GYED,GYES, táppénz


Leiaa29 # 2008.09.19. 20:34

VargaMóna: akár 8 órában is dolgozhatsz már GYES mellett!

felleg # 2008.09.19. 17:39

Kedves Fórumozók!

2006.10.13-án született gyermekem. Attól kezdve TGYÁS-t, majd GYED-et kaptam. (előtte szeptember 9-től szülésig táppénzen voltam) 2008.10.14-től gyesen leszek. Munkaviszonyom jelenleg is fenn áll, közalkalmazott vagyok. Kérdésem az lenne, ha gyes alatt szülöm 2. gyermekem, akkor jár-e nekem a TGYÁS és a GYED? Illetve mi alapján számolják? (a szerződés szerinti bérem alapján?)
GYED alatt elvégeztem a főiskolát, így kategóriát ugrok. A szerződésemet azonban még nem módosították. Van arra lehetőség, hogy ezt megtegyék anélkül, hogy visszamennék dolgozni?

Előre is köszönöm a válaszokat!

dinnye # 2008.09.19. 17:01

A munkanélküli időszak beleszámít a biztosítási időszakban a 180 napot előírt jogosultság megszerzéséhez gyed előtt?
Köszönöm.
dinnye

dinnye # 2008.09.19. 16:57

8

vargamona # 2008.09.19. 16:48

Kedves Fórumozók!

GYED-en vagyok kisfiammal, Október 1-től lenne lehetőségem elmenni dolgozni - kisfiamat bevennék a bölcsibe is -, de nem vagyok benne biztos, hogy hány órát dolgozhatok GYES mellett? Aki tudja pontosan kérem írja meg, mert a jövő héten mennék intézni a GYES igénylését!

somag # 2008.09.19. 15:54

Üdv,

Köszönöm az eddigi segítséget.
Lenne mégegy buta kérdésem.
Van arra lehetőség, hogy tgyás után az anya megigényli a gyedet és később pár hónappal az anya helyett az apa kapja a gyedet és az anya nem?
Lehet ezt megosztani, vagy aki igényli az kapja amíg a baba nincs 2 éves?.

samli # 2008.09.18. 20:41

Kedves anne01!

Nagyon szépen köszönöm! Sokat segített!!!

anne01 # 2008.09.18. 17:57

samli,

Most vettem észre, hogy múlt évben szinte végig gyed-en volt, a gyes pedig 2008. júliusától jár neki. Ebben az esetben a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével fogják megállapítani a táppénz összegét, feltéve, hogy más igényli a gyes-t.

anne01 # 2008.09.18. 17:43

samli,

Meg kell nézni, hogy 2007-ben gyes-en vagy gyed-en töltött több időt. Ha több ideig volt gyes-en, akkor a minimálbér az alap, ha a gyed napjainak száma volt több, akkor az általad leírt szabály lép életbe.

UHajni # 2008.09.17. 21:06

Kedves Fórumozók!
Ha valaki tud, segitsen Nekem!
Közalkalmazottként dolgozom, óvónő vagyok! 2009.05.02.-án lejár a GYED-em a kisfiammal. A férjemmel úgy tervezzük, hogy jövőre szeretnénk egy kistesót! Úgy tudom, hogy ahhoz hogy az új fizetésem legyen a GYED alapja minimum 180 napot vissza kell mennem dolgozni!A következőkre lennék kiváncsi:

  1. Ha a GYED lejárta után kiveszem a felgyülemlett

    szabadságomat, és azután táppénzre megyek (mert

    közben már terhes vagyok), akkor ez beleszámit-e

    (összejöhet-e)a 180 nap/ba?

  2. Ha 05.03.-tól szabadságra megyek, és utána

    táppénzre akkor a GYES-t eleve ne is igényeljem?

    Ha szabadságon vagyok, illetve táppénzen akkor a

    GYES nem jár?

    Tehát közben a GYES-sel mi a helyzet?

Előre is köszönöm a segitséget!!!
Hajni

samli # 2008.09.17. 19:59

Kedves anne01!

Köszönöm szépen a gyors reagálást! Annyi kiegészítendôm van a dologhoz, hogy ha a gyes átkerül férjre vagy nagyszülôre, akkor a helyzet módosul? Szülés idôpontja: 2006. júliusa Elôtte 2006. januártól táppénz. Szülés után szokásos Tgyás, Gyed, Gyes.

Továbbá ezt találtam az OEP honlapon:

A táppénz összege, ha valaki az irányadó időszakban táppénz,terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült

Haa biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napikeresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben,gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Segítô szándékod megköszönöm!

anne01 # 2008.09.17. 18:38

Ha gyes mellett ment vissza dolgozni, akkor bizony a minimálbér a táppénz alapja, mindaddig, amíg nincs meg a 180 bérezett napja. Ráadásul csak annyi ideig lesz jogosult táppénzre ahány gyes melletti munkavégzésből szerzett bérezett napja van.

samli # 2008.09.17. 17:44

Kedves Fórumozók!

