GYED,GYES, táppénz


Majordomus # 2024.02.20. 20:47

Ha ez nem tetszik a munkáltatódnak akkor mondjon fel ő.
Viszont ezt táppénz alatt nem teheti meg.

Zazuka32 # 2024.02.20. 19:13

Tisztelt Szakértő!

Abban kérném a segítségét, hogy két állásban dolgozom. Van egy 8 órás főállásom az egészségügyben és egy 4 órás másod állásom egy másik cégnél. A főállásomban már 5 éve, a másodállásomban 3 éve dolgozm. Most veszélyeztetett terhességgel táppénzen vagyok. A másodállásomban a felettesem azzal keresett meg, hogy fel kellene mondanom, mert nem akarnak táppénzt fizetni, mert mire visszamegyek sok idő fog eltelni. Igaz az, hogy nem kaphatok két helyről táppénz ellátást? Mert ezt állítja.
Remélem tud segíteni. Fel kell mondjak a másodállásomban?

Várom válaszát!
Köszönöm!
Zazuka32

Adri0801 # 2021.05.16. 10:57

Tisztelt Jogifórum!

Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal 2021.10.30-ig. Ismét terhes vagyok , 2022 januárban fog születni a 2. gyermekem. Munkahelyem megvan még, de dolgozni nem mennék már vissza arra a 2,5 hónapra (november-Január) Kérdésem, hogy ez alapján miből fog számolódni a csed/gyed részemre? Jogosult vagyok rá, ugye? Jobban járnék, ha amint lehetőségem van, a gyest megszüntetném, és kivenném a szabadságaimat a cégnél majd táppénzre iratnám magam?

Válaszukat előre is köszönöm!

Adrienn

Szhely36 # 2021.05.14. 07:45

Tisztelt Szakértő, kedves Fórumozók!

Egy számítást szeretnék ellenőriztetni:

Van megfelelő TB jogviszonyom, munkaviszonyom stb és november 30-ára vagyok kiírva szülésre.
Ha már holnaptól (azaz május 15-én) a szülésig táppénzre megyek, akkor a táppénz összege a fizum 60%-a lesz egészen a szülésig, ez tiszta.
A CSED viszont a szülést megelőző három hónaptól visszaszámított 6 havi fizetés alapján számolják, és mivel ellátás nem lehet ellátás alapja, ezért gyakorlatilag a táppénz előtti fizetésemből fogják kalkulálni a CSED-et, GYED-et stb. Tehát ha pont holnap mennék táppénzre, akkor a CSED számítás alapja a mai naptól 6 hónapig visszamenőleges fizetésem lenne.
Ez így helytálló?

Köszönöm a válaszokat!

Dori869217 # 2021.04.28. 07:21

Sajnos ezek a munkaügyi perek akár évekig is el tudnak húzódni, ezért úgy döntöttem, hagyom az egészet. Lett új munkaviszonyom január 18-tól!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.28. 06:51

Na, akkor kellett volna perelni! Úgy lehet, még most meglenne a munkaviszonyod.

Dori869217 # 2021.04.28. 05:50

Volt egy rossz megérzésem, ezért csináltam egy ügyfélkaput és ott szembesültem vele..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.28. 05:19

amiről én január közepén szereztem csak tudomást,
Hogyan?

Dori869217 # 2021.04.27. 21:34

Kedves jogi szakértő!

Egy bonyolult ügyben szeretném kérni a segítségét! Június 7-re vagyok kiírva a kisfiammal, jelenleg táppénzen vagyok március 1-jétől, de pénzt csak április 11-ig kaptam a munkaviszonyban eltöltött idő alapján, mivel ez a munkaviszony 2021. január 18-án jött létre.

Az előző munkahelyemen 2020. október 8-tól voltam bejelentve, majd november 30-án a kedves munkáltatóm úgy döntött, hogy megszünteti a munkaviszonyomat, amiről én január közepén szereztem csak tudomást, ugyanis nem tájékoztatott róla. Közben több alkalommal felkerestem, mert mint vendéglátós jogosult volt az állami bértámogatásra és vártam, hogy kapjak fizetést, sajnos november 11-e után a járvány miatt nem tudtam dolgozni.

2020. október 8-tól 2020. április 8-ig visszamenőleg regisztrált álláskereső voltam. 62 napig voltam jogosult a munkanélküli segélyre, amit júniusig kaptam, majd igényeltem az aktív korúak ellátását. 2020 április 8tól visszamenőleg 2019 március 1-jéig folyamatos munkaviszonyom volt egy kávézóban. Tehát a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezem 365 nap biztosítási jogviszonnyal. A kérdésem a következő lenne, mert sajnos én már teljesen belekeveredtem ebbe a témakörbe.. Szeretném igényelni a CSEDet 4 héttel a szülés várható időpontja (június 7.) előtt. Melyik időszak alapján és hogyan fogják nekem kiszámítani a Csed összegét? Válaszát előre is köszönöm szépen!

jooba # 2021.03.28. 12:05

Udv, epitesi projekt kozepen munkavallalo doktorhoz menne, ami ellen nincs kifogasa a munkaltatotnak (vezerigazgato = munkaltatoi jog gyakorloja). Kerhetem, hogy orvosi latogatasrol hozzon tappenzre nem jogosíto igazolast munkavallalo?

