Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Előrehozott öregségi nyugdíj

pejan # e-mail 2014.07.23. 22:32

Sebastian88: Furcsa, hogy a munkáltató lépteti nyugdíjba. Normál esetben megszűnik a munkaviszonya, és saját maga intézi a Nyugdíjintézet nemzetközi ügyekkel foglalkozó részlegénél. Ők kérik meg a román féltől az igazolásokat. Amíg az nincs meg, addig valóban csak az itt ledolgozott éveket vehetik figyelembe a nyugdíj megállapításánál, ha megvan a papír, akkor az éveket figyelembe veszik, de a Romániában ledolgozott időre majd a románok fognak nyugdíjat fizetni. Mivel minden állam a saját törvényei szerint működik, még az is elképzelhető, hogy a román törvény szerint most nem, esetleg csak évek múlva jogosult nyugdíjra. (Nem tudom, most mennyi ott a nyugdíjkorhatár, de mondok magyar-német példát: ha valaki dolgozott éveket Németországban, akkor onnan is kap nyugdíjat, de csak, ha betöltötte a 67 évet, mert a németeknél az a korhatár.)
Fontos: a nyugdíj kérelmet csak akkor lehet beadni, ha nem áll biztosítási jogviszonyban, vagyis ki kell lépni a munkahelyről.
Mindezeket szerintem részletesen elmagyarázzák a nyugdíjintézet munkatársai is.

munkásnő # e-mail 2014.07.22. 16:12

.....'indiánbébi....',köszönöm a megerősítést.....!Nem a levegőbe beszélek,amikor ezt írtam!Megértem már egy pár évtizedet és eseményt is,kirúgást is...!Védett kor,csak a papíron mutat jól!A munkavállalónak mindenre fel kell készülnie!Tudod az is érdekes,hogy a törvény szerint a munkavállaló,kérheti a fizetését készpénzben is,de a gyakorlatban az van,amit a munkaadó akar!Csak folyószámlára általában,kivéve a zsebbefizetést,ha feketemunkáról van szó,vagy ha a fizetést "így egészítik ki......."!Igaz mindenki elmehet a Munkaügyi Bíróságra!Ha van kedve,pénze és jól jön egy tanú is ha van neki...!Ez van!

indiánbébi # e-mail 2014.07.22. 15:41

Védett kor!!! Sajnos a munkásnővel kell egyetértenem.Én még dolgozok de egy velem egyidős munkatársamat most rúgták ki,aminek még mindig a hatása alatt vagyok,nem hittem el,hogy ilyet megcsinálhatnak.Gondolkodási időt sem adva,telebeszélték a fejét,hogy ennyi meg annyi mindent kap,elébe rakták a felmondást,aláíratták a "közös megegyezést",és másnap már az utcán volt, ugyan azon a munkahelyen ledolgozott 44-év után!Az ipari tanuló éveket is itt töltöttük azzal együtt 47-évünk van.

munkásnő # e-mail 2014.07.21. 15:34

gyene,!Igen eltörölték!!Ha van korkedvezményed,mert olyan munkahelyeken dolgoztál,akkor a megszerzett éveket levonják,de csak ez év végiéig lehet azt is szerezni már!És fél évvel emelkedik a korhatár egészen 65-éves korig,üsd be a keresőbe és kiadja a rád vonatkozót.Akik 1957-ben születtek azok már csak 2022-ben mehetnek el!

gyene # e-mail 2014.07.21. 10:17

Üdv. Mindenkinek!

A csökkentett összegű előrehozott nyugdíjat is eltörölték?
Köszönöm a választ!

munkásnő # e-mail 2014.07.21. 08:51

sebastian88.Ehhez nem értek.....

sebastian88 # e-mail 2014.07.20. 23:46

Üdvözlöm Önöket,a nyugdíjba menetel folyamatáról szeretnék kérdezni.

