Munkajogi kérdések.


1ügyfél # 2024.03.16. 08:05

Köszönöm a hozzászólásokat.

Majordomus # 2024.03.13. 21:41

A bíróságon senki sem lehet okos.
Mindenképpen keress munkajogászt.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.13. 20:25

Egy felszámolással direkt jól járnál. Abban ha más nem a Bérgarancia Alap kifizet.

Ilyen tájékozottsággal nem kellene ügyvéd nélkül pereskedni.

1ügyfél # 2024.03.13. 11:12

Van valamilyen előzetes lehetőség arra vonatkozóan, hogy menet közben ne kerüljön megszüntetésre a Kft.?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.03.13. 08:36

Nem.

drbjozsef # 2024.03.13. 08:09

1ügyfél,

Ebben nem vagyok jártas.
A perfeljegyzés szerintem kifejezetten ingatlannyilvántartási eljárás, de a cégnyilvántartásban is van olyan rubrika, hogy "biztosítási intézkedés adatai", ha kéred a bíróságon, és a feltételei fennállnak, akkor biztosítási intézkedésként lehetséges a cég valamilyen vagyonelemének zárolása, lefoglalása.

1ügyfél # 2024.03.13. 07:38

Még egy kérdés az ügyben:

A bírósági eljárás során kérhető perfeljegyzés a munkáltatói Kft.-re? Van erre jogszabály adta lehetőség?

1ügyfél # 2024.03.13. 07:14

Köszönöm!

drbjozsef # 2024.03.13. 07:02

1ügyfél,

Igen. Ha azt kéred a bíróságtól.

1ügyfél # 2024.03.13. 06:36

Igen, "védett kor". Nem valós ok alapján történt az azonnali felmondás.
Tehát a jogszabályok lehetőséget biztosítanak a munkaviszony helyreállítására?

drbjozsef # 2024.03.13. 05:34

1ügyfél,

Igen.
Az új Mt. óta szűkítették azon esetek körét, amelyben a jogellenes felmondás megállapítása után kérhető a munkaviszony helyreállítása, mert a főszabály az az, hogy nem kérhető.
Ha jól értelek a paragrafusokkal, hogy már az öregségi nyugdíj előtti "védett korban" mondott fel a munkáltató, valamint a bíróság megállapítja, hogy az azonnali felmondás jogellenes volt, akkor szerintem ebben az esetben kérhető a munkaviszony helyreállítása.

Majordomus # 2024.03.12. 20:56

Kérni mindent lehet,nem tilos. De jobban tennéd ha keresnél új helyet.

Ha a munkáltató ezt eldöntötte akkor úgyis véghezviszi.

Csak az idődet és az idegrendszeredet túráztatod.

1ügyfél # 2024.03.12. 19:49

A dolgozók megérdemelnék.

Kérhető?

Szomorú örökös # 2024.03.12. 19:45

1ügyfél

Kérhető a munkaviszony helyreállítása?

Ahonnan egyszer el akarnak küldeni, ott miért akarsz mindenáron maradni még?

1ügyfél # 2024.03.12. 16:52

Tisztelt Hozzáértők!

Rendkívüli munkáltatói felmondás során, amennyiben nem áll fenn a munkáltató által hivatkozott felmondási ok (Mt.78.§ (1), ennek következtében a munkáltató megszegte az Mt. 66.§ (4) bekezdését, vagyis a felmondás semmis. Jól gondolom?
Kérhető a munkaviszony helyreállítása?

Segítő válaszokat megköszönöm

drbjozsef # 2024.03.11. 13:35

Krisztii,

Sajnos nem tudom mi a gyakorlat, de ha pusztán szó szerint értelmezzük a törvényt, akkor ebben az időszakban még elbocsáthatnak.
Az Mt. ugyanis így szól erről :

65.§
(3) * A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

Tehát a törvény szerinti kezelésednek időszakra jár a felmondási védelem, feltételezem, pont ezért erre az időszakra adnak majd igazolást neked. Most nem vagy kezelés alatt, ha csak a vizsgálatok történtek meg. Most jön majd a kezelés.

