GYED,GYES, táppénz


Briag # 2009.04.06. 06:26

Kedves nandy!

Nem tudom, nekem szólt e a válasz, ha igen, akkor:
Pontosabb kórképem:
2005. júliusában született a lányom. Járt a tgyás-gyed és utána a gyes. Gyedet maximumot kaptam. Fiam 2008. szept. született, ezért a kb. másfél hónapot ami kiesett, szabadságra jöttem és megkedztem 2 héttel előbb a tgyást. Az igazolt jövedelmem 138.000 forintot meghaladta, így a 138.000-re számolták a tgyást februárig.
Viszont utána gyedet kevesebbet kaptam.
A kérdés az, hogy miért?

Brigi

nandy # 2009.04.06. 06:08

Stabika:

A táppénz, TGYÁS, GYED alapja főszabály szerint az igénylés évét megelőző évben szerzett jövedelem.
Ez azt jelenti, hogy nálad a TGYÁS-t valószínűleg a 2007. évi jövedelemből számolták, a GYED-et viszont már a 2008. éviből.
Konkrétan válaszolni akkor lehet, ha tudjuk, mennyi volt ebben a két évben a jövedelmed, a biztosításban töltött idő.

Dödölle1 # 2009.04.06. 06:00

Táppénz alatt felmondtak.
(Erről levélben értesítettek)
Lassan visszakerülök táppénzből.
Mivel a felmondás rendes, így a kollektív szerződés alapján 3 havi végkielégítés jár.

A 3 hónap után mehetek 45 napos passzív táppénzre?

Ha értesítette a munkaügyi központot is a kiküldőt levél alapján a csoportos létszámleépítésről a cég, akkor a táppénz után ehhez kell tartania magát? (Tehát nem mondhat fel rendkívülivel) --------------
1.A táppénz ideje alatt -fő szabály szerint- jogszerűen nem lehet a dolgozónak rendes felmondással felmondani.(1992. évi XXII. törvény 90.§)

2. A végkielégítés nem hosszabbítja meg a biztosítási időt.

3. A passzív táppénz.

Ilyen fogalom, hogy „passzív” táppénz egyetlen jogszabályban sem található. Passzív táppénz alatt a gyakorlatban munkaviszony megszűnése után folyósított táppénzt értjük.

Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né válik.

Természetesen ha valaki a munkaviszony tartama alatt kerül táppénzre és ez idő alatt szűnik meg a jogviszonya az –ha különben még van táppénzjoga- az kapja folyamatosan tovább a táppénzt, amit ettől a naptól passzív táppénznek nevezünk.

A „P“ táppénz max. 45 napig jár. Azaz ha valakinek megszűnik a jogviszonya hiába lenné még jogosult még pl. 279 nap táppénzre a munkaviszony megszűnése után legfeljebb 45 napig kaphat.

Ha és amennyiben az igénylőnek van előtte elég hosszú munkaviszonya és a keresőképtelensége fennáll tovább is a 45 nap letelte utáni időre is lehet Regionális Egészségbiztosítási Pénztár igazgatójától „méltányossági táppénzt“ igényelni. Méltányossági táppénz a 45 nap letelte után további max. 45 napig engedélyezhető, illetve folyósítható! Az engedélyt általában megadják, ha nincs otthon minden családtagnak 1–1 mercedesze, vagy nincs a ház alatt kacsaláb (azaz, ha a méltányosság gyakorlása orvosilag és anyagilag is indokolt).

A méltányossági táppénz jogi hátterét lásd a 217/1997 (XII.1.) kormányrendelet 31.§ + 1997. évi LXXXIII. törvény. 50.§. szakaszaiban.
A méltányossági táppénz mellett –ha az indokolt- méltányosságból adható egyszeri segély is. Hogy kinek és mikor erről is a fenti jogszabályi hely rendelkezik.

A passzív táppénznél is jó tudni, hogy az orvos 5 (naptári) napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelen-séget, azaz ha az igénylő elmegy az orvoshoz ma az orvos –ha indokolt- 5 napra visszamenőleg is igazolhat keresőképtelenséget.

