Előrehozott öregségi nyugdíj


csufi99 # 2005.11.26. 00:04

Nos a véleményem, hogy egyre több a hiba a törvény szövegekben. Úgy gondolom az egyértelmű, hogy a szándék a régi tartalom volt, csak félresikerült:)
Ettől még megmagyarázák, hogy az azt jelenti mégis. Közben számolgattam, hogy '38.dec.31. után született, s kell a 38 év szolgálati idő..Hát:)

madár2 # 2005.11.25. 22:07

Másnak nincs véleménye?

Amugy régebben én is olvasgattam már a Törvényt, de azt gondoltam én nem értelmezem jól. Ezek szerint nem vagyok egyedül. Bár a logika azt kivánja, hogy a törvényben a "legalább" szónak kellene lenni.

Bandi_1 # 2005.11.23. 09:48

Tisztelt Madár2!

Köszönöm a véleményedet.
Én is pontosan így látom a dolgot.
Helytelenül értelmezik a törvényt kárunkra.

Üdv

madár2 # 2005.11.22. 19:14

Hello Bandi_l !

A leirtakat én ugy értelmezem, hogy az első esetben minimum 60. év betoltése után mehet nyugdíjba, a második esetben maximum 60. év betöltéséig.
legalább=minimum
legfeljebb=maximum -szerintem -
És melyik van a Törvényben?a legalább, vagy a legfeljebb?
Az általam leírtak szerint nem azonos a módosytott szöveg jelentése az eredetivel.
Ugyhogy a szavak szabadon nem cserélhetőek fel.
Bcs, hogy belekotyogtam, de ha már itt vagyok.

Bandi_1 # 2005.11.22. 13:42

Tisztelt Fórum!

Kérem nézzétek meg az alábbi "törvénymódosításomat", melyben kicseréltem a "legfeljebb" szót "legalábbra":

Tny. 9. § (2) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de

legalább

a hatvanadik életév betöltésétől előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év szolgálati időt szerzett.

Azt szeretném megkérdezni, hogy

  1. Mit jelentene így a törvény szövege?
  2. Azonos-e a módosított szöveg jelentés az eredetivel?

Idézem:

Tny. 9. § (2) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de

legfeljebb

a hatvanadik életév betöltésétől előrehozott, öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év szolgálati időt szerzett.

3. Szabadon használhatók, és felcserélhetők-e a legalább, és legfeljebb szavak.
4. Hogyan értelmezhető az eredeti szöveg?

madár2 # 2005.11.21. 21:37

Köszönöm szépen a válaszokat

gittus # 2005.11.20. 13:12

madár2:
Szerintem elegendő a 2006.májusi nyugdíj megállapítása érdekében 2006.februárban a lakóhely szerinti Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz fordulni. A nyomtatványokat egyenlőre csak letölteni és kézzel kitölteni lehet. És mivel nyugdíj megállapítása iránti igényt csak aláírt nyomtatványon lehet előterjeszteni, (Megjegyzem hogy az új eljárási tv sem teszi lehetővé elektronikus formában történő előterjesztést) ezért javaslom, hogy amikor majd személyesen előterjeszti az igényt vigyen minden okiratot eredetiben, majd azt lemásolják és ott hitelesítik, és az eredetit visszaadják. Szerintem így a legegyszerűbb, és a leggyorsabb.
A nyugdíj összegéről még annyit, hogy 1988 tól a nyugdíj megállapításának időpontjáig eltelt időben szerzett kereseteket veszik figyelembe. Az eltelt többezer napot átlagolják (ezt most nagyon leegyszerűsítettem) és megállapítanak egy nap átlagkeresetet. Ez alapján számolnak 30 nap átlagkeresetét ami a nyugdíj alapját képezi. Ezt szorozzák meg a megszerzett szolgálati időhöz tartozó %-kal. A megállapítás egy bonyolult művelet. Ne várja hogy valaki is látatlanban tud mondani összeget. Még annak ismeretében sem lehet rá vállalkozni, hogy az utóbbi években a minimum után fizetett. Abból csak arra lehet következtetni - ahogy Karika is irta - hogy nem lesz túl magas. De ennyi.
Üdv.

obsitos # 2005.11.20. 11:58

madár2: a tervezett nyugdíjba menetel előtt már 10 évvel lehet előzetes adategyeztetés végett beadvánnyal fordulni az illetékes Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz.

