Előrehozott öregségi nyugdíj


munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.04.14. 07:01
munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.04.09. 13:05
munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.03.24. 14:29

L.Panni 2016.07.03.-án mehet nyugdíjba !

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.03.24. 14:26

Mindenkinek : Az Előrehozott Nyugdíj minden formája megszűnt 2012-től. Korkedvezmény további megszerzése megszűnt 2015-től !!!!.....Nyugdíjkorhatár 2015 ben és utána :.....http://officina.hu/belfoeld/99-nyugdij-2015-nyugdijkorhatar-2015...... §§§ / Ha van elismert Korkedvezményre jogosító idő 2014-December 31-ig,azt lehet érvényesíteni,annyival előbb mehet nyugdíjba ahány év korkedvezményes ideje van ! / §§§......Üdv.

L.Panni # 2015.03.23. 15:44

Tisztelt Szakértő!

Férjem 1953. 07.03.-án született. Egészségi állapota az utóbbi időben megromlott, fizikai dolgozóként nehezen bírja a munkát. Kérdésem: Van-e lehetősége előrehozott nyugdíj igénybe vételére? Jelenlegi munkahelyén májusban lesz 15 éves a munkaviszonya, egyébként 45 évet igazolt a nyugdíjbiztosító. Ha van ilyen lehetőség, melyik jogszabályra hivatkozva lehet kérvényezni az előrehozott nyugdíjazását?
Válaszát előre is köszönöm!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.03.20. 06:26

'avellana', én nem tudom pontosan rosszat meg nem szeretnék írni ! Az ONYF.-nél érdeklődtél már ez ügyben,hiszen ők megmondják !

avellana # 2015.03.17. 13:04

Kérem, ha valaki tudja:-
milyen jogszabály változtatta meg (ha egyáltalán változott), amely szerint a korhatár előtti ellátás öregségi nyugdíjjá történt átminősítése után 2011. évi CLXVII. tv. 18.§ (3) bek. 6 hónapon belül kérheti a nyugdíj összeg újraszámolását, ha a korhatár előtti ellátás ideje a alatt 365 nap szolgálati időt szerzett?-írja meg a fórumon. Állítólag már kevesebb idő is elfogadható, mint 365 nap (egyébként vonnak is nyugdíjjárulékot, akárhány napot dolgozik valaki)és még azt is mondják, hogy legfeljebb a korhatár előtti ellátás utolsó napjáig lehet kérni,amely dátum szerepel a korhatár előtti ellátás határozatban. Ezek szerint a 6 hónapból 0 lett? Nem életszerű, ráadásul nem is logikus.
Üdv. Nagyon várom a választ!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.03.17. 06:55

Mindenkinek : Az Előrehozott Nyugdíj minden formája megszűnt 2012-től. Korkedvezmény további megszerzése megszűnt 2015-től !!!!.....Nyugdíjkorhatár 2015 ben és utána :.....http://officina.hu/belfoeld/99-nyugdij-2015-nyugdijkorhatar-2015...... §§§ / Ha van elismert Korkedvezményre jogosító idő 2014-December 31-ig,azt lehet érvényesíteni,annyival előbb mehet nyugdíjba ahány év korkedvezményes ideje van ! / §§§......Üdv.

zsórika79 # 2015.03.16. 13:50

Szafika!
Nagyon köszönöm a választ! Én is ettől tartottam, de gondoltam talán elkerülte vmi a figyelmemet.

szafika # 2015.03.13. 11:30

Zsórika ! már nincsen előrehozott nyugdíj ! Apukád nyugdíjkorhatára 64 éves kora , ha nincsen semmi kedvezménye , amit igénybe vehetne / mint pl a buszsofőröknek / még csaknem 4 évet kéne dolgoznia a nyd-ig .

zsórika79 # 2015.03.13. 09:18

Sziasztok!
Apukám 1955. február 24-én született. A Nyufig. igazolása szerint (ami teljesen helyt álló) 42 év 253 nap szolgálati idővel rendelkezik.
Mikor mehet nyugdíba? Valami előrehotzott vagy egyéb lehetősége van?
Köszönöm!

Korall54 # 2015.03.10. 17:21

halikali

„Kérdezem én: Ki az a bolond, aki tovább akar dolgozni, ha nem muszáj.” – idézet tőled.
Nem bolond az, aki tovább akar dolgozni, ha a körülmények lehetővé teszik (egészség, család, munkahely, stb.), mert extra nyugdíjtöbbletre tehet szert. Ahány hónappal tovább dolgozik a korbetöltés után úgy, hogy nem ment még el nyugdíjba, annyiszor 0,5 %-kal nő a nyugdíjkiszámítás a valorizált nettójából. Pl-ul, ha a valorizált nettója 220 ezer, akkor 43 szolgálati évre ennek a 86 %-a lenne a nyugdíj. Ha azonban egy közalkalmazott csak korbetöltés után kezdheti meg a 8 hónap felmentését, ez 4 %-ot hoz, vagyis a 220 ezernek a 90 %-a lesz a nyugdíj. Ez azért nem mindegy, főleg, hogy 4 hónap a sétáló, tehát akkor 2 %-ot ajándékba kap. Először nem értettem ezt a jogelvet, de valaki elmagyarázta, hogy 8 havi nyugdíjat nem vett ki a kasszából, ebből csepegtetnek vissza neki valamit. Jó sok idő múlva kapja meg így azt a pénzt, amit nem vett föl, remélhetőleg, ha hosszú életű lesz. Ja, és korbetöltéskor mindegy, hogy férfiról vagy nőről van szó. Amit írtál, az a női kedvezményes 40 éves nyugdíjba menésnél igaz.


