GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.05.30. 13:16

1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról:

Gyermekgondozási segély

20. § (1) Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő - ideértve a kiskorú szülőt a 7. § (5) bekezdésében meghatározott esetben -, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt

  1. gyermek 3. életévének betöltéséig,
---------------
Fentiekből következik, hogy a GYES-t -választásuk szerint- a szülők bámelyike igénybeveheti.

Nincs tehát akadálya annak, ha a szülő nő (anya) helyett az apa kívánja igénybe venni a gyermekgondozási segélyt.

Ez idő alatt az anya lehet keresőképtelen beteg, amely időre jogosult táppénzre.

A betegség természetesen összefügghet a következő terhességével is.

Azt, hogy a fentiek nem tekinthetőek jogellenesnek, illetve joggal való visszaélésnek alátámasztja az is, hogy a jogalkotó az egészségbiztosítási törvényben külön kitér erre a kérdéskörre. ------------------
AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAI:

Általános rendelkezések

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetőleg a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátást a választás napjától - a korábban folyósított ellátás folyósításának megszüntetésével - lehet megállapítani és folyósítani.

-----------
Amennyiben a jogalkotó ettől részletesebben kívánta volna a fenti kérdéskört szabályozni úgy azt minden bizonnyal 1998 óta megtette volna, hiszen a lehetősége megvolt rá, ugyanis a TB jogszabályok -az adótörvényekkel együtt- évente változnak, módosulnak.------
Mindezek figyelembevételével én sem jogellenesnek, sem joggal való visszaélésnek nem tekintem, ha az anya orvosilag indokolható esetben a GYES-ről lemond és a táppénz ellátást veszi igénybe, miközben ettől az időponttól az anya helyett az apa igényli a GYES ellátást.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.30. 12:49
"2.Nem lehetnek túl sokan, akik teljesen ismerik az új szabályokat. Valószínűleg a július végéig megállapított, 70%-os mértékű táppénzek mértéke augusztus 1. után sem változik." ----------
Hozzászólás/kiegészítés:

Igen, így van, az új, táppénzel kapcslatos rendelkezéseket csak a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén lehet, illetve kell alkalmazni, azaz az ezt megelőzően kezdődő, de a jogszabály hatálybalépésekor fennálló keresőképtelenségnél nem csökkentik le a táppénz mértékét.

Üdv. :)

Tájékoztató a táppénzel kapcsolatos változásokról:

A Magyar Közlöny 2009. május 14-i 68. számában megjelent az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2009. évi XXXV. törvény (a továbbiakban: Módtv.). a munkáltatókat érintő, 2009. július 1-jén és 2009. augusztus 1-jén hatályba lépő legfontosabb változások:

2009. augusztus 1.
Egészségbiztosítási pénzbeli ellátások – változik a táppénz tartama és mértéke
2009. augusztus 1-jétől a keresőképtelenség tartamára járó táppénz a biztosítási jogviszony megszűnését követően (azaz passzív jogon) a korábbi 45 nap helyett csak 30 napig jár.

A táppénz összege csökken: a folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának a korábbi 70 helyett 60%-a lesz a táppénz, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt 60 helyett a jövedelem 50%-a. Bevezetésre került egy táppénzplafon is, 2009. augusztus 1-jétől a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400%-ának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150%-ának harmincad részét.

Betegszabadság
A Módtv. az Mt. módosításával a betegszabadság alatt járó távolléti díj mértékét is csökkentette. A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 80 helyett 70%-a jár 2009. augusztus 1-től.

A fenti rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

Üdv :)

monalisa1 # 2009.05.29. 20:15

rencsi81

Csak halkan írom mert pontosan nem tudom, de mintha az uj rendelkezés csak a 2010. május 1. után megszületetendő gyermekek esetében lesz hatályos. (Vagyis mostantól 2+9 hónap van még addig.)

Konkrétumot az aktuális Magyar Közlönyben lehet olvasni - megtalálható itt a net-en.

"Lisa"
laikus hozzászóló

rencsi81 # 2009.05.29. 19:37

Kedves Tanácsadó!

Köszönöm válaszod,csak annyit szeretnék pontosítani, hogy írtad a Gyedre az én esetemben az új szabályok lesznek a mérvadók, na de mi van, ha a következő gyerkőc még 2010 április 30 előtt megszületik? Ebben az esetben mekkora Gyedre számíthatok? A bruttó bérem 180.000 Ft volt amiből az előző ellátást számolták. Ne haragudj, hogy értetlenkedek, de számomra most ez a kérdés a legfontosabb, mert akkor 1-2 héten belül el kellene döntetnünk, hogy akarunk-e még egy babát vagy sem, hisz az új szabályok számomra nem olyan kedvezőek, mint a régiek.

