GYED,GYES, táppénz


zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

anne01 # 2008.09.25. 21:31

nandy,

Valószínűleg a kedvezményszabályra gondolsz, de abban sajnos nem szerepel a gyes:
„Ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.”
Emiatt a gyes megbonyolítja a táppénz számítását:
„A kedvezményszabály akkor tud feléledni, ha a biztosítottként (tehát nem passzív jogon) kapott táppénz, TGYÁS, GYED miatt nincs meg a 180 bérezett nap, de összességében a táppénz+TGYÁS+GYED+bérezett napok száma több mint 180 nap. Ennek az a lényege, hogy megnézik, mennyi volt az utolsó ellátás alapja, és ha ez kedvezőbb, mint a jelenlegi ellátás alapján kapott táppénz, akkor ezt veszik figyelembe. A GYED előtti átlagkereset, ha legalább 180 bérezett napból volt megállapítva, felső határ nélkül, korlátlanul számít ilyenkor.
Azonban ha a fent említett táppénz + TGYÁS + GYED + bérezett napok száma nem éri el a 180 napot (pl. mert a kezdőnapot megelőző két év nagyobb része GYES), akkor a táppénz alapja a minimálbér lesz, akármennyi is a kismama szerződés szerinti bruttó bére.”

anne01 # 2008.09.25. 21:04

évike13,

Ha csak három hónapot dolgozol,akkor a tgyás és gyed alapja is a három hónap átlagkeresete lesz, táppénzed a minimálbér 60%-a. Tgyás-nál, gyed-nél a 180 nap biztosítási időbe beleszámítják a nappali tagozatot is.
Megteheted azt is, hogy december közepéig dolgozol és december vége felé az idei, január elején a jövő évi szabadságodat kiveszed, a tgyás-t pedig -28. naptól igényled (jan. 12-től). Ha a cégednél esetleg fizetnek év végi jutalmat vagy 13. havit, akkor az megemelheti az átlagkereseted.

nandy # 2008.09.24. 14:56

anne01:

úgy tudom, ha GYED, GYES miatt nincs meg a 180 nap jövedelem, akkor

  • vagy a minimálbér
  • vagy az előző ellátás alapja

közül a kedvezőbb lesz a köv. GYED alapja is.

évike13 # 2008.09.24. 08:08

anne01 Köszönöm a válaszod!
A jelenlegi bérem nem a minimálbér, hanem 138000ft, de valóban nincs meg a 180 bérezett napom, csak 3 hónap.
De tegyük fel, hogy most elmegyek táppénzre, és szülésig (2009 febr.8) táppénzen is maradok. Akkor mennyi lesz kb a táppénzem? A minimálbér 60%-a?
Az végülis nem nagy baj, ha kevés a táppénz, valóban inkább az aggaszt, sokkal kevesebb lesz-e e így a GYÁS, GYED?
Célszerűbb lenne megvárnom a 180 nap bérezett napot és utána táppénz?
Mit tegyek? Végülis tudnék még dolizni, de a doki mondta, hogy a unkaköröm miatt táppénzt javasol. De egy két hónap táppénz miatt meg nem szeretnék jóval kevesebb GÍEDet kapni. (valóban a max GYED a cél)

Ja még eszembe jutott: a táppénz beleszámít a 180nap elérésébe, ugye? Mert nekem így is éppencsak meglesz szülésig a 180 nap szülésig.

Köszönöm a választ előre is!
évike13

anne01 # 2008.09.23. 19:23

évike13,

Amíg nincs meg a 180 nap bérezett napod, addig a minimálbér lesz a táppénz alapja. A gyed összegét annyiban befolyásolhatja, hogy a táppénz első 15 napjára a munkáltató betegszabadságot (béred 80%-a) fizet, ami valóban leronthatja a táppénz, tgyás, gyed alapjául szolgáló átlagkeresetet. Alacsony keresetnél ez azt is jelentheti, hogy nem fogod elérni a maximális gyed összegét (persze, ha ez cél egyáltalán).

