GYED,GYES, táppénz


Juló # 2008.11.19. 11:08

Sziasztok mi történik akkor ha a céget eladják és az új tulaj átveszi az alkalmazottakat .Tudom hogy vagy az előd vagy az utód esetleg felmondhat ha nem tud annyi embert foglalkoztatni, sokan több éve dolgozunk itt jár a végkielégítés bár melyik mond fel nekünk?Gyes alatt az új tulaj se mondhat fel nekem?Vagy nem számíthatunk végkielégítésre ?Munkáltatónak előre be kell ezt jelentenie a dolgozóinak?Gondolom van valamennyi felmondási idő.
Előre is köszönöm.

kisrita # 2008.11.19. 10:25

Nem vagyok szakértő de sztem egyenlőre shova.
Hivd fel a munkaügyest/bérszámfejtőt és tőlük érdeklődj hogy a majd az konkrétan mikor van.
Nálunk egyébként nem szeretnek (!) hóközben számfejteni, utalni. Lehet nálad is erről van szó és a következő utaláskor szándáékozzák MAJD utalni.

Hivatalos papírt kaptál a "majd" - ról? Hogy mennyi szabid volt amit megváltanak stb?

kvkriszta # 2008.11.19. 10:13

Kedves Szakértő!

A segítséged szeretném kérni, Gyesem lejártával felmondtam a munkaadómnál, kilépéskor mindem szükséges papíromat megkaptam, viszont a szabadság megváltásomat "majd utaljuk" címszóval a mai napig nem fizették ki (2 hete léptem ki). Mi a teendőm ilyen esetben, és hova forduljak jogorvoslatért?

Válaszodat előre is megköszönöm:

kvkriszta

Kotkoda # 2008.11.19. 08:53

Sinus, nagyon szépen köszönöma gyors választ. Még egy kérdésem lenne, a 180 nap az közvetlen a szülés előtt kell, hogy legyen, vagy lehet az azt megelőző két évben?
És még valami: Megtehetem-e, hogy elmegyek dolgozni decemberben és februártól már táppénzen vagyok a szülésig? Ilyenkor a munkáltatónak mennyibe kerül egy dolgozó, aki br 100.000-re van bejelentve?
Továbbra is nagyon várom válaszod!!!!
Üdv: Kotkoda

sinus69 # 2008.11.19. 08:23

kotkoda:
A gyed és thgys bizt. jogviszony megléte esetén folyósítható. Mivel neked nemsokára lejár a határozott időre szóló munkaszerződésed, és azt nem hosszabbítja meg a munkáltató, máshová kell elmenned dolgozni, mert a szülés előtt a 180 nap bizt. időnek meg kell lennie. Ennek hiányában csak az alanyi jogon járó gyes-t fogod kapni.
A gyed és a thgys összegét a szülést megelőző naptári év átlagkeresete alapján számítják ki.

sinus69 # 2008.11.19. 08:14

perecc:
Nem fogsz kapni Start kártyát, mert az csak akkor "jár" ha nincs munkaviszonyod, magyarul az elhelyezkedésedet segíti a gyes után.
A "régi" munkahelyed köteles visszavenni akkor, amikor írásban bejelented felé azt a napot amikor is felvennéd újra a munkát. Először a felgyülemlett szabijaidat kell kiadnia, amit 30 napon belül meg kell kezdenie.
A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszűntetésekor mi jár neked, az relatív. Amiben megegyeztek a munkáltatóddal, ezért is közös a megegyezés. Törvényileg egyébként semmi. A megjelölt napon megszűnik a munkaviszonyod, felmondási idő nincs, végkielégítés nincs, az esetlegesen bennt maradt szabijaidat ha nem fér bele az időbe, pénzben megváltja neked.
De egyébként igaza van KBS-nek, tényleg kismilliószor válaszoltak már ezekre a kérdésekre. Ha visszakeresel, minden kérdésedre megkapod a választ.

Kotkoda # 2008.11.19. 08:04

Kedves Szakértő!
Szükségem lenne pár tanácsra, remélem tud segíteni.
A helyzet a következő: november 30.-án lejár a szerződésem, és nem hosszabítják meg, mivel már most is táppénzen vagyok 8 hetes kismamaként.
A szülés időontja július elejére várható, és szeretnék gyedet kapni. A kérdésem a következő lenne, hogy ha március, április, május hónapra elmegyek dolgozni, akkor jár-e nekem gyed, úgy hogy decembertől februárig itthon vagyok. Előtte biztosított voltam minimum két évig.
Vagy esetleg el kellene mennem már december elsejétől?

Válaszát nagyon várom! Üdv! Kot!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 20:15

Szerintem olvassgass egy kicsit. Talán ha ötvenszer válaszoltunk már ezekre a kérdésekre.

perecc # 2008.11.18. 20:12

Kedves Szakértő!

