GYED,GYES, táppénz


cincinnatus # 2015.03.13. 14:15

T. Alexa!

Főszabály, hogy akinek egy munkaviszonya van és a GYES mellett nem dolgozik csak egy ellátásra jogosult.

Ön választhat, hogy a táppénzt, vagy a GYES-t kéri.

Előbbi esetében a GYES-ről írásban, a kk. 1. napjától le kell mondania.

Nyilatkozatát a táppénzes papírokkal kell leadnia a munkáltatójának, aki köteles -ha kifizetőhely elbírálni- egyéb esetben az egészségbiztosító felé továbbítani. (Ők értesítik a MÁK-ot, ahol a GYES ellátását megszüntetik.)

További kérdéseivel keresse az egészségbiztosítót. (Erről részletesebben az előző válaszaim végén olvashat.)

cincinnatus # 2015.03.13. 14:23

T. Vica!

A GYED xtra lényege, hogyha van munkaviszonya egyidejűleg több gyermek után is kaphat ellátást.

Ha van egy 3 év alatti gyermeke és arra GYED-et kap,amennyiben ez alatt újra szül a GYED mellett kaphatja az új babára a CSED ellátást is.

Ugyanez a helyzet, ha az első babára GYES-t kap, azaz ha ez idő alatt újra szül a GYES mellett kaphatja a CSED-et.

A CSED a THGY új neve.

A THGY-hoz (CSED) nem kell újra munkába állnia, illetve 180 napot dolgoznia, azaznem feltétel, hogy akár újra munkába álljon, vagy hogy akárcsak 1 napot (pláne 180-at) is dolgozzon.

A munkaviszonynak viszont fenn kell állnia.

Vic0891 # 2015.03.13. 15:02

Tisztelt Szakértő!
Köszönöm válaszát! A válasz alapján 1 kérdés merült fel bennem. Milyen jövedelem alapján számítják ki esetemben a CSED összegét, ha nem megyek vissza dolgozni a 2. és a 3. gyerek között? (Munkaszerződésem szerint a bérem bruttó 244.300 Ft.)
Válaszát várta tisztelettel és köszönettel.

Lilla33 # 2015.03.14. 16:28

Tisztelt Szakértők! 2017. augusztus 30-ig vagyok otthon első gyermekemmel, jelenleg GYED-et kapok gyermekem 2 éves koráig, utolsó évben pedig GYES-t. Második babánkat 2017. június-augusztusra tervezzük. Ha a második gyermek megszületése előtt munkahelyem megszűnik, akkor a második gyermekemnél leszek-e jogosult TGYÁS-ra illetve GYED-re? Ha igen, mi alapján számolnak? Másik kérdésem, hogy ha GYED alatt szűnik meg a munkahelyem, akkor továbbra is kapom a GYED-et, vagy csak GYES-t? Határozatlan szerződésem van, de kérdésem arra az esetre vonatkozik ha mondjuk pl. megszűnne időközben a cég.

Nagyon köszönöm előre is!

gAcsaR # 2015.03.16. 10:25

Tisztelt Szakértők!

Szeretném segítségüket kérni.
Sok helyen olvastam mégsem egyértelmű számomra néhány dolog.
Az esetem a következő:
2008 májusa óta közalkalmazottként vagyok foglalkoztatva, tehát folyamatos munkaviszonyom van. Jelen munkaszerződésem 2015.június 30-án jár le, jelenleg is dolgozom.
A szülés várható időpontja: 2015. június 21.
A CSED és szülési szabadsággal kapcsolatosan azt olvastam, hogy: "Az anyát 24 hét szülési szabadság illeti meg, amelyet -eltérő megállapodás hiányában- úgy kell kiadni, hogy abból legfeljebb 4 hét a szülés várható időpontja elé essen. A szülő nő CSED-re való jogosultsága legkésőbb a gyermek születésének napjával, koraszülött gyermekre való tekintettel a szülési szabadság első napjával nyílik meg. A szülési szabadság tehát legkésőbb a szülés napjával kezdődik, azaz a CSED-re való jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző 4 hét bármelyike lehet, de legkésőbb a szülés napja."
Nem tudom hogy jól értelmeztem-e, az én esetemben a szülés várható időpontja június 21. és szeretném a szülési szabadságom kezdő napját május 24-től kivenni(visszamenőleg 4 hét), akkor kérhetem pl. azt, hogy a CSED folyósítását csak a szülés tényleges napjától kérném és a szülési szabadságot pedig már kivenném előtte??? Vagy a CSED folyósítása is megkezdődne május 24-ével? Tehát akkor május 24-ig megkapnám a fizetésem és utána pedig folyósítanák a CSED-et?
A CSED kiszámításánál pl.mit vesznek alapul az én esetemben? Május 24-től visszamenőleg 3 hónapot, azaz február 24-e, és attól visszamenőleg 180 naptári napi jövedelmemet veszik alapul? Azért kérdezem, mert nem tudom hogy járnék jobban....Segítségüket köszönöm!
Várom mielőbbi válaszukat.