Leiaa29 # 2008.09.23. 17:49

kedves Nandy!
továbbra is a segítségedet szeretném kérni.
Ha jól értettem, maradhatok felmondás után szabin, ugye?
Úgy gondoltam,hogy szept. 26-ával felmondok és okt. 15-ig szabin vagyok, plusz még 7 nap szabim van az évben.
Az az igazság, hogy holnap értesítenek a másik állásról és ott már okt. 1-jén kellene kezdeni.
Vagy mit tegyek? Menjek betegszabira a felmomdási idő alatt? Ha nem szab meg a munkaszerződésem konkrét időtartamot a felmondási időre, akkor mi az irányadó?
totál tanácstalan vagyok.. köszönöm előre is a segítséged!

Templomegere # 2008.09.23. 13:39

Köszönöm nandy !!

nandy # 2008.09.23. 13:07

Bocsánat, az egyes nem kell...
Szóval 180 nap jövedelme...

nandy # 2008.09.23. 13:06

piro: ha a szülő nőnek azért nincs 1801 nap figyelembe veendő jövedelme, mert előzőleg GYED-en stb. volt, akkor a következő ellátás alapja megegyezik az előző ellátáséval.

évike13 # 2008.09.23. 08:15

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, mert jogi ügyekben abszolut ismeretlen vagyok.
2008. júniusban államvizsgáztam, 4 évig voltam nappali tagozatos főiskolás. 2008. július 7-től dolgozom, rendes bejelentett munkaviszonyom van. Időközben kiderült, hogy terhes vagyok, 2009. február 8-án szülök elméletileg.
Jelenleg még dolgozom, de szeretnék (orvosi jav.) elmenni táppénzre, csak nem tudom jár -e táppénz nekem, mert csak idéntől dolizom (22 éves vok), tehát ez a kb 3 hónapos munkaviszonyom van eddig.
Kérdésem:

  • jár-e táppénz? (érdemes-e táppénzre menni?)
  • meddig jár?
  • mennyi lenne kb az összege, így, hogy kevés ideje dolizom? (138.000ft az alapbérem)
  • mennyire befolyásolja a kapható táppénz majd a GYED összegét. vagyis mennyivel csökkenti.

Mert egy ismerősöm azt mondta, nem éri meg, és nem szabadna táápénzre mennem szülésig, mert az nagyon lehúzza majd a GYÁS és GYED összegét, hiszen a táppénz jóval kevesebb, mint a keresetem, és a kettő összegéből számolják ki a GYED-et.

Köszönöm a segítségeteket!

piro103 # 2008.09.22. 23:34

Kislányom október 10-én tölti be a 2. évét, tehát utána lejár a GYED-em, viszont a következő gyermekem október 27-ére várom. kérdezni szeretném, mit tehetek a 2. gyermek születését megelőző pár napban, hogy jobban járjak anyagilag? igényeljem arra a kb. 16 napra a GYES-t, vagy menjek el táppénzre, vagy kérjem, hogy vegyenek vissza állományba a munkahelyemen, és rögtön vegyem ki a szabadságom?
van-e esély arra, hogy az első gyermekem születése előtti fizetésemből fogják újra számolni majd a GYás-t , GYed-et?
A munkahelyemen rendes, határozatlan időre szóló szerződésem van, TB-t és minden egyebet fizetnek utánam...
Válaszát nagyon köszönöm, PP

nandy # 2008.09.22. 20:03

Van munkaviszonya?

Ha van, akkor a munkáltatón keresztül kell igényelni a TGYÁS-t, majd a GYED-et.

A MÁK-tól kell igényelni (nem munkáltatón keresztül) az anyasági támogatást és a családi pótlékot, valamint a gyermek két éves korától a GYES-t.

Templomegere # 2008.09.22. 13:04

Sziasztok!