Válaszodat előre is köszönöm!

Szabina2006 # 2009.05.29. 19:25

Köszönöm a válaszokat,akkor ha jól értelmezem,ha most táppénzre megyek rögtön,akkor abból fog kiszámítódni a gyedem,ha sikerül kivennem(márpedig,ha jogos,akkor miért ne?)a szabadságomat,akkor a kettő átlagából fog kiszámítódni a gyedem.A tgyás pedig a 2008-as jövedelmemből,ami a kislányom után kapott gyedem.Azt kapom 180napig.Ez így van?Elnézést amiért kicsit értetlenkedek,de már annyi mindent hallottam és nem szeretném elhamarkodni a döntést,mert nem mindegy mennyi lesz a jövedelmem 2 évig.Köszönöm

anne01 # 2009.05.29. 18:23

rencsi81:

Ha gyesbe szülsz tgyás alap a szerződés szerinti bér, max. a minimálbér kétszerese. A gyedre úgy tűnik mindenképpen az új szabályok lesznek érvényesek, úgyhogy erről még korai bármit is mondani.

anne01 # 2009.05.29. 18:20

Anszi:

A kérdéseidet gyakorlatilag meg is válaszoltad, leszámítva a minimálbér kétszeresének 30%-ra vonatkozó kérdéseket, amiket gyorsan felejts el. Annyit pontosítanék, hogy max. a minimálbér kétszeresének 70%-át kaphatod, ha azonban a jövedelmed nem éri el a minimálbér kétszeresét (2009-ben a 143.000 Ft-ot, tgyás és gyed alapjaként a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

anne01 # 2009.05.29. 18:14

Maszat79:

1.Táppénz soha nem alapja másik pénzbeli ellátásnak. Decemberi szülés esetén a tgyás alapja a 2008-ban elért jövedelmed lesz, gyed alapja a 2009-es jövedelmed.

2.Nem lehetnek túl sokan, akik teljesen ismerik az új szabályokat. Valószínűleg a július végéig megállapított, 70%-os mértékű táppénzek mértéke augusztus 1. után sem változik.

3.A keresőképtelenség 15 nap (munkanap) betegszabadsággal indul és ezután kezdődik a táppénz.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.05.29. 14:19

a szabadságomat majd csak november elsejétől igényelhetem,amikor a kislányom betölti a 3 évet
Ez nem igaz. A munkáltató köteles tudomásul venni, hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, és 30 napon belül el kell kezdenie a korábbi évek ki nem adott szabadságát.

(Az más kérdés, hogy amit tervezel, az szerintem joggal való visszaélés. Mondom ezt úgy, hogy tudom, a gyakorlat nem tartja annak.)

Szabina2006 # 2009.05.29. 13:19

Tisztelt Tanácsadó!2006 október 31,-én szültem,akkor abban az évben kivettem az összes szabadságomat.2008 novembere óta gyesen vagyok,itthon a kislányommal.Jelenleg 11 hetes terhes vagyok a második babánkkal.A mai napon bementem a főnökömhöz,hogy kikérjem a felgyülemlett szabadságomat,majd annak leteltekor eljöjjek táppénzre.Ő közölte,hogy a szabadságomat majd csak november elsejétől igényelhetem,amikor a kislányom betölti a 3 évet,addig nem vagyok rá jogosult.Szeretném kérdezni,hogy igazából hogy is van ez?Mi lenne most számomra a legkifizetődőbb,a távoliakat nézve,mint TGYÁS,GYED szempontjából.Ha esetleg a férjem nevére átkérnénk a gyest,akkor már kivehetném a szabadságomat vagy rögtön táppénzre kérjem magamat?De akkor is a gyest át kell kérnünk,mert két szoc.ellátást nem kaphatok.Annyi mindent mondanak,hogy már összekavarodtam a sok információba.Válaszát előre is köszönöm.Tisztelettel:szabina2006

rencsi81 # 2009.05.29. 08:40

Tisztelt Tanácsadó!

2007. április 20-án született első gyermekem és most szeretnénk egy másodikat, de nem tudom, hogy mennyi Gyed-et kapnék. Első gyermekem születése előtt, tehát 2007. január 1-jétől előbb betegszabin, majd táppénzen voltam, a TGyást a szülés napjától igényeltem.
Első gyermekemmel megkaptam a maximális Gyed-et, ha esetleg a második gyermek az első gyerek 3.életévének betöltése előtt, tehát 2010. április 20-a előtt születne meg akkor a másodikkal is megkapnám a maximális Gyed-et? Munkaviszonyom jelenlegi munkáltatómnál 2005. dec.23-án kezdtem, jelenleg Gyes-en vagyok. Mi a helyzet Gyed ügyben, ha csak 2010 április 20 után születik meg a második baba?

