GYED,GYES, táppénz


Émi # 2009.05.21. 04:53

Jó napot!!!
Érdeklödni szeretnék, hogy lejárt Április 17.-ével a Gyermekágyi segélyem, és 18.-ával GYED-en vagyok! És azt szeretném mekkérdezni, hogy ebben a hónapban utalják a GYED-et, vagy csak majd Juniusban????
Köszönöm a segitségét!!!

hemp # 2009.05.20. 21:46

Tisztelt Szakértő!
Teljesen összezavarodtam abban a témában, hogy a gyes alatt - ha megszakítom a fizetés nélküli szabadságomat - köteles-e visszavenni a munkáltatóm?
Bejelentkeztem dolgozni és a munkáltatóm most azt állítja, hogy nem köteles visszavenni, csak a gyes lejárta után? Igaza van?
Ha nincs igaza, akkor milyen törvényre hivatkozhatok?
Köszönöm válaszát!

hajdina20 # 2009.05.20. 12:19

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni nemrég vissza mentem dolgozni és nemvettem még ki egy nap szabadságot sem és most a cégünk leállás alatt van 2hétre.2007 03 25-én született meg a lányom ,és szeretném megkérdezni hogy mennyi nap szabadság jár a gyes és gyed alatt?
munka kezdete:2003.07.15
táppénz:2006.05.25-2007.03.24-ig
tgyás:2007.03.25.-2007.09.08-ig
gyed:2007.09.09-2009.03.25-ig
gyes:2007.03.26-
munkába állás 2009.05.04-én

Segítséget előre is köszönöm.
Tisztelettel:hajdina20

Dödölle1 # 2009.05.20. 11:37

Dödölle1!

Elolvastam az elöző hozzászólást. Namármost akkor esetemben ha 04.01-tőligényeltem a THGY-t, 2-tól kértem a járadék szünetelését, majd ha a THGY lejár visszamegyek munkanélkülire akkor már jogosulttá válok GYEDRE? Vagy itt az 1-ével 2-val rontottam el a dolgot?? Tudok még ebben valahogy változtatni?? Annyira szerettem volna jól eljárni, de nem sikerült.

A másik amit szeretnék kérdezni: ha sikerülne újra beszélnem az osztvezetővel akkor erre a bizonyos körlevélre lehet szerinted hivatkozni??

Köszönöm Szilvi

---------
  • 1. Ha a szabályozáson nem változtatnak, akkor igen, jogosult leszel GYED-re, viszont fontos, hogy a 3. példa szerint kell eljárnod.

Ismétlésképpen: A 3. példa:

A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.

2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.

A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik.

THGY ellátást kap 167 napig.

A THGY lejártát követően ismét álláskeresési járadékban részesül 2008.11.30-ig Ezt követően (miután a járadékot 2008.12.05-én kifizették a részére) 2008.11.25-től GYED-et igényel.

A GYED jogosultság 2008.11.25-től fennáll. Mivel azonban 2008. 11.25-től 2008.11.-30-ig álláskeresési járadékot (ellátást) kapott a GYED-et csak 2008.12.01-től fogják a részére folyósítani, de ezzel a GYED jogosultságot megszerezte.

Összegezve:

Aki álláskeresési járadékban részesül és az egyéb feltételeknek megfelel –azaz a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napja- az THGY ellátásra jogosult. A szülés napjától kérni kell a járadék szüneteltetését, illetve a THGY folyósítását.

Aki így jár el az -fő szabály szerint a fent részletesen ismertetett okok miatt- már GYED-re nem lesz jogosult, de ha a THGY után nem GYED-et, hanem álláskeresési járadékot igényel ismét hónap végéig, majd az utolsó példának megfelelően miután erre az időre a járadékot részére kifizették pár napra visszamenőleges időponttól igényli a GYED-et, úgy jogosulttá válik erre az ellátásra is.

2.Igen, nyugodtan hivatkozhatsz erre a tájékoztatóra, azért is tettem közzé.

3. Az Osztályvezetővel -bármilyen nehéz is elérni- feltétlenül javasolom, hogy személyesen beszélj egyrészt, hogy nehogy elronts valamit, másrészről addig még változhat a jogszabály és a jogértelmezés is. (Ha már sikerült bejutnod hozzá biztos, hogy készséggel segít. Amennyiben mégsem sikerülne írj neki egy levelet és kérd, hogy írásban adjon meg egy időpontot, amikor felkeresheted. Ezen válaszlevél bírtokában sikeresen átjutsz a biztonsági őrökön, illetve a válszában megadja, hogy pontosan hol található a REP épületén belül.