Jelenleg Gyesen vagyok ami 2009 szeptemberében jár le. Szerettem volna visszamnnei a régi munkahelyemre dolgozni - ezt jeleztem írásban is. Egyelőre nem tudnak visszavenni. Ideiglenesen elhelyezkedtem egy másik cégnél ahol be is jelentenének de csak ha igényelhetik utánam a Start plusz kártyát. A kártya kiváltásának feltétele azonban (ha jól tudom) az, h ne legyen másik munkaviszonyom. Felmondani a régi munkahelyemen nem szeretnék (több mint 5 éve ott dolgozom) mert elesnék kb. félévi bértől. A kérdéseim pedig:

  1. Köteles-e a régi munkahelyem visszavenni amikor én akarom és folyósítani a béremet, vagy csak a GYES lejártakor?
  2. Ha közös megegyezéssel szüntetném meg a munkaviszonyomat ebben az esetben mik járnak nekem? (pl. szabadság, végkielégítés, Start-kártyát akkor is kiválthatnám-e stb.)
horev2 # 2008.11.18. 14:42

Köszönöm.
Még egy kérdés:
A táppénzen töltött idő beleszámit a 180 nap figyelembevehető jövedelembe?

ledererk # 2008.11.18. 12:52

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal. 2009. január 12-ig. A nyár folyamán átszervezések miatt megszűnt a munkaköröm (közalkalmazott voltam, határozatlan munkaidővel). Jelenleg állományban vagyok, mivel GYEDen lévőként nem küldhetnek el. Hamarosan szeretnék visszamenni dolgozni. Tudom, hogy végzettségemnek megfelelő munkakört szükséges felajánlania a munkahelyemnek (amelyet egyébként nem tud).
Ebben az esetben mi a további teendő? Felmondanak, vagy közös megegyezéssel megszűnik a munkakör? Jár e végkielégítés? (2003. januárjától dolgozom, azonban 2005. áprilisától folyamatosan GYED-en vagyok - két gyermekem van - ).
GYED-en lévőként védettséget élvezek 30 napig, úgy tudom. Ha új munkát keresek (márpedig január közepétől mindenképpen szeretnék elhelyezkedni valahol), mikortól indítsam az előző munkahelyemen a GYED megszüntetését?
Köszönettel: Kinga

Bfági # 2008.11.18. 11:53

Kedves Szakértő!

Jelenleg első szülött gyermekemmel vagyok itthon GYED-en. Ő jövő év júniusában tölti be második életévét. Második babával jövő év május 25-re vagyok kiírva. Kérdésem az lenne mi alapján számolják majd a második gyerek után a TGYÁS-t és a GYED-et? Szülés előtt négy évet dolgoztam és maximális GYEDe-et kapok jelenleg.
Válaszát köszönöm

nandy # 2008.11.18. 11:24

horev:

Igaz. Legalább 180 nap figyelembevehető jövedelem kell - pl. munkabér. Ha nincs meg, akkor az előző ellátás alapja után állapítják meg a jövőbeni ellátást.

nandy # 2008.11.18. 11:23

hveroka:

  1. Gyed számításánál nem számít bele a 180 napba (csak ha lett volna munkaviszonyod stb.)
  2. Még TGYÁS-ra sem vagy jogosult.

Ez van, sajnos. Igazat mondott az ügyintéző.

horev2 # 2008.11.17. 21:10

Sziasztok!
Az én helyzetem a következő. GYES-en vagyok, két és fél éves a lányom. A lányom után kaptam max. GyED-et. Szeretnénk még egy babát, a jövendő GYED-em kevesebb lenne valószinű. A kérdésem az lenne, hogy igaz-e, hogy 180 nap 8 órában ledolgozott nap szükséges ahhoz, hogy ne kevesebb összegű 2. gyerek utáni GYED-en legyek két évig, vagy egyáltalán, mitől függ, miből számolják a „leendő“ GYED-emet. Előre is köszönöm a válaszokat!

hveroka # 2008.11.15. 06:28

Nandy:

Köszönöm a válaszod! Még pár kérdés:

  1. Egyátalán nem voltam nappali tagozatos, de a Gyesre munkaviszonyból mentem el (igaz csak 4 órásból). Ezek alapján a Gyes biztosítási viszonynak számít, nem?
  2. Igaz, hogy a munkaviszonyom a gyerek születése előtt megszűnik, de ha a szülési szabadságot a szülés előtt veszem ki jogosult lehetek a Gyedre?