Anszi # 2009.05.28. 12:31

Tisztelt Tanácsadó!
Átböngésztem az előző kérdéseket, de kérdésemre nem találtam választ, ezért szeretném Önnek feltenni, és előre köszönöm a segítséget!
Jelenleg főiskolai hallgató vagyok már 4 éve, nappali tagozaton. Utolsó szeptemberben kezdődő félévem passzív lesz, így akkor már megszűnik az eddigi biztosított létem. Férjemmel első kisbabánkat október 10.-ére várjuk. Szeretném megkérdezni, hogy hogy járnék a legjobban Tgyás, és Gyed ügyében? Úgy néz ki, hogy júliustól lenne lehetőségem egy cégnél bejelentett munkára, így 3 hónap keresettel még rendelkezhetnék, és biztosított lennék a szülés időpontjában is, a 180 napom is meglenne (de ugyebár egy része mint tanuló). Ebben az esetben jól tudom hogy részesülnék a TGYÁS-ba és a GYED-re? Mi alapján számolnák ki, mert 2008.-ban nem volt kerestem? A 3 hónap alapján számolják a minimálbér kétszeresének max. a 70%-át? Vagy csak a minimálbér kétszeresének 30%-át kapnám ebben az esetben?
Ha csak a minimálbér kétszeresének 30%-a járna, akkor elég lenne az is hogy a szülés időpontjáig fizetném magam után a TB-t és úgy is megkapnám a gyedet a 30 százalékos számítás alapján? Ha esetleg tudna más jobb megoldást ajánlani annak is örülnék.

Köszön szépen a segítséget!
Tisztelettel:
Anszi

Maszat79 # 2009.05.27. 10:15

Segítséget, információt szeretnék kérni, amennyiben valaki tudna nekem válaszolni.
Jelenleg 11 hetes kismama vagyok. A kérdéseim a következők

1. Ha elmegyek táppénzre, az befolyásolja-e a tgyás ill gyed összegét, amit majd kapni fogok. Ha igen hogyan? A bejelentett bérem bruttó 143.000 Ft.
Számszerűen lehet tudni a gyed, tgyás összegét?
2008. aug 15-től dolgozom, előtte gyeden voltam 2008.08.14-ig majd 2 hét a régi munkahelyen, és szeptembertől az új helyen..A szülés előtt is folyamataos volt a munkaviszonyom.
2. Ha augusztus 1. előtt megyek el táppénzre, akkor jár a 70%, utána már csak 60%? Ez a tgyásra is igaz (az is csak 60% lesz?). Remélhetőleg decemberben születik a pici.
3. A betegszabadságot is ki kell venni, és ha igen, annak is le kell járni aug. 1 előtt, hogy még 70% táppénzt kapjak?

A válaszokat előre is köszönöm

Üdvözlettel

Dödölle1 # 2009.05.27. 09:04

Talán lesz olyan, akinek ez is segítség:

Ingyenes jogi tanácsadás a törvényes foglalkoztatás érdekében -
A JOGPONT Hálózat célja: segítséget nyújtani a munkavállalók
és munkaadók számára a munkavállalással, foglalkoztatással,
cégalapítással kapcsolatos jogok és kötelezettségek
megismerésében.

http://www.jogiforum.hu/hirek/20742

Ingyenes jogi tanácsadás a törvényes foglalkoztatás érdekében – A JOGPONT Hálózat célja: segítséget nyújtani a munkavállalók és munkaadók számára a munkavállalással, foglalkoztatással, cégalapítással kapcsolatos jogok és kötelezettségek megismerésében.
A jogszerű foglalkoztatást segítő tájékoztatás érdekében írt alá együttműködési megállapodást 2009. május 19-én az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF), a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) és a TÁMOP 2.5.1 „Érdekképviseleti szervezetek kapacitásainak fejlesztése” című pályázaton nyertes konzorcium, amely az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségét, az Ipartestületek Országos Szövetségét, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségét, a Magyar Iparszövetséget és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségét foglalja magába.
A díjmentes tájékoztatás feladatát ellátó JOGPONT Hálózat egy, az „Új Magyarország Fejlesztési Terv” révén, uniós forrásból megvalósuló tanácsadó szolgálat. Célja, hogy a munkavállalók és munkaadók számára segítséget nyújtson munkavállalással, foglalkoztatással, cégalapítással kapcsolatos jogaik és kötelezettségeik alaposabb megismerésében. Az OMMF azért állt a kezdeményezés mögé, mert tapasztalatai szerint a már működő Munkavédelmi Tanácsadó Szolgálatot elsősorban a munkaadók keresték fel kérdéseikkel, azonban a JOGPONT Hálózat szolgáltatásai már kiterjeszthetőek a munkavállalók szélesebb körére, a tanácsadás tartalmában pedig a munkaügyi kérdésekre is. Az OMMF munkatársai - a Hálózat előkészítési fázisához hasonlóan – szakmai tudásukkal, tapasztalataikkal segítik a tanácsadásban közreműködő jogászok munkáját.
A JOGPONT Hálózat az idei év februárja óta országosan 141 helyen, az ország 7 régiójában érhető el a munkaáltatók és a munkavállalók számára. Eddig több mint háromezer-ötszáz érdeklődő igényelt tájékoztatást munkaügyi kérdésekben a jogaikról és a kötelezettségeikről, a követendő eljárásokról, hatósági ügyintézés menetéről, nyilatkozatok, kérelmek elkészítésének módjáról.
Az eddigi kérelmek alapján elmondható, hogy a kérdések mintegy kétharmada munkajoggal, közel húsz százaléka cégjoggal,