Tehát, ami lényeg, hogy én áttelepült vagyok, kettős állampolgár, 1990-be volt az áttelepülés, 24 évet dolgoztam itt, a többi év Romániában van, de még nincs azokról az évekről semmi információ, nem érkezett a román részről válasz, viszont augusztus 1-től engem nyugdíjba léptetnek munkahelyről. Kérdésem az lenne, hogy mire számíthatok, mennyi nyugdíjam lesz? Jogilag maradhatok-e munkában ezt követően? A munkáltató azt mondja, hogy minimál nyugdíjat kapok, mert nem jöttek meg Romániából az éveim, nekem nem volt tudomásom arról, hogy ilyen hosszadalmas a folyamat.

Tisztelettel és köszönettel várom válaszukat.

munkásnő # e-mail 2014.07.13. 09:16

Tisztelt mamamacoka...! Na igen,igazad van tökéletesen,ilyenekre is gondoltam amikor a soraimat leírtam.Ismerek jó pár "védett korban" lévő embert akiket agyondolgoztatnak,sokukat esetleg "abban a reményben",hogy maguktól kilépnek /vagy áthelyezik,más munkát bíznak rá,stb./!Tűrni kell és dolgozni amíg bír az ember!Mert kérdem én,mit ér a "védelem" ha az ember nem bírja ellátni a munkáját,/ nem képes teljesíteni,hibát találnak a munkájába,stb./ amit rábíznak és csak ilyen munka van..!Ahhoz,hogy ne feleljen meg,még különleges indok sem kell,ha ezért elküldik,hiszen a dolgozó nem tudja a feladatát ellátni!És táppénzen is csak egy évig lehet lenni......!Remélem érti mindenki azt, amit Kedves mamamacóka és én leírtunk,értik azt,hogy milyen védelemben lehet reménykedni!?És természetesen nem kérdőjelezzük meg a "védett kort",csak az alkalmazásának a sikereségét,igaz?Üdvözlettel.

mamamacoka #   2014.07.12. 21:34

mindenkinek a saját védet kora a nyugdíj előtt a saját magára érvényes nyugdíj korhatár előtt 5 évvel kezdődik;

• elképesztő számomra, hogy az emberek nagy rése, akik viszonylag közel állnak a nyugdíjazáshoz tájékozatlanok a rájuk érvényes tudnivalókkal, - ha megköveztek érte akkor is leírom! aki idáig eljut, hogy le tudja írni 3éves ! jogszabályokkal kapcsolatban a felháborodását, az arra is képes, hogy ugyanitt utána nézzen mi a helyzet, a KRESZ-t sem elég egyszer megtanulni, aki 30 éves szabályok alapján közlekedik bármivel, az vagy balesetet okoz, vagy megbírságolják, - amikor az ember fia, vagy lánya közelít egy életállapothoz, tisztába kell lennie a rá vonatkozó kötelességekkel és jogokkal!

azt pedig még elmondom, hogy nem a védettkor az igazi védelem, hanem aki ebben a veszélyes korban van el kell viselnie azt is ha a hátán fát vágnak, - régen megszűnt az öreg szakik becsülete, hogy hagyjuk az öreget, már nem bírja szegény, most az van, hogy a fiatal elnézi, hogy az öreg cipeli a súlyos terhet, és legfeljebb annyit bök oda, : hát bátyám, én ezt nem bírnám el ! és fogcsikorgatva ki kell bírni az utolsó éveket, mindenkinek a legutolsó 2 év a legnehezebb, és ekkor van a legnagyobb veszélyben is, mert több kíméletet várna el, hiszen ő még megadta a kor tiszteletét az előtte járóknak most pedig mindig azt kell bizonyítania, hogy többet ér mint a fiatal, - hát szakmai tudásban biztos, de fizikailag megérdemelne bizonyos kíméletet;

nyugodtan küldjetek el a jó tanácsaimmal oda ahová akartok, én ezt így éltem meg, most éppen a férjem hátán vágják a fát, - még 2 éve van - és így láttam a nővérem utolsó éveiben is - szóval nem papolok, hanem élettapasztalat ;