angyalreni # 2015.03.17. 13:15

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy 2014.10.13.óta vagyok bejelentve a munkahelyemen, időközben várandós lettem, 2015. November elejére várom a kisbabámat, az lenne a kérdésem, hogy jogosult leszek e a Gyedre ha augusztustól táppénzre megyek és 2014 októbere előtt ápolási segélyen voltam édesanyámmal? Köszönöm a választ!


Reni@@@

Farkas Mariann # 2015.03.17. 19:51

Tisztelt Szakértő!

2013.05.15-én született első gyermekem, az akkori munkaszerződésem 2013.05.31-én járt le,így passzív jogon részesültem thgyás-ben, s még kapom a gyedet. Mindeközben elhelyezkedtem 03.09-étől dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel közalkalmazottként.
Olyan kérdésem lenne, ha most esnék teherbe második gyermekünkkel akkor lenne-e jogosultságom csedre, s gyedre?
Köszönettel:
Mariann

verzsó # 2015.03.18. 00:53

Üdv!
Olyan kérdésem lenne hogy 2014.06.01-től határozatlan idejű munkaviszonyom van viszont kb.2-3 hetet dolgoztam csak mert ennyit bírtam a rosszullétek miatt ugyanis ekkor tudtam meg hogy babát várok.Nem bírtam dolgozni így a háziorvosom javaslatára táppénzre mentem viszont nem kaptam táppénzt mert nincs meg az a vmennyi bedolgozott idő ami ehhez szükséges!Egész terhességem alatt semmit nem kaptam de a táppénzes papírokat havonta leadtam a munkáltatóm könyvelőjének.A kisfiam 2015.02.10-én született meg,és most hogy megigényeltem az anyaságit,családit és gyes helyett gyedet mert ezt javasolták kíváncsi lennék hogy ezt kell e kapnom és fogom e kapni?
Válaszát előre is köszönöm

Erzsó

Zengőbérci # 2015.03.18. 10:55

verzsó # e-mail 2015.03.18. 01:53

Üdv!
Olyan kérdésem lenne hogy 2014.06.01-től határozatlan idejű munkaviszonyom van viszont kb.2-3 hetet dolgoztam csak mert ennyit bírtam a rosszullétek miatt ugyanis ekkor tudtam meg hogy babát várok.Nem bírtam dolgozni így a háziorvosom javaslatára táppénzre mentem viszont nem kaptam táppénzt mert nincs meg az a vmennyi bedolgozott idő ami ehhez szükséges!Egész terhességem alatt semmit nem kaptam de a táppénzes papírokat havonta leadtam a munkáltatóm könyvelőjének.A kisfiam 2015.02.10-én született meg,és most hogy megigényeltem az anyaságit,családit és gyes helyett gyedet mert ezt javasolták kíváncsi lennék hogy ezt kell e kapnom és fogom e kapni?
Válaszát előre is köszönöm

Erzsó

  1. A betegszabadság lejártát követően táppénzre mindenki annyi napra jogosult, ahány napot a keresőképtelenségéig biztosításban töltött, azaz Önnek -ha 2-3 hetet dolgozott- 2-3 hét táppénz járt volna!
  2. CSED-re, majd GYED-re az jogosult, aki a szüléskor biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül van 365 biztosításban töltött napja.

Ha Ön nem kapott sem táppénzt, sem munkabért, úgy arra az időre szünetelt a biztosítása.