Ismétlésként: Passzív táppénz ugye annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né válik. Ha már a 4. napon, akkor „P” táppénzre nem jogosult. De ha a 4 napon elmegy az orvoshoz és az orvos nem a 4. nappal állítja ki az orvosi igazolást, hanem él ezzel a jogszabályi lehetőséggel az igénylő jogosulttá válik táppénzre.

(Persze a passzív táppénz nem segély, nem szociális juttatás. Az annak jár, aki orvosilag indokoltan beteg és attól a naptól amikortól a betegsége orvosilag fennáll. Az előbbi tehát az orvosnak lehetőség, de ő dönti el, hogy ennek a lehetőségnek az alkalmazása indokolt-e?)

Kérdés:
Ki fizeti a passzív táppénzt, mennyi az ügyintézési idő, az orvosi igazolásokat kinek, hova kell leadni?

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 62. § (1) szerint: A táppénz iránti igényt a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell bejelenteni.
(2) A táppénz iránti igényt a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, egyéb esetben az egészségbiztosító bírálja el és folyósítja.
(5) A táppénzt utólag kell folyósítani, a (2) bekezdés a) pontjában említett esetben a bérfizetési napon.

A fenti jogszabályok alapján tehát: a táppénzes papírt ( orvosi igazolást) -munkaviszony megszűnése esetén- a volt munkáltatóhoz kell elvinni, leadni. Ha ott van TB kifizetőhely a táppénzt ők folyósítják.
TB kifizetőhely általában ott van, ahol a cég alkalmazottainak a száma eléri a 100 főt. Az, hogy van-e kifizetőhely az adott cégnél, vagy nincs azt a cég munkaügyi-tb ügyintézője, esetleg a könyvelője vagy a REP Ellenőrzési Osztálya tudja megmondani.

Ha nincs akkor a volt munkáltató „Foglalkoztatói igazolás“ nyomtatványt köteles kiállítani és az előírt okmányokkal (TB. igazolvány, táppénzes papírok stb.) 3 munkanapon belül köteles megküldeni a munkáltató székhelye szerinti REP-nek. REP= Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Ekkor a táppénzt Ők folyósítják.

A 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 37. § (1) szerint: Ha a foglalkoztatónál társadalombiz¬tosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó igény elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal – gyermekgondozási díj iránti igény esetén az igénybejelentéssel – együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi.

A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni.

A foglalkoztató az igény, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

Kérdés: Miért kell nekem a táppénzes papírt a volt munkáltatómhoz elvinni? Ha ott nincs kifizetőhely nem lehet azt közvetlenül a REP-hez bevinni?

De igen, a későbbiek során, ha az orvos kéthetente kiadja a táppénzes papírokat. Azonban azt a bizonyos Foglalkoztatói igazolást akkor is a volt munkáltatónak kell kiállítani.(Ehhez kell csatolni az első orvosi igazolást, TB igazolványt stb.)

Ez azért van így, mert fő szabály szerint a táppénz egy munkaviszonyhoz kötött ellátás, a munkaviszonyt, bért, a jogviszony jellegét, a heti munkaidőt, a kiadott betegszabadságot és még sok fontos adatot a munkáltatónak kell megadni ahhoz, hogy az igényt helyesen el lehessen bírálni.

Kérdés: De honnan tudja a REP, hogy hova utalja a táppénzemet? Ha a volt munkahelyemen nincs TB kifizetőhely a REP hány napon belül utalja ki a táppénzt?

A fent hivatkozott „Foglalkoztatói Igazolás” nyomtatványon lehet (kell) megadni a folyósítási címet, vagy a bankszámlaszá¬mot, ahová a REP majd kiutalja a táppénzt.

A REP -ha minden szükséges adat és okmány beérkezett- a beérkezést követő 30 napon belül utólag utal.

Remélem segít egy kicsit ez a kis összefoglaló.

4. A csoportos létszámleépítésnek és a rendkívüli felmondásnak vannak szabályai. Nem igazán értem, hogy ha már rendes felmondással felmondtak, akkor miért mondanának fel rtendkívülivel?

