor több helyen dolgozott egyszerre.

bimbus # 2021.03.27. 19:01

Lyonee!
Ide idézem a lényegi részt.

Magyarországon szerzett szolgálati idő: 1979. 11. 14-től 1987. 04. 14-ig 7 év 152 nap, azaz 2707 nap.
A nők kedvezményes öregségi nyugdíjához figyelembe vehető szolgálati idő: 7 év 152 nap, azaz 2707 nap.

Ausztriában szerzett szolgálati idő: 2000. 05. 18-tól 2018. 02. 28-ig 17 év 285 nap azaz 6491 nap.
A nők kedvezményes öregségi nyugdíjához figyelembe vehető szolgálati idő:17 év 286 nap, azaz 6491 nap.

Szlovákiában szerzett szolgálati idő: 1973. 09. 01-től 2018. 02. 28-ig. 15 év 344 nap, azaz 5819 nap.
A nők kedvezményes öregségi nyugdíjához figyelembe vehető szolgálati idő:13 év 327 nap azaz 5072 nap. (Megjegyzés: Szlovákiában a két év tanulmányi időt elismerik szolgálati időnek, nálunk nem.)

Összes szolgálati idő: 1973. 09. 01-től 2018. 02. 28-ig 41 év 52 nap, azaz 15017 nap.
Átfedés miatt figyelmen kívül hagyott idő 1083 nap.
A nők kedvezményes öregségi nyugdíjához figyelembe vehető szolgálati idő:39 év 35 nap, azaz 14270 nap.

Erre az átfedésre nem találok paragrafust, mert elismeri egyébként az osztrák és szlovák szolgálati időt.
A kérdésedre a válasz: nem.

drbjozsef # 2021.03.27. 16:00

Én még mindig nem értem, mit akarsz ezzel az átfedéssel.

3 évet írtál külföldi munkát (tök mindegy hol, az is, hogy az két ország, hét ország, vagy hatvanhat ország), ezt a három évet (1083 nap = 3 év +12 nap) nem vették figyelembe.

Nyilván. Hiszen nem dolgozott Magyarországon. "Átfedés" akkor lenne, ha ITTHON és valahol máshol is dolgozott volna, legfeljebb.

Szerinted, ha ezt az időt beszámolja ausztria és a szlovákok is, akkor MÉG a magyarnak is bele kellene számolnia - miközben itthon nem dolgozott, nem fizetett járulékot?

Ha valaki 30 évet dolgozik külföldön, szerined honnan kap nyugdíjat? Mennyi magyar nyugdíjat kap?

Lyonee # 2021.03.27. 14:20

Ezt írtad:
"A biztosító átfedés miatt vonta le a 3 évet, mert ennyi ideig egyszerre volt keresőtevékenysége az osztrákoknál és a szlovákoknál. Azaz az egyik keresőtevékenységgel járó biztosítási időt nem ismeri el." Ez teljesen jogos, mert egy évben 365 nap van, ami jogosultságot adhat. Ha 3 évet dolgozott egyidőben osztrák és szlovák területen, akkor csak 3 év a jogosultsági ideje pontosan az átfedés miatt.

A jogosultsági idő csak arra formál jogot, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén a nyugdíjkorhatára betöltése előtt nyugdíjat igényelhessen a jogosult.

Hány év a csak magyar keresettel rendelkező idő?
Van 3 év, ami osztrák + szlovák. E 3 év alatt volt-e magyar keresettel rendelkező jogviszonya?

bimbus # 2021.03.27. 13:09

Tisztelt Lyonee!
Én értem amit leírt és el is tudom fogadni. De a törvény szerint életkortól függetlenül jár annak a nőnek az öregségi nyugdíj, akinek 40 év jogosultsági ideje van. A jogosultsági idő pedig a keresőtevékenységgel járó biztosítási idő. Jelen esetben szlovák és osztrák jogosultsági időt szerzett 3 évig az rokonom. Sem az osztrák, sem a szlovák nyugdíjbiztosító nem törölte a 3 év jogosultsági időt, hanem elismerte és beszámította az osztrák illetve a szlovák nyugdíj megállapításába. A magyar nyugdíjbiztosító viszont nem ismeri el az átfedés miatt.Nem az a gond, hogy a nyugdíj összegének a kiszámításába nem számolja be, hanem mint jogosultsági időt nem fogadja el. A nyugdíj törvényben pedig nem találok olyan paragrafust, amelyik rendelkezne az átfedési időről. Lehet, hogy igaza van a nyugdíj biztosítónak, de az indokát nem látom. Amit közölt törvény helyet, nem erre az esetre vonatkozik. (Tny. 18.§ 2a - 2d., és TnyR 12.§ (1))

Lyonee # 2021.03.26. 21:53

Jogosan jártak el. Azért mert valakinek több munkahelye van egy időben nem duplázódik a szolgálati, jogosultsági ideje. Elképesztő ilyenen még csak agyalni is. Egy évben max. 365 nap lehet a szolgálati vagy jogosultsági idő. Majd megmutatkozik a nyugdíja összegében, de csak akkor, ha jól keresett.
A szolgálati időnél a napi kereseteket nézik, ha nincs meg a minimálbérnek megfelelő kereset, előfordulhat, hogy még 1 napnak sem számít, nemhogy kettőnek.
A jogosultsági időnél nem arányosítanak, de egy évben 365 nap van, akárhány helyen dolgozik is valaki, sőt akkor is, ha csak napi 2 órát dolgozott.

