Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Előrehozott öregségi nyugdíj

munkásnő # e-mail 2014.11.25. 09:22

'apika11 ' Ha nem Munkaviszony,akkor nem is számít bele a Szolgálati időbe.illetve a Jogviszonyba....!.....Nem is értem ezt a "munkahelyet" ! Akkor inkább az "IGAZI" kettő /2/ évig,az a biztos,ha bejelent,mert sokan szeretik ezt is elodázni .....!!!

apika11 # e-mail 2014.11.23. 19:45

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretné kérni! A nejem egy szolgáltató cégnél kíván dolgozni. 2 éve van hátra, hogy jogosult legyen a 40 éves előrehozott nyugdíjra. A "munkahely" közölte, hogy egy speciális módon tudja foglalkoztatni. Be kell lépnie egy szociális szövetkezetbe és így kivánják foglalkoztatni. Az elmondták, hogy a munka törvénykönyvének egy csomó szabálya nem fog vonatkozni rá. "Munkaviszonyának" megszünése esetén nincs végkielégítés, felmondási idő. Nincs szabadság. No és nincs táppénz sem, mivel a szoc.szövetkezet csak tételes eü.hozzájárulást fizet utána, stb. Ezek a furcsa dolgok felvetették bennünk azt, hogy mivel ez nem munkaviszony , 2 év múlva és még utána sem lesz meg a 40 éve a nyugdíjhoz.
Tud-e valaki segíteni, hogy jogos-e a félelmünk. Keressünk inkább egy olyan igazi "munkahelyet" ahonnan 2 év múlva nyugdíjba lehet menni?
Köszönjük

joe bácsi # e-mail 2014.11.23. 07:17

Köszönöm a biztató szavakat.46 éves munkaviszonyom van és januárba leszek 61 éves.Azt üzenem minden hozzám hasonló öreg csókának,hogy bírjuk ki azért is,és élvezzük a nyugdíjat erőbe egészségbe.HAJRÁ RATKÓ GYEREKEK!

szafika # e-mail 2014.11.23. 06:32

Joe bácsi !!! mennyi időd van még a nyögdíjig ? juszt is tartsatok ki ! tudom , h nem vígasz , de gondolj arra , h Te már legalább a közelébe vagy , míg azok akik fiatalabbak talán se 40 évet nem tudnak összevakarni , sem pedig munkát nem találnak / én ezért is megadnám a pasiknak a lehetőséget ilyen hosszú szolgálati idővel , hadd pihenjenek már !!!! / csakhát az én véleményem sajnos nem oszt , nem szoroz !!!!

szafika # e-mail 2014.11.23. 06:32

Joe bácsi !!! mennyi időd van még a nyögdíjig ? juszt is tartsatok ki ! tudom , h nem vígasz , de gondolj arra , h Te már legalább a közelébe vagy , míg azok akik fiatalabbak talán se 40 évet nem tudnak összevakarni , sem pedig munkát nem találnak / én ezért is megadnám a pasiknak a lehetőséget ilyen hosszú szolgálati idővel , hadd pihenjenek már !!!! / csakhát az én véleményem sajnos nem oszt , nem szoroz !!!!

joe bácsi # e-mail 2014.11.22. 17:48

Sajnos az előrehozott nyugdíj már nem létezik,ha létezne már nyugdíjba lennék.Most az év végén pedig megszűnik a korkedvezményes nyugdíj lehetősége is.Ezzel egy pár embert megint sikerül kinyírni.Mi öreg csókák meghalunk,a fiataljaink pedig itt hagyják az országot.Lassan ezt a fórumot is át lehetne keresztelni.Egy két jó név eszembe jutott.Lehetne a neve,Becsapottak társasága,vagy a Munkából a temetőbe.Sajnos viccelődöm de ez a csürhe jól kiszúrt velünk,a jóisten fizesse meg nekik a jóságukat,de kamatostul