Krisztii # 2024.03.11. 12:38

Szép Napot.
Emberi reprodukciós eljárás folyamatában vagyunk ( szükséges vizsgálatok megtörténtek,a következő ciklus előtt kezdődik a stimulálás / április 2./). Igazolást a klinikától csak a stimulálst megkezdve kapok. Viszont a munkahelyemen hatalmas elbocsájtások vannak. Félő, hogy még az igazolás előtt kirugnak. A közvetlen főnököm szóban tájékoztatva lett, hogy elkezdtük/hol tartunk. Amennyiben most történik az elbocsájtás, mit tudok tenni? Előre is köszönöm a választ.

drbjozsef # 2024.02.11. 06:34

Próbaidőt is munkaszerződésben lehet kikötni.
Ha nem írt alá még semmit, akkor próbaidőn sincs.

Majordomus # 2024.02.10. 20:32

Feltételezem még próbaidős vagy X cégnél.

Amig nem irtál alá semmit szabad a pálya...

De hogy informatikusként nem találtál munkát az nonszensz...

drbjozsef # 2024.02.10. 16:10

avaskema567,

Mt.
42. § (1) A munkaviszony munkaszerződéssel jön létre.
...
44. § A munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő harminc napon belül – hivatkozhat.

Ha írásban nem született meg a munkaszerződés, akkor nincs mit megszüntetned.

avaskema567 # 2024.02.10. 13:13

Udv. A kovetkezo kerdesem lenne: Informatikaval foglalkozom es egy ideje nem talaltam allast. Nemreg kaptam egy allasajanlatot X nevu cegtol. Ezt az allasajanalatot elfogadtam de munkaszerzodest meg nem irtam ala veluk. Kozben kaptam egy masik allasajanlatot is az Y nevu cegtol.
Kerdes: elfogadhatom e az Y ceg allasajanlatat is ha mar az X-tol elfogadtam ? Van e jogi kovetkezmenye mind a ket ajanlat elfogadasanak? Vissza tudom e mondani az elso ajanlatot ha mar elfogadtam a masikat? Visszalephet akarmelyik ceg az allasajanlattol mondvan hogy meggondoltak magukat, hogy nehogy ket szek koze essek?
Mi van ha elfogadom az Y allasajanlatot is es utana alairom a munkasserzodest a X-el? Ilyenkor felmondhatok a X-nel par nap mulva ha nem tetszik es elmenni az Y-hoz dolgozni?
Utanazentem mind a ket cegnek de nem igazan tudok valasztani, fizuban es benefitben is hasonlo ajanlatot kaptam mind a ket cegtol.
Koszonom.

Majordomus # 2024.01.28. 21:35

Érdemes egyeztetni.
Lehet kellemetlenséged belőle ha betartanak.

drbjozsef # 2024.01.28. 18:02

James,

Főszabály szerint együttműködési kötelezettséged van a munkáltatóddal, szóval érdemes neki jelezni, de az engedélye, beleegyezése nem kell. Ugyanakkor az Mt. szerint szabadság csak az 55.§(1) "g" pont szerint járna, ha megállapodnál a munkáltatóddal. Ha ilyen nincs, akkor nincs külön tanulmányi szabadság, a beosztásodat, munkaidődet nem befolyásolhatják a tanulmányaid, a megjelenési vagy vizsgakötelezettségeidnek a rendes szabadságod terhére tudsz csak eleget tenni. Ez utóbbi esetén, ha a munkáltató kevéssé rugalmas, és amúgy nem örül a tanulásodnak, különösen figyelj a szabadság kiadásának szabáyaira, nehogy kellemetlen meglepetés érjen, és ne kapj szabadságot akkor, amikor akarsz.

James # 2024.01.28. 17:34

Azt hittem, hogy be kell jelentem! Szerződést meg nem kötnének velem, mert nem a jelenlegi munkám profiljában tanulnék tovább. Köszönöm a választ!

Majordomus # 2024.01.26. 20:35

Érdemes lenne tanulmányi szerződést kötnöd a munkaadóval. Jobban járnál.

Tudomásom szerint nem kell a munkaadó hozzájárulása,de igen kellemetlen helyzetbe kerülsz ha egy vizsgára nem tudsz eljutni a munkaidő beosztásod miatt.