Vállalok egyszerre 4 munkahelyen napi 2 óra munkavégzést, és a 40 év helyett csak 10 évet kell dolgoznom, és már megyek is nyugdíjba akár 28 évesen, mert van 4X10 év jogosultsági időm??? (Nem ennyi vagyok, csak, hogy érezd az abszurditását az elképzelésednek.)

bimbus # 2021.03.25. 14:46

drbjozsef!

Köszönöm a választ.

drbjozsef # 2021.03.25. 11:49

Szerintem a külföldi munkavégzés, az ottani TB fizetése nem keletkeztet semmilyen időt vagy jogot Magyarországon, de ha Te és a biztosító jobban tudjátok, akkor egymással beszéljétek meg. Ha adott állásfoglalást, akkor miért nincsen abban paragrafus? Kérjél tőlük.

bimbus # 2021.03.25. 08:22

drbjozsef!
Köszönöm a választ. Ha jól tudom, a nők 40 év utáni kedvezményes nyugdíjukhoz 40 év jogosultsági időt kell megszerezni. Jogosultsági időnek minősül a keresőtevékenységgel járó biztosítási idő. A rokonom szlovák és osztrák keresőtevékenységgel is rendelkezik. Mindkét országban jogosult lett a nyugdíjra és azt kapja is. A magyar nyugdíjához, az itthon végzett munkája után szeretné a nyugdíját megkapni. Ehhez kell a 40 év jogosultsági idő. Ha az osztrákok, a szlovákok által elismert jogosultsági időhöz hozzáadjuk a hazai keresőtevékenységgel járó biztosítási időt, bőven meg van a 40 éve. Ám a magyar biztosító levont 3 évet és így nincs meg a 40 év. A biztosító átfedés miatt vonta le a 3 évet, mert ennyi ideig egyszerre volt keresőtevékenysége az osztrákoknál és a szlovákoknál. Azaz az egyik keresőtevékenységgel járó biztosítási időt nem ismeri el. A kérdés, jogosan járt-e el a biztosító? Ha igen, törvény milyen paragrafusa alapján?

drbjozsef # 2021.03.25. 06:08

bimbus,

Nem az "átfedést" vonta le, hanem azt a teljes 3 évet. Akkor is levonta volna, ha csak az egyik helyen dolgozik - hiszen a magyar TB-t nem fizette. Nem dolgozott Magyarországon, tehát a magyar nyugdíjba ez nem számít bele (főszabályként legalábbis biztosan nem, hogy van-e kivétel, nem tudom).

Ha elért volna egy bizonyos évet, akkor akár Ausztriából IS, meg Szlovákiából IS kaphatna nyugdíjat - a magyar MELLETT -, mert ezek oda számítanak be legfeljebb.

bimbus # 2021.03.24. 21:53

Tisztelt szakértők!
Az unoka húgom 3 évet Szlovákiában őstermelőként és ugyan ebben az időben Ausztriában betegápolóként dolgozott. Mindkét esetben fizette a nyugdíj biztosítást. Szlovákiában és Ausztriában is elismerték ezt jogosultsági időnek. A magyar hatóságok viszont levontak a jogosultsági idejéből 1083 napot(3 év), az átfedés miatt. Így a magyar jogosultsága nem éri el a 40 évet. Jogosan vonták-e le az 1083 napot? Vagy másként kérdezve, lehet-e 3 év alatt 6 év jogosultságot szerezni? Milyen paragrafus vonatkozik erre az esetre?

drbjozsef # 2021.03.23. 18:08

zuzo66,

A nők kedvezményes, 40 év szolgálati idő megszerzésével történő nyugdíjba vonulásnak két együttes feltétele van -azaz mind a két feltételnek teljesülnie kell - mégpedig : mindenképpen meg kell szereznie a 40 évi jogosultsági időt, és ezen belül alapesetben mindenképpen meg kell szerezni a 32 évi keresőtevékenységgel (munkával) szerzett szolgálati időt.

Ezek konkrét fogalmak, nem pontosan fedik le amit te "munkának" hívsz. Pontos választ csak úgy lehet adni, ha lekéred a nyufigtól az adataidat, hogy melyikkel hogyan állsz (ügyfélkapun, vagy levélben is lehet).

A munkanélküli ellátások nem számítanak bele a jogosultsági időbe. Ha a gyessel csak 39,5 éved van, akkor feltehetőleg igen, még kell dolgozni fél évet.

zuzo66 # 2021.03.23. 13:37

Üdvözletem a tagoknak !

Az lenne a kérdésem ha megvan a 40 év munkaviszonyom ami 33.5 év munkával töltött idő 6 év gyes és fél év munkanélküliből jött össze akkor is 40 év feletti idő után kell ledolgozni a 6 hónap munkanélkülit ha nem 32 év hanem 33,5 évem van ledolgozva vagy levonandó a 1,5 évből ami a 32 év felett munkával töltöttem ? Választ előre is köszönöm !

62-es mazsola # 2021.03.14. 15:59

Kedves olvasó és válaszoló!
Tanácsot szeretnék kérni!
2022.06.18-án lesz meg a 40 éves szolgálati jogviszonyom! Szeretnék nyugdíjba menni!
Az új egészségügyi jogviszony bevezetésével munkahelyemen(SOTE) eltörölték a felmentési időt!
Más kórházakban 6 hónapról 3-ra csökkentették!
Mit lehet tenni?
Köszönöm!