GYED,GYES, táppénz


Bogyó81 # 2008.06.17. 14:24

Akkor is ki kell fizetnie a szabadságot, ha kilép valaki, azaz felmond? Én úgy tudtam, hogy ha pl. én felmondok a munkáltatómnál akkor kiadja a szabadságot és csak utána mondhatok fel, vagy pedig azonnal is felmondhatok, de akkor nem kapok egy nap kifizetett szabadságot sem. Nekem is ez a gondom. Én márciustól leszek gyesen és ki szeretnék lépni a munkáltatómtól, mert máshová mennék dolgozni. Ám a 60 nap szabadságomat nem szeretném elveszíteni, szeretném ha kifizetnék és nem akarom letölteni. Úgy tudtam, hogy a szabadságot csak akkor fizetik ki, ha közös megegyezéssel szűnik meg a munkaszerződés. Kérlek, adjatok erre választ, mert most már én is összezavarodtam.

rekaorsi # 2008.06.17. 12:31

Kedves Fórumozók!
Kérdésem a GYED számításával kapcsolatos:
Jelenleg a második gyermekemet várom, a lányom pedig épp betöltötte 2. életévét. Az eddig kapott GYED-em majdnem maximális összegű volt. A munkaszerződésem szerint a bérem egy minimális órabérből, jutalékból, valamint teljesítménybérből áll. Jelenleg a szabadságomat töltöm, a 2. gyermek megszületéséig dolgozni már aligha tudok (a szabi után a fennmaradó 6-8 hétre táppénzre megyek).
A munkahelyemen pár hónapja még megnyugtattak, hogy a GYED-em meg fog egyezni az eddig kapottal, de most már bizonytalan választ adtak, hogy esetleg csak az órabérem után kapom majd, mely az átlagbérem alig fele.
A kérdésem tehát a következő: csupán az órabérem alapján kapok ezután ellátást, vagy az utolsó ledolgozott évem után, mint eddig? Tehetek-e bármit, hogy magasabb összeget "csikarjak ki"? Főleg, hogy ha kezdetben nem tájékoztatnak félre, úgy hamarabb visszamehettem volna, és a szülésig meg lenne a 180 napi jövedelem (ha jól értem a törvényt...).
Másrészről a szabadságot is csak az órabérem után fizetik, pedig ez még a ledolgozott évem (nem a tavalyi) után jár. Ez szabályos így? Azt már csak hozzáteszem, hogy eddig semmilyen - egyébként szabadság alatt járó - juttatást (cafetéria, étkezési jegy) nem kaptam, bár ennek szabályait mégúgysem ismerem.
Előre is köszönök minden segítséget!

the big cat # 2008.06.17. 11:31

A visszavétel nem akarta kérdése, az kötelező, a te döntésed szerinti időpontban. A rendkívli felmondás szakciószerű, ahhoz nagyon komoly kötelességszegés, súlyosan összférhetelen magatartás szükséges, az, hogy a munaköröd megszűnt nem ilyesmi. Az a munkáltató problémája, oldja meg. neked az jár, ezt tudták, ha nem tudnak munkát biztosítani, akkro anélkül, kell fizetniük és kész.

műhód # 2008.06.17. 08:56

Kedves Fórumozók!
A következő kérdésben szeretném a véleményeteket kérni: most 4 hónapos a kisfiam. 2 éves kora után szeretnék visszamenni dolgozni. A régi vezetőséget elküldték, és az újak nem akarnak visszavenni. Azt értem, hogy gyes alatt nem rúghatnak ki rendes felmondással. De rendkívülivel igen. Ehhez milyen indokot kell találniuk? Vagy hivatkozhatnak-e arra, hogy megszűnt a munkaköröm, ha az utódom pozícióját átnevezik?
Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.17. 08:29

A rendkívüli felmondás jogellenes lenne, a közös megegyezés meg nem felmondás. A ki nem adott szabadságokat a munkáltató a munkaviszony megszűntekor kifizeti.

Meligréti # 2008.06.17. 07:40

Sziasztok!

GYES mellett vállalkozásba kezdtem. Fel akarok monfani a munkahelyemen, ahonnan szülni jöttem, megkapom-e a szabadságra járó pénzt, ill. milyen felmondást kezdeményezzek, közös, rendes???

Sürgős!!

köszönöm!

kaali # 2008.06.16. 20:21

Na mi az? mindenki alszik?

kaali # 2008.06.16. 19:40

Nem szeretik ezeket kifizetni. Ha van rá lehetőség, kivetetik inkább veled. Kivéve a minisztereknél. Lsd. híradó, napilapok.

Angelani # 2008.06.16. 19:35

kaali!

Nagyon Köszönöm!
Akkor kb. 22 nap jár.
Ha most kilépek, abban az esetben ki kell fizetniük?

kaali # 2008.06.16. 19:33

Angelani! Mi volt a kérdés? Ha a szabi, akkor 2006-ra jár az egész, utána ,ha munkába állsz, arra az évre részarányosan

Angelani # 2008.06.16. 19:24

Jujj!

Elnézést kérek!
Ennyiszer nem szerettem volna:-)

Angelani # 2008.06.16. 19:21

Köszönöm szépen!