Természetesen ha a munkavállaló a felmondási idő alatt a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségének nem tesz eleget (nem jelenik meg,vagy részegen jelennik meg a munkahelyen stb.) az alapot adhat egy rendkívüli felmondásra.

Üdv. :)

Briag # 2009.04.06. 05:49

Tisztelt Jogi fórum!

Segítséget kérnék.
2008. szeptemberében született meg a kisfiam. Előtte gyesen voltam már itthon. Benyujtottam tgyásra az igényemet az oep-hez, ahol ezt megadták. Tavaly ha jól tudom 138.000 ft volt az az összeg ami után a max. gyed jár.
Ez után az összeg után kaptam a tgyást, ami idén februárig járt. Januárban a gyedre beadtam a papírokat, viszont nem a max. gyed jött.
Kérdésem, hogy akkor most a gyed igénylésekor az idei létmin. 2x-ét veszik már figyelembe, és nincs jogfolytonossága?
Értem ezalatt, ha tavaly kezdtem meg a tgyást, akkor a gyed újra számolás alá esik?
Bocsánat a kuszaságért, remélem azért érthető valamennyire.
Köszönöm
Brigi

Stabika # 2009.04.05. 14:10

Táppénz alatt felmondtak.
(Erről levélben értesítettek)
Lassan visszakerülök táppénzből.
Mivel a felmondás rendes, így a kollektív szerződés alapján 3 havi végkielégítés jár.

A 3 hónap után mehetek 45 napos passzív táppénzre?

Ha értesítette a munkaügyi központot is a kiküldőt levél alapján a csoportos létszámleépítésről a cég, akkor a táppénz után ehhez kell tartania magát?
(Tehát nem mondhat fel rendkívülivel)

sz.judit # 2009.04.04. 17:51

Előbb kifelejtettem a lényeget, még soha nem dolgoztam. Végeztem az egyetemmel, azóta gyes-en vagyok.

sz.judit # 2009.04.04. 16:34

T.Ügyvédúr!
Érdeklődnék, hogy a GYES vagy GYED közalkalmazottak esetében beleszámít-e a munkavizszonyben, erre milyen tvr. vonatkozik ?
Üdv.

Dödölle1 # 2009.04.04. 07:42

Tisztelt Jogifórum!

Lenne még egy pár kérdésem:

Csak a TGYÁS lejárta után lehet igényelni a
GYES-t (nekem az jobban megéri mint a GYED
mivel ikreim lesznek, ezért duplaGYES-t kapok)?
Vagy beadhatom rá az igényemet pár hónappal előbb
is -akkor nem lenne pénzkiesés- amikor a TGYÁS-t
még folyósítják?

A válaszokat előre is köszönöm:

Rézné Katalin

------------------
1.Legjobb tudomásom szerint igen, dupla összegű GYES-t kapsz -bár a GYES-nek nem vagyok nagy tudora- megjegyezve azt is, hogy előfordulhatnak változások az ikerellátások területén is. (A sajtó csak főbb tervezett változtatásokat közli, ami nem jelenti azt, hogy nem lesz/lehet változás a kevesebb embert érintő ikerellátások területén is...)

2. Igen a THGY (és az azt követő GYED) helyett lehet GYES-t igényelni.
Úgy látom van némi "képzavar az ellátások között ezért egy kis összefoglaló.

Minden magyar állampolgárnak -annak is aki soha nem dolgozott és 1 Ft.- járulékot sem fizetett- jár a GYES a szülés napjától a gyerek 3 éves koráig.

Akinek van munkaviszonya és 2 éven belül dolgozott legalább fél évet az kaphat az alacsony összegű GYES helyett 168 napig THGY-t, majd a 169 naptól a gyerek 2 éves koráig GYED-et, amit a munkabéréből számolják ki, nagyon durván annak kb. 70%-a, amiből adót és (GYED-nél nyugdíjjárulékot is) vonnak.