Korall54 # e-mail 2014.11.21. 09:57

Üdvözlet Mindenkinek!
Nem teljesen ide illik a kérdésem, de itt rutinos válaszolók vannak, gondoltam, ide írom be.
Kedves Lyonee!
A sajátjogú 0,5 %-os nyugdíjemeléssel kapcsolatban van kérdésem.
Egy nyugdíjas pedagógus hölgy ismerősöm, aki már sok éve ment nyugdíjba, csak mostanában szerzett tudomást erről a nyugdíjemelési lehetőségről, azzal együtt, hogy visszamenőleg is lehet kérni. Ő 1998-ban lett nyugdíjas és még utána még 3 tanévben óraadóként tovább dolgozott. Benyújtotta a kérvényt a megfelelő nyomtatványon. Neki már ezekről a bérekről nincsenek dokumentumai, az iskolájában sem tudták előkeresni az irattárból az anyagát, de az ügyfélszolgálaton azt mondták, hogy nem baj, mert majd hivatalból megkeresik az adatokat a TB-nél. A kapott válaszban azt írták, hogy a nevezett időszakban nincs tb befizetés: "Tekintettel arra, hogy a foglalkoztatási időszakokban nincs figyelembe vehető nyugdíjjárulék alapot képező kereset, a nyugdíjnövelés iránti kérelmét el kell utasítani." Értetlenül fogadta ezt a választ. Egy ismerőse azt mondta, hogy abban az időben, ha nyugdíjba ment valaki és tovább dolgozott mellette, meg sem szüntették a jogviszonyát, csak jelezték az illetménykifizető helynek, hogy nyugdíjas és nem vontak már tb-járulékot a béréből. Ez az akkori jogszabályok szerint valóban így lehetett? Vagy hogyan fizetette őt az iskola? 1998-1999-2000-es évekről van szó.
Az ő nevében is köszönöm a választ.

Üdv: Korall (53-as nö)

Korall54 # e-mail 2014.11.21. 09:24

Próba ...

Üdv: Korall (53-as nö)

Edit4 # e-mail 2014.11.18. 21:45

Köszönöm szépen.

munkásnő # e-mail 2014.11.17. 09:27

.... De valóban érdekelne mások véleménye is,mert sok ilyen kérdést hallottam én is azoktól, akik "ellátottak" és nagyon rosszul esik nekik ez az elnevezés ! Tehát a Korhatár Előtti Ellátott" az micsoda ?....

munkásnő # e-mail 2014.11.17. 09:22

Edit4 !... Ó de sokat gondolkodtam én ezen ! A véleményem ebben a témában az,hogy akik eltudtak menni Előrehozott-Korkedvezményes-Nők 40-évese- "korbetöltött" nyugdíjba,azok mind-mind "igazi" nyugdíjasok ! Ez a "Korhatár Előtti" egy nagy marhaság,ennek finanszírozását áttették a szociális kiadások közé,mert a kormányfő kijelentette azt,hogy nyugdíjkasszából csak az "igazi nyugdíjasokat" lehet fizetni,miközben akik elmentek a jogszabályban megengedett nyugdíjba,azok "hamis nyugdíjasok" ilyen alapon ! Ez így egy nagy marhaság ! A "Rokkantsági" az más téma!...De kérdésedre válaszolva ezek szerint a "Korhatár Előtti Ellátott /brrrrrr!/ nem igazi nyugdíjas,tehát nem felel meg ! Utólagos megjegyzésem az,hogy ha már van ez a korhatár előtti valami,akkor ezt 60-éven felüli kor esetén simán átnevezném teljes jogúra már és nem várnám meg a jogszabályban előírt öregségi nyugdíj eljövetelét,mert ez csak akkor válik lehetővé ! Üdv.

Edit4 # e-mail 2014.11.16. 18:04

Tisztelt Fórumozók!
Az „Otthon Melege Program” c.pályázat "Pályázati útmutató"-ja írja, Fogalomtár címszó alatt:
"Nyugdíjas: azon magánszemély, aki a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló
1997. évi LXXXI. törvény 6. §. (1) és (2) bekezdésében foglalt nyugellátásra jogosult."
Kérdésem:
Korhatár előtti ellátást folyósít részemre a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság. Megfelelek az idézett "Nyugdíjas"-fogalomnak?
Tisztelettel
Edit4

lacó # e-mail 2014.11.13. 19:54

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat.

