Munkajogi kérdések.


Katácska13 # 2017.01.18. 12:36

Ügyfél kapun keresztül néztem meg a jogviszonyom.
Be voltam jelentve, munkaszerződést nagyon-nagyon sokszor kértünk a kolléganőmmel, de nem kaptunk.

Feanor # 2017.01.18. 12:28

kedves fórumozók!
jelenleg GYED-en vagyok és jeleztem visszatérési szándékom a munkáltatómnak - persze jelenleg nincs betöltendő állás. Azonban felajánlhat-e a munkáltató alacsonyabb bérbesorolású állást (a törvény a bérre nem tér ki, csak hogy a képzettségnek megfelelő állás legyen)?
Illetve ebben az esetben jogosult vagyok-e kérni a felmondást, mégpedig a megillető végkielégítéssel egyetemben?

Feanor # 2017.01.18. 12:28

kedves fórumozók!
jelenleg GYED-en vagyok és jeleztem visszatérési szándékom a munkáltatómnak - persze jelenleg nincs betöltendő állás. Azonban felajánlhat-e a munkáltató alacsonyabb bérbesorolású állást (a törvény a bérre nem tér ki, csak hogy a képzettségnek megfelelő állás legyen)?
Illetve ebben az esetben jogosult vagyok-e kérni a felmondást, mégpedig a megillető végkielégítéssel egyetemben?

Feanor # 2017.01.18. 12:28

kedves fórumozók!
jelenleg GYED-en vagyok és jeleztem visszatérési szándékom a munkáltatómnak - persze jelenleg nincs betöltendő állás. Azonban felajánlhat-e a munkáltató alacsonyabb bérbesorolású állást (a törvény a bérre nem tér ki, csak hogy a képzettségnek megfelelő állás legyen)?
Illetve ebben az esetben jogosult vagyok-e kérni a felmondást, mégpedig a megillető végkielégítéssel egyetemben?

glitter # 2017.01.18. 11:54

2017. január 1-vel állami szolgálati jogviszonyról szóló tájékoztatót kaptam mely szerint átalakult a jogviszonyom. Az állami tisztviselőkről szóló 2016. évi LII. törvény szerint a dolgozóknak jár a 20 éves jubileumi jutalom, ami az előző törvény szerint nem járt. A humánpolitikán azt mondták, hogy az új törvény alapján nem kapom meg a 20 éves jubileumi jutalmat (melyre 2016.09.04. lettem volna jogosult, mert a törvény nem visszamenő hatályú. Kérném a segítségüket, hogy a munkáltatóm helyesen jár el, hogy elutasítja a kifizetést? Tudok-e fellebbezni, vagy méltányossági kérelmet beadni?
Köszönettel!

drbjozsef # 2017.01.18. 10:20

Elsőre azt írtad, munkaszerződést sem kaptál. De bejelentettek? Munkaszerződés nélkül dolgoztál?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.18. 10:18

Khmm...
Amit itt írtunk korábban, azt azért olvastad?

Katácska13 # 2017.01.18. 08:41

Tisztelt Fórumozók!
Ma ezt a levelet kaptam egy jogsegély-szolgálattól.
Kérdésem, h érdemes-e bejelentenem a NAV-nál, vagy először írjak a volt főnökömnek?

Tisztelt Ügyfelünk!
Levelére válaszolva elmondható, hogy munkaszerződés nélküli foglalkoztatás jogszabályellenes, hiszen a szerződés tartalmazza azokat az alapvető információkat, amelyek a munkavégzéshez szorosan kapcsolódnak pl.: a napi munkaidő meghatározása, szabadság mértéke, munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályai stb.

Továbbá a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény tartalmazza a munkáltató, és a munkavállaló általi felmondás szabályait. Ennek értelmében a felmondást mindig írásban is közölni, bizonyos esetekben indokolni is kell.

Amennyiben Ön úgy gondolja, hogy az ügyében jogi lépéseket szeretne tenni, úgy lehetősége van arra, hogy felkeressen egy munkajoggal foglalkozó ügyvédet, hogy részletes tájékoztatást kapjon lehetőségeiről, vagy pedig megteheti azt is, hogy bejelentést tesz a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnál (NAV).

hayfey # 2017.01.17. 11:36

Tisztelt Fórumozók!