Éppen azért ennyi az időintervallum, hogy komplett legyen meg minden igazolás a szolgálai évekről és az egyes munkahelyeken kapott fizetések hiteles igazolásairól.

Az hogy "mennyi" lesz a nyugdíj konkrét összege, előre nem tudják közölni - sok tényezőtől függ.

madár2 # 2005.11.20. 11:12

Más esetleg tud válaszolni?

madár

Bandi_1 # 2005.11.20. 08:24

Kedves Madár2!

Kérdéseidre nem tudok válaszolni.

Keresd fel az ONYF-et!
Van emiljük, és telefonjuk is.

Majd értesíts, hogy mit tudtál meg, mert ezek a kérdések nálam is hamarosan felmerülnek.

madár2 # 2005.11.19. 21:56

Kedves Bandi-1!

Megtaláltam a nyomtatványt. Kár hogy csak kézzel lehet kitölteni.
Csak szolgálati idő elismerési kérelmet lehet benyujtani? Olyat nem, hogy kiszámolnák hogy kb. mennyi lesz a nyugdíjam? Mert azt ugyebár tudom, hogy mikor hol dolgoztam, de hogy mennyit kerestem, gőzöm sincs.
Az mit jelent, hogy hiteles másolatát küldjen be a gyermekek születési anyakönyvi kivonatának, meg a munkakönyvnek? Az nem elég ha lefénymásolom?
Szerinted már most el kell kezdeni ezt az egészet? Mennyi idő alatt döntik el.

Bocs ha a kérdéseim naívnak tünnek Neked.
Köszi előre is a segítséget.
madár

madár2 # 2005.11.19. 21:36

Kedves Bandi-1!

Nagyon szépen köszönöm, majd kereslek ha nem boldogoluk valamivel.

madár

Bandi_1 # 2005.11.19. 09:29

Kedves Madár2!

http://www.onyf.hu/index.php?…

Ezen az oldalon vannak a nyomtatványok.
Nem kell külön szolgálati időt megállapíttatni, egyből kérheted a nyugdíjazásodat.

Ezt töltsd le, és ki:

http://www.onyf.hu/picker.php?…

Sok sikert!

madár2 # 2005.11.18. 21:57

Kedves Bandi-1

2006.05. hónapban szeretnék nyugdijba menni. Hol kell kezdeni?
Nincs munkáltatóm, vállalkozó vagyok.
A szolgálati időt kell először megállapítatni? Erre van valami formanyomtatvány?

köszi előre is a segitséget
szia
madár

Bandi_1 # 2005.11.17. 18:55

Kedves Karika!

Igazad van. 2 hete szeretnék tisztán látni.
Rá kell érjek odafigyelni.

1 hónap múlva kirugnak, mert valaki fillérekért akarja privatizálni a cégemet.
..Már meg van átkozva, a családjával együtt..

A törvényeket szakbarbárok, előre megfontolt szándékkal kiforgatják.

Te pedig nem válaszolsz a konkrét kérdéseimre, hanem velem kezdesz el foglakozni.

Én pedig azért kértem segítséget, mert nem akarok éhen dögleni. Becsülettel megdolgoztam a nyugdíjamért.

Már most ha ez egy jogi fórum, ahol szakszerű segítséget ígértek, akkor azt mért nem lehet azonnal megkapni? Mért kell a szakértőket mindig kijavítani?

Karika!
Ha nem akarsz segíteni, akkor mért írogatsz ide? Hálás lennék, ha meg tudnánk oldani a problémámat.

Arra várok, hogy:
Mondd ki, hogy igazam van!!!

Mert:
Az 57 éves férfiak előrehozott nyugdíjazása lehetséges, a NYUFIG véegrehajtása hibás, Alkotmány ellenes.

Karika # 2005.11.17. 17:44

Kedves Bandi1!

Megállapítottam, hogy te nagyon ráérsz.

Bandi_1 # 2005.11.17. 16:21

Kedves Karika!

"Annak akkor volt értelme, amikor még 60 alatt volt a nők nyugdíjkorhatára."

Na ugye! Akkor a férfiak nyugdíjkorhatára is 60. volt. Onnan ment fel 62.-ig.

Szépen elérkeztünk tehát az 1997-es esztendőhöz, amikor a férfiak öregségi nyugdíjkorhatára is 60. volt.

A TNY törvényről tehát beláttuk végre, hogy egy átmeneti időszakra(!) szólt, 1997-1999-ig, és attól máig. Csakhogy ma már nem az 1997-re szóló, ,hanem az 1999-re megadott értékeket kell figyelembe venni.