a fennmaradó rész pedig társadalombiztosítással volt kapcsolatos. Az

érdeklődők elsősorban a jogaikról és kötelezettségeikről kértek tájékoztatást, és csak az esetek negyedében keresték meg konkrét tanácsadással a hálózat szakembereit

Dödölle1 # 2009.05.26. 14:13

Tisztelt Jogi Fórum,

Jelenleg külföldön való tartózkodás miatt fizetés nélküli szabadságon vagyok április 2-tól és veszélyeztetett terhes vagyok. Június 14-én előreláthatólag megszűnik a külföldi tartózkodásom – mert Magyarországra érkezem. Az Apehnál bejelentettem az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségemet – most várom, hogy küldjék a határozatot és a csekket. Várhatóan augusztus 13-án fogok szülni.

Kérdésem, hogy hazatértem után hogy állítható vissza az otthoni ellátásokra – táppénz, szülési szabadság – való jogosultság.

Köszönettel: Jázmin ------------
Válasz.
  1. A megadott adatok alapján akkortól leszel ismét biztosított, amikortól a fizetésnélküli szabadság lejár, illetve amikor a lejáratot követő napon ismét munkába állsz, esetleg szabadságra mész.
  2. Mivel a fizetésnélküli több, mint 30 nap betegszabadságra jogosult leszel, táppénzt viszont csak annyi napra kaphatsz, ahány napot a visszaérkezés és a keresőképtelenséget megelőző nap között dolgoztál (esetleg éves rendes, fizetett szabadságon voltál/leszel).
  3. Ha a fentiek szerinti módok bármelyikén munkába állsz THGY-ra és GYED-re az általános szabályok szerint leszel jogosult.
  4. Az egészségügyi szolgáltatási járulék pénzbeli ellátásra nem jogosít, azért "cserébe" csak természetbeni ellátásra (háziorvosi ellátás, mentőszállítás, kórházi ápolás, járóbeteg szakellátás stb.) szerzel jogosultságot.
  5. További kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP PEO Osztályvezetőjéhez.

REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár

PEO=Pénzbeli Ellátási Osztály

6. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szerint: „Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ“

7. Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.26. 13:58

Segítséget szeretnék kérni, a következőkben: létszámleépítéssel megszünt a munkahelyem a munkaviszonyom (felmondási időm)06.08-án jár le. (8 éve folyamatos munkaviszonyom volt.)Utánna mennék passzív tp.-re, de kiderült, hogy babát várok. Kérlek segítsetek, mire leszek jogosult , megmarad e a bizt. időm. Mi alapján számolják a gyest, a gyást és a gyedet? Szülésig munkanélkülin leszek vagy lehetek passzív tp.-n? Kérem válaszoljon aki tudja, hogy ebben a nehéz helyzetben mitévő legyek.
Előre is köszönöm.

---------
Válasz:
  1. 45 napig passzív táppénz.
  2. Ezt követően ha a méltányossági feltételek fennállnak további 45 napig lehet még méltányossági táppénzt kérni. (Részletesen lásd a passzív táppénz topicban leírtakat)

VAGY, ha nem vagy rá jogosult, mert túl jó az anyagi/jövedelmi helyzetetetek, akkor

Álláskeresési járadék következhet.