Az igénylő -aki több ellátásra is jogosult- tehát dönthet, hogy számára melyik a kedvezőbb és azt választja amelyiket akarja.

Fontos információ, hogy a kormány ezen ellátások feltételrendszerén akar gyökeresen változtatni, azaz ezen tájékoztató a jelenleg hatályos jogi szabályozás alapján igaz.

Tehát neked nem kötelező THGY-t igényelned, ha az az ikerszülés miatt kedvezőbb a szülés napjától kérheted a GYES-t.

3. A GYES folyósításának a feltétele, hogy a szülést születési anyakönyvi kivonattal igazolja az igénylő, ebből következően lehet igényelni korábban is, de az igényt -hasonlóan a PP. rendelkezéseire idő előtti "követelés" miatt- elutasítják.

4. A GYES-t a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodája folyósítja, a jogosultsági feltételekről is ott érdemes érdeklődni.

5. A THGY és GYED ellátásokat a munkáltatónál működő TB kifizetőhely, vagy ha ilyen nincs a REP bírálja el, illetve folyósítja.

6. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. A válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem ad meg, vagy mint esetedben "csepegtetve" teszi fel a kérdéseit.

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

Dödölle1 # 2009.04.03. 15:48

Tisztelt Jogi fórum!

EU-n kívüli országban külföldi tartózkodás miatt fizetés nélküli szabadságon vagyok és kisbabát várok.

Kérdésem, hogy ha rendelkezem a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítással, jogosult leszek-e TGYÁS-ra és GYED-re. A szülés előtt több mint 30 napig nem rendelkezem jövedelemmel.

Illetve akkor is megigényelhetem-e ezeket az ellátásokat, ha külföldön szülöm meg a gyermekemet.

Köszönöm a válaszokat!

Jazmin

-----------------
1.(Azt azért jó lenne tudni, hogy mettől-meddig szól a fizetésnélküli szabadság engedély, ugyanis ez idő alatt szünetel a biztosítás.)

2.Ettől függetlenül igen, álláspontom szerint -a fenti adatok birtokában és fennállása esetén- a fizetésnélküli szabadség lejártát követő naptól helyreáll a biztosítás, így ettől a naptól igényelhető a THGY ellátás, -feltételezve természetesen azt is, hogy fizetésnélküli szabadság lejártával haza is jön a 3. államból- amely ellátás akkor is jár, ha a gyermek nem a Magyar Köztársaság területén született.

Ebből az is következik, hogy a fizetésnélküli szabadság alatt hiába szül meg, a szülés napjától nem kaphat THGY ellátást.

Érdekességként ugyanez a szabály vonatkozik arra is, aki pl. házépítés miatt kér 8 hónap fizetésnélküli szabadságot, ez idő alatt megbetegszik, az orvos keresőképtelen állományba veszi, táppénz ellátás mégsem jár neki mindaddíg amíg fizetésnélküli szabadságon van. (Erre analóg példa a jogszerűen előzetes letartóztatásban lévő táppénz jogának az elbírálása is stb.)

Ha a biztosításában 30 napnál hosszabb megszakítás van, az előző jövedelmei nem képezik a THGY alapját, azt -jelen esetben- a munkaszerződésében szereplő személyi alapbére alapján fogják kiszámítani, aminél korlátot képez a minimálbér kétszerese.

Megjegyzés: Az igényléskor a szülés tényét hiteles fordítású születési anyakönyvi kivonattal kell igazolni.

A félreértések elkerülése érdekében azért azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik -ha kell előzetes időpontegyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

Katieee # 2009.04.03. 15:29

Tisztelt Jogifórum!

Lenne még egy pár kérdésem:

Csak a TGYÁS lejárta után lehet igényelni a
GYES-t (nekem az jobban megéri mint a GYED
mivel ikreim lesznek, ezért duplaGYES-t kapok)?
Vagy beadhatom rá az igényemet pár hónappal előbb
is -akkor nem lenne pénzkiesés- amikor a TGYÁS-t
még folyósítják?

A válaszokat előre is köszönöm:

Rézné Katalin

jazminblume # 2009.04.03. 15:16

Tisztelt Jogi fórum!