Ha a 2013.02.10 és 2015.02.09. időszakban van 365 nap biztosításban töltött ideje jogosult CSED-re és GYED-re, ha nincs nem jogosult. Midkettőröl határozatban kell dönteni a kifizetőhelynek. Utóbbi esetben a határozat 1 példányát megküldik a MÁK-nak is, hogy a GYES ellátás lehetőségével kapcsolatban tájékoztassák Önt.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Zengőbérci # 2015.03.18. 13:47

Farkas Mariann 2015.03.17. 20:51

Tisztelt Szakértő!

2013.05.15-én született első gyermekem, az akkori munkaszerződésem 2013.05.31-én járt le,így passzív jogon részesültem thgyás-ben, s még kapom a gyedet. Mindeközben elhelyezkedtem 03.09-étől dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel közalkalmazottként.
Olyan kérdésem lenne, ha most esnék teherbe második gyermekünkkel akkor lenne-e jogosultságom csedre, s gyedre?
Köszönettel:
Mariann

CSED-re, majd GYED-re az jogosult, aki a szüléskor biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül van 365 biztosításban töltött napja.

A csecsemőgondozási díjra jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj – kivéve a 42/E. § alapján megállapított gyermekgondozási díj – folyósításának az idejét.

Vigyázz a CSED-et követő GYED, azaz a gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe viszont csak a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz idejét lehet beszámítani!

Az, hogy egy új szülésnél mire jogosult tehát függ attól, hogy a szüléskor biztosított-e, függ a szülés időpontjától és a fentiektől.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Zengőbérci # 2015.03.18. 13:52

angyalreni 2015.03.17. 14:15

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy 2014.10.13.óta vagyok bejelentve a munkahelyemen, időközben várandós lettem, 2015. November elejére várom a kisbabámat, az lenne a kérdésem, hogy jogosult leszek e a Gyedre ha augusztustól táppénzre megyek és 2014 októbere előtt ápolási segélyen voltam édesanyámmal? Köszönöm a választ!

CSED-re, majd GYED-re az jogosult, aki a szüléskor biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül van 365 biztosításban töltött napja.

Az "ápolási segély" ideje a Tbj. értelmében nem minősül biztosításban töltött időnek, a táppénz ideje viszont igen.

A megadott adatok alapján lesz 365 biztosításban töltött napja, így jogosult lesz mindkét ellátásra.

(Vigyázzon, mert jelentős koraszülés esetén a fentiek nem igazak!)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Zengőbérci # 2015.03.18. 13:57

gAcsaR

...és szeretném a szülési szabadságom kezdő napját május 24-től kivenni(visszamenőleg 4 hét), akkor kérhetem pl. azt, hogy a CSED folyósítását csak a szülés tényleges napjától kérném és a szülési szabadságot pedig már kivenném előtte???

A szülési szabadságra a munkáltató nem fizet bért. Helyette -ha a feltételeknek megfelel- CSED ellátást kaphat az egészségbiztosítótól.

Mindezek alapján a két időpontnak egybe kell esni.

Zengőbérci # 2015.03.18. 14:02

gAcsaR

A CSED kiszámításánál pl.mit vesznek alapul?
Május 24-től visszamenőleg 3 hónapot, azaz február 24-e, és attól visszamenőleg 180 naptári napi jövedelmemet veszik alapul?

A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelmet.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Zengőbérci # 2015.03.18. 14:04

Lilla33 2015.03.14. 17:28

Tisztelt Szakértők! 2017. augusztus 30-ig vagyok otthon első gyermekemmel, jelenleg GYED-et kapok gyermekem 2 éves koráig, utolsó évben pedig GYES-t. Második babánkat 2017. június-augusztusra tervezzük. Ha a második gyermek megszületése előtt munkahelyem megszűnik, akkor a második gyermekemnél leszek-e jogosult TGYÁS-ra illetve GYED-re? Ha igen, mi alapján számolnak? Másik kérdésem, hogy ha GYED alatt szűnik meg a munkahelyem, akkor továbbra is kapom a GYED-et, vagy csak GYES-t? Határozatlan szerződésem van, de kérdésem arra az esetre vonatkozik ha mondjuk pl. megszűnne időközben a cég.

Nagyon köszönöm előre is!

CSED-re, majd GYED-re az jogosult, aki a szüléskor biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül van 365 biztosításban töltött napja.