3. A jelenleg hatályos jogi szabályozás szerint álláskeresési járadék után kaphatsz THGY-t.

4. GYED ellátásra -fő szabály szerint, a fenti adatok alapján - nem leszel jogosult.

DE

Az országban az álláskeresési járadékról THGY-ra illetve GYED-re való jogosultság egységes elbírálását, azaz az jogalkalmazást elősegítendő az OEP Főigazgató helyettese körlevelet adott ki a 10064/2008. számon, valamint ez alapján az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya és az OEP Pénzbeli Ellátási Főosztálya készített egy példákat is tartalmazó tájékoztatót, amit minden REP megkapott.

A REP-ek feladata volt ennek a szakmai anyagnak a továbbítása a TB kifizetőhelyek felé.

(Ezen tájékoztató –a jogforrási hierarchiának, illetve a jogalkotási törvénynek megfelelően nem jogszabály, csak jogértelmezés az a bíróságot nem köti, viszont az országban történő egységes jogalkalmazás érdekében a REP dolgozóknak kötelezően végrehajtandó utasítás.)

Fenti anyag tehát a Regionális Egészségbiztosítási Pénztárban, illetve a kifizetőhelyeken megtalálható, akinek a jogosultságot érintő kérdése, kételye van annak azt célszerű a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőtől elkérni, abba beletekinteni, illetve a lehetőségeket a REP PEO Osztályvezetővel megbeszélheti.

(Ha egy kicsit visszalapozol a 2009.05.19-i hozzászólások egyikében ezt a tájékoztatót itt is elolvashatod.)

5. A GYES megegyezik az öregségi nyugdíjminimummal, a THGY és a GYED pedig az irányadó időszakban elért jövedelem 70%-val.

6. Minden kérdésedre írásban szinte lehetetlen válaszolni ezért ismét javasolom, hogy kérd a REP PEO Osztályvezetőjének a segítségét.

7.THGY-ra (Terhességi-gyermekágyi segélyre) –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is, valamint a 180 napba beszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány időtartama.

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re -Gyermekgondozási díjra- is.)

(A THGY –fő szabály szerint a szülés napjától, vagy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal korábban 168 napig, a szülési szabadság tartamára jár. A GYED a 169. naptól a gyermek két éves koráig folyósítható. Lásd a Munka Törvénykönyve -1992. évi XX. törvény- 138.§. és 1997. évi LXXXIII. törvény 40.§. (3) és 42/B. §.)

Nézzünk néhány kivételt a teljesség igénye nélkül:
THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Jogosult még THGY-ra az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya de ezt követően táppénzben részesült, és ha a táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül megszült.

8. GYED-re –fő szabály szerint- az jogosult aki (az igénylés napján) biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 42/A.§. rendelkezik.)

Ha az apa igényli a GYED-et, akkor a feltétel, hogy az apának legyen az igényléskor biztosítása ÉS az igénylés napját megelőző 2 éven belül rendelkezzen legalább 180 biztosításban (pl. munkaviszonyban) töltött idővel.

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot.

Tehát ha a GYED igénylésének a napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy GYED-re. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek..)

Ilyen kivétel, hogy GYED-re jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a jogviszonya a THGY folyósítása (igénybevétele) alatt szűnik meg.

Jogalap:
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
Gyermekgondozási díj
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

9. A THGY és a GYED ellátásokat - szinte kivétel nélkül - a pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemből számolják.

  • Fő szabály szerint a THGY és GYED alapja is a jogosultságot (a THGY, illetve a GYED indulását) megelőző naptári évi jövedelem, ha a megelőző évben a biztosítás (munkaviszony) folyamatos és az igénylőnek a megelőző évben volt legalább 180 munkabérrel ellátott (naptári) napja. A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban végig dolgozott –nagyon leegyszerűsítve- a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.12.31-ig elért keresete lesz.

  • Ha az igénylőnek a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző évben nincs 180 bérrel ellátott naptári napja, akkor a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző 180 (naptári) napi jövedelem lesz az ellátás alapja.
  • Ha ez, illetve ennyi sincs, akkor ahány bérezett napja van -fő szabály szerint- a megelőző évben és a tárgyévben- a THGY-ra, GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőzően az lesz a THGY, illetve a GYED alapja.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Tekintettel arra, hogy 2008.03.10-től a szülésig táppénzen volt a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.03.10-ig (70 nap) elért munkabére ÉS a 2008.03.10-től 2008.03.28-ig (19 nap) kapott betegszabadságos bére, azaz ezen 89 nap alatt elért jövedelme lesz.
(Fontos szabály, hogy ekkor (azaz ha az igénylőnek nincs az irányadó időszakban 180 naptári napi keresete) bejön a következő pontban részletesen leírt korlát, azaz keressen az igénylő bármilyen sokat is ez alatt az idő alatt (esetünkben 89 nap alatt), -ebből következően az ellátás összegének számítás során bármilyen nagy összeg is jöjjön ki- az 1 napi 100%-os alap nem lehet több, mint (143.000. Ft- : 30= 4766,67 Ft.-) (A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, vagy ha az igény elbíráló a TB. kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyi ügyintéző) mindig az THGY-t, illetve az 1 napi GYED-et számolja ki, majd ha ez megvan ezt szorozzák annyi nappal, ahány nap van az adott hónapban)

