Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Munkajogi kérdések.

nonolet # e-mail 2018.09.22. 00:16

Martin06

Győzd meg!akit kell...

A törvény nem jogosít semmi ilyesmiere.
Miért is jogosítana?!

Hisz te ott csak egy fizetett bérmunkás vagy semmi más.
Egy senki a sok között.

Milyen alapon járna neked ilyesmi jog ?
A cég TULAJDONOS (vagy a képviselője) döntése helyett.

Martin06 # e-mail 2018.09.21. 22:34

Kedves jogászok!

Olyan kérdéssel fordulnék a segítségetekért, hogy a munkáltató akadályozhatja-e, illetve gátolhatja-e a munkavállaló szakmai fejlődését,előrelépését? Adott egy cégen belül betöltött pozíció, valamint ugyanazon cégen belül egy másik szakterületen üresedés. A megüresedett munkakör szakmailag fejlődést jelentene a munkavállalónak. Ezt a váltást és az ezzel járó szakmai előrelépést és fejlődést meggátolhatja a jelenlegi munkakörnél lévő felettes/vezető? Vagy van bármi jogi törvény, ami erre irányulna, hogy biztosítani és támogatni kell a munkavállaló fejlődését?
A választ és segítésget előre is köszönöm!
Üdv: Martin

Zoli8801 # e-mail 2018.09.21. 01:27

Illetve lenne még egy kérdésem.
Jogosultak vagyunk távolléti díj kifizetésére munkavégzés hiányában a hétköznapi munkaszüneti napokra (korábban "fizetett ünnepként" futott a köznyelvben)?
Vagy a fix óraszám megadása ezt hivatott elkerülni?

Zoli8801 # e-mail 2018.09.21. 01:27

Illetve lenne még egy kérdésem.
Jogosultak vagyunk távolléti díj kifizetésére munkavégzés hiányában a hétköznapi munkaszüneti napokra (korábban "fizetett ünnepként" futott a köznyelvben)?
Vagy a fix óraszám megadása ezt hivatott elkerülni?

Zoli8801 # e-mail 2018.09.21. 00:57

Tisztelt jogászok!

3 havi munkaidőkeretben dolgozom, órabéres elszámolással.
Rengeteg helyről próbáltam tájékozódni, egyelőre sikertelenül.
A munkáltatóm a 3 havi munkaidőkeretet 522 órában állapította meg, így fizet túlórát/állásidőt (amikor elkerülhetetlen) stb.
Ez így helyes? Nem találtam utalást sehol sem arra, hogy fix órában határozzák meg a munkaidőkeretet, mindenhol az általános munkarend napjai szorozva 8 órával az aktuális munkaidőkeret számítási alapja.
A másik fele pedig, hogy a munkaidőkeret lejárta előtt a meglévő szabadságainkkal pótolja ki a hiányzó órákat, hogy ne kelljen állásidőt fizetni. Azzal tisztában vagyok, hogy csak 7 nappal rendelkezem, de ez szabályos, hogy szabadsággal tölti ki a lyukakat?

Tisztelettel:
Nagy Zoltán

drbjozsef # e-mail 2018.09.17. 17:56

Egyébként a nem menő 80%-nak kifejezetten megtiltották, vagy ilyesmi?

Mert ha nem, fogd fel úgy, hogy a munkáltató szervez egy csapatépítést, aki akar részt vesz rajta, és akkor nem kell aznap dolgoznia, aki nem akar, az nem megy.

Hogy miért nem megy (nincs rá pénze, nincs rá ideje, nincs kedve, utálja a többieket, stb), az indifferens. Nem kötelező menni, aki nem megy a normál menet szerint folytatja mindennapi tevékenységét. Ha ez munkanap, dolgozik.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

drbjozsef # e-mail 2018.09.17. 15:45

Demokratikus többség? Egy munkahelyen?
Hogy szokott lenni hónap elején a fizetésed, megszavazzátok közösen ki mennyit kapjon?

anslag01 # e-mail 2018.09.17. 15:26

A kérdésem arra irányul, ha nekem nincs arra fölösleges anyagi forrásom, hogy kirándulást fizessek a munkám kiváltására. Ellenben más szabadidős, "csapatépítő" tevékenységet nem enged a munkáltatóm, melyet mások is meg tudnak fizetni. Itt a nagy dilemmám a munka és a szórakozás közötti különbségből adódik!? Fizetett napon szépítés nélkül kijelenthető kirándulás, kontra a munkával töltött nap(azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak...) Ez számomra mérhetetlen nagy különbség! Persze lehet, hogy én gondolom rosszul...
Azonban, ha szerveződik egy másik kirándulás(mely megfizethetőbb!), akkor azt köteles engednie a munkáltatónak?
Persze értem a csapatépítés lényegét, de ebben az esetben sem valósul meg a teljes kollektívára(20% vesz részt a kiránduláson), tehát a más érdeklődéssel bírók dolgozzanak...
Matematikailag sem jön össze számomra a demokratikus többség!?

drbjozsef # e-mail 2018.09.17. 15:10

Dehát munkanap van. Mégis mit kellene csinálnod?
A többiek azt csinálják amit a munkáltató utasítja vagy engedi őket. Nem a te dolgod.
Miféle azonos bánásmód? Valamilyen sérelem vagy hátrány ér, úgy érzed?

anslag01 # e-mail 2018.09.17. 14:18

Szép napot!