Lyonee #   2014.11.13. 18:51

Lacó!
Az inaséveid is beleszámítanak a szolgálati időbe. Feltételezem, hogy férfi vagy, így a jogosultsági idő kiszámítása rád nem vonatkozik.

Lyonee #   2014.11.13. 18:49

Ilyen nyilatkozat tételére nem kötelezhetnek. Azért leírhatnád, hogy miért kéri ezt a munkáltató?

marimami55 # e-mail 2014.11.12. 22:20

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni.
Hamarosan nyugdíjba megyek. Az előzményektől megkímélném a társaságot (a problémám szemszögéből nem érdekes), a lényeg, hogy ma arra kért a vezetőm, hogy írjak egy NYILATKOZATOT! a nyugdíjba vonuláson szándékáról. Formanyomtatvány erre a célra nincs!Még körülbelüli iránymutatást sem kaptam.

Azt szeretném megkérdezni írt e már valaki hasonlót és mit kell tartalmaznia ennek a nyilatkozatnak?

40 éves munkaviszonnyal szeretnék elmenni nyugdíjba 2015 februárjától.

Bármilyen mintát/tanácsot előre megköszönök!

lacó # e-mail 2014.11.12. 20:12

Tisztelt szakértő.
Arra lennék kíváncsi hogy 1868-ban ipari tanulóként kezdtem, 2016.10.19.-én leszek 63 éves.
Hány év munkaviszonyom lesz. Én még úgy tudtam hogy az inas évek is beleszámítottak de itt olvasom hogy nem?
Másik kérdésem hogy a nyugdíjat a bruttó vagy a nettó kereset után állapítják meg.
Előre is köszi a választ.

mamamacoka #   2014.10.29. 05:30

Lyonee, megint neked lesz igazad, valószínű, hogy a gyermekekkel nem gyesen volt otthon, hanem háztartásbeliként, - és akkor valóban nincs mit beszámítani, mert akkor nem fizetett járulékokat, tehát, attól, hogy van három gyerek automatikusan nincsenek szolgálati, vagy jogosultsági évek, - hmmm....

mamamacoka #   2014.10.26. 07:05

Ilona53, légyszí, bizonyára van határozatotok a nyugdíjbiztosítótól,((ha nincs, akkor ügyfélkapun keresztül kérni kell, az a legbiztosabb,))akkor légyszí, pontosíts annak alapján

• szolgálati idő : ?
  • Jogosultsági idő ?
  • Ezen belül mennyi a tényleges kereseti tevékenységgel eltöltött idő ?
  • Hány gyerek ?

Lányok, kellett, hogy legyen munkaviszony a gyesek mögött,mert csak valahogy a nyolcvanas évek közepe táján lett állampolgári jog a gyes, előtte pedig az igénybevétel előtt kellett lenni két év alatt legalább 1 év munkaviszonynak,

Ilona 53 pontosíts, úgy tudunk segíteni !

szafika # e-mail 2014.10.26. 06:28

Bocsánat erre nem gondoltam ! nálam úgy volna logikus , h 19 évesen igénybe vehette , de ezek szerint valamiért mégse ?!

szafika # e-mail 2014.10.26. 06:27

Bocsánat erre nem gondoltam ! nálam úgy volna logikus , h 19 évesen igénybe vehette , de ezek szerint valamiért mégse ?!

Lyonee #   2014.10.25. 21:12

Csak azt írta, hogy 3 gyermeket szült a felesége, de azt nem, hogy GYES-t, GYED-et kapott. A max. 8 év csak akkor vehető figyelembe.

szafika # e-mail 2014.10.25. 12:52

Értem én , h 36 évet mondasz , dehát 72-től az már 42 év !

szafika # e-mail 2014.10.25. 12:50

Ilona53 ! ott akkor valami nem gömbölyű !!! mert a nejed korosztálya volt az utolsó korosztály a nőknél , akik még 37 év szolgálati idő esetén nyd-ba mehetett 59 évesen és abba beleszámoltak iskolát+ gyest ...../ Ha jól tudom ! de majd jönnek a lányok , ők a profik , én csak egy kotnyeleskedő vagyok . /

szafika # e-mail 2014.10.25. 12:40

3 gyerek esetén 8 év / ha jól tudom / vehető igénybe .