  • Ha egyáltalán nincs jövedelme az igénylőnek a megelőző évben és a tárgyévben akkor az ellátást a munkaszerződésben szereplő személyi alapbérből állapítják meg, azonban ha ez magasabb, mint a mindenkori minimálbér kétszerese, akkor maximum csak a minimálbér kétszeresét, azaz 2009-ben max. 143.000Ft-ot lehet figyelembe venni. Ez esetben ennek a 70%-a lesz a bruttó havi THGY összege.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban és 2009-ben egészen a szülésig végig GYED-en és GYES-en volt, azaz az irányadó időszakban nem volt jövedelme. A THGY alapja ebben az esetben a munkaszerződésben szereplő 500.000. FT/hó személyi alapbére lesz. Tekintettel azonban arra, hogy ez több, mint a minimálbér kétszerese az 500.000 Ft.-os jövedelme helyett csak a 143.000 Ft-ot lehet figyelembe venni. Ekkor a THGY napi összegét az alábbi képlet/számítás segítségével kapjuk: 143.000Ft.-:30x70%= 3336,67 Ft.- az 1 napi bruttó THGY összege.
Mindezek jogi alapja megtalálható a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42. §., 42/D. §. és a 48.§-ban.

10. Én ennyit tudtam segíteni azzal, hogy a fentiek a jelenleg hatályos jogszabályok alapján igaz, a tegnap megszavazott változások pontos szövege még nincs kihírdetve.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.26. 08:34

Tisztelt Szakértők!

A tényállás röviden: 2008. jan. 5-én született gyermekünk után feleségem megkapta a TGYÁS-t mej lejárt 2008. jún. 21-én. Ezt követően 22-ével igényeltük a GYED-et, melyet elutasítottak. Ezek után álláskeresési ellátásban részerült egészen 2008. júl 31-ig, mely után aug. 1-ével igényeltük ismét a GYED-et, melyet ismételten elutasítottak, hogy a az igénylés napján már nem biztosított. Az óta is csűrtük csavartuk a dolgot, de vészesen közeleg a 2. év évvége és csak most olvastam a máj. 19-iei hozzászólást. Van-e lehetőség valamilyen formában visszamenőleg is pénzhez jutni?
A 180 napos biztosítotti jogviszonnyal rendelkezik a feleségem.
Válaszukat előre is köszönöm.

----------
Válasz:

1. "Van-e lehetőség valamilyen formában visszamenőleg is pénzhez jutni?"

A rendelkezésre álló adatok alapján, GYED tekintetében -legjobb tudomásom szerint- nincs.

Az elutasított GYED helyett igényelhető viszont a nem túl magas, alanyi jogú GYES. Ha még nem vettétek igénybe, úgy az utólag 2 hónapra visszamenőleg igényelhető.

2. GYED-re a feleség akkor lett volna jogosult, ha az OEP Főigazgató helyettesének tájékoztatójában szereplő 3. számú GYED-re vonatkozó példa szerint jártok el.

3. Neked is és másoknak is nem győzöm hangsúlyozni, hogy igénylés előtt érdemes a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjétől személyes találkozót kérni, ahol -az okmányok bemutatása mellett- érdemi, részletes, mindenre kiterjedő választ kaphattok a kérdéseitekre.

Ugyanezt tudom javasolni azoknak is, akik esetleg sem ezen, sem más fórumokon, vagy akár a REP ügyfélszolgálatán sem kapnak kielégítő választ a kérdéseikre.

REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár
PEO=Pénzbeli Ellátási Osztály

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ"

Üdv. :)