Köszönöm a választ!
Azt az egy kis információt felejtettem ki, hogy a 20% ön finanszírozott "továbbképzésen" vesz részt. Ha valakinek erre nincs önereje, akkor is munkára fogható?
Hol marad az "azonos" bánásmód elve?

Válaszukat köszönöm!

Niksa9 # e-mail 2018.09.17. 14:05

Koszonom szepen!

Jusztasz #   2018.09.17. 13:50

Kedves Niki!

A lenti hozzászólást kiegészítve javaslom elolvasni az itt található információkat is:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.09.17. 13:40

Munkaügyi hatóság. A táppénzes papírokat meg add be magad a hivatalhoz.

www.kbs-ugyved.hu

Niksa9 # e-mail 2018.09.17. 13:19

Sziasztok!

Egy olyan kerdesem lenne, hogy mit tudok tenni abban az esetben, ha a munkaltatom nem hajlando leadni a tappenzes papirjaimat emiatt mar honapok ota nem kapok penzt. Veszelyeztetett terhesen vagyok itthon. Tobbszor kertem oket, hify intezzek el. A konyvelo mar a telefont sem veszi fel nekem. Koszonom!
Niki

Jusztasz #   2018.09.17. 13:02

Nevezzük inkább szakmai megbeszéléssel egybekötött csapatépítő tréningnek.

Igen.

Igen.

anslag01 # e-mail 2018.09.17. 12:52

Szép napot kívánok!

Érdeklődni szeretnék, hogy az október 13-ára áthelyezett munkanapon a kollégák 20% kollektíven szervezett kiránduláson vesznek rész a vezetővel együtt(nem szabadság terhére). Az itthon maradók, előre láthatóan munkára lesznek kötelezve!
Kérdésem a következő:

• a kirándulók szabályosan vesznek részt munkaidőben szervezett kiránduláson?
  • az itthon maradók kötelezhetők-e munkára?

Válaszukat köszönöm!

kissjulianna #   2018.09.17. 08:46

Jó napot kívánok!
KATA-s egyéni vállalkozóként tanítok angolt és a jövőben szeretnék még több diáknak kurzust indítani, azonban egyedül már nem tudnám elvégezni a tanítást ennyi diáknak. Így arra gondoltam, hogy esetlegesen szerződnék másik angoltanárral egy-két kurzus megtartására, de továbbra is hozzám jelentkeznének a diákok, nekem fizetnének (hiszen minden adminisztrációt én végeznék, a tankönyvet én biztosítanám, a módszertani kereteket és a helyszínt én adnám, stb.), csupán a tanítás konkrét díját szerződném ki. Azt szeretném megkérdezni, hogy KATA-s egyéni vállalkozóként ez milyen keretek között lehetséges? Megbízási szerződés jó lehet, mondjuk egy 12 hetes kurzus időszakára?
Válaszukat előre is köszönöm

bimbus # e-mail 2018.09.14. 10:16

Kedves ismerősöm SM betegséggel küzd. Tolószékbe kényszerült, csak a jobb kezét tudja használni. Önállóan nem tudja magát ellátni. Nem rehabilitálható, H csoportba sorolták. Táppénzre kényszerült. Dec. 31-én lejár az egyéves táppénzt. Beadta a kérelmét rokkantsági ellátásra, 2019. jan. eggyel megjelölve az ellátás kezdetét.
Azt gondolom, hogy nem elég körültekintő. Szerintem először a munkáltatójával kellene egyeztetni, mert 2018-ban neki munkaviszonya van. A munkaviszony megszűnése után jár neki a rokkantsági ellátás. Ezért a munkáltatóval beszélje meg, hogy a szabadságát pénzben megváltják vagy úgy adják ki, hogy dec. 31-ig leteljen vagy jan. egytől adják ki és a szabadság lejárta utáni naptól kérje a rokkant ellátást. Ugyanakkor azt is javasoltam, hogy a munkáltatóval arról is egyeztessen, hogy a munkaviszonya hogyan szűnik meg. Ő ne mondjon fel. Betegsége okán nem tudják az eredeti munkakörében foglalkoztatni, azzal egyenrangú munkakört nem tudnak felajánlani, tehát a munkáltatója nem tudja foglalkoztatni, a munkáltató mondjon fel. Ebben az esetben neki jár a végkielégítés. Jól gondolom? Mi ilyenkor a helyes eljárás? Jogszerűtlent nem szeretnék javasolni.
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.09.13. 19:35

A szóbeli felmondás nem felmondás.

Hónap végén átveszi, a munkahelyét egy másik cég(nem jogutód)
Ha tényleg átveszi a "munkahelyét", akkor bizony jogutód.