Üdv: Korall (53-as nö)

halikali # 2015.03.10. 14:46

Tisztelt Fórumozók! Felmentési idő, amennyi jár, az nem adható, hanem ki kell adni. Az alap az 60 nap. Köz alkalmazottaknál ehhez hozzájön 5 évente 30 nap. A csavar az, hogy a felmentési idő a nőknél a nyugdíj jogosultság napján járjon le, a férfiaknál (ebben is hátrányban vagyunk)viszont csak akkor kezdődhet!! Kérdezem én: Ki az a bolond, aki tovább akar dolgozni, ha nem muszáj (a rendelet kitalálóján kívül) ???

katyusek # 2015.03.10. 12:20

Tisztelt szakértő!.Tanárként vettem igénybe a nök kedvezményes 40éves nyugdij lehetőségét.jelenleg felmondási szabadságom kezdem meg szeptemberig.Dolgozhatok e más helyen ez idő alatt illetve a nyugdijaztatásom után nem tanári munka körben..köszönöm válaszukat.A jelenlegi törvény szigoritott a lehetőségeken.mondják a kollégák...
köszönettel:katyusek

Lyonee # 2015.03.04. 18:49

Kedves lezli53!
A felmentési és a felmondási idő is mindenképpen beleszámít a szolgálati időbe, hisz azok is munkaviszonyok.
Számításaim szerint a 48 év 2016.06.28-án lesz meg. A nyugdíjbiztosító 365 napos évekkel számít. (A 13 évre jutó 4 szökőév miatt 4 nappal előbb lesz meg, de ezt vegyük rátartásnak, mert nagyon blikkre van kiszámítva.)
Ha a 60 napos felmondási idő 2016.05.02-án kezdődik, akkor 2016.06.30-ig tart, július 1 -től már nyugdíjas lehet.
Én addig nem mondanék fel, amíg nem töltöm be a nyugdíjkorhatáromat. Ha a 60 napos felmondási idő 2016.07.03-án kezdődik, akkor 2016.08.31-ig tart, szept. 1 -től már nyugdíjas lehet. A +2 hónap miatt a nyugdíja 1%-kal magasabb lenne. De nem emiatt húznék rá 2 hónapot, hanem azért, nehogy betartsanak a felmondás miatt, és azonnali felmondással elküldjenek. Okot lehet találni, ha akarnak. Azért a 13 év, feltételez egy kis bizalmat, hogy ez nem következik be.

lezli53 # 2015.03.04. 16:21

Kedves Lyonee!

Köszönöm a segítő válaszát! Van már szolgálati idő
elbírálási hivatalos papírom, ami 2009.12.31 dátummal
41 év 180 napot igazol. kiszámoltam, hogy azóta 2016 május 31 dátumig 33 nap híján 48 évem lenne, azaz 21-22 munkanapot kellene júniusban dolgoznom a 48 évhez!
Még az lenne a kérdésem, hogy mivel nem számítok a munkáltatóm részéről felmentési időre, ezért ehhez a júniusi dátumhoz mikor érdemes felmondanom, és a felmondási idő esetleges ledolgozása is beleszámít-e a 48 szolgálati évbe!
Ha mégis adna a munkáltatóm felmentési időt, az is beleszámít-e, a szolgálati időmbe?

Lyonee # 2015.03.03. 21:02

Kedves lezli53!
Sétálóidő, vagyis felmentési idő nem jár. Jogszabály nem biztosítja. Ha nyugdíjba szeretnél menni, akkor neked kell erről gondoskodnod, mármint hogy szabad légy. Ha felmondasz, akkor a felmondási időt le kell dolgozni. Figyelj arra is, hogy a szolgálati időd kerek év egyen. Ezen azt értem, hogy ne hiányozzon a 47 évből 1 nap sem, mert 1 évet veszítesz vele, és 2% nyugdíjat. Sőt, ha bírod egészséggel, minden hónapra, amit a nyugdíjkorhatárod betöltése után dolgozol, kapsz még 0,5%-t. 4 hónap továbbdolgozással 2%-kal lenne több a nyugdíjad. Tudom, hogy már alig várod a nyugdíjazást, fizikailag is nagyon el lehetsz használódva ebben a munkakörben, de azért leírtam.
Persze megpróbálhatsz kicsit egyezkedni a munkáltatóddal. Hátha ad némi kedvezményt. Közös megegyezésnél a 2 fél akarata teljesül.
A munkáltató jogszerűen nem mondhat fel, csak akkor, ha nem tud alkalmazni, vagy, ha elérted a rád érvényes nyugdíjkorhatárt. De, akkor sem köteles.