A munkaviszonyom 2011. december 18-án szűnt meg, mert megváltozott munkaképességem miatt nem tudtak megfelelő munkát biztosítani a cégnél. Megigényeltem a rehabilitációs ellátást és 3 évre neg is állapították egészen 2014. december 18-ig. Ekkor el kellett menni egy felülvizsgálatra és helyeztek rokkant ellátásra amelyt azóta is kapok. A legközelebbi felülvizsgálat 2017. decemberében lesz és akkor mér belül leszek az öregségi nyugdíjhoz szükséges 5 éven belül. Lehet, hogy el sem kell mennem a felülvizsgálatra, mely van egy ilyen szabály, viszont ha behívnak és megvonják a rokkant ellátást igénye vehetem-e a 90 napos munkanélküli ellátást tekintettel arra, hogy 2011-ben nem vettem igénybe.
2011-ig 36 év igazolt munkaviszonyom volt.
A rendelet azt mondja, hogy a munkaviszony megszűnése előtti három évben 360 nap munkaviszonnyal kell rendelkezni - ami bőven megvan - és a munkanélküli ellátás folyósítása az igénylés napjával kezdődik.
Rendelet szerint nekem járna a 90 nap, mert arról nem rendelkeznek, hogy a munkaviszony megszűntét követően hány éven belül kell igényelni a munkanélküli ellátást; lehet az tíz-tizenöt év is.
Jól tudom?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 09:34

HA nem tudja, akkor még mindig él a munkaviszonyod és jár a fizetésed is.
Ez tévedés.

Katácska13 # 2017.01.17. 07:25

Szóban mondott fel, senki nem hallotta. Írásban nem kaptam felmondást. 2016. júniusától voltam bejelentve, ha esetleg 90 nap próbaidő is volt, az már rég lejárt.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 06:52

30 napod van a kereset benyújtására. Nem árt, ha vita esetén tudod bizonyítani, hogy tényleg felmondott.

Katácska13 # 2017.01.17. 06:28

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Munkáltatóm szóban felmondott nekem jan.13-án este 9,15-kor, mikor már mentem haza. Írásbeli felmondást nem kaptam, de már jan.13-án ki is jelentett, az ügyfélkapun keresztül néztem meg. Munkaszerződést sem adott a mai napig, pedig többször kértem. Mit tudok tenni? Írjak neki e-mailt, h a felmondásom írásban is kérem? Visszadátumozni úgy tudom nem lehet felmondást, Közös megegyezésbe nem megyek bele, mert ő mondott fel. A könyvelőt kérdeztem, h milyen alapon jelentett ki, azt írta, h nem ő a munkáltatóm, kérdezzem meg a főnökömet erről.
Válaszukat előre is köszönöm!

Zoli8801 # 2017.01.17. 02:21

Tisztelt Szakértők!

Mi történik, ha 2 havi munkaidőkeretben történő foglalkoztatás esetén nem teljesül a szerződésben meghatározott óraszám?
Felvettek még egy embert, ezáltal drasztikusan lecsökkent az óraszámunk. Órabér szerepel a szerződésben.
A kormány által adott munkáltatói kedvezményeket benyeli a cég, így esély sincs béremelésre.
Az osztályvezetőm egy korábbi levelezésünkben említette, hogy ha nem teljesül az elvárt óraszám, az a cégnek plusz költséggel jár. Ez azt jelenti, hogy az aktuális hónapot / hónapokat megtoldják pénzzel? Vagy törődjünk bele, hogy kevesebbet keresünk?

lajcsó # 2017.01.12. 16:16

"Szó nincs benne az áthelyezésről."
Mert lehet, hogy nem áthelyezésről van szó hanem jogutódlásról. A munkaviszony ebben az esetben is folyamatos marad.

frissnagyi # 2017.01.12. 10:54

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnénk kérni, az eset a következő.
Lányom az önkormányzat konyháján szakácsnő.
decemberbe kapott egy irATot a közalkalmazotti jogviszának dec.31. történő megszüntetéséről ÁTHELYEZÉSSEL.
De hogy hova az rejtély volt.
megtudtuk,más hivataltól át kell szervezni a konyhát önkorm. nem üzemeltethet.
Január 9.én aláírattak vele egy munkaszerződést melyben a munkáltató a közös önkorm.hivatal, bére 161.000 ft, és 6 hónap próbaidőt jelöl meg. Szó nincs benne az áthelyezésről.
Kutatva tv. között megtaláltam az 1992 évi. XXXIII.25/B paragrafússát, melyben egy értelmű próba időt nem köthet ki.
És megállapodás sem köttetett -amit a tv. szabályoz.
(a megszüntetőt és a szerződést tegnap kapta kézhez dec.20. illetve december 30 dátummal, )
Ismereteim szerint az áthelyezés folyamatos munkaviszony, de ez most nem így néz ki.
Lányom még nincs egy éve, hogy ott dolgozik, de a konyhalány, 15 éve és szerzédése azonos, még a bére is, ugyan ő nem szakképzett.
Kérem sziveskedjenek tanácsot adni mit tehetünk.