EU-n kívüli országban külföldi tartózkodás miatt fizetés nélküli szabadságon vagyok és kisbabát várok.

Kérdésem, hogy ha rendelkezem a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítással, jogosult leszek-e TGYÁS-ra és GYED-re. A szülés előtt több mint 30 napig nem rendelkezem jövedelemmel.

Illetve akkor is megigényelhetem-e ezeket az ellátásokat, ha külföldön szülöm meg a gyermekemet.

Köszönöm a válaszokat!

Jazmin

Katieee # 2009.04.03. 15:15

Sziasztok!

Köszi szépen a válaszokat! Persze, hogy meg van a 180 nap munkaviszonyom, 1,5 éve ugyanannál a cégnél dolgozom (perpill passzívan) :)

Dödölle1 # 2009.04.03. 05:57

Tisztelt Jogifórum!

Szeretném a segítségüket kérni a következő
dologban:

2008.11.04.-e óta táppénzes állományban
vagyok,mint veszélyeztetett terhes.A
szülés várható ideje: 2009.04.28.

A kérdésem a következő: ha a szülés
napjától veszem igénybe a terhességi
szabadságot és a szülés napjáig
táppénzen leszek akkor is jár
a TGYÁS?

Köszönettel:
Rézné Szabó Katalin

----------------
Igen, ha az egyéb feltételnek megfelel, azaz ha -fő szabály szerint- fennáll a jogviszonya és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 180 biztosításban töltött nappal.

Üdv :)

bedo # 2009.04.03. 04:29

Én 2005 februárjában szültem és 2004töl én is táppénzen voltam a szülésig és 6 hónapos koráig jár a gyermek ágyisegély utánna 2éves koráig a gyed utánna a gyes most még igy van!DE be is van dolgozva a munka nap amennyi kell?

Katieee # 2009.04.02. 22:33

Tisztelt Jogifórum!

Szeretném a segítségüket kérni a következő
dologban:

2008.11.04.-e óta táppénzes állományban
vagyok,mint veszélyeztetett terhes.A
szülés várható ideje: 2009.04.28.

A kérdésem a következő: ha a szülés
napjától veszem igénybe a terhességi
szabadságot és a szülés napjáig
táppénzen leszek akkor is jár
a TGYÁS?

Köszönettel:
Rézné Szabó Katalin

Dödölle1 # 2009.03.31. 07:44

Tisztelt jogifórum!
Segítséget kérnék. Gyes mellett 8 órában dolgozom. Táppénzen voltunk a párommal 2–2 napig és az ő munkahelye azt mondta,h nem kaphat táppénzt, mert én gyesen vagyok, munkahelyemen pedig lehet.
Válaszukat kérném,h akkor ilyen esetben lehet-e? Mely jogszabály tartalmazza?
Köszönettel: Kis Éva

--------------
Elnézést, de nagyon rövid, pontatlan, zavaros és hiányos a kérdésfelvetése, ebből következően arra érdemben válaszolni nem lehet.

Nem derül ki a kérdéséből, hogy saját jogon, vagy gyermekükkel voltak-e táppénzen? (Gyanítom, hogy az utóbbiról van szó, de erről sajnos semmit nem írt.)

Azzal a gyermekkel volt az apa táppénzen, akivel Ön GYES-ben részesül?

Az Ön, illetve az apa munkahelyén működik TB kifizetőhely?

Az egyik, illetve a másik foglalkoztató pontosan mivel indokolta a véleményét?

------------
Addig is: A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 39. § (1)szerint:

Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

Fentiek alapján: Ha a szülők közös háztartásában élő gyermekük után az egyik szülő már gyermekgondozási segélyben részesül, akkor ugyanazon gyermek után a másik szülő gyermekápolási táppénzre már nem lehet jogosult. Ennek oka, hogy egy gyermekre csak egy jogcímen lehet egészségbiztosítási ellátást igénybe venni.

A másik szülő gyermekápolási táppénzre oly módon szerezhet jogosultságot, ha az ellátások nem ugyanazon gyermek után járnak.