munkásnő # e-mail 2014.07.12. 15:27
.......na és a maszek munkaadók többségét, ez a...... ......." Megint a védett kor- Nem lehet csak úgy kirúgni az ötveneseket.......",főleg nem érdekli,hiszen a vállalkozás kárára nem fogja a munkavállalót megtartani,még ha egy hónapja van a nyugdíjig,akkor sem,ami teljesen érthető és senki sem kötelezheti erre....
  • Náluk meg a "Különleges Indok" főleg meg van!Sajnos a munkavállaló egyáltalán nincs biztonságban,akárhány éves is!Jobb ha így állnak hozzá az emberek és nem úgy,hogy.....'úgysem rúghat ki.....majd feljelentem....majd megyek a bíróságra....stb.!
munkásnő # e-mail 2014.07.12. 07:59
Kedves "Vari!....."......Megint a védett kor: Nem lehet csak úgy kirúgni az ötveneseket......."--
  • Csak ismételni tudom,megtörtént esetek!Ha valakit kiakarnak rúgni találni fognak erre 'Különleges Indok"-ot,vagy olyan helyzetet teremteni,amikor a munkavállaló saját maga kilép-menekül el!!!Nagyon sok olyan törvény-jogszabály van ami védi az embereket és még sem.....!--Egy kicsit hasonlít az egész egy rossz házasságra!Inkább elválok-kilépek,mint hogy benne-vele-legyek-éljek....!--Nem a védett korban kell bízni,amikor az ember egy munkahelyen dolgozik,hanem abban,hogy úgy dolgozik,hogy ne akarják őt kirúgni!Ha meg kiakarják,akkor lép életbe a "Különleges Indokkal" szöveg...!Hadd ne soroljak olyan indokokat ami alapján ez megtehető és tudom,hogy meg is tették már!!!--És utána jön a Munkaügyi Bíróság,munkanélküliként,igaz ha a munkavállaló ezt megnyeri,akkor még kaphat kártérítést is,de speciel én akkor sem mennék vissza arra a helyre dolgozni már.....!!!--Ennyi!!!
Vari # e-mail 2014.07.11. 14:10

Megint a védett kor:
Nem lehet csak úgy kirúgni az ötveneseket
2013.04.05
Az új Munka Törvénykönyve (Mt.) a nemzeti konzultáció eredményének megfelelően a „védett kor intézményére is új szabályokat hozott, olvasható a heol.hu-n.

Az új törvénykönyv szerint a védelmi időszak továbbra is az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt évre érvényes, de a munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan időtartamú munkaviszonyát felmondással csak akkor szüntetheti meg, ha az a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, illetőleg olyan magatartást tanúsít, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Megszüntethető a munkaviszony a munkavállaló képességével összefüggő vagy a munkáltató működésével összefüggő okból is. Ennek feltétele, hogy a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen - ennek híján azon a munkahelyen ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi - nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör, vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja. A védett korú munkavállalók a munkáltató felmondásával szemben védelmet élveznek. Ha valaki el akarja bocsátani dolgozóját, nem árt az ezzel kapcsolatos szabályokat betartani, különben a munkavállaló által indított per végén csúnyán ráfizethet a munkaadó.

munkásnő # e-mail 2014.07.09. 15:43
Nyugdíjas lesze
  • beleszámít!
Nyugdíjas leszek # e-mail 2014.07.09. 14:19

Arra szeretnék választ kapni, hogy a 40 év kiszámításánál a táppénzen töltött időket levonják ?
Köszönöm válaszukat !

munkásnő # e-mail 2014.07.04. 17:31
'indiánbébi'.....Védett kor.....!!!.........http://www.profession.hu/cikk_munkatorvenykonyve/20130307/igy-vedi-a-munkajog-az-idosebb-dolgozokat/2360--
  • Továbbra is azt mondom /írom/,hogy ha kiakarnak rúgni valakit,akkor azt meg is "próbálják" és meg is teszik!--Ez a tapasztalat!--A többi a munkaügyi Bíróság dolga!@@@@@@Különösen indokolt esetet mindig talál a munkaadó!Tapasztalat a kereskedelemben!Úgy kirúgnak, / és meg is tették/ hogy a lábunk sem éri a földet....!A maszekokról meg már nem is szólva.....!Akkor hiába van leírva,az szépen hangzik!Üdv.
Vari # e-mail 2014.07.04. 15:33