Mit is a kérdésed?

www.kbs-ugyved.hu

Ata88 # e-mail 2018.09.13. 19:08

Jó napot kívánok!
A következő gondunk van, édesanyámnak 1,5 hónapja szóban felmondtak (több mint 20év munkaviszonnyal), a munkahelye meg fog szűnni jogutód nélkül. Írásbeli felmondást nem hajlandóak adni, a közös megegyezést erőltetik, amit nem ír alá. Hónap végén átveszi, a munkahelyét egy másik cég(nem jogutód), mi lesz ha addig nem kap semmilyen felmondó papírt? Mióta közölte nem írja alá a közös megegyezést pokollá teszik az utolsó napjait, az előre leegyeztetett szabadságra se engedték el, most kénytelen bemenni mert fél ha nem megy akkor kirúgják azonnali hatállyal. Mit lehetne tenni?
Köszönöm!

kissjulianna #   2018.09.13. 17:46

Jó napot kívánok!
KATA-s egyéni vállalkozóként tanítok angolt és a jövőben szeretnék még több diáknak kurzust indítani, azonban egyedül már nem tudnám elvégezni a tanítást ennyi diáknak. Így arra gondoltam, hogy esetlegesen szerződnék másik angoltanárral egy-két kurzus megtartására, de továbbra is hozzám jelentkeznének a diákok, nekem fizetnének (hiszen minden adminisztrációt én végeznék, a tankönyvet én biztosítanám, a módszertani kereteket és a helyszínt én adnám, stb.), csupán a tanítás konkrét díját szerződném ki. Azt szeretném megkérdezni, hogy KATA-s egyéni vállalkozóként ez milyen keretek között lehetséges? Megbízási szerződés jó lehet, mondjuk egy 12 hetes kurzus időszakára?
Válaszukat előre is köszönöm

cincinnatus #   2018.09.13. 15:18

Jóci198907 2018.09.13. 13:51
Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék ha engem ért egy munka helyi balesett amire a munkáltató azt mondta h mondjam azt h otthon történt mert körülményes a jegyzőkönyv felvétel ez álltál fekvő beteg lettem 3 hétre amint vissza tértem melózni egy hétre rá egy semmilyen indokkal el küldtek plusz heti 10 órában voltam be jelentve de napi 14 et dolgoztam ez ügyben mit és hol tudok tenni segítségüket ellőre is köszönöm

T. Kérdező!

Munkáltatója jogsértően járt el, mivel mind az egészségbiztosítási, mind a munkavédelmi jogszabályok előírják, hogy
a balesetről jegyzőkönyvet kell felvenni,
annak körülményeit ki kell vizsgálni,
a kivizsgálás iratanyagát mind az egészségbiztosítónak (járási hivatal) mind a munkaügyi felügyelőségnek (kormányhivatal) el kell küldeni.

Az egészségbiztosítónak (járási hivatal) ezen iratanyag alapján határozatban kell dönteni arról, hogy a balesetet TB szempontból üzemi balesetnek elismeri-e.

Panasszal élhet a az egészségbiztosítónál (járási hivatal) a munkaügyi felügyelőségen (kormányhivatal) és a NAV-nál.

Tehát a panaszlevelet 3 példányban kell megírnia, és mindhárom helyre meg kell küldenie, de személyesen is bemehet kérve, hogy panaszát jegyzőkönyvezzék.

(A felügyelőség a munkabaleseti jegyzőkönyvet állítja/állíttatja ki,

az egészségbiztosító a határozatot fogja meghozni

a NAV a fekete/szürke foglalkoztatást fogja vizsgálni.)

Fentiek alapján Önt 100%-os baleseti táppénz illetné meg, és ha maradandó egészségkárosodás érte, vagy a balesetből kifolyólag megrokkan, vagy akár 15, 20 év múlva ebből kifolyólag bármilyen egészségromlása lesz ezen okmányok (jegyzőkönyvek, határozatok) baleseti járadékra, rokkantsági ellátásra lehet jogosult + most a gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre is kedvezményesen lenne jogosult.

A fenti szervek elérhetőségét a neten megtalálja.

A panaszlevélhez mintát itt talál, igazítsa az Ön konkrét esetéhez.

Kattintson IDE:

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

Jóci198907 # e-mail 2018.09.13. 13:51

Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék ha engem ért egy munka helyi balesett amire a munkáltató azt mondta h mondjam azt h otthon történt mert körülményes a jegyzőkönyv felvétel ez álltál fekvő beteg lettem 3 hétre amint vissza tértem melózni egy hétre rá egy semmilyen indokkal el küldtek plusz heti 10 órában voltam be jelentve de napi 14 et dolgoztam ez ügyben mit és hol tudok tenni segítségüket ellőre is köszönöm

Jóci198907 # e-mail 2018.09.13. 13:51

Jó napot kívánok!

bimbus # e-mail 2018.09.13. 13:42

Köszönöm szépen a válaszokat.