Üdv. :)
Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.20. 11:16

Tájékoztató a táppénzel kapcsolatos változásokról:

A Magyar Közlöny 2009. május 14-i 68. számában megjelent az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2009. évi XXXV. törvény (a továbbiakban: Módtv.). a munkáltatókat érintő, 2009. július 1-jén és 2009. augusztus 1-jén hatályba lépő legfontosabb változások:

2009. augusztus 1.
Egészségbiztosítási pénzbeli ellátások - változik a táppénz tartama és mértéke
2009. augusztus 1-jétől a keresőképtelenség tartamára járó táppénz a biztosítási jogviszony megszűnését követően (azaz passzív jogon) a korábbi 45 nap helyett csak 30 napig jár.

A táppénz összege csökken: a folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának a korábbi 70 helyett 60%-a lesz a táppénz, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt 60 helyett a jövedelem 50%-a. Bevezetésre került egy táppénzplafon is, 2009. augusztus 1-jétől a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400%-ának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150%-ának harmincad részét.

Betegszabadság
A Módtv. az Mt. módosításával a betegszabadság alatt járó távolléti díj mértékét is csökkentette. A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 80 helyett 70%-a jár 2009. augusztus 1-től.

A fenti rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

Üdv :)

twerdy # 2009.05.20. 09:13

Dödölle1!

Elolvastam az elöző hozzászólást. Namármost akkor esetemben ha 04.01-tőligényeltem a THGY-t, 2-tól kértem a járadék szünetelését, majd ha a THGY lejár visszamegyek munkanélkülire akkor már jogosulttá válok GYEDRE? Vagy itt az 1-ével 2-val rontottam el a dolgot?? Tudok még ebben valahogy változtatni?? Annyira szerettem volna jól eljárni, de nem sikerült.

A másik amit szeretnék kérdezni: ha sikerülne újra beszélnem az osztvezetővel akkor erre a bizonyos körlevélre lehet szerinted hivatkozni??

Köszönöm Szilvi

twerdy # 2009.05.20. 09:01

Kedves Dödölle1 !

Nagyon köszönöm a kedvességedet és a gyors választ, majd lenugszom és elolvasom akkor az elöző hozzászólást. De megfogadtam a tanácsodat illetve próbáltam volna. Először is utólag nagyon köszönöm az akkor hoszzú tájékoztatásodat, de először nem találtam a választ utána rájöttem, hogy itt a fórumon egy másik témacsoportba írtam és ott válaszoltál. Szóval én megfogadtam, hogy hívjam fel a REP vezetőt, de el se hiszed, hogy itt Budapesten ez mennyire nehéz, a központi számot soha nem veszik fel, így kérni se tudtam senkit, személyesen bemenni bementem de 33-an álltak előttem és meg utolsó hetes giga pocakkal, utána szültem és akkor már a férjem ment be persze őt is 2x berángatták, mert annyi iratott kértek. Milliószor próbáltam őket hívni, de sikertelenül, aztán sikerült nagyon nehezen rátalálnom a vezetőre de ez már akkor volt amikor a papírjaim beadtam illetve előtte az ügyfélszolgálattal 1x tudtam beszélni, ők is megerősítettek, hogy így kérjem, 1-től TGYÁS, 2-tól álláskereséi szünetelés. Most igazából magamra hareagszom, hogy biztos én rontottam el valamit. Röviden ennyi.
NEKED MINDENESETRE CSAK KÖSZÖNETTEL TARTOZOM.

Szilvi

Dödölle1 # 2009.05.20. 06:00

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni.
2009.04.01-jén szültem. Előtte 2009. január 5-től álláskeresési járadékot kaptam. Az OEP-hez a TGYÁS igényemet úgy adtam be, hogy 04.01-től igénylem, az álláskeresési járadék szünetelését pedig 04.02-től kértem.(előtte többszőr felhívtam az OEP-t és azt mondták így csináljam, hogy jó legyen) Ennek ellenére ma kaptam egy levelet miszerint nem leszek GYED-re jogosult mert a bizt. jogviszon a THGY folyosítását megelőzően szűnt meg. Én ezt nem értem ha 2-től kértem a szüneteltetést, 1-től a THGY-t akkor 1-én még biztosítottnak kellett lennem. MIT LEHET MÉG EZ ELLEN TENNI??

Kérem valaki szíveskedjen segíteni, mert nagyon elvagyok keseredve.

Köszönettel Szilvi

-------------
Válasz:

0. Ne légy elkeseredve! :)

  1. A REP levél helyes, GYED-re -első megközelítésben- valóban nem leszel jogosult, DE ha a THGY-d lejár és ezt követően úgy jársz el, ahogy az OEP Főigazgató helyettese által kiadott 10064/2008. számú körlevélben szerepel akkor -a jelenleg hatályos szabályozás szerint- jogosultá válhatsz GYED-re is.
  2. Javasolom, hogy olvasd el a kérdésed előtti hozzászólásomat, abban mindez részletesen megtalálható.