zsuska1972 # 2009.05.25. 21:16

SEGÍTSÉG KÉRÉS AMI FONTOS!!!
Tisztelt segítőszándékú jóemberek,a jogban jártas illetékes!
2008 szeptember 01-től a 3 hónapos próbaidőm letöltése után 4 órás munkarendben, határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgoztam egy kis nyomdában könnyű fizikai munkát.Majd 2009 február 23.-n (9 hetes várandósan )bejelentettem, hogy babát várok.7 hetesen voltam ultrahangon, ami a várandósságomat igazolta.A nyomdai KFT-t házaspár vezeti,és én először mint nő a nővel beszéltem meg a más állapotomat, aki láthatóan örömmel nyugtázta a hírt, és közölte, hogy a férjének majd ő szeretné elmondani, milyen örömök elé nézünk.Még azt is megjegyezte, hogy bárcsak a lányáék is itt tarthatnának már, hisz nagyon várják már az unoka érkezését, de eddig hiába.A gyomrom remegése ezzel meg is szűnt, boldogan tértem vissza a munkámhoz.Ez történt kb 11:00 körüli időben, majd 13:00 tájban, mikor főnököm visszatért ügye intézése után közölte velem, hogy a holnapi nappal el vagyok küldve!Derült égből villámcsapásként ért a hír és a helyzet.Kerestem magamban a hibát de a munkámra panasz nem volt,kollégával és kolléga nőkkel jól kijöttem, egymással konfliktusunk nem adódott.A papírjaimat ki is adták,és mivel eléggé kiborultam,másnap felkerestem a kezelő orvosomat.37 éves vagyok veszélyeztetett terhes ezért orvosom javaslatára passzív táppénzre mentem. Amit az OEP adott formanyomtatványt volt munkáltatóm személyes megkeresésre nem volt hajlandó kitölteni, ezért hivatalból kellett eljárnunk. Az ügy húzódott halódott 2009.04.02.-án kaptam levelet az OEP-től, miszerint nem tudják a táppénz iránti kérelmemet elbírálni addig,míg a kért okmányok be nem érkeznek hozzájuk.A táppénzes papírokat rendszeresen leadtam, és érdeklődtem az ügyem hogyléte felől is, de egészen 09.05.14. éig nem kaptam megnyugtató választ. Utóbbi dátumon megérkezett az utalvány, mely táppénz kifizetéséről szólt.Közben személyes érdeklődésemre az OEP-nél megkaptam a határozatot is ami arról szól, hogy 2009.04.11-től elutasítják a táppénz iránti igényem.Ekkor derült ki az is, hogy a betegbiztosításom nincs fizetve februártól és az is, hogy innen nem tudják hogyan tovább, menjek el a Munkaügyi Kp.-ba.Utóbbi helyen közölték, hogy mivel nincs meg a minimum 200, de szerencsésebb esetben 365 nap bedolgozott napom száma, így náluk sincs keresni valóm.Megkérdezték hogyan szűnt meg a munkaviszonyom, s mikor elmondtam azt javasolták, keressek fel egy jogi tanácsadót, mert nem küldhetett volna el a munkaadóm,ugyanis védett állapotban vagyok.Engem önhibámon kívüli okból kár és sérelem ért, szerintük forduljak bizalommal a Munkaügyi Bírósághoz.
Kérdéseim a következők volnának:

  1. Engem valóban ért sérelem?
  2. Hogyan lehet elindítani ezt az ügyet, milyen procedúra előtt állok, mi az útja-módja az ügy intézésének?
  3. Mennyi időt emészt fel az ügy, és mi várható a végkimenetelben?
  4. A T.Bíróság ítélete esetén visszaállítható a munkaidőm akár visszamenőlegesen is, s így jogosult lehetek TGYÁS,GYED, és GYES-re is?
  5. Esetleg milyen alternatíva jöhet számításba, ahhoz hogy jogosult lehessek várandóságom ideje alatt és végén a különböző juttatásokra, avagy ne maradjak jövedelem nélkül?

Mielőbbi válaszát és segítségét előre is tisztelettel köszönöm:Sipos Zsuzsanna kismama

baro # 2009.05.25. 18:41

Tisztelt Szakértők!

A tényállás röviden: 2008. jan. 5-én született gyermekünk után feleségem megkapta a TGYÁS-t mej lejárt 2008. jún. 21-én. Ezt követően 22-ével igényeltük a GYED-et, melyet elutasítottak. Ezek után álláskeresési ellátásban részerült egészen 2008. júl 31-ig, mely után aug. 1-ével igényeltük ismét a GYED-et, melyet ismételten elutasítottak, hogy a az igénylés napján már nem biztosított. Az óta is csűrtük csavartuk a dolgot, de vészesen közeleg a 2. év évvége és csak most olvastam a máj. 19-iei hozzászólást. Van-e lehetőség valamilyen formában visszamenőleg is pénzhez jutni?
A 180 napos biztosítotti jogviszonnyal rendelkezik a feleségem.
Válaszukat előre is köszönöm.

dado0308 # 2009.05.25. 13:31

Segítséget szeretnék kérni, a következőkben: létszámleépítéssel megszünt a munkahelyem a munkaviszonyom (felmondási időm)06.08-án jár le. (8 éve folyamatos munkaviszonyom volt.)Utánna mennék passzív tp.-re, de kiderült, hogy babát várok. Kérlek segítsetek, mire leszek jogosult , megmarad e a bizt. időm. Mi alapján számolják a gyest, a gyást és a gyedet? Szülésig munkanélkülin leszek vagy lehetek passzív tp.-n? Kérem válaszoljon aki tudja, hogy ebben a nehéz helyzetben mitévő legyek.
Előre is köszönöm.