A védelmi időszak továbbra is az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt évre érvényes, de a munkáltató a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan időtartamú munkaviszonyát felmondással csak akkor szüntetheti meg, ha az a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, illetőleg olyan magatartást tanúsít, ami a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

munkásnő # e-mail 2014.07.03. 13:26
....védett kor.....
  • Gyakorlatilag nincs ilyen!Amúgy meg a kirúgáshoz találni fognak "nyomos okot",amitől semmi nem véd meg!Lehet pereskedni ha van pénze az illetőnek!
indiánbébi # e-mail 2014.07.03. 09:22

Nekem az lenne a kérdésem,hogy mit jelent a "védett kor"? Egy ny.magyaro-i járműalkatrész gyárban dolgozok,ahol minden különösebb indok nélkül kirúgnak 60-év feletti embereket.Ezek szakmunkások, 70-71 óta ez volt az egyetlen munkahelyük!

Miklos53 #   2014.06.19. 18:27

Egy vicces javaslat volt az egyoldalu helyzet feloldására. Belátom hogy akkor sem lehetne bevezetni ha sok állami munkahely lenne...

munkásnő # e-mail 2014.06.18. 17:22

Ez most komoly?Az állam még az "állami" munkahelyek munkaerő "felhasználásába" és a dolgozók fizetésébe sem szól /hat/ bele!A maszekok és a multikéba meg főleg nem!Na és a botütés?Hol vagyunk,az őskorban?Ne viccelj már,ennél komolyan javaslatod nincs?Ez már piacgazdaság és kapitalizmus és nem szocializmus!

Miklos53 #   2014.06.16. 17:30

Nem közvetlenül az előrehozott nyugdíj témához tartozik a munkanélküliségi probléma csak közvetve. Lenne egy nem egészen "komoly" javaslatom hogy a munkáltatók fel is vegyék és ne merjék csak "úgy" elküldeni az embereket.
Létre kellenne hozni egy állami hivatalt alkalmazottakkal akik figyelnék hogy a munkáltatók hány embert bocsátanak el és hány embert utasítanak el a felvételkor. Minden munkavállaló elbocsátása (felmondás, leépítés stb.) 10 botütés minden munkavállaló felvételi elutasítása 1 botütés lenne. Minden hónapban összesítenék hány emberrel történt ez és a botütéseket a cég felsővezetői kapnák de az ütések számát el is oszthatnák maguk között. A végrehajtás a megyeszékhelyen illetve a fővárosban nyilvánosan történne egy padra kikötve a fenekükre mérve.
19 megyei hivatal és egy nagy fővárosi hivatal lenne. A bevezető időszakban /amig a hivatal teljesen ki nem épül/ munkáltató még önként jelentene, de szorosan ellenőriznék. Később az ellenőrzést még szorosabban vennék. Az alkalmazottak akik az ellenőrzést végeznék megbizható értelmiségi munkanélküliek lennének. A feladatot természetesen minimálbérért végeznék de lehetnének egyéb juttatások is. A botütéseket a büntetésvégrehajtás szakemberei végeznék előre kihirdetett délutáni időpontban, hogy az emberek láthassák.
Biztos hogy elrettenének a korábbi tevékenységüktől. Kevesebb lenne a munkanélküli is és nem mernének packázni az emberekkel.
Az intézkedés bevezetését a jelenlegi egyoldalú jogtalan helyzet mielőbbi feloldásának szükségessége indolja.