Ha megszűnik a jogviszonya a GYED alatt, úgy tovább kapja a GYED-et, un. passzív jogon.

A GYES alanyi jogú ellátás, az független attól, hogy van-e munkaviszonya (biztosítása).

Zengőbérci # 2015.03.18. 14:07

Vic0891

Milyen jövedelem alapján számítják ki esetemben a CSED összegét, ha nem megyek vissza dolgozni a 2. és a 3. gyerek között?

CSED (leánykori nevén thgy) alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
(Itt tehát nincs előnyszabály és mások a korlátok.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

Vic0891 # 2015.03.19. 09:01

Tisztelt "Zengőbérci"!
Köszönöm a választ!
Tisztelettel és köszönettel, Vic0891

Zengőbérci # 2015.03.19. 11:30

Nagyon szívesen.

Az úttörő ahol tud, segít és önként szolgálja a közösséget.

(Úttörők 12 ponja/5.pont)

verzsó # 2015.03.19. 14:15

Köszönöm szépen a választ!

Lenne még egy kérdésem ha nem baj...
Méghozzá az hogy akkor most nekem érdemes e volt megigényelnem a GYED-et vagy sem?
Illetve ha a ezzel rosszabbul járok mint a GYES támogatással akkor válthatok e?

Válaszát előre is köszönöm!

Erzsó

(Mellékeltem az előző levelem)

Üdv!
„Olyan kérdésem lenne hogy 2014.06.01-től határozatlan idejű munkaviszonyom van viszont kb.2-3 hetet dolgoztam csak mert ennyit bírtam a rosszullétek miatt ugyanis ekkor tudtam meg hogy babát várok.Nem bírtam dolgozni így a háziorvosom javaslatára táppénzre mentem viszont nem kaptam táppénzt mert nincs meg az a vmennyi bedolgozott idő ami ehhez szükséges!Egész terhességem alatt semmit nem kaptam de a táppénzes papírokat havonta leadtam a munkáltatóm könyvelőjének.A kisfiam 2015.02.10-én született meg,és most hogy megigényeltem az anyaságit,családit és gyes helyett gyedet mert ezt javasolták kíváncsi lennék hogy ezt kell e kapnom és fogom e kapni?
Válaszát előre is köszönöm

Zengőbérci # 2015.03.19. 15:08

Ha jogosult rá (CSED/GYED), úgy érdemes volt megigényelnie, mert az összege több, mint a GYES ellátásé.

Ha nem jogosult rá, úgy időt veszített, de visszamenőleg meg fogják adni a GYES ellátást.

Ha rosszabbul járna (pl. 4 órás munka miatt az összege kevesebb, mint a GYES ellátásáé), úgy arról -elvileg- tájékoztatni fogják.

Igen, az ügyfél bármikor választhat az ellátások közül, ha egyidejűleg több ellátásra is jogosult.

verzsó # 2015.03.19. 18:43

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!

Üdv:.
Erzsó

gAcsaR # 2015.03.20. 07:43

Tisztelt "Zengőbérci"!

Köszönöm szépen a segítségét!
gAcsaR

reka84 # 2015.03.23. 09:26

Tisztelt Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni. Jövő hónapban tölti kislányom a 2. életévét és Gyes-re lennék jogosult amit még nem igényeltem meg. Közben kiderült, hogy újra babát várok ami a kórelőzmények miatt veszélyeztetett terhesség. Jogosult vagyok újra táppénzre menni? Ha igen, akkor ettől függetlenül a gyes-t is megigényelhetem? Ha táppénzen lennék azalatt a munkáltatóm felbonthatná a munkaviszonyomat? 2009 óta folyamatos a munkaviszonyom, 2012-ben mentem veszélyeztetett terhességem miatt táppénzre, azóta pedig a gyermekem utáni ellátásokat kapom. Válaszát nagyon várom és köszönöm előre is!!!