Kérem szépen valaki segítségét ebben a kérdésben:

Egy kismama gyesrôl visszamegy a munkahelyére, de épp csak pár napig dolgozik, mert ezt követôen betegszabira, majd táppénzre megy a következô babával.

Ebben az esetben a táppénz alapja a minimálbér (69.000,-Ft), mivel nincs 180 napi jövedelme a táppénzt megelőző év január 1-től a táppénz megállapítás napjáig???

Köszönettel, S.

nandy # 2008.09.17. 16:58

somag:

Van más különbség is. A passzív GYED nem keletkeztet biztosítási időt, nem jogosít a későbbiekben táppénzre, újabb GYED-re stb.

anne01 # 2008.09.17. 15:48

erika73,

Előző munkaviszonyod mikor szűnt meg és mi a szülés várható időpontja?

erika73 # 2008.09.17. 14:49

2008.07.15-én lejárt a GYES-em. 2008.08.16-tól újra munkaviszonyban állok, de táppénzen vagyok, mert újra babát várok. Kérdésem, hogy a táppénzemet mi alapján kapom, illetve mi alapján fogják a GYED-emet megállapítan.

somag # 2008.09.17. 14:24

Kovács_Béla_Sándor, nandy

Köszike az infót.
Ez a passzív gyed miben különbözik a simától összegben.Van különbség?Vagy csak annyi, hogy máshol kell majd igényelni?

Betti75 # 2008.09.17. 12:12

Nandy és Monalisa1 köszönöm szépen a válaszotokat, meg próbálom őket hasznosítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.17. 10:55

közben nekem muszáj pénzt keresnem
Van annál könnyebb pénzkereseti lehetőség, hogy a munkáltatót fizet neked, mert nem tud foglalkoztatni?

Egyébként a munkáltató hozzájárulásával lehet újabb munkaviszonyt is létesíteni a gyermekgondozás céljából biztosított fizetés nélküli szabadság alatt. (Sokak véleménye szerint a hozzájárulás nélkül is lehet, de szerintem nekik nincs igazuk - akkor se, ha a módosítás indoklásában maga a miniszter is így vélekedett.)

Fitoska # 2008.09.17. 10:27

Sziasztok!

Tud valaki abban tanácsot adni, hogy megtehetem -e jogilag, hogy passzív (gyes) alkalmazásban vagyok egy cégnél, és az alatt másik mukahelyen dolgozom hivatlaosan. Próbáltam visszatérni jelenlegi munkahelyemre, de a helyemet betöltötték, más pozíciót nem tudnak ajánlani a szintemen, felmondani a gyes alatt nem akarnak, és a közös megegyezés is ráér nekik a gyes-em rejárta után. Közben nekem muszáj pénzt keresnem, és lenne rá másutt lehetőségem. Ha megtehetem, mit kell jeleznem erről az eredeti, és mit az új cégem felé?

Köszönöm,
Márti

nandy # 2008.09.17. 07:14

Monai:

Megoldás lehet, ha elmész munkanélkülire (és álláskeresési járadékot is kapsz), de nem tudom, mennyi a maximum idő, amíg folyósítják a járadékot.

Ha ez nem megy, érdemes lenne mielőbb állást keresni.

Különben nem fog semmi járni, csak a GYES.

nandy # 2008.09.17. 07:10

somag:

A párod passzív GYED-et fog kapni (mivel a munkaviszonya megszűnik a TGYÁS ideje alatt).

Ahogy kbs. írja, ebben az esetben a GYED-et közvetlenül az OEP-től kell majd igényelni.
A TGYÁS-t viszont még a munkáltatón keresztül.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.17. 06:44

Nem sokat számít. Legfeljebb a gyedet már nem a munkáltatón keresztül igényli meg.

somag # 2008.09.17. 05:37

Üdvözletem,

Párom 2009. február végén fog szülni és március végéig van határozott idejű munkaszerződése.
Bekevarhat-e ez a tgyás, illetve a gyed igénylésébe?Mire számíthatunk?
Ha valaki tud segítsen kérem, akár linkkel is ahol infót találhatok.

Köszönöm.

Monai # 2008.09.16. 16:18

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni!
2008.08.07.-én járt le a gyes-em az első gyerekkel.
Most 9 hetes terhes vagyok.
Az elsőnél 2 évig volt munkahelyem, a gyerek kb. 1 éves volt mikor felmondtak nekem, mert lejárt a szerződésem.Utána a MÁK-tól kaptam a GYED-et, GYES-t.
Most nem tudom mit csináljak? Mit fogok kapni és mennyit?
Hová érdemes ilyenkor bejelentkezni, hogy azért kapjak valami pénzt?

Előre is köszönöm!