Üdv Kné

Rexor # 2017.01.12. 09:53

Néhány nagyon valószinűtlen esettől eltekintve (méteres hótorlasz, járhatatlan utak, stb.) meg kell térítened a kárt amit ezzel okoztál a munkáltatódnak. És még akkor is ott van a tömegközlökedés mint lehetőség...

Gyuri70 # 2017.01.12. 06:48

Kedves Fórumozók!
Munkáltatóm tréninget szervez lakóhelyemtől 150 Km-re, ahová a beosztottaimat is vinnem kell -egy délelőttről van szó! A kérdésem: Ha az útnak indulás napján olyan időjárási helyzet alakul ki, hogy nem indulok útnak, mit tehet a munkáltatóm!

Szabolcs7010 # 2017.01.11. 07:38

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg Angol főiskolai angol tanári diplomám van.
Most végzem a mester kurzust félévi vizsgáimat teszem.
Érdeklődöm, hogy pályázhatok-e már szakközép iskolába tanárnak mert most februártól lenne üresedés, de nem tudom jogilag míg nincs meg a mester vizsgámról szóló diploma taníthatok-e már.

Tisztelettel: Szabolcs

L.ila87 # 2017.01.10. 20:25

Tisztelt Szakértők,
segítségüket szeretném kérni, hogy az "alsó középszintű részszakképesítés" (31 853 05) elvégzése megalapozza-e a garantált bérminimumot?
Köszönettel: L.ila

bm001 # 2017.01.09. 15:30

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Véleményüket, segítségüket szeretném kérni, mert bár találtam jogszabályokat, de vannak homályos részek:

Egyház át szeretné venni egy középiskola fenntartását.

  • I: Milyen feltételek után tehetik meg, van-e konkrét beleszólása a tanári karnak a véleményezésen kívül?

    Azt olvastam, a jelenlegi diákok szüleinek min 50%-nak támogatása szükséges. Ezt a feltételt meg tudják-e kerülni?

  • II: Ha a pedagógus elfogadja az általuk felajánlott munkaszerződést, és esetleg később visszamegy az állami oktatási rendszerbe, akkor az egyházi iskolában eltöltött idő beleszámít-e a későbbi bérezésébe, vagy emiatt végig kevesebb bért fog keresni a kiesett idő miatt?
  • III: Ha a pedagógus (több éve ott oktató, határozatlan idejű munkaszerződéssel) nem fogadja el az új, felajánlott egyházi iskolai munkaszerződést, jogosult-e végkielégítésre?
  • IV: A III pontot mennyire befolyásolja, ha esetleg jelölnek ki az átadandó iskola helyett egy állami jogutód iskolát, azaz jár-e végkielégítés, ha ezt az utódintézményi szerződést sem fogadja el a pedagógus?
  • V: Felmentési időt hogyan kell értelmezni ezekben az esetekben?

Köszönöm!

Atti3333 # 2017.01.09. 14:30

Tisztelt Válaszoló!
Kft.-nél dolgozom, 2.5 hónapja ingyen.Nem fizetik ki a bért tulajdonos váltás / vita miatt. (pénz lett volna csak folyt a hatalmi harc) Állítólag holnap a cégbíróság bejegyzi az újat. Nagyon valószínű, hogy szerződést akar majd módosítani, kevesebb bérrel. Én ezt nem fogom alá írni, gondolom erre ő ki fog rúgni arra hivatkozva, hogy nem tudja kigazdálkodni a bérem.
Biztos közös megegyezést szeretne, de én csak akkor írom ezt alá, ha a kifizeti a 3 havi végkielégítésem.
1: Kérdés: a végkielégítés mellé kérhetem a kafetérát vagy az elmaradt 13 havi fizetést? Kártérítésként azért, hogy nem fizettek október óta és ezzel eléggé lehetetlen helyzetbe hozták a családom.
2: Ha erre nem hajlandó a közös megegyezést sem írom alá. Ha jól tudom akkor az egyoldalú felmondás neki kedvezőtlenebb, de ott automatikusan jár a végkielégítés nekem? Miért rosszabb ez így neki?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.09. 11:20

Ez nem adózási és járulékszempontú állásfoglalás, Kolléga úr.

Dr.Attika # 2017.01.09. 10:43

Én sem vagyok könyvelőtipus, de az alábbi linkben szereplő kúriai megállapítás segíthet.

http://munkajog.hu/…et-de-nem-az

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.09. 10:25

Nem vagyok egy könyvelőtípus, de szerintem ez pont így volt rendben. Ez bizony bérjellegű kifizetés.