09.11-én megszületett kislányunk Lili , feleségem szeptember 11-ig táppénzen volt , utána pedig szülési szabadságra ment(menne) .

Ezekkel kapcsolatban kérdezném hogy mi a teendőnk , kihez kell és mivel fordulni , illetve arra lennék még kíváncsi hogy mi is jár még ilyenkor a családnak , milyen lehetőségek vannak. Itt helyben csupa fél információt kaptunk , illetve egymásnak teljesen ellentmondót . Jó lenne már világosan látni , hova kell menni , és mit kell csinálni . Feleségem és a gyermek sajnos még kórházban vannak , így elég nehézkes minden.

Leiaa29 # 2008.09.22. 11:38

Köszönöm a választ Nandy!
Egyenlőre csak megpróbálom a másik helyet, mert sokkal kedvezőbb lenne, mint a mostani.
majd meglátjuk mi lesz!

nandy # 2008.09.21. 10:37

1. Neked kell felmondanod és le kell tölteni a felmondási időt is, hacsak a munkáltató fel nem ment a munkavégzés alól.
Vagy ha addig kitart a rendes szabid, akkor szabin maradsz.

2. Visszavonhatod, kérdés, hogy a munkáltatód beleegyezik-e.

3. Módosítani kell a munkaszerződést is - hacsak nem maradsz továbbra is fiz. nélküli szabin.

Amint látod, a munkaadóddal nem árt egyeztetni a szándékaidat illetően.

Leiaa29 # 2008.09.20. 13:48

Három kérdésem is lenne:

1. mi van akkor, ha most visszamegyek dolgozni a cégemhez 6 órában GYES mellett, de találok időközben egy jobb állást (most van kilátásban)? most épp a fizetetlen szabim utáni szabit töltöm okt. 15-ig.
Ez esetben le kell töltenem a 30 napos felmondást?

2. ill. mi van abban az esetben, ha - még most a Start -kártya intézése alatt - nem kezdődött meg a fizetetlen szabi utáni szabim letöltése, de már levélben megírtam,hogy szeretnék szept. 1-jétől kezdeni GYES mellett és jóváhagyta a főnököm... szóval, visszavonhatom-e ezt a "kérésemet", ha még a főnököm nem intézett semmi formalitást az újbóli munkábaállásommal kapcsolatosan?

3. mivel 6 órában vett csak vissza a főnököm GYES mellett, kell-e ez esetben szerződésmódosítást készíteni, mivel eddig 8 órában dolgoztam GYES előtt.

Lehet, hogy bonyolult voltam,de remélem érhető...

előre is köszönöm válaszukat!

nandy # 2008.09.19. 21:05

GYED alatt elvégeztem a főiskolát, így kategóriát ugrok. A szerződésemet azonban még nem módosították. Van arra lehetőség, hogy ezt megtegyék anélkül, hogy visszamennék dolgozni?

Nem 100-as. de szerintem csak akkor fog rendeződni, ha a fizetés nélküli szabit megszünteted, vagy az lejár.

nandy # 2008.09.19. 20:59

felleg:

Igen, járni fog a második baba után is.
Az alapja az előző ellátás alapjával fog megegyezni.

nandy # 2008.09.19. 20:57

dinnye: igen, beleszámít.

nandy # 2008.09.19. 20:56

Vargamona:

A GYES melletti munkavégzés ideje nincs már korlátozva. Így akár 12 órát is dolgozhatsz.

(kivéve, ha nagyszülő kapja a GYES-t, mert rá továbbra is vonatkozik a 4 órás korlát)

nandy # 2008.09.19. 20:53

somag:

Lehet ezt megosztani, vagy aki igényli az kapja amíg a baba nincs 2 éves?.

Egyszerre csak egy szülő igényelheti - kettő megosztva nem.
Azt lehet, hogy pl. első évben az anyuka, aztán meg az apuka igényli.