Tehát a munkáltatók közül annak volt igaza, aki azt állította, hogy ha Ön a gyermekre GYES-t kap, akkor az apa ugyanezen gyermekre nem kaphat gyermekápolási táppénzt. ------------------
Üdv. :)
evakis22 # 2009.03.31. 07:13

Tisztelt jogifórum!
Segítséget kérnék. Gyes mellett 8 órában dolgozom. Táppénzen voltunk a párommal 2-2 napig és az ő munkahelye azt mondta,h nem kaphat táppénzt, mert én gyesen vagyok, munkahelyemen pedig lehet.
Válaszukat kérném,h akkor ilyen esetben lehet-e? Mely jogszabály tartalmazza?
Köszönettel: Kis Éva

Dödölle1 # 2009.03.30. 10:27

A kerdesem az lenne, hogy EU-n beluli munkavegzes eseten tudomasod szerint letezik-e barmilyen nemzetkozi egyezmeny, rendelet stb., amely a magyar THGY-ra, GYED-re valo jogosultsagot szabalyozna?

2007. aprilis 1. ota (ot es fel ev munkavegzes utan) a magyar munkaltatomnal fizetes nelkuli szabadsagon vagyok, es uj munkaeszerzodessel dolgozom a magyar munkaltatom anyacegenel, Belgiumban. 2009. julius 1.-tol a belga szerzodesem megszunik, es visszamegyek a magyar munkaltatomhoz. Szeretnenk kisbabat, de nem egyertelmu szamomra, hogy ilyen esetben a kulfoldi munkavegzes milyen elbiralas ala esik:

  • beleszamithatom-e a 180 (360) napba a kulfoldi munkavegzest, vagy "nullarol" indul a 180 (360) napos periodus szamolasa?
  • amennyiben a kulfoldi munka beszamithato, milyen jovedelem a THGY es GYED alapja?
  • hol vannak ezen kerdesek leszabalyozva?

Hangsulyozom, hogy Magyarorszagon allomanyban maradtam, tehat jelenleg fizetes nelkuli szabadsagon vagyok a hazai munkaltatomnal.

Koszonom elore is a valaszokat. Ahogy lattam, masoknak is nagyon hasznos volt a segitseged.

Udvozlettel, Adrienn ----------------------------------------------
Válasz:

1. Igen, létezik, az alábbi két EGK rendelet szabályozza:
A TANÁCS 1972. március 21-i 574/72/EGK RENDELETE a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/71/EGK rendelet
végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról

és

a TANÁCS 1971. június 14-i 1408/71/EGK RENDELETE a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról

2. A fenti rendeletek egyik alapelve a szolgálati idők összeszámításának az elve, tehát az EGT tagállamban végzett munka időtartama a biztosítási időbe –ha az a magyar jogviszonyok alapján nincs meg- beszámítható.

3. Fő szabály szerint a THGY és GYED számításakor a táppénzszabályt kell alkalmazni.

4. Táppénznél a táppénzalap számításakor kizárólag a magyar jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni.

5. Összegezve, azaz a fentiekből következik, hogy –álláspontom szerint- : a THGY és GYED ellátásnál ha Magyarországon a szülést megelőző 2 éven belül nincs/nem lesz 180 biztosításban töltött napod, akkor az EGT tagállamban szerzett szolgálati/biztosítási időt –ha erre vonatkozó kérelmet és igazolást is csatolsz- figyelembe veszik, de az ott elért jövedelmet nem. A jövedelem számításánál az általános (magyar) szabályok alapján kell eljárni. -------------------
A THGY és GYED alapja az általános szabályok alapján: A THGY és a GYED ellátásokat - szinte kivétel nélkül - a pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemből számolják.
  • Fő szabály szerint a THGY és GYED alapja is a jogosultságot (a THGY, illetve a GYED indulását) megelőző naptári évi jövedelem, ha a megelőző évben a biztosítás (munkaviszony) folyamatos és az igénylőnek a megelőző évben volt legalább 180 munkabérrel ellátott (naptári) napja. A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban végig dolgozott –nagyon leegyszerűsítve- a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.12.31-ig elért keresete lesz.