Katieee # 2009.05.21. 20:15

Sziasztok!
Áprilisban születtek az ikreim,
jelenleg a TGYÁS-t kapom, október
körül igénylem majd az ikergyes-t,
amikor lejár a tgyás folyósítása.
A kérdésem az lenne: ha októberben
igénylem az ikergyes-t akkor is
6 évig jár majd?Úgy olvastam a
gyes, gyed változása a 2010 április-tól
született babákat érinti, de 2009
szeptemberétől új férőhelyeket
teremtenek a bölcsődékben.Akkor hogy
is van ez?

Dödölle1 # 2009.05.21. 10:14

A papirokat a MÁK-nál kellet leadnom!!!
Április 15.-én adtam le
És a 30 nap már letelt!!!

Értem akkor lehet, h csak a jövöhónapban kapom meg?! Köszönön a segitségét Üdv!
Lehet, de ha megkérdezed a munkahelyeden lévő összekötőtől, hogy ki foglalkozik a ti dolgozóitok bér és TB számfejtésével és felhívod a MÁK Illetményszámfejtési Irodáján biztos, hogy pontos tájékoztatást ad. Talán még a hóközi kiutalás is lehetséges. Amennyiben erre nics lehetőség várhatóan a következő hónapban, a szokásos bér/illetmény fizetési napon kerül kiutalásra.

Üdv. :)

Émi # 2009.05.21. 06:23

A papirokat a MÁK-nál kellet leadnom!!!
Április 15.-én adtam le
És a 30 nap már letelt!!!

Értem akkor lehet, h csak a jövöhónapban kapom meg?!
Köszönön a segitségét
Üdv!

Dödölle1 # 2009.05.21. 06:03

Jó napot!!!
Érdeklödni szeretnék, hogy lejárt Április 17.-ével a Gyermekágyi segélyem, és 18.-ával GYED-en vagyok! És azt szeretném mekkérdezni, hogy ebben a hónapban utalják a GYED-et, vagy csak majd Juniusban????
Köszönöm a segitségét!!!

------------
Jó reggelt!

1. Az attól függ....

Különbséget kell tenni aközött, hogy az ellátást a REP, vagy kifizetőhely folyósítja.

Kérdés továbbá, hogy a lejárt THGY után nyújtottál-e be GYED igényt és ha igen mikor?

(Az ellátásokat nem adják autómatikusan, minden új ellátást igényelni kell.)

Az ügyintézési idő -fő szabály szerint- 30 nap.

Ha 2009.04.18-án benyújtottad az igényedet, akkor azt 2009.05.18-ig el kell bírálni és ki kell utalni.

A REP, illetve az államkincstár, mint a közszféra egyik legnagyobb kifizetőhelye soron kívül, úgynevezett "hóközi" kiutalás keretében is utal, viszont a kifizetőhelyek többsége (100 fő feletti KFT-k, Rt-k stb.) csak fizetési napokon.

Kérdésedre pontos választ -a fentiek ismeretében- az a szerv tud adni, amely szerv az igényt elbírálja és folyósítja.

Én általánosságban ennyit tudtam segíteni.

Amennyiben a THGY-t a REP folyósította kérdéseddel fordulj bizalommal a REP PEO Osztályvezetőjéhez.

REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár
PEO=Pénzbeli Ellátási Osztály

Általánosságban az is elmondható, hogy 30 napon túli kiutalás esetén a foglalkoztatónak/kifizetőnek az ügyfél részére a késedelem miatt kamatot kell fizetni, ha a kamat eléri a 1.000 Ft-ot. 1.000 Ft.- alatt késedelmi kamatot fizetni nem kell.

Üdv. :)

jazminblume # 2009.05.21. 05:49

Tisztelt Jogi Fórum,

Jelenleg külföldön való tartózkodás miatt fizetés nélküli szabadságon vagyok április 2-tól és veszélyeztetett terhes vagyok. Június 14-én előreláthatólag megszűnik a külföldi tartózkodásom - mert Magyarországra érkezem. Az Apehnál bejelentettem az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettségemet - most várom, hogy küldjék a határozatot és a csekket. Várhatóan augusztus 13-án fogok szülni.

Kérdésem, hogy hazatértem után hogy állítható vissza az otthoni ellátásokra - táppénz, szülési szabadság - való jogosultság.

Köszönettel:
Jázmin