Különösen ajánlom az utolsó részt, ami a GYED ellátásról szól. (Kiemelve a GYED 3.példát és az azt követő összefoglalót)

3. Ha jól emlékszem tárgyban már kérdeztél, de úgy látom, hogy nem fogadtad meg a tanácsomat és nem beszéltél személyesen a REP PEO Osztályvezetővel.

Ha megtetted volna biztos, hogy teljeskörűen tájékoztat és felkészít erre a levélre, valamint elmondja, hogy hogyan szerezhetsz mégis jogosultságot.

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

twerdy # 2009.05.19. 18:13

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni.
2009.04.01-jén szültem. Előtte 2009. január 5-től álláskeresési járadékot kaptam. Az OEP-hez a TGYÁS igényemet úgy adtam be, hogy 04.01-től igénylem, az álláskeresési járadék szünetelését pedig 04.02-től kértem.(előtte többszőr felhívtam az OEP-t és azt mondták így csináljam, hogy jó legyen) Ennek ellenére ma kaptam egy levelet miszerint nem leszek GYED-re jogosult mert a bizt. jogviszon a THGY folyosítását megelőzően szűnt meg. Én ezt nem értem ha 2-től kértem a szüneteltetést, 1-től a THGY-t akkor 1-én még biztosítottnak kellett lennem. MIT LEHET MÉG EZ ELLEN TENNI??

Kérem valaki szíveskedjen segíteni, mert nagyon elvagyok keseredve.

Köszönettel Szilvi

Dödölle1 # 2009.05.19. 13:05
Tisztelt Szakértők! Szeretném tudni, hogy jogosult leszek e gyed-re, mivel állapotos vagyok, gyermekem a Bajnai csomag érvénybe lépése előtt fog megszületni. Sajnos jelenleg álláskeresési járadékon vagyok, megelőzően munkaviszonyom volt 2,5 évig előtte nappali tagozatos egyetemista voltam. Nem tudom mire számíthatok, de valószínűleg állapotosan nem fog senki alkalmazni. A jogszabályt elolvastam, de nem igazán értem! Válaszukat előre is köszönöm! -------------------
  • Válaszok:
  1. Sajnos nem adtad meg a szülés időpontját és az álláskeresési járadék lejáratának az időpontját, így csak általánosságba –a jelenleg hatályos jogszabályok alapján- tudok válaszolni. Remélem az alábbi összefoglaló valamivel érthetőbb lesz, mint a jogszabály szövege.
  2. THGY-ra (Terhességi-gyermekágyi segélyre) –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

    (Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is, valamint a 180 napba beszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány időtartama.

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re -Gyermekgondozási díjra- is.)

(A THGY –fő szabály szerint a szülés napjától, vagy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal korábban 168 napig, a szülési szabadság tartamára jár. A GYED a 169. naptól a gyermek két éves koráig folyósítható. Lásd a Munka Törvénykönyve -1992. évi XX. törvény- 138.§. és 1997. évi LXXXIII. törvény 40.§. (3) és 42/B. §.)

Nézzünk néhány kivételt a teljesség igénye nélkül:
THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Jogosult még THGY-ra az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya de ezt követően táppénzben részesült, és ha a táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül megszült.

III. Aki tehát álláskeresési járadékban részesül az azokon a napokon amelyekre járadékot kapott biztosított.

Az országban az álláskeresési járadékról THGY-ra illetve GYED-re való jogosultság egységes elbírálását, azaz az jogalkalmazást elősegítendő az OEP Főigazgató helyettese körlevelet adott ki a 10064/2008. számon, valamint ez alapján az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya és az OEP Pénzbeli Ellátási Főosztálya készített egy példákat is tartalmazó tájékoztatót, amit minden REP megkapott. A REP-ek feladata volt ennek a szakmai anyagnak a továbbítása a TB kifizetőhelyek felé. (Ezen tájékoztató –a jogforrási hierarchiának, illetve a jogalkotási törvénynek megfelelően nem jogszabály, csak jogértelmezés az a bíróságot nem köti, viszont az országban történő egységes jogalkalmazás érdekében a REP dolgozóknak kötelezően végrehajtandó utasítás.)

Ezen tájékoztató tehát a Regionális Egészségbiztosítási Pénztárban, illetve a kifizetőhelyeken megtalálható, akinek fentiekkel kapcsolatos, jogosultságot érintő kérdése, kételye van annak azt célszerű a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőtől elkérni, abba beletekinteni.