Nandy!

Akkor pontosítok.

2005. 09. 06-án szültem. Arra az évre (2005), az összes azévi szabimat kivettem.
2006.-ban tudomásom szerint, nem voltam szabadságon.
2006. Februári hónaptól kaptam GYED-et (de februárban, még TGYÁS-t is kaptam).
Gondolom Febr. 6-ig TGYÁS és 7.-től meg GYED.
2007. 09. 06-tól kapok GYES-t.

Huh, remélem, mindent leírtam.
A párom vette igénybe a plusz 2 napot a Gyermek után.

Angelani # 2008.06.16. 19:21

Köszönöm szépen!

Nandy!

Akkor pontosítok.

2005. 09. 06-án szültem. Arra az évre (2005), az összes azévi szabimat kivettem.
2006.-ban tudomásom szerint, nem voltam szabadságon.
2006. Februári hónaptól kaptam GYED-et (de februárban, még TGYÁS-t is kaptam).
Gondolom Febr. 6-ig TGYÁS és 7.-től meg GYED.
2007. 09. 06-tól kapok GYES-t.

Huh, remélem, mindent leírtam.
A párom vette igénybe a plusz 2 napot a Gyermek után.

Angelani # 2008.06.16. 19:21

Köszönöm szépen!

Nandy!

Akkor pontosítok.

2005. 09. 06-án szültem. Arra az évre (2005), az összes azévi szabimat kivettem.
2006.-ban tudomásom szerint, nem voltam szabadságon.
2006. Februári hónaptól kaptam GYED-et (de februárban, még TGYÁS-t is kaptam).
Gondolom Febr. 6-ig TGYÁS és 7.-től meg GYED.
2007. 09. 06-tól kapok GYES-t.

Huh, remélem, mindent leírtam.
A párom vette igénybe a plusz 2 napot a Gyermek után.

kaali # 2008.06.16. 19:18

mmkata! Ismét elmondom, 19 éve vagyok óvónő, nincs rá jogszabály! Ott maradhat délután, senki sem ellenőrzi, és mire föl ellenőrizné? Próbálkoznak, sokkal jobb 4 gyereket altatni, mint 20-at. Velem is próbálkoztak, pedig a kerületben dolgozom, de nem volt sikerük. Az más téma, hogyha a sulinak vége, az ovist én se viszem többet, mert örülök, hogy nem kell reggel korán kelnem. De nem kötelezhet az ebéd utáni elvitelre!

nandy # 2008.06.16. 15:15

Jogszabályról én sem tudok, de az tény, hogy nálunk is előszeretettel alkalmazzák ezt a (létező???) szabályt. Sőt, nyárra csak az viheti a gyermekét, aki munkáltatói igazolást visz!

Sajnos nagyon rugalmatlanok az óvódák, bölcsik, és ez főleg az ott dolgozó alkalmazottak miatt van. Akik du. 6 helyett már 4-kor hazamennek, így négy-hat óvónő helyett egy marad "ügyeletben". Hát persze, hogy akit lehet, hazaküldenek... Ők meg mennek a másodállásba (pl. takarítani).
Épp ma jelent meg erről egy cikk az indexen:

http://index.hu/…rkiad080613/

monalisa1 # 2008.06.16. 15:10

Ismerősömnek két kisgyermeke van, a picivel otthon van, a 4 éves délelőtt jár az oviba, de ebéd után érte kell mennie - náluk ez a módi. (Persze a gyerkőc mindig sír, hogy ő is ott akarna aludni...)

mmkata # 2008.06.16. 13:05

Kedves kbs és kaali!
Köszönöm hozzászólásotokat! Igazából nem az a problémám, hogy oviba nem mehetnek, mert oda járnak, csak délutánra nem maradhatnának. Én átbújtam a Netet, de sehol nem találtam olyan jogszabályt, ahol azt írnák, hogy gyes-es szülő gyermeke nem vehet részt délutáni képzésben. Tudtok valamit, ahol ilyet írnak? Mert én egyik törvényben sem találtam, sem a hozzá kapcsolódó szankciókat. Vagy hogy az ovit büntetnék, mert ilyet sem találtam. (az óvónők ugyanis ezt is említették)De lehet, hogy csak elkerülte valami a figyelmem, vagy rosszul értelmezem a jogszabályokat?!Köszi, ha tud valaki segíteni!

kaali # 2008.06.16. 10:06

mmkata! Óvónőként, és hasonló cipőben járóként írok neked. Az óvodákban szoktak az óvónők ilyenekkel próbálkozni, hogy főként a szünetekre kevesebb gyerek legyen. Te a gyest a legkisebb, nem óvodába járó gyerek után kapod. A nagyoknak nemcsak hogy joguk van oviba járni, de 5 éves kortól kötelező. Ez persze a tanévre szól, ovikban ez szept. 1-től május 31-ig van. Utána, megkérhetnek, hogy ne vidd őket, de csak kérhetnek. Ha te azt mondod, hogy egész nyáron járni fognak mert dolgod van (pl, tanfolyamra jársz), nem tehetnek semmit. Úgyhogy Kbs-nek ismét igaza van, ne higgy