Lássuk táblázatos formában!

1997. Nő: 55. _+5 előrehozás_ 60. Férfi: 60. _-3 előrehozás_ 57.
1998. Nő: 56. _+5 előrehozás_ 61. Férfi: 61. _-4 előrehozás_ 57.
1999. Nő: 57. _+5 előrehozás_ 62. Férfi: 62. _-5 előrehozás_ 57.
.
.

2005. Nő: 57. _+5 előrehozás 62. Férfi: 62. _-5 előrehozás_ 57.

Ismét megkérdezem:

Mikor mehet el ma előrehozott nyugdíjba egy 38 évet szolgált férfi, aki 1938. után született?

Karika # 2005.11.17. 14:30

Kedves Bandi1!

Annak akkor volt értelme, amikor még 60 alatt volt a nők nyugdíjkorhatára.

Bandi_1 # 2005.11.17. 12:00

Kedves Karika!

Szerintem is jó az 57., de mi legyen az 55-tel?

"de legfeljebb az ötvenötödik életév betöltésétől,..."

Karika # 2005.11.17. 11:03

Kedves Vanda24!

Igen, 60 éves korában mehet előrehozott öregségi nyugdíjba. A nyugdíja valóban alacsony lesz.

vanda24 # 2005.11.17. 10:45

Kedves Karika!

Édesapám 2007.május 13-án lesz hatvan éves.
Jenleg 38 év szolgálati idővel rendelkezik.
Akkor ő 2007.május 13-tól mehet előrehozott öregségi nyugdíjba!?
Egyébként 95-óta egyéni vállalkozó,minimálbér után fizet járulékokat.
Gondolom minimális nyugdíjra számíthat.
Szerintem max 35-40 ezer forint.

Sziasztok:))

Karika # 2005.11.17. 10:06

Kedves Bandi1!

Ezért:
Az előrehozott öregségi nyugdíj
Tny. 9. § (1) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál legkorábban öt évvel alacsonyabb életkorban, de legfeljebb az ötvenötödik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a nőnek, aki

  1. 1945. december 31-e után született és legalább 38 év,
  2. 1945-ben született és legalább 37 év,
  3. 1944-ben született és legalább 36 év,
  4. 1943-ban született és legalább 35 év,
  5. 1943. január 1-je előtt született és legalább 34 év

szolgálati időt szerzett.
(2) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de legfeljebb a hatvanadik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1939. január 1-je előtt született és legalább 37 év,
  2. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év

szolgálati időt szerzett.
(3)-(5)
R. 8. §

Bandi_1 # 2005.11.17. 07:50

Kedves Karika!

Kandi kérdésére;

"Tudja valaki, hogy az 55 éves mamám, mikor mehet nyugdíjba? "

ezt válaszolta: 57, pedig 55 van a törvényben.

Miért 57, az az 55??? Azért, amiért az 57. > 60.?

Feltétlen várom válaszát, ugyanis itt a dolog méregfoga.

Bandi_1 # 2005.11.14. 19:19

Kedves Gittus, és Karika!

Köszönöm a válaszokat. VÉGRE valami világos, és megnyugtató.

NEM DÓGOZTAM HIÁBA.

Már csak azt kellene megoldani, hogy hogyan menjek nyugdíjba 57 évesen 2 gyerekkel, 38 év szolgálati idővel, és 77+2=79 % nyugdíjjal?

gittus # 2005.11.14. 18:48

Bandi1

És akkor még nem is lett figyelembe véve hogy ki mennyi befizetést teljesített.
A társadalombiztosítás részben szoldáris alapú- tehát olyan biztosítási időket is figyelembe vesz amikor befizetés egyáltalán nem történik, - de másik részében biztosítási szemléletű.
Ez utóbbi azt jelenti hogy a befizetések nagysága - ami a keresethez igazodik - meghatározza hogy mely összeg vehető figyelembe a nyugdíj számítása során.
Azaz átlagkereset x szolgálati idő % = nyugdíj.
Ezzel csak azt akartam mondani hogy nem kizárt hogy rövidebb ideig tartó de magas járulék fizetéssel hasonló nyugdíj összeg jön ki a számítás során.

Azonban egy jogosultsági szabály alapján messzemenő következtetést levonni a nyugdíj összegére vonatkozóan nem lehet.