  • Ha az igénylőnek a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző évben nincs 180 bérrel ellátott naptári napja, akkor a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző 180 (naptári) napi jövedelem lesz az ellátás alapja.
  • Ha ez, illetve ennyi sincs, akkor ahány bérezett napja van -fő szabály szerint- a megelőző évben és a tárgyévben- a THGY-ra, GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőzően az lesz a THGY, illetve a GYED alapja.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Tekintettel arra, hogy 2008.03.10-től a szülésig táppénzen volt a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.03.10-ig (70 nap) elért munkabére ÉS a 2008.03.10-től 2008.03.28-ig (19 nap) kapott betegszabadságos bére, azaz ezen 89 nap alatt elért jövedelme lesz.

(Fontos szabály, hogy ekkor (azaz ha az igénylőnek nincs az irányadó időszakban 180 naptári napi keresete) bejön a következő pontban részletesen leírt korlát, azaz keressen az igénylő bármilyen sokat is ez alatt az idő alatt (esetünkben 89 nap alatt), -ebből következően az ellátás összegének számítás során bármilyen nagy összeg is jöjjön ki- az 1 napi 100%-os alap nem lehet több, mint (143.000. Ft- : 30= 4766,67 Ft.-)

(A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, vagy ha az igény elbíráló a TB. kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyi ügyintéző) mindig az THGY-t, illetve az 1 napi GYED-et számolja ki, majd ha ez megvan ezt szorozzák annyi nappal, ahány nap van az adott hónapban)

  • Ha egyáltalán nincs jövedelme az igénylőnek a megelőző évben és a tárgyévben akkor az ellátást a munkaszerződésben szereplő személyi alapbérből állapítják meg, azonban ha ez magasabb, mint a mindenkori minimálbér kétszerese, akkor maximum csak a minimálbér kétszeresét, azaz 2009-ben max. 143.000Ft-ot lehet figyelembe venni. Ez esetben ennek a 70%-a lesz a bruttó havi THGY összege.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban és 2009-ben egészen a szülésig végig GYED-en és GYES-en volt, azaz az irányadó időszakban nem volt jövedelme. A THGY alapja ebben az esetben a munkaszerződésben szereplő 500.000. FT/hó személyi alapbére lesz. Tekintettel azonban arra, hogy ez több, mint a minimálbér kétszerese az 500.000 Ft.-os jövedelme helyett csak a 143.000 Ft-ot lehet figyelembe venni.

Ekkor a THGY napi összegét az alábbi képlet/számítás segítségével kapjuk: 143.000Ft.-:30x70%= 3336,67 Ft.- az 1 napi bruttó THGY összege.

Mindezek jogi alapja megtalálható a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42. §., 42/D. §. és a 48.§-ban.

6. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet. (Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. (pl. álláskeresési járadékról történő THGY, GYED jogosultságra) (Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem ad meg.)

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

monalisa1 # 2009.03.29. 21:16

Én mindenféle "csúnya dolgokat" olvastam tegnap az index.hu hírportálon egy új kormány tervezett - az ország gazdasági helyzete miatti - kényszerű megszorításokról, és ezen belül is a kismamákra vonatkozóan. A tervezet szerint a gyed 1 évig jár, utána csak gyes jár - vagy tessék mielőbb visszamenni dolgozni... A szocpolt is tervezik megszüntetni 2010.jan.1-től, valamint lakásvásárláshoz az állami kamattámogatást. A gázártámogatás is megszűnik...