Ezen tájékoztató leszögezi:

  1. Az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosított.
  2. Álláskeresési járadékot és THGY-t, vagy álláskeresési járadékot és GYED-et egyszerre nem kaphat senki.
  3. A Foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény szerint szüneteltetni kell a járadék folyósítását, arra az időre, amelyre az álláskereső THGY-ban, GYED-ben, vagy GYES-ben részesül.
  4. Ha ez az ok megszűnik a járadékot tovább kell folyósítani.
  5. Az álláskeresési járadékban részesülőnek megszűnik a biztosítása attól a naptól, amelyiktől az álláskeresési támogatást THGY, GYED, vagy GYES miatt szünetelteti.
  6. Figyelemmel arra a jogszabályi helyre, amely szerint THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül az aki az álláskeresési járadékot a szülés napjától szünetelteti „passzív jogon” jogosult THGY-ra.

Erre a tájékoztató az álláskeresési járadék-THGY igényjoggal kapcsolatban a következő példát hozza:

  • A 2006.01.01-től folyamatosan biztosított nő 2007.11.02-től részesül álláskeresési járadékban. 2008.03.02-án megszül. Ettől a naptól THGY ellátást igényel. Az álláskeresési járadék szüneteltetésének kezdő napja 2008.03.03. THGY-t 2008.03.03-tól 167 napon át kaphat.

A másik példa:

  • A 2006.01.01-től folyamatosan biztosított nő 2007.11.02-től részesül álláskeresési járadékban. 2008.03.02-án megszül. Ettől a naptól THGY ellátást igényel. Az álláskeresési járadék szüneteltetésének kezdő napja 2008.03.02. Mivel a biztosítása 2008.03.01-én megszűnt és mivel a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszült THGY-t 2008.03.02-tól 168 napon át kaphat.

7. GYED-re fő szabály szerint az jogosul aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül 180 biztosításban töltött nappal rendelkezik. Jogosult továbbá az is akinek a biztosítása a THGY igénybevételének tartama alatt szűnik meg.

8. GYED-re vonatkozóan az állásfoglalás 3 példát említ. Ebből kettő azt mutatja be, hogy mikor nem jogosult GYED-re az igénylő, 1 pedig azt, hogy mely esetben állapítható meg ezen ellátás az álláskeresési járadékban részesülő személynek.

Az 1. példa:

  • A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.

2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, így a THGY-t 2008.04.03-tól igényli.
A THGY ellátás folyósítása ettől a naptól, 2008.04.03-tól kezdődik.
A THGY lejártát követően GYED-et igényel.
Tekintettel arra, hogy a biztosítási jogviszony nem a THGY igénybevételének tartama alatt szűnt meg az igénylő nem biztosított, így részére GYED JOGOSULTSÁG NEM ÁLLAPÍTHATÓ MEG, GYED részére nem folyósítható.

A 2. példa:
A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.
2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.
A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik. (2008.04.02-ra járadékot, ellátást kapott)
A THGY lejártát követően GYED-et igényel.
Tekintettel arra, hogy a biztosítási jogviszony nem a THGY igénybevételének tartama alatt szűnt meg az igénylő nem biztosított, így részére GYED JOGOSULTSÁG NEM ÁLLAPÍTHATÓ MEG, GYED részére nem folyósítható.

A 3. példa:

A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.
2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.
A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik.
THGY ellátást kap 167 napig.
A THGY lejártát követően ismét álláskeresési járadékban részesül 2008.11.30-ig Ezt követően (miután a járadékot 2008.12.05-én kifizették a részére) 2008.11.25-től GYED-et igényel.

A GYED jogosultság 2008.11.25-től fennáll. Mivel azonban 2008. 11.25-től 2008.11.-30-ig álláskeresési járadékot (ellátást) kapott a GYED-et csak 2008.12.01-től fogják a részére folyósítani, de ezzel a GYED jogosultságot megszerezte.

Összegezve:

  • Aki álláskeresési járadékban részesül és az egyéb feltételeknek megfelel –azaz a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napja- az THGY ellátásra jogosult. A szülés napjától kérni kell a járadék szüneteltetését, illetve a THGY folyósítását.
  • Aki így jár el az -fő szabály szerint a fent részletesen ismertetett okok miatt- már GYED-re nem lesz jogosult, de ha a THGY után nem GYED-et, hanem álláskeresési járadékot igényel ismét hónap végéig, majd az utolsó példának megfelelően miután erre az időre a járadékot részére kifizették pár napra visszamenőleges időponttól igényli a GYED-et, úgy jogosulttá válik erre az ellátásra is.

Jelen összefoglaló a fent hivatkozott szakmai anyag alapján készült.

Tekintettel arra, hogy a fentiek jogi szabályozása nem egyértelmű (ezért is született a fent hivatkozott tájékoztató) a félreértések elkerülése érdekében javasolom mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –mielőtt bármilyen ellátást igényelne forduljon bizalommal a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szellemében, amely jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Rövidítések:
THGY: Terhességi-gyermekágyi segély
GYED: Gyermekgondozási díj
GYES: Gyermekgondozási segély

IV. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, illetve egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.)
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

Dödölle1 # 2009.05.18. 08:13

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megtudni, hogy gyes melletti munkavégzés alatt betegszabadságra eltudok-e menni? Tudom hogy táppénz esetén meg kéne szüntetni a gyest.