Felmondás esetén a felmondási időd a 17 év alapján 30+30 nap, vagyis 60 nap. A szabadságodat a felmondási idő alatt kiadhatják, ha netán maradna, azt ki kell fizetni.
A nyugdíjadat a munkaviszony megszűnte után tudod intézni. Előfordulhat, hogy több hónap is eltelik, ezért legalább 3 havi tartalékról gondoskodjál, hogy ne érjen meglepetés. Azért 2 héttel előbb próbálkozhatsz, legalább kiderül milyen iratra van még szükség. Jó lenne előtte kérni a szolgálati idő megállapítást, ha még nem kérted. De, ha könnyen tudsz mindent igazolni, akkor nem fontos.
Ha aktuális lesz, segítünk, ha kell. Addig a munkáltatód hozzáállását kipuhatolhatod. Te tudod, milyen kapcsolat van köztetek, van-e realitása egy olyan közös megegyezésnek, ami számodra kedvező.

Valkó # 2015.03.03. 20:15

Tisztelt Cím!
Szeretném megkérdezni hogy 1986.09.05től 1987.02.18ig, nem volt munkaviszonyom. ezt az időt járulék megfizetéssel meg lehet váltani? így folyamatos lenne 1972 től a munkaviszonyom.. választ előre is köszönöm..

lezli53 # 2015.03.03. 17:52

Kedves Lyonee!

1953 május 31.-én születtem, megközelítőleg 47 év munkaviszonyom van, most egy építőipari kft-nél dolgozom szakmunkásként, 2016 május 31.-én érem el az öregségi nyugdíjkorhatárt.
A kérdésem az, hogy a felmentési idő (sétáló idő)
hogy van ilyenkor, jár-e ez nekem, vagy igényelnem kell
a munkáltatómnál. Ha jár a 13 éves itteni munkaviszonyomra hány nap jár, mi van a fizetett szabadságokkal.
Az öregségi nyugdíj iránti kérelmemet mennyivel előbb kell
beadnom, mert van egy bizonyos átfutási idő.

Tisztelettel! lezli53

munkásnő (törölt felhasználó) # 2015.03.02. 14:32

liverpool1...2012-től minden lehetőség megszűnt! Ha van igazolható korkedvezménye mert olyan munkahelyen dolgozott ahol ilyent lehetett "szerezni",akkor annyival előbb. Ha nincs akkor valóban csak 2018.Júniusában mehet el ! Üdv.

liverpool1 # 2015.02.28. 19:05

T. Cím!

Édesapám 1954 decemberében született, 44-45 év munkaviszonnyal rendelkezik. Ez alapján 63 és fél évesen éri el a nyugdíjkorhatárt, így 2018 júniusáig kell dolgoznia.
A kérdésem, hogy van-e arra valamilyen lehetőség, hogy korábban el tudjon menni nyugdíjba (csökkentett nyugdíjösszeggel, 44-45 év munkaviszony megléte alapján...)

Köszönettel,
liverpool1

Korall54 # 2015.02.24. 13:30

tartybor

A kérdésedre a pontos választ ráérsz majd 2 év múlva kutatni, a majd akkor aktuális jogszabályok szerint.


Üdv: Korall (53-as nö)

Korall54 # 2015.02.24. 13:24

tartybor

Az előrehozott öregségi nyugdíj megszűnt 2012. jan. 1-jén. Csak korbetöltött öregségi nyd-ba lehet elmenni, vagy a női 40 éves kedvezményes nyd-ba. Esetedben az öregségi nyugdíjkorhatár 63,5 éves kor. A női 40-nel esetleg egy kicsit előbb el tudnál menni, annak függvényében, hogy az össz szolgálati időn belül mikori lenne meg a 40 év jogosultsági időd, ami a feltétel. Nálad ez kb 63 éves korodban lenne, mivel „sajnos” egyetemre jártál. Vannak olyan nők, akik viszont 56-57 évesen el tudnak menni… (A 40 évesbe legkevesebb 32 év munka + legföljebb 8 év gyes számít bele. Ez a belső arány változhat, pl. 36 év munka + 4 év gyes, vagy 40 év munka. Ha ezen túl vannak még bizonyos idők, azok a szolgálati időbe számítanak be, - a nappali felsőfokú tanulmányok is -, ami pedig az összeg kiszámításában játszik szerepet. Neked 63 éves korodban ha kijön a 40 jogosultsági idő, akkor 45 szolgálati évvel tudsz nyugdíjba menni.)


Üdv: Korall (53-as nö)

tartybor # 2015.02.23. 15:13

T. Cím!
1954 júliusában született nő házi gyermekorvos vagyok, aki Bt-ben végzem gyermek körzet orvosi ellátását. A kérdésem az, hogy előrehozott csökkentett összegű nyugdíj mellett végezhetem-e a házi gyermekorvosi tevékenységemet úgy, hogy mellette a nyugdíjamat is megkaphatom.
Üdvözlettel:
tartybor

hegi54 # 2015.01.25. 18:57

Azt hiszem, hogy elfelejtettem: l-el kezdődik a személyi azonosító számom!