Rexor # 2021.03.12. 16:29

Szerintem a kérdés nagyon egyszerű. Tényleg jogosulatlanul kaptad meg a fizetésed vagy sem? Persze jogod van megtudni a részeleteket, de szerintem nem annyira nehéz kikövetkeztetni, ha táppénzt és fizetést is kaptál ott valami nem stimmel.

Andi 89 # 2021.03.12. 08:35

Kedves jogi szakértő!

2020 októberben letten terhes a kislányommal, decemberben mentem el vele táppénzre, most, 2021 december 26. óta vagyok gyeden a kislánnyal,2021 márciusban nem kaptam meg a fizetésem ami járt volna nekem mert, állítólag amikor táppénzen voltam, elutaltak nekem 1 havit ami nem is járt volna. így a fizetésem 95%-át levonták.
nem kaptam papírt arról hogy ők hibáztak és nekem vissza kell fizetnem valamennyi pénzt azt se tudom hogy mennyi összegről lenne szó.
Meg teheti a cég hogy ennyi ennyit levon a fizetésemből,úgy hogy ez nem az én hibám?
És hogy 2 napja nem intézkednek az ügyembe ez normális?
Érdemes munkaügyi bírósághoz fordulni?

Szeretném a jogi oldalát tudni.
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!

erdoseva # 2021.02.02. 08:38

Tisztelt Fórumozó!

Több kérdésem lenne,de ahhoz előbb tudni kell a történéseket.
2015 óta dolgozom a jelenlegi munkahelyemen.Közben elvégeztem egy nevelőszülői tanfolyamot.A nevelőszülőség csak jogviszonyt ad,így továbbra is a munkahelyem lenne a főállásom.
A kérdések!
Abban az esetben,ha kihelyeznek hozzám egy csecsemőt a főállásomból elmehetek-e CSEDre illetve később GYEDre?
Ha van egy munkaviszonyom meg egy jogviszonyom,akkor honnan fogom kapni ezeket a támogatásokat?A főállású munkáltatóhoz(LIDL) kell beadni ezeket a kérelmeket?

Válaszukat Köszönöm!

Renata12345 # 2021.01.31. 09:44

Tisztelt fórumozók!

7 éve dolgozom egy állami cégnél, november óta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt. Az lenne a kérdésem,hogy a táppénzt meglehet-e szakítani 1 hónap szabadsággal, illetve érdemes-e? Anyagilag az az 1 hónap biztos jobb lenne, csak hogy utána a táppénz összegét miből állapítanák meg,az előző hónapok táppénzéből? ( mert akkor az már a csökkentett összegből lenne )

drbjozsef # 2021.01.30. 16:43

Mennyeimorzsa,

Mt. 128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Egyszerűen újra kérned kell, amikor akarod. Ez jár.

drbjozsef # 2021.01.30. 16:41

Vicente22,

  1. Szerintem igen.
  2. 5 évi munkaviszony után kéthavi távolléti díj összege.
  3. Gyerekgondozás céljából fizetés nélküli szabadságon lenni az egyik helyen, de dolgozni a másikon, nem szerencsés.
Mennyeimorzsa # 2021.01.30. 16:24

Tisztelt fórumozók!
Áprilisban tölti be a kislányom a 2. életévét.
Tavaly novemberben kiderült,hogy állapotos vagyok, decemberben jeleztem a munkahelynek, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, és bár állapotos vagyok, nem szeretnék a tappenzzel élni, addig bejárnak dolgozni amíg bírom egészségügyileg.
Egy hónappal később visszavették állományba, és elindult a szabadság töltése. (Február elején kezdődne a tényleges munkavégzés)
Időközben úgy alakult sajnos, hogy a magzat egészségügyi problémák miatt sajnos nem fog megszületni.
Ebben az esetben mit lehet tenni?
Vissza lehet mondani az egész folyamatot? Így már nem leszek védett a kislányom 3 éves koráig?
Lehet ilyenkor hivatkozni valamire?

Szeretném a jogi oldalát tudni.
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!

Vicente22 # 2021.01.28. 08:58

Kedves jogi szakértő!

Jelenleg a 2.kisfiammal vagyok GYED-en,2020.októberben töltöttem a 35.évemet, a munkahelyemen 2015. október 5.óta vagyok állományban.

2020.május 25.-nov.9. között kaptam a CSED-et.

Eredeti terveim szerint 2021.júniustól dolgoznék újra, ekkor tölti be a pici az 1.évet.