Tehát tényleg jósgömb kelljen hogy valaki előre lássa a közelebbi ill. középtávú jövőt.

nandy # 2009.03.29. 13:41

pink zambak:

szerintem teljesen felesleges azt találgatni, hogy mi lesz 3 hónap, fél év, vagy akár egy év múlva. Ahohz jősgömb kellene...

nandy # 2009.03.29. 13:40

Milcsi2:

Igen, köteles lenne a munkaszerződésben meghatározott munkakörben foglalkoztatni.
Ha ez nem lehetséges, akkor érdemes lenne egyezkedni vele. Ha hasonló munkakört, hasonló bérért tud ajánlani, akkor szerintem fogadd el (hacsak nincs jobb ajánlat a tarsolyodban). De kisebb bérezésbe ne menj bele! Ha meg tudtok egyezni, akkor a munkaszerződést is módosítani kell. De nem kényszeríthet semmire.
A védettség a gyermek 3 éves koráig fennáll, ha közben kapod a gyes-t, és még a gyes lejárta után 30 napig.

pink zambak # 2009.03.29. 08:17

Tisztelt szakértők!

A segítségüket szeretném kérni TGYÁS/GYED témában.

2008 szeptemberétől állok munkaviszonyban, ahol a bruttó fizetésem 145 000 Ft.
2008 júniusáig nappali tagozaton tanultam főiskolán.

Idén júliusban lesz az esküvőm, utána szeretnénk kisbabát a párommal.
Az új törvény szerint (amit bár nem fogadtak el, de nagy a valószínűsége, hogy elfogadják) 365 nap munkaviszonynak kell lennie, hogy jogosult legyek a TGYÁS-ra, GYED-re. Ezzel nem lesz probléma, mert ha rögtön össze is jön a baby, akkor is csak 2010 május-június körül fogok szülni.
Viszont azt is hallottam, hogy annyi ideig maradhat otthon az édesanya GYED-en, amennyi ideig munkaviszonya volt. Ha májusban szülnék, akkor 1 év 8 hónapos munkaviszonyom lenne, szóval ennyi ideig kaphatnék GYED-et a pici után.
A kérdésem az, hogy az időbe beleszámít az is, hogy nappali tagozaton tanultam?

A másik kérdésem az lenne, amire eddig senki nem tudott nekem válaszolni, hogy ha nem jönne össze azonnal a baba, és a TGYÁS lejárta után, tehát a GYED megkezdődése már 2011-re esne, akkor a GYED-em összegét úgy számolnák ki, hogy abba már a TGYÁS is beleszámítana? Vagy a GYED összege ugyanúgy lenne megállapítva, mint a tgyás? Ugyanúgy a 2008-2009 év alapján?

Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat.

Milcsi2 # 2009.03.28. 20:58

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Érdeklődnék, hogy amennyiben gyes mellett vissza mennék dolgozni, de szervezeti átalakítás miatt már megszűnt a munkaköröm, akkor köteles vagyok bármilyen felajánlott állást elfogadni? Illetve milyen bérrel számolhatok: az aktuálissal vagy pedig adhatnak esetleg kevesebb bért is az új pozícióhoz.
Meddig tart a védettség a gyes után?

Válaszokat előre is köszönöm!

nandy # 2009.03.28. 09:08

Nem utasíthat el semmilyen indokkal, hiszen érvényes munkaszerződésed van. Az már más kérdés, hogy megpróbálja majd megnehezíteni az életed.

Kriszlau # 2009.03.27. 13:12

Tisztelt Szakértők!

Segítségre van szükségem. Júniusban lejár a gyedem, és vissza szeretnék menni dolgozni, a gyereket bölcsibe adom, még csak szóban jeleztem.
Munkahelyem még megvan (2004 óta határozatlan idejű), de már hallottam, hogy nem akarnak majd visszavenni, mert nem bírja el a cég...és jobb lenne ha elkezdenék más állás után nézni.
Azt tudom, hogy 38 nap a szabim ami bent van.
Meg azt is, hogy elvileg a gyerek 3 éves koráig nem rúghatnak ki amíg gyest kapok.
Megtehetik azt, hogy nem vesznek vissza valamilyen indokra hivatkozva? Pl válság ilyesmi?
Mire számíthatok?
Egyébként szeretnénk még egy babát(egyet sajnos elvesztettünk) és ha esetleg júniusig összejönne akkor mit tehetnék, hogy ne fázzunk rá nagyon?
Köszönöm válaszukat és nagyon várom! Tisztelettel