Pl: munkaviszony vége jan. 25., szülés febr. 15. és jan. 25-től Tgyást igényelek.
Így a munkaviszony a Tgyás alatt szűnik meg. (Nem az a passzív gyed?)

hveroka

nandy # 2008.11.14. 22:21

Zsanca: az oep-nek van ingyenes száma, ott megmondják, be vagy-e még jelentve a munkahelyeden.

http://www.oep.hu/portal/page?…

zsanca # 2008.11.14. 16:52

Nandy!

Honnan tudhatom meg,hogy passzív gyedet kaptam e vagy sem?A nagyfiamnál biztos nem,mert a kicsinél is ugyanúgy járt a tgyás és a gyed,de a 3. babánál nem tudom,hogy jár e?Azt sem tudom,hogy megszünt e a biztosításom. Erről nem tájékoztatott senki.És elméletileg még él a munkaviszonyom,mert nem kaptam semmiféle felmondó levelet.Egyébként is gyesen vagyok,és úgy tudom,hogy ilyenkor nem mondhatnak fel.

nandy # 2008.11.14. 15:32

zsanca: ha nem passzív GYED-et kaptál, és még mindig él a munkaviszonyod, akkor jár.

nandy # 2008.11.14. 15:29

hveroka:

Jogosult leszek-e ez után a másfél hónapos jövedelem után bármilyen összegű TGyásra és Gyedre,

Önmagában a másfél havi munkaviszony után nem, de ha az elmúlt két évből legalább egy évet nappali tagozatos tanulóként töltöttél, az beleszámít a 180 napba.

csak határozott időre alkalmaznak dec. közepétől jan.végéig, mert a gyerek várhatóan febr. első felében születik.

Így viszont csak a TGYÁS fog járni, a GYED már nem, mivel a biztosítási jogviszonyod még a szülés előtt megszűnik

nandy # 2008.11.14. 15:26

pababa:

A szabadság akkor is jár, ha te mondasz fel.
Vagy pénzben megváltják, vagy kiadják (ha még belefér az időbe), de az is fizetési kötelezettséggel jár.

Ha másképp nem megy, akkor a fizetés nélküli lejártával mondj fel. Ebben az esetben elvileg le kellene töltened a felmondási időt, de ehelyett kérd, hogy adják ki a szabikat.
Így nyugodtan dolgozhatsz tovább az új helyen.

A másik munkahelyen pedig határozott idejű szerződés helyett ajánlatos lenne határozatlan idejűt kötni, hiszen a részedről ennek nincs akadálya (nehogy két szék közül...)

zsanca # 2008.11.14. 12:46

Megint én vagyok Zsanca!
Az előző írásomban elírtam az évszámokat.
Szóval 2002 óta van munkaviszonyom.
2003-ban született meg az első gyermekem,2006-ban a 2.,és 2009-ben fog a 3. Szóval járni fog még mindig a Tgyás és a gyed?

zsanca # 2008.11.14. 12:44

Olyan kérdésem lenne,hogy nem értem,hogy számolják ki a 180 nap biztosítást.Van munkaviszonyom 2005 ősze óta.
2006 októberében megszületett első gyermekem.Járt a TGyás és a Gyed is.Aztán a Gyed lejárta után gyesen voltam 5 hónapig,mert közben megszületett a 2 gyermekem.Vele is járt a TGyás és a gyed is.Most gyesen vagyok 2009 március 26-ig,de mielőtt ez lejárna március elején megszületik a 3. gyerkőc.Ugyanúgy járni fog a Tgyás és a gyed?Honnan tudom,hogy biztosított vagyok-e még?

pababa # 2008.11.14. 12:16

Ha valaki Tud segítsen Nekem a következő ügyben:
2009.január 14-ig Gyes-en vagyok kisfiammal,munkahelyemről mentem Gyesre,azaz itt még munkaviszonyban állok(fizetés nélküli szabin vagyok),de ide nem fogok visszamenni dolgozni mert a munkaidő nem megfelelő a kisfiam miatt.
Most megyek egy másik helyre dolgozni november végén,ahol egyenlőre a Gyes idejére vesznek fel dolgozni,s utána,ha a másik helyen leszámoltam és lejár a Gyes felvesznek tovább.
Most az a problémám,hogy nem tudom mit tegyek,mert a régi helyemen van egy jó pár nap szabadságom,amit fél füllel hallva nem fognak kifizetni(ebből arra következtettem,hogy gondolom a Gyes lejárta után kiadják) én az új helyemen folyamatosan szeretnék dolgozni, mondjak fel a régi helyemen most vagy mit tegyek,hogy ne legyen problémám és novembertől folyamatosan dolgozzhassak az új helyemen?....
Remélem valaki értette mire gondoltam,mert már én is belezavarodtam.
Köszönöm a segítséget előre is!

hveroka # 2008.11.13. 18:23

Nandy:

Nem levelezős voltam.
A biztosítási jogviszonyom az megvan, de a 180 nap jövedelmem nem lesz meg.

Hveroka