-----
  • Válasz:
  1. Igen, jogosult vagy betegszabadságra.
  2. Sőt táppénzre is! Oka: Aki csak GYES-t kap az választhat, hogy GYES-t, vagy táppénzt szeretne.

Aki viszont GYES-t kap és mellette dolgozik az jogosult ezen munkavégzés alapján táppénzre is.

Ez utóbbi jogi alapja: 1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
49. § (1) A gyermekgondozási segély,.......mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély,folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.
------
3. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével -amennyiben még van kérdésed- javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát és kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és segítsen kérdéseid megválaszolásában.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, illetve egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre.

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik -ha kell előzetes időpontegyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.18. 08:10

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megtudni, hogy gyes melletti munkavégzés alatt betegszabadságra eltudok-e menni? Tudom hogy táppénz esetén meg kéne szüntetni a gyest.

-----
  • Válasz:
  1. Igen, jogosult vagy betegszabadságra.
  2. Sőt táppénzre is! Oka: Aki csak GYES-t kap az választhat, hogy GYES-t, vagy táppénzt szeretne.

Aki viszont GYES-t kap és mellette dolgozik az jogosult ezen munkavégzés alapján táppénzre is.

Ez utóbbi jogi alapja: 1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
49. § (1) A gyermekgondozási segély,.......mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély,folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.
------
3. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével -amennyiben még van kérdésed- javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát és kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és segítsen kérdéseid megválaszolásában.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, illetve egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre.

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik -ha kell előzetes időpontegyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.18. 05:50

Tisztelt Szakértők!

A Bajnai gyed gyes szigorításokról mit lehet tudni, vannak már konkrétumok? A Gyás-gyed igénybevételéhez elég még a 180 biztosítot­t nap?

----------
Válasz, amirő én tudok:

Várható változások: 2009. 05. 12.

Betegség esetén kevesebb táppénz jár augusztustól. Ma a 15 napos betegszabadságra a bruttó bér 80 százaléka illeti meg az alkalmazottat, ez 70 százalékra apad. A baleseti táppénz összege pedig a bér 100 százalékáról 90 százalékára mérséklődik. Akinek legalább kétéves biztosítási jogviszonya van (az egyszerűség kedvéért kétéves munkaviszonya van, akár egy cégnél, akár úgy, hogy közben munkahelyet váltott), annak betegség esetén a bruttó bérének 60 százaléka jár majd normál táppénzként a mai 70 százalékkal szemben, akinek nincs kétéves biztosítotti jogviszonya, az pedig 60 helyett 50 százalékát kapja a bérének táppénz gyanánt. Bejön még egy korlát: a táppénz nem haladhatja meg a minimálbér négyszeresét, aki pedig a munkahelyét úgy hagyja ott, hogy táppénzre megy egyúttal, az nem kaphat többet a minimálbér másfélszeresénél.

• 5 százalékpontos járulékcsökkentés: a most 3 százalékos munkaadói járulék 1 százalékra csökken, a 29 százalékos tb-járulékon belüli 5 százalékos részt képviselő egészségbiztosítási járulék 2 százalékra apad, így lesz a 29 százalékos tb-járulékból 26 százalékos a minimálbér kétszereséig.

Forrás: www.index.hu

• 2010 május elején lép hatályba az új gyed-szabály

A gyermekgondozási díj legfeljebb annyi időre vehető igénybe, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, de ez a juttatás továbbra is legfeljebb a gyermek két éves koráig jár – mondta a szociális tárca államtitkára kedden az Országgyűlésben, a gyermekek védelméről szóló törvény módosításának vitájában. Az előterjesztés azokat a gyermekgondozási rendszer átalakítására vonatkozó lépéseket iktatja törvénybe, amelyek Bajnai Gordon miniszterelnök válságkezelő programjában szerepelnek – írja a bama.hu az MTI alapján.

A kormány szándékai szerint a jövőben a terhességi gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj igénybevételéhez a jelenlegi 180 nap helyett 365 nap biztosításban töltött időre lesz szükség, és a gyermekgondozási díjat legfeljebb olyan időtartamban lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosításban töltött – mondta Korózs Lajos expozéjában.

Hangsúlyozta: így ez a juttatás továbbra is legfeljebb a gyermek kétéves koráig jár.

A törvénynek ez a része – a javaslat szerint – 2010. május 1-jén lép hatályba, tehát a jövő év április 30-ig született gyerekekre a jelenlegi szabályok vonatkoznak.

ÜDV. :)

Milcsi2 # 2009.05.17. 23:28

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megtudni, hogy gyes melletti munkavégzés alatt betegszabadságra eltudok-e menni? Tudom hogy táppénz esetén meg kéne szüntetni a gyest.
A Bajnai gyed gyes szigorításokról mit lehet tudni, vannak már konkrétumok? A Gyás-gyed igénybevételéhez elég még a 180 biztosított nap?

Dödölle1 # 2009.05.14. 10:59

Köszi, de nem én kérdeztem, én csak részben válaszoltam geret91nek. :)

Üdv.:)

Kriszti12 # 2009.05.14. 10:29

Kedve Dödölle1!

Körülbelül 84.000 Ft ha az adókedvezményt kérted!

Dödölle1 # 2009.05.14. 10:00

Üdvözletem!

Szeretném kérdezni, hogy ha a max gyedet kapom(bruttó), akkór
mennyít kapok kézhez?

Előre is köszönöm a választ

---------
A GYED max bruttó:100.100 Ft/hó. Ebből lejön 9,5% nyugíjjárulék, ami 9.510 Ft.-

Lejön még az adóelőleg, ami a kedvezményektől függ ezért ennek az összegét megmondani nem tudom.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.14. 09:53
Tisztelt Szakértő(k)! S.O.S segítséget szeretnék kérni. Problémám a következő: Jelenleg 15 hetes kismama vagyok. 3hete vagyok táppénzen, mivel az előzmények és a jelenlegi komplikációk miatt veszélyeztetett terhes vagyok. Az orvosom ágynyugalmat, sok pihenést, fekvést javasolt hogy ne legyen semmi baja a babának. Háziorvosom mikor táppénzre vett, közölte, hogy mivel veszélyeztetett vagyok két hetente vinnem kell javaslatot a nőgyógyászomtól, és havonta meg kell szakítanom a táppénzt.Vagy befekszem a kórházba két napra, vagy szabadságot veszek ki. Azzal indokolták, hogyha veszélyeztetett vagyok, akkor kórházba legyek, ne otthon, szakítsam meg a táppénzt, „ezt most találták ki az oep-nél“. Kerestem többféle jogszabályt, rendeletet, de nem találtam hogy hol van ez pontosan szabályozva. A munkaadómat is felkerestem (több mint 4 éves munkaviszonyom van), aki közölte, nem hajlandó szabadságra venni, betiltották, megszüntették ezt a rendszert, mert többletmunkát okoz nekik. Felajánlottam több megoldást is, de nem tudtam megegyezni velük. Végül azt a javaslatot kaptam, hogy vegyem fel a munkát. Mármost a munkahelyemtől 20km-re lakom, nem buszozhatom, nem lépcsőzhetem, és nem tudom vajon a munkahelyem vállalna-e bármiféle felelősséget ha ott történik velem bármi probléma. A kórházba nem tudok befeküdni, mert „teltház“ van, mivel a szülészetet és a nőgyógyászatot összevonták, abszolut nincs hely még az arra igazán rászorulónak sem. Kérdezem én, amennyiben nem tudom megszakítani a táppénzem, milyen következményekkel kell számoljak? Létezhet hogy egy ilyen ok miatt ne legyek táppénzre jogosult? Előre is köszönöm: Hegedűsné --------------
Még néhány info arról, hogy az orvos kit-hány napig tarthat táppénzen.

Forrás: radio.hu

------------------------
  • Egyre kevesebben mennek betegszabadságraDátum: 2009-05-13 08:39:47 A táppénzzel kapcsolatos tapasztalatok azt mutatják, hogy féltik a munkahelyüket a dolgozók. A tavalyi év első negyedévéhez képest idén az év első negyedévében az aktív dolgozók közül kevesebben mentek táppénzre. Az egészségbiztosító felmérést készített a helyzetről. Hallgassa meg!

Jelentősen nőtt azoknak a száma, akiknek megszűnt vagy megszűnik a munkaviszonyuk, ezért a kirúgást átmenetileg megelőzendő mennek betegszabadságra. Mindez az egészségbiztosító felméréséből derül ki, amit valószínűleg a háziorvosok ellenőrzése követ majd.

Negyvenöt nap. Mindössze ennyi ideig lehetnek táppénzen azok, akik a munkájuk elvesztése után lesznek keresőképtelenek. A számok azt mutatják: aki tud, él is a lehetőséggel. Ugyanakkor akinek még van munkája, mintha óvatosabb lenne. Mindkét esetre találtunk példát. Tóth Viktória háziorvos azt mondja: két-három hónappal ezelőtt tapasztalta, hogy mintha többen szerettek volna elmenni úgynevezett passzív táppénzre a munkahelyük megszűnését követően. Ám hiába a jó szándék, aki nem beteg, azt nem minősítheti az orvos keresőképtelennek. Megfelelő panasz nélkül és megfelelő betegség nélkül sajnos ilyenkor nem tudnak mit tenni - közölte. Erről mindig tájékoztatják a betegeket, és arról is, hogy az sem biztos, hogy még ha van betegségük, panaszuk, akkor ez mind a negyvenöt napra megfelelő. Mert minden betegségnél, állapotnál az is meg van határozva, hogy mennyi ideig lehetnek táppénzen. Tehát ha valaki jön akut megfázással, azt nem lehet negyvenöt napig táppénzen tartani.

Krónikus betegségei mindenkinek vannak bizonyos életkoron túl: mozgásszervi panaszok, magas vérnyomás, emésztőszervi panaszok, tehát adott esetben kiterjedhet negyvenöt napra az engedélyezett táppénzes idő. Minden hónapban a harminc napon túl táppénzen levők miatt azonban jön egy felülvizsgáló főorvos, aki ellenőrzi, milyen dokumentáció áll rendelkezésre. Minden alkalommal jegyzőkönyvet írnak és akár utólagos ellenőrzés is történhet. A doktornő tapasztalatai szerint azonban gyakori eset az is, hogy komoly betegeket sem lehet rábeszélni arra, hogy menjenek el táppénzre. Van olyan, aki még a saját egészségét is kockára teszi, de az orvos ilyenkor is tehetetlen - jegyezte meg Tóth Viktória.

Az Egészségbiztosító adatai összecsengenek a szakember tapasztalataival. Bagolyné Hampó Anita főosztályvezető-helyettes elmondta: az aktív dolgozók közül 2008. első negyedévében 305 ezren mentek táppénzre, míg idén csak 292 ezren. Ez körülbelül öt százalékos csökkenés. Ugyanakkor több mint ötvenkét százalékkal nőtt az úgynevezett passzív táppénzesek száma. Ők azok, akik a munkájuk elvesztése után kerülnek betegállományba. Addig, amíg a 2008. évi tényadatok 24,5 ezer esetet mutatnak az első negyedévre, addig az előzetes adatok 2009-re vonatkozóan ötvenkét százalékos emelkedésről szólnak. Ami érdekesebb, hogy a passzív táppénzre jutó táppénzes napok száma hatvan százalékkal emelkedett. Ennek okáról nem folytattak még tanulmányokat. A szakember azt mondja: valószínűleg lesznek ellenőrzések az okok kiderítése érdekében.

Üdv. :)

geret91 # 2009.05.14. 08:25

Üdvözletem!

Szeretném kérdezni, hogy ha a max gyedet kapom(bruttó), akkór
mennyít kapok kézhez?

Előre is köszönöm a választ

salyvett # 2009.05.13. 14:17

Tisztelt Jogi Fórum!

Az alábbiakban szeretném sürgős segítségüket kér­ni:

Hány nap szabadság jár a munkavállalónak, amennyiben két gyermek születése után vissza szeretne térni a munkáltatóhoz?

Munkavállaló születési éve: 1976.04.11
Gyermekek születési éve: 2003, 2006

Adatok:
2002.06.01. mun­kaviszony kezdete
2003. áprilistól december 7-ig: táppénz
2003.12.08–2004.05.07. Tgys
2004.05.08–2005.12.07. Gyed
2005.12.08–2006.03.07. Gyes
2006.03.08–2006.08.07. Tgys
2006.08.08–2008.03.08. Gyed
2008.03.09–2009.03.08. Gyes

Kérdésem továbbá, hogy fenti munkajogviszony után, amennyiben a munkáltató rendes felmonádssal mond fel, mennyi végkielégítés illeti meg a munkavállalót, valamint, hogy a felmondás előtt a fentiek alapján járó szabadságot le kell-e tölteni, vagy pénzben is megváltható?

Előre is köszönöm segítségüket, sürgős válaszukat várva, tisztelettel: S.I.

Dödölle1 # 2009.05.13. 06:40

Bocsánat, a vége lemaradt. Íme:

A törvénynek ez a része - a javaslat szerint - 2010. május 1-jén lép hatályba, tehát a jövő év április 30-ig született gyerekekre a jelenlegi szabályok vonatkoznak.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.13. 06:37

Tisztelt Jogi Fórum!

Tudja valaki mikor lépnek életbe a GYED-re, GYES-re vonatkozó új szabályok ( Bajnai Gordon féle változtatások )? Köszönöm a segítséget. -------------------------------
Várható változások 2009. 05. 12.
  • Betegség esetén kevesebb táppénz jár augusztustól. Ma a 15 napos betegszabadságra a bruttó bér 80 százaléka illeti meg az alkalmazottat, ez 70 százalékra apad. A baleseti táppénz összege pedig a bér 100 százalékáról 90 százalékára mérséklődik. Akinek legalább kétéves biztosítási jogviszonya van (az egyszerűség kedvéért kétéves munkaviszonya van, akár egy cégnél, akár úgy, hogy közben munkahelyet váltott), annak betegség esetén a bruttó bérének 60 százaléka jár majd normál táppénzként a mai 70 százalékkal szemben, akinek nincs kétéves biztosítotti jogviszonya, az pedig 60 helyett 50 százalékát kapja a bérének táppénz gyanánt. Bejön még egy korlát: a táppénz nem haladhatja meg a minimálbér négyszeresét, aki pedig a munkahelyét úgy hagyja ott, hogy táppénzre megy egyúttal, az nem kaphat többet a minimálbér másfélszeresénél.
  • 5 százalékpontos járulékcsökkentés: a most 3 százalékos munkaadói járulék 1 százalékra csökken, a 29 százalékos tb-járulékon belüli 5 százalékos részt képviselő egészségbiztosítási járulék 2 százalékra apad, így lesz a 29 százalékos tb-járulékból 26 százalékos a minimálbér kétszereséig.

www.index.hu

  • 2010 május elején lép hatályba az új gyed-szabály

    A gyermekgondozási díj legfeljebb annyi időre vehető igénybe, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, de ez a juttatás továbbra is legfeljebb a gyermek két éves koráig jár - mondta a szociális tárca államtitkára kedden az Országgyűlésben, a gyermekek védelméről szóló törvény módosításának vitájában. Az előterjesztés azokat a gyermekgondozási rendszer átalakítására vonatkozó lépéseket iktatja törvénybe, amelyek Bajnai Gordon miniszterelnök válságkezelő programjában szerepelnek - írja a bama.hu az MTI alapján.

A kormány szándékai szerint a jövőben a terhességi gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj igénybevételéhez a jelenlegi 180 nap helyett 365 nap biztosításban töltött időre lesz szükség, és a gyermekgondozási díjat legfeljebb olyan időtartamban lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosításban töltött - mondta Korózs Lajos expozéjában. Hangsúlyozta: így ez a juttatás továbbra is legfeljebb a gyermek kétéves koráig jár. A törvénynek ez a része - a javaslat szerint - 2010. május 1-jén lép hatályba, tehát a jövő

  • *--------
Én ennyit tudtam segíteni. Üdv. :)
fantázia # 2009.05.12. 15:14

Tisztelt Jogi Fórum

A következő problémával fordulnék önökhöz.
1996-ban egy Alapítványi könyvtárnál kezdtem dolgozni,2000 óta fizetés nélküli szabadságon vagyok mert született három gyerekem.Anyagi ellehetetlenülés miatt az alapítvány a működését felfüggesztette de a cégbíróságon nem szüntették meg él az 1% illetve a havi nullás bevallást beküldik. Ezt a könyvelő ismerősöm derítette ki.
Kb.2007 decemberében felhívtak és közölték felmondtak nekem és ne is követeljek semmit úgy sincs pénzük se az Alapítványnak sem az alapító tagoknak. A mai napig semmilyen papírt nem kaptam és nem írtam alá. 2009.09.06.-án lejár a Gyesem szeretném rendezni a státuszomat.
Minden telefonos megkeresésemet elhárítják:-most költöztem valamelyik dobozba hányódnak a papírjaid.

  • minden áron rá akarnak beszélni a főállású anyaságra illetve legutóbb azt állították,nem kötelességük kiszámolni a szabadságaimat és a járandóságaimat mert nem volt hivatásos könyvelőnk és a munkanélküli hivatalban úgysem fogják kérni:)

Szeretettel várom válaszukat Albertné Zsuzsi

zitus001 # 2009.05.12. 10:02

Tisztelt Jogi Fórum!

Tudja valaki mikor lépnek életbe a GYED-re, GYES-re vonatkozó új szabályok ( Bajnai Gordon féle változtatások )?
Köszönöm a segítséget.

kittike # 2009.05.12. 09:19

Tisztelt Jogi Fórum!

Úgy tudom, hogy a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezni kell 180 biztosítási nappal.

De mi a helyzet, ha GYED alatt esek teherbe? Mi alapján számolják a 2 gyerekre jutó járandóságot?

A jelenlegi bér 70%-a, vagy az első gyerek születése előtti 2007-es bérem 70%-a? (Vagy a GYED 70%-a? Azt nem gondolom...)

Érdemes-e visszamennem előbb dolgozni, kivenni a szabit, majd a szülésig táppénzre menni?
(nem önszántamból, sajnos az elsővel is veszélyeztetett voltam több ok miatt is)?

Mit mond a törvény? Hogy éri meg jobban anyagilag?

Köszönöm választ!
Hné K. Anita