Miklos53 #   2014.06.13. 06:47

Kedves Lezlie53 és Joe bácsi!
Köszönöm a kedves szavaitokat. Én bizakodom hogy előbb-utóbb találok valami munkát. Igen, reménykedjünk. Talán-talán a fenntieknek is megjön az eszük. Nagyon-nagy korosztály vagyunk!

joe bácsi # e-mail 2014.06.12. 16:35

Tisztelt Miklós53 üdvözöllek a fórumozók népes táborába.Nagyon sajnálom ami veled történt és szurkolok neked hogy találj valami melót.Amúgy biztos munkahely nincs.Én egy Fővárosi szolgáltató cégnél dolgozom,de már biztos,hógy állami kezelésbe kerülünk még az idén.Nonprofit társaság leszünk,ami semmi jóval nem kecsektet.Hiába bízunk Viktor tábornokba,ő magasról lecsinál bennünket.Mert hiába vannak miniszterek,azok se dönthetnek a nagy vezér nélkül.Mindenesetre reménykedünk hátha valami jó is történik velünk, mert már ránk férne.Addig is hajrá RATKÓ GYEREKEK!

lezli53 # e-mail 2014.06.11. 19:18

Kedves Miklós53!

Mivel sorstársak vagyunk,lévén én is 53 májusi vagyok,
én is fel vagyok háborodva.
A te sorsod nagyon nehézzé vált a létszámleépítés miatt.
Én nem panaszkodom, az építőiparban dolgozok,már 46 év munkaviszonyom van, a munkahelyem fixnek tűnik, bár ez egyik pillanatról a másikra változhat. Hála az égnek az egészségem még 61 évesen viszonylagos, az ízületeim fájnak, de ezzel elvagyok.
Miklós szorítok érted, hogy még ilyen idősen is találj valami munkamegoldást, mert tudod most kedvezményt kapnak az időskorúak foglalkoztatása után!
A lényeg, ne keseredj el, valami megoldás mindig van!

Üdvözlettel! Egy másik Ratkó gyerek

Miklos53 #   2014.06.11. 11:59

Kedves Ratkó gyerekek!!!
Mindenkit üdvözlök én új vagyok itt!
Sajnos az ország vezetői (régiek-újak) nem partnerek abban hogy megakadályozzák a MI nemzedékünk szemétdombra hajítását, pedig mi már ledolgoztunk több mint 40 évet. Az MSZP 2009 végén megemelte a nyugdíjkorhatárt 62-ről 65-ig a születési évtől függően a Fidesz pedig 2011 végén elvágta a lehetőségét az előrehozott nyugdíjbavonulásnak is (a férfiaknak). Nekik kellene helyre tenni, amit nagyon -nagyon elrontottak. Amennyiben ragaszkodnak továbbra is ehhez a rossz törvényhez akkor biztosítsák valahogy hogy egy 60 körüli embernek is legyen munkája állami cégnél legalább minimálbérért.!!!
Sajnos a mi politikusaink ilyen és hasonló nem problémákkal NEM foglalkoznak.
A választási kampányban konkrétan az MSZP és a Jobbik ígérte meg a rugalmas nyugdíjbavonulás lehetőségét. Tudomásom szerint a Fidesz néhány képviselője tavaly tavasszal már tárgyalt erről a kérdésről a nemzetgazdasági minisztériumban vagyis...majd most meglátjuk hogy mi lesz...bár már sok reményünk nem lehet.
A korosztályunkban már nagyon-nagy a felháborodás, JOGOSAN. Hallottam róla hogy az ügyben több állampolgár is bejelentést tett országgyűlési képviselőjénél mert nem tudtak az előrehozott nyugdíj eltörléséről és csak az elbocsátásuk-leépítésük után szembesültek vele. Nem néz mindenki parlamenti közvetítést.
Tavaly az előrehozott nyugdíj 2011 végén történt eltörlése miatt én az ombudsmannak is írtam levelet és hivatkoztam az emberi jogokra valamint az egyenlő bánásmód elvére.
Az 50, 51-eseket elengedték az 52, 53, 54-eseket már nem. Székely Úr azt válaszolta udvariasan hogy nem tud segíteni és megírta hogy Ők már az egész törvény megsemmísítését javasolták de ezt az Alkotmánybíróság nem fogadta el.
Én is tavaly tudtam meg a létszámleépítés után megdöbbenve hogy az előrehozott nyugdíjat eltörölték.
2 évem van hátra addig marad a megalázó segély a kinlódás meg az alkalmi munka.
MIKLÓS53