3 kérdésem lenne Önökhöz:

1.
Az alábbi szabadságkiszámítás helytálló a munkáltatóm részéről?

"Két napot viszel majd át 2020-ról.
A GYED első féléve még szabadságra jogosító időszak. Nálad az 2021. május 17-én jár le.
Addig összesen (az áthozott 2 nappal együtt) 11 napot halmozol fel.
Ezeket a napokat a fizetési szabadság megszűnésétől számított 60 napon belül ki kell majd venned.
Júniustól pedig arányosan 15 napra leszel jogosult plusz a 4 nap a gyermekek után.
Tehát 19 napod lesz az év végéig. "

2. Amennyiben nem térek vissza a céghez, és ők felmondanak nekem, mekkora végkielégítésre vagyok jogosult?

3. Ha időközben máshol elhelyezkednék, maradjak a GYES végéig állományban a jelenlegi cégemnél, vagy mondjak fel, amint lesz új állásom?

Köszönettel,

Adrienn

prtvlogan # 2021.01.08. 17:28

Tisztelt fórumozók!

Két évet december 25-én betöltött gyermekem után lejárt a gyed. 1 hónapos terhes vagyok a második gyermekemmel.
A kérdésem, amire nem találok egyértelmű választ, hogy a gyed "vészhelyzet" alatt meghosszabodott-e, tehát kapom még tovbbra is, vagy ne számítsak rá?

hazisarkany2021 # 2021.01.07. 07:00

Tisztelt szakértő!

2019.május 1 én született a kislányom és a munkaszerződésem lejárt 2019.06.30.án. Gyeden vagyok jelenleg a második gyermekem várom június 18ra vagyok kiírva kérdésem a következő milyen ellátásokra leszek jogosult a második gyermekemmel.
Köszönöm válaszát

hazisarkany2021 # 2021.01.07. 07:00

Tisztelt szakértő!

2019.május 1 én született a kislányom és a munkaszerződésem lejárt 2019.06.30.án. Gyeden vagyok jelenleg a második gyermekem várom június 18ra vagyok kiírva kérdésem a következő milyen ellátásokra leszek jogosult a második gyermekemmel.
Köszönöm válaszát

Rostab # 2021.01.06. 16:37

Tisztelt Szakértő!

Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni,hogy a 2-ik gyereknél mennyi lesz az ellátás alapja?
2020. Februárban tölti az első gyermekem a 3.-ik életévét.Most itthon vagyok gyes-en vele,ha lejár a gyes és közben a jelenlegi munkahelyemen felmondok és rögtön el is helyezkedek máshol ( megszakítás nemlesz közte).Akkor hány hónap munkabérrel ellátot hónap kell,hogy a 2-ik gyereknék már az e szerinti jövedelem után számolják a Csed-et?Válaszát köszönöm.

Kata63 # 2020.12.09. 09:06

Tisztelt Fórum!

Tájékozódni szeretnék a CSED, GYES témakörében.
2017. januártól egészen 2020. áprilisig volt bejelentett munkaviszonyom. A mostani helyzet miatt áprilisban elbocsátottak, majd regisztráltam álláskeresőnek. A járadékot megkaptam a 90 napra.
Augusztus és október között nem voltam regisztrált álláskereső, majd októbertől ismét.

Bejelentett munkaviszonyom most sincs.

Azt már tudom, hogy 365 napnyi TB jogosultság szükséges a baba születése előtti 2 évben.
Azt is tudom, hogy regisztrált álláskeresőként max a GYES-t adják meg.

A kérdésem az, hogy ha most januártól lenne egy bejelentett munkaviszonyom, mennyi ideig kellene ott lennem ahhoz, hogy a CSED-et és a GYED-et teljes mértékben megkapjam? Mikor érdemes belevágni a babaprojektbe?
A terhesség hányadik hetében kell bejelenteni a munkaadónak a hírt?

Válaszukat előre is köszönöm.

Axszandra # 2020.12.08. 16:30

Tisztelt Válaszadó!

Októberben megszünt a folyamatos munkaviszonyom, napi bejelentéssel dolgoztam majd, november 8.tol 6 órában vagyok bejelentve 12.31 ig. Januártól 2 talán 3 hónapot írok alá. 8 hetes terhes vagyok. Szeretném megtartani de félek a gyesen kívül másra nem számíthatok hisz ha bejelentem a terhességemet nem fogok hosszabbítást kapni maximum januárban azt a 2 vagy 3 hónapot. Mindezek előtt megvan a 365 nap biztosított napom. 2017 Ben voltam cseden majd gyeden közben 2018 decemberétől dolgoztam egészen addig mint utóbb leirtam. Ha nem kapok hosszabbítást mire szamithatok?

sortie # 2020.12.03. 06:38

Amennyiben fennáll a munkaviszonya, és a szülést megelőző két éven belül van 365 biztosításban töltött ideje, úgy igen, jogosult rá.

A mértéke az irányadó/számítási időszakban elért munkabérének a 70%-a.