Dittka # 2015.03.23. 17:00

Tisztelt Szakértő!
2000 augusztus 1-e óta közszférában dolgozom. 2010július 20-án született a kisfiam (Tgyás, Gyed max.)2012 július 21-2012 október 1-ig szabadságon voltam.2012 október 2-án megszületett a kislányom.Vele is Tgyás , majd Gyedben részesültem. Jelenleg vele vagyok Gyesen,mely 2015 október 2-án jár le. 2014 szeptember 15-től 2015.április30-ig megbízási szerződéssel órákat adok(ez havi max.bruttó 40000ft) 2015 szeptember 23-ára várjuk a 3. gyermekünket. Kérdésem, hogy ez a megbízási díj "bezavarhat"-e a Csed számításánál? ( a szerződés szerinti bérem 240000ft)Mit vesznek ilyenkor alapul? A másik kérdésem, hogy a Gyed számításnál, ha nem lesz 180napom és Gyesbe szülök akkor mi lesz az ellátás alapja? Van 50 nap szabadságom, amit szeretnék kivenni és utána táppénzre menni. Befolyásol-e ez valamit?
Picit sok az info, elnézést!
Válaszát előre is köszönöm!

sortie # 2015.03.25. 12:26

Dittka 2015.03.23. 18:00
Tisztelt Szakértő!
2000 augusztus 1-e óta közszférában dolgozom. 2010július 20-án született a kisfiam (Tgyás, Gyed max.)2012 július 21-2012 október 1-ig szabadságon voltam.2012 október 2-án megszületett a kislányom.Vele is Tgyás , majd Gyedben részesültem. Jelenleg vele vagyok Gyesen,mely 2015 október 2-án jár le. 2014 szeptember 15-től 2015.április30-ig megbízási szerződéssel órákat adok(ez havi max.bruttó 40000ft) 2015 szeptember 23-ára várjuk a 3. gyermekünket. Kérdésem, hogy ez a megbízási díj "bezavarhat"-e a Csed számításánál? ( a szerződés szerinti bérem 240000ft)Mit vesznek ilyenkor alapul? A másik kérdésem, hogy a Gyed számításnál, ha nem lesz 180napom és Gyesbe szülök akkor mi lesz az ellátás alapja? Van 50 nap szabadságom, amit szeretnék kivenni és utána táppénzre menni. Befolyásol-e ez valamit? Picit sok az info, elnézést!
Válaszát előre is köszönöm!

Amennyiben a megbízási jogviszony a szüléskor már nem áll fenn és a megbízási szerződést nem azzal a munkáltatóval kötötte, ahonnan fizetésnélküli szabadságon van úgy nem zavarhat be, mivel a jogszabály szerint a CSED számításakor csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző, vagy másik munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak.

CSED (leánykori nevén thgy) alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
(Itt tehát nincs előnyszabály és mások a korlátok.)

GYED alap számítási sorrend

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4.Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.
Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani,
azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a sz.szerinti jöv. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk.)

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár az egészségbiztosítási szakigazgatási szervek pénzbeli ellátási és ellenőrzési osztályának, akár a TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, vagy a penzbeli@oep.hu , ajánlott tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

sortie # 2015.03.25. 12:35

reka84 2015.03.23. 10:26
Tisztelt Szakértő!
Szeretném a segítségét kérni. Jövő hónapban tölti kislányom a 2. életévét és Gyes-re lennék jogosult amit még nem igényeltem meg. Közben kiderült, hogy újra babát várok ami a kórelőzmények miatt veszélyeztetett terhesség. Jogosult vagyok újra táppénzre menni? Ha igen, akkor ettől függetlenül a gyes-t is megigényelhetem? Ha táppénzen lennék azalatt a munkáltatóm felbonthatná a munkaviszonyomat? 2009 óta folyamatos a munkaviszonyom, 2012-ben mentem veszélyeztetett terhességem miatt táppénzre, azóta pedig a gyermekem utáni ellátásokat kapom. Válaszát nagyon várom és köszönöm előre is!!!

Igen, jogosult táppénzre.

GYES és táppénz egyidejűleg csak annak/akkor jár, ha a GYES mellett dolgozik (munkába áll) és keresőképtelenné válik.Ez esetben a fizetésnélküli szabadságot meg kell szüntetni.

Lásd: 133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.
(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.

Várandósság alatt a munkáltató jogszerűen nem mondhatja föl a határozatlan idejű szerződést.

65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(2) A felek megállapodása esetén - legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig - a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.

(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,

b) a szülési szabadság,

  1. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  2. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  3. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap37

tartama alatt.