Előrehozott öregségi nyugdíj


Lyonee # 2014.12.07. 14:51

Korall
A másikban válaszoltam. Nem zagyvaság!

Korall54 # 2014.12.07. 12:18

Üdvözletem!

Kérdezem, hogy a nyugdíj kiszámításánál a szolgálati idő éveinek megfelelő % növekedhet-e valami miatt az évek számától függetlenül is. Puszta kíváncsiságból kérdezem, mert nem akarom tudatlanul állítani valakiről, hogy zagyvaságot beszél, illetve egy másik közalkalmazott ismerősöm hasonló ügye miatt is érdekel.
A helyzet a következő: Pedagógus hölgy, 51-es, okt-i születésű, 62 évesen mehet nyugdíjba. Nem lehetett felmenteni 2013. márc-ban a törvény változása miatt, ezért csak 2013. okt-ben kezdődött a felmentése és 2014 nyarán lett nyugdíjas, 43 év szolgálati idővel. Elég zűr-zavaros volt a nyugdíjba menése. Az illető azt állítja, hogy így szerencsés lett, mert 90%-os nyugdíja lett a 43 szolgálati éve után, mivel a felmentése alatt havi 0,5 %-kal növekedett a nyugdíja. Ő úgy tudja, hogy azért, mert mint nyugdíjas korút tovább alkalmazták.
Én azt hiszem, rosszul gondol valamit. Talán arról lehet szó, hogy a 2013-ban még csonka 43-ik szolgálati éve 2014-re kikerekedett és 84 % helyett 86%-kal számították a nyugdíját. (A szolgálati évek adata pontos.)


Üdv: Korall (53-as nö)

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.12.06. 07:21

@@@ 'semmi'! Te 1960.Április -ban születtél ezek szerint és van idáig 33-év munkaviszonyod-szolgálati időd ! A Te öregségi nyugdíjba meneteli korhatárod az 65-év jelenleg /!!!/,tehát 2025.Áprilisa. Így akkor elmehetsz a 33-éves munkaviszonyoddal és arra kapod a kiszámított nyugdíjadat,ha nem lesz addig változás....! Ha most fizeted a nyugdíjadat magad után,akkor annyival több lesz nyilván,attól függően,hogy mennyit fizetsz be.....! És ha most nem dolgozol csak "utazol",akkor TB.-éd sincs...?.......Üdv. @@@

semmi # 2014.12.04. 13:58

Felvilágosítást szeretnék kéni nyugdíj ügyben.Bár még csak 54,5 éves vagyok,de tisztán szeretnék látni. 2 éve nem dolgozom, mert a férjem külföldön dolgozik és úgy döntöttünk, hogy inkább vele jövök-megyek, mert így neki is könnyebb,leszek a "háttér".Annak idején egy ismerősünk az mondta felesleges fizetni a nyugdíjat,mondván úgy sem kapok annyival többet.Így ha nem fizetem a nyugdíjat s elérem azt a korhatárt majd ami akkor lesz,a ledolgozott éveim (33 év) után fogok-e kapni nyugdíjat? Nem tudom elég érthető voltam-e? :) Előre is köszönöm a segítséget,a tájékoztatást.

lacó # 2014.11.28. 19:32

Joe bácsi csatlakozom hozzád, én négy hónappal vagyok idősebb nálad de alig várom hogy végre nyugdíjas legyek.
68-tól húzom az igát az utolsó 27 évben kétműszakban
12 órában. Kitartás !

Korall54 # 2014.11.28. 08:15

Nagyon köszönöm.


Üdv: Korall (53-as nö)

Lyonee # 2014.11.27. 19:51

Kedves Korall54!
1997. jan. 1-től lépett hatályba a nyugdíj melletti progresszív adózás. A nyugdíj+kereset adójából levonták a nyugdíjra eső adót. Ez 2003. dec. 31-ig volt hatályos.
Ha a kettő együtt ny+ker nem volt több 50000Ft-nál, akkor SZJA-t sem kellett fizetni, a max. 9000 Ft-os (16%-s adó) adókedvezmény miatt. Az ismerősödnek valószínűleg több volt ennél a kettő együtt.
Egyelőre ennyit tudok segíteni. A nyugdíjjáruléknak is megpróbálok utánanézni, ha lesz időm.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.11.25. 08:22

'apika11 ' Ha nem Munkaviszony,akkor nem is számít bele a Szolgálati időbe.illetve a Jogviszonyba....!.....Nem is értem ezt a "munkahelyet" ! Akkor inkább az "IGAZI" kettő /2/ évig,az a biztos,ha bejelent,mert sokan szeretik ezt is elodázni .....!!!

apika11 # 2014.11.23. 18:45

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretné kérni! A nejem egy szolgáltató cégnél kíván dolgozni. 2 éve van hátra, hogy jogosult legyen a 40 éves előrehozott nyugdíjra. A "munkahely" közölte, hogy egy speciális módon tudja foglalkoztatni. Be kell lépnie egy szociális szövetkezetbe és így kivánják foglalkoztatni. Az elmondták, hogy a munka törvénykönyvének egy csomó szabálya nem fog vonatkozni rá. "Munkaviszonyának" megszünése esetén nincs végkielégítés, felmondási idő. Nincs szabadság. No és nincs táppénz sem, mivel a szoc.szövetkezet csak tételes eü.hozzájárulást fizet utána, stb. Ezek a furcsa dolgok felvetették bennünk azt, hogy mivel ez nem munkaviszony , 2 év múlva és még utána sem lesz meg a 40 éve a nyugdíjhoz.
Tud-e valaki segíteni, hogy jogos-e a félelmünk. Keressünk inkább egy olyan igazi "munkahelyet" ahonnan 2 év múlva nyugdíjba lehet menni?
Köszönjük

joe bácsi # 2014.11.23. 06:17

Köszönöm a biztató szavakat.46 éves munkaviszonyom van és januárba leszek 61 éves.Azt üzenem minden hozzám hasonló öreg csókának,hogy bírjuk ki azért is,és élvezzük a nyugdíjat erőbe egészségbe.HAJRÁ RATKÓ GYEREKEK!

szafika # 2014.11.23. 05:32

Joe bácsi !!! mennyi időd van még a nyögdíjig ? juszt is tartsatok ki ! tudom , h nem vígasz , de gondolj arra , h Te már legalább a közelébe vagy , míg azok akik fiatalabbak talán se 40 évet nem tudnak összevakarni , sem pedig munkát nem találnak / én ezért is megadnám a pasiknak a lehetőséget ilyen hosszú szolgálati idővel , hadd pihenjenek már !!!! / csakhát az én véleményem sajnos nem oszt , nem szoroz !!!!

szafika # 2014.11.23. 05:32

Joe bácsi !!! mennyi időd van még a nyögdíjig ? juszt is tartsatok ki ! tudom , h nem vígasz , de gondolj arra , h Te már legalább a közelébe vagy , míg azok akik fiatalabbak talán se 40 évet nem tudnak összevakarni , sem pedig munkát nem találnak / én ezért is megadnám a pasiknak a lehetőséget ilyen hosszú szolgálati idővel , hadd pihenjenek már !!!! / csakhát az én véleményem sajnos nem oszt , nem szoroz !!!!

joe bácsi # 2014.11.22. 16:48

Sajnos az előrehozott nyugdíj már nem létezik,ha létezne már nyugdíjba lennék.Most az év végén pedig megszűnik a korkedvezményes nyugdíj lehetősége is.Ezzel egy pár embert megint sikerül kinyírni.Mi öreg csókák meghalunk,a fiataljaink pedig itt hagyják az országot.Lassan ezt a fórumot is át lehetne keresztelni.Egy két jó név eszembe jutott.Lehetne a neve,Becsapottak társasága,vagy a Munkából a temetőbe.Sajnos viccelődöm de ez a csürhe jól kiszúrt velünk,a jóisten fizesse meg nekik a jóságukat,de kamatostul

Korall54 # 2014.11.21. 08:57

Üdvözlet Mindenkinek!
Nem teljesen ide illik a kérdésem, de itt rutinos válaszolók vannak, gondoltam, ide írom be.
Kedves Lyonee!
A sajátjogú 0,5 %-os nyugdíjemeléssel kapcsolatban van kérdésem.
Egy nyugdíjas pedagógus hölgy ismerősöm, aki már sok éve ment nyugdíjba, csak mostanában szerzett tudomást erről a nyugdíjemelési lehetőségről, azzal együtt, hogy visszamenőleg is lehet kérni. Ő 1998-ban lett nyugdíjas és még utána még 3 tanévben óraadóként tovább dolgozott. Benyújtotta a kérvényt a megfelelő nyomtatványon. Neki már ezekről a bérekről nincsenek dokumentumai, az iskolájában sem tudták előkeresni az irattárból az anyagát, de az ügyfélszolgálaton azt mondták, hogy nem baj, mert majd hivatalból megkeresik az adatokat a TB-nél. A kapott válaszban azt írták, hogy a nevezett időszakban nincs tb befizetés: "Tekintettel arra, hogy a foglalkoztatási időszakokban nincs figyelembe vehető nyugdíjjárulék alapot képező kereset, a nyugdíjnövelés iránti kérelmét el kell utasítani." Értetlenül fogadta ezt a választ. Egy ismerőse azt mondta, hogy abban az időben, ha nyugdíjba ment valaki és tovább dolgozott mellette, meg sem szüntették a jogviszonyát, csak jelezték az illetménykifizető helynek, hogy nyugdíjas és nem vontak már tb-járulékot a béréből. Ez az akkori jogszabályok szerint valóban így lehetett? Vagy hogyan fizetette őt az iskola? 1998-1999-2000-es évekről van szó.
Az ő nevében is köszönöm a választ.


Üdv: Korall (53-as nö)

Korall54 # 2014.11.21. 08:24

Próba ...


Üdv: Korall (53-as nö)

Edit4 # 2014.11.18. 20:45

Köszönöm szépen.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.11.17. 08:27

.... De valóban érdekelne mások véleménye is,mert sok ilyen kérdést hallottam én is azoktól, akik "ellátottak" és nagyon rosszul esik nekik ez az elnevezés ! Tehát a Korhatár Előtti Ellátott" az micsoda ?....

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.11.17. 08:22

Edit4 !... Ó de sokat gondolkodtam én ezen ! A véleményem ebben a témában az,hogy akik eltudtak menni Előrehozott-Korkedvezményes-Nők 40-évese- "korbetöltött" nyugdíjba,azok mind-mind "igazi" nyugdíjasok ! Ez a "Korhatár Előtti" egy nagy marhaság,ennek finanszírozását áttették a szociális kiadások közé,mert a kormányfő kijelentette azt,hogy nyugdíjkasszából csak az "igazi nyugdíjasokat" lehet fizetni,miközben akik elmentek a jogszabályban megengedett nyugdíjba,azok "hamis nyugdíjasok" ilyen alapon ! Ez így egy nagy marhaság ! A "Rokkantsági" az más téma!...De kérdésedre válaszolva ezek szerint a "Korhatár Előtti Ellátott /brrrrrr!/ nem igazi nyugdíjas,tehát nem felel meg ! Utólagos megjegyzésem az,hogy ha már van ez a korhatár előtti valami,akkor ezt 60-éven felüli kor esetén simán átnevezném teljes jogúra már és nem várnám meg a jogszabályban előírt öregségi nyugdíj eljövetelét,mert ez csak akkor válik lehetővé ! Üdv.

Edit4 # 2014.11.16. 17:04

Tisztelt Fórumozók!
Az „Otthon Melege Program” c.pályázat "Pályázati útmutató"-ja írja, Fogalomtár címszó alatt:
"Nyugdíjas: azon magánszemély, aki a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló
1997. évi LXXXI. törvény 6. §. (1) és (2) bekezdésében foglalt nyugellátásra jogosult."
Kérdésem:
Korhatár előtti ellátást folyósít részemre a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság. Megfelelek az idézett "Nyugdíjas"-fogalomnak?
Tisztelettel
Edit4

lacó # 2014.11.13. 18:54

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat.

Lyonee # 2014.11.13. 17:51

Lacó!
Az inaséveid is beleszámítanak a szolgálati időbe. Feltételezem, hogy férfi vagy, így a jogosultsági idő kiszámítása rád nem vonatkozik.

Lyonee # 2014.11.13. 17:49

Ilyen nyilatkozat tételére nem kötelezhetnek. Azért leírhatnád, hogy miért kéri ezt a munkáltató?

lacó # 2014.11.12. 19:12

Tisztelt szakértő.
Arra lennék kíváncsi hogy 1868-ban ipari tanulóként kezdtem, 2016.10.19.-én leszek 63 éves.
Hány év munkaviszonyom lesz. Én még úgy tudtam hogy az inas évek is beleszámítottak de itt olvasom hogy nem?
Másik kérdésem hogy a nyugdíjat a bruttó vagy a nettó kereset után állapítják meg.
Előre is köszi a választ.

szafika # 2014.10.26. 05:28

Bocsánat erre nem gondoltam ! nálam úgy volna logikus , h 19 évesen igénybe vehette , de ezek szerint valamiért mégse ?!

szafika # 2014.10.26. 05:27

Bocsánat erre nem gondoltam ! nálam úgy volna logikus , h 19 évesen igénybe vehette , de ezek szerint valamiért mégse ?!