Egyéves az új Polgári Perrendtartás - Lehetőségeket vagy akadályokat teremt az új törvény? - Szakértők válaszolnak | Budapest, 2019. február 8. péntek | Regisztráljon most!

Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Munkajogi kérdések.

Zezike # e-mail 2018.12.11. 14:32

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Nagyon várom mielőbbi tanácsát a leírt problémával kapcsolatban.

Köszönöm szépen

ObudaFan # e-mail 2018.12.10. 15:52

Tehát akkor nem közalkalmazotti jogviszonyról, hanem munkaviszonyról van szó.

A felmondási idő harminc nap.
A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

1. három év után öt nappal,
  2. öt év után tizenöt nappal,
  3. nyolc év után húsz nappal,
  4. tíz év után huszonöt nappal,
  5. tizenöt év után harminc nappal,
  6. tizennyolc év után negyven nappal,
  7. húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.

A munkavállaló felmondása esetén nincs felmentési idő.

A szabadságot a fentiek mellett kell kiadni.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

gyene.m # e-mail 2018.12.10. 15:18

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm az előző válaszát, de nem világos.
2019 április 7-én megyek öregségi nyugdíjba. Alapítvány a munkáltatóm. Alkalmazottként dolgozom a szociális szférában. Felmondási idő 30 nap.
Úgy tudom, hogy a fele, 15 nap a felmentési idő.
Kérdésem abból adódik, hogy nem világos...

• Ha a munkáltató mond fel, akkor a felmentési idő 30 nap.
  • Ha a dolgozó mond fel, akkor a fele, 15 nap.
  • Közös megegyezéssel?
  • Mikor kezdődik a felmentési idő? Esetemben április 7 előtt?
  • Tehát, előtte ki kell venni a szabadságot és a felmentési idő napjait?

Köszönöm a válaszát!

ObudaFan # e-mail 2018.12.10. 14:19

A felmentési idő felére jár a mentesítés, nem az egészre.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

gyene.m # e-mail 2018.12.10. 12:43

Üdvözlök mindenkit!

2019 áprilisában megyek öregségi nyugdíjba 64 évesen.
Jelenleg alkalmazottként dolgozom szociális szférában.
Kérdésem:

• Jár-e nekem a sétáló, felmentési idő?
  • Van-e lehetőségem a felmondás idejére mentesülni a munka alól, és kapom-e az átlagkeresetem.?

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.12.10. 07:17

Neked csak a felmondási időre muszáj.

www.kbs-ugyved.hu

Petra13 # e-mail 2018.12.09. 21:44

Tisztelt Fórumozók!
A munkaügyi központ által támogatott vagyok. 6 hónapja dolgozom a jelenlegi munkahelyemen, december 15-ig kapják a támogatást. Utána úgy tudom, kötelesek alkalmazni. Az egyik kérdésem az lenne, hogy meddig kell nekik alkalmazni.
A másik: ha előbb találok másik munkahelyet, akkor felmondhatok-e, vagy ki kell várnom a szerződés végét.
A munkakörülmények elég rosszak, nem szeretnék itt mardni, csak amíg muszály.

Luca1234 # e-mail 2018.12.09. 16:14

Nagyon szépen köszönöm az egzakt válaszokat. Sokban előre lendítette az helyzetem megoldását! További szép napot!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.12.09. 15:57

Hagyd. Egy újabb kérdező, aki jobba tudja, és aki juszt se hagyja, hogy segítsenek neki.

www.kbs-ugyved.hu

wers # e-mail 2018.12.09. 15:48

Összesen 12 nap fizetett szabadság került úgy a bérjegyzékeimen feltűntetésre, hogy azokat ténylegesen nem vettem igénybe és azok a jelenléti íven sincsenek rajta.

szerény véleményem szerint a jelenléti ív a munkavállaló aláírásával érvényes

Luca1234 # e-mail 2018.12.09. 14:06

Tekintettel arra, hogy a munkáltatóm meghamísítja a káromra a szabadságos nyilvántartást, a lehető leghamarabb szeretnék felmondani és eljönni onnan úgy, hogy a felmondási időt se kelljen letölteni. Ezt szeretném elérni, lehetséges-e és milyen módon?
Ugyanis azzal, hogy az általam ki nem vett szabadságokat kiírták cc. 500eft-al károsítottak meg, mert sem a családommal nem voltam, sem a felmondás esetén nem jutok már hozzá a szabadságok értékéhez.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.12.09. 11:59

akkor legalább fizessék ki.
Na, azt pont nem lehet! (Csak ha megszűnne a munkaviszony.)
Mit szeretnél ennek tudatában?

ez a helyzet kellően megalapozza-e az azonnali felmondásomat?
Ugyan!

www.kbs-ugyved.hu

Zezike # e-mail 2018.12.09. 11:01

Üdvözlöm

Cégünkben (KFT) az alkalmazott Kft-t hozott létre,
és a számlákat a saját cégének állítatta ki.
Rengeteg volt a kifizetni való anyagszámla amelyet ő vásárolt, de be nem jött pénz, így rövid nyomozás után kiderült.
Ő a mai napig ezt nem hozta nyilvánosságra..mi a leggyorsabb teendő, illetve a cégnek okozott többmilliós kárt hogyan tudjuk a leggyorsabban visszafizettetni vele ?
A cég hírnevét is rontotta a rengeteg felszólítás miatt.
Sajnos sok céges adat az ő kezében is van, árajánlat adás, kapcsolattartás stb, ezért tudta ezt megtenni.

Segítségét előre is köszönöm.

Luca1234 # e-mail 2018.12.09. 10:42

Alapvetően azt szerettem volna, hogy ha már a szabadságaimat nem tudtam kivenni, akkor legalább fizessék ki. Viszont mivel meg lett hamisítva a bérjegyzék és papíron időarányosan ki lett adva a szabadság, hivatalosan erre úgy gondolom már nincs lehetőségem.
Ezért az a kérdésem, hogy ez a helyzet kellően megalapozza-e az azonnali felmondásomat?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.12.09. 10:14

Mit szeretnél?

www.kbs-ugyved.hu

Luca1234 # e-mail 2018.12.09. 09:47

Tisztelt Fórumozók!

Ez év májusában helyezkedtem el egy vállalatnál, azonban a fizetett szabadságaimat csak részben tudtam kivenni mert a vezetőm csak részben engedélyezte sürgős feladatokra való hivatkozással.
Az általam vezetett és havonta leadott jelenléti íven a ténylegesen kivett szabadságaim szerepelnek, azonban a havi bérjegyzékeken ettől eltérő számú szabadságos napok kerülnek feltűntetésre.
Van olyan hónap amikor egyáltalán nem vettem igénybe ténylegesen fizetett szabadságot ezt a leadott jelenléti ív is így tükrözi, mégis a bérjegyzékre 5 nap fizetett szabadság került.
A jelenléti ív egy excel táblázat amit nem nyomtatunk ki és nem írunk alá, egyszerűen email-en elküldjük a közvetlen felettesnek.
Összesen 12 nap fizetett szabadság került úgy a bérjegyzékeimen feltűntetésre, hogy azokat ténylegesen nem vettem igénybe és azok a jelenléti íven sincsenek rajta.
A szabadságok engedélyeztetése email-en történik, csak azokról van email-em amiket előtte szóban engedélyeztett a vezetőm.

Mielőtt bármit lépek az ügyben szeretnék tanácsot kérni azzal kapcsolatosan, hogy milyen formában illetve milyen tartalommal lépjek fel a közvetlen felettesem felé?
Illetve szeretném megtudni, hogy ez a fajta munkáltató magatartás elegendő indok e egy azonnali felmondásra?

Köszönöm a választ!

drbjozsef # e-mail 2018.12.07. 06:40

Allon,

Nincs konkrét passzus magára a postázásra.

2012. évi I. törvény a Munka törvénykönyvéről
80§ (2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Több nincs. De elég egységes a joggyakorlat abban, hogy a "ki kell adni" szókapcsolat azt jelenti, hogy személyesen, ha bemegy a dolgozó, de ha nem, akkor mivel ki KELL adni, ezért ha nem jön be, tértivevényes levéllel fel kell adni a címére. Ez esetben a tértivevény maga helyettesíti az átvétel aláírását.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Allon # e-mail 2018.12.06. 17:20

Tisztelt Fórumozók!
2 hete felmondtam a munkahelyemen, ahol kijelentették, elutalták a járandóságaimat, és néhány napja (5 nap helyett) értesítettek, hogy menjek be a kilépő papírjaimért. Én személyes akadályoztatásomra hivatkozva kértem, hogy postázzák ki lakcímemre. Ők ezt konkrétan azzal az indokkal tagadták meg, hogy nem látják ki írja alá. Tudomásom szerint jogom CAN kérni, hogy postázzák részemre az iratokat. Kérném szíves segítségüket, hogy jól tudom, hogy a postázás is opció, illetve ezt hivatalosan is megírnám a munkáltatónak, csak nem tudom, hogy pontosan milyen jogszabályra hivatkozhatok levelemben?
Szíves válaszukat köszönöm!

kail # e-mail 2018.12.06. 15:59

Tisztelt Forumozók,

2018. október 18-án munkába menet balesetet szenvedtem. A hó végéig szabadságot vettem ki, majd november 5-től táppénzre mentem. (Jelenleg is azon vagyok.)Az lenne a kérdésem, hogy mi van november 1-4 napokkal.Tb nem fog fizetni, mert orvosi papír 5-től szól. Munkaszüneti napokra semmi nem jár? Vagy a munkáltató mégis kellene, hogy fizessen?
Az orvosi igazolásokat egyébként azonnal leadtam munkahelyen, hogy minél hamarabb továbbítsák tb felé, de ahogy megtudtam, ez nem történt meg. Sajnos, erre talán csak ma kerül sor (betegszabadságot számoltak nekem először, holott itt rögtön táppénz van). Szerintem a baleseti jegyzőkönyv is csak ma készült, gondolom visszadátumozva.
Kinek milyen tapasztalata van, milyen gyorsan fizet a tb a papírok leadásától számítva? A határozatot nekem vagy a munkáltatónak küldik ki? Menetközben érdeklődhetek a tb-nél, hol tart az ügy? És ha igen, mire tudok hivatkozni? A munkáltató, amint beküldi a papírokat, kap valamilyen ügyszámot?
Bocsi a sok kérdést, de utoljára GYED,GYES alkalmával volt dolgom ilyenekkel, ez pedig nem most volt.
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.12.06. 12:09

A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén nincs felmondási idő, nem is értelmezhető rá ez a fogalom.

Különben is ki mondta, hogy belemennek egy közös megegyezésbe?

Amúgy meg munkáltatói jogutódlás esetén sem lehet egyoldalúan módosítani a munkaszerződést. A munkáltató - még ha jogutód is - nincs abban a helyzetben, hogy új szerződést ajánlgasson, hiszen nemhogy új szerződésre, de még csak módosításra sincs szükség. (Nem beszélve arról, hogy ha jól értem a tényállást, akkor még jogutódlás sincs, nem is változott a munkáltató személye.)

www.kbs-ugyved.hu

Angel72 # e-mail 2018.12.06. 09:50

Tisztelt Fórumozók!
11 éve dolgozom jelenlegi X cégnél, melyet megvett Y cég. Az új cég várhatóan felajánl egy új,jogfolytonos szerződést, melyben a munkavégzés helye Budapest/Pest megye lenne. Jelenlegi szerződésemben a munkavégzés helye konkrétan szerepel (Pest megyei város, utca, házszám). Nem szeretném elfogadni az új szerződést, erre hivatkozva, mert várhatóan áthelyeznének Budapesti irodába (egészségügyi okok miatt nem tudnék Bp.-re bejárni tömegközlekedéssel). X cégnél van kollektív szerződésünk is. Összesen 5 hónap végkielégítés (MT. 3 hó + kollektív 2 hó) és 55 nap felmondási idő járna, közös megegyezéssel történő megszűnés esetén. Kérdéseim:

• az 55 nap felmondási időre járó összeg hogy számolódik? alapbér+mozgóbér nettó átlaga osztva 30/31 naptári nappal, és szorozva 55 nappal? Vagy osztva 21/22 munkanappal? Vagy csak az alapbér a számítás alapja?
  • ha a szerződésem 2019.01.01. nappal szűnik meg, az 55 nap felmondási idő ettől a naptól indul?
  • mikor kell a munkáltatónak a felmondási időre járó összeget és a végkielégítést legkésőbb megfizetnie? A felmondási idő lejárat (várhatóan február) végén?
  • mikortól fogok tudni munkaügyi központban álláskeresési járadékra jelentkezni vagy ha találok új állást, mikortól állhatok ott munkába?

Segítséget előre is köszönöm!

Zsuka01 # e-mail 2018.12.05. 23:03

Tisztelt Cim!
2018.nov. 29-én munkába menet, a buszról leszálláskor kibicsaklott a térdem. Munkáltatóm a baleseti jegyzőkönyvet felvette. Bár fájdalmam volt maradtam dolgozni. Az elkövetkező két napra szabadságot vettem ki. December 3-án munkába álltam, azóta is járok dolgozni, viszont folyamatos fájdalmam van. Azt szeretném kérdezni, ha most, pár nap elteltével elmegyek orvoshoz és ő táppénzbe vesz, jogosult vagyok-e a 100%-os táppénzre.
Mielőbbi válaszát megköszönve.
Tisztelettel
Zsuka01

bzotyka #   2018.12.02. 18:31

Tisztelt Fórumozók !

A kérdésem az, hogy elrendelhet-e a munkaadó túlórát a 2018-as 6 napos munkahetekre általános munkarendben(h-p napi 8 óra) foglalkoztatott munkavállalók számára.Nem találtam erre vonatkozóan semmit a neten. A munka törvénykönyve szerint 48 óra lehet a max. heti munkaidő túlórával együtt.

Vadsuhanc #   2018.11.28. 18:34

Első olvasatban a kérdésedre nem a munkaidővel kapcsolatos kérdés, hanem a kiküldetésre vonatkozó szabályok alkalmazásával kapcsolatos probléma.

xyznincs # e-mail 2018.11.28. 18:18

Sziasztok!

Volna egy kérdésem, mivel nem vagyok járatos a témában.
Adott egy dolog.
Kecskeméten lakom és itt van a munkahelyem.
Kérdésem az lenne, mikor Kecskemétről a központba kell mennem (esetleg más helyre) mi számít munkaidőnek?
Most azt mondják az utazás nem az.
Igen tudom a lakhelyről a munkahelyre és vissza nem számít munkaidőnek. De mikor más helyre kell mennem dolgozni nem kecskeméti telephelyre akkor mi a helyzet?
1 műszakos munkarendben vagyok foglalkoztatva. Ez azért kérdés mert reggel 6-kor indulok és effektíve a 9-től dolgozom a másik telephelyen. és 17-kor végzek és a mostani körülmények között van mikor a forgalom miatt átszelve az országot este 20 - 21 óra között érek vissza Kecskemétre.
Két dolog szokott előfordulni, reggel bemegyek a céghez a céges autóért, és mikor végeztem a másik telephelyen akkor visszaviszem a céges autót. És után indulok haza.
A másik ha a saját autóval megyek a másik telephelyre és vissza? Ugye ilyenkor nem megyek be az itteni telephelyre, ezt mondjuk nevezhetjük a lakóhely és munkahely ill vissza útnak, amelyet esetleg nem tekinthetünk munkaidőnek. Mert így fogalmaz a mtkv.:

86. § (1) Munkaidő: a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama.

(2) Előkészítő vagy befejező tevékenység: minden olyan feladat ellátása, amelyet a munkavállaló munkaköréhez kapcsolódóan, szokás szerint és rendszeresen, külön utasítás nélkül köteles elvégezni.

(3) Nem munkaidő

1. - a készenléti jellegű munkakört kivéve - a munkaközi szünet, továbbá
  2. a munkavállaló lakó- vagy tartózkodási helyéről a tényleges munkavégzés helyére, valamint a munkavégzés helyéről a lakó- vagy tartózkodási helyére történő utazás tartama.

Ha valaki segítene köszönöm.
A munkaszerződésem Kecskemétre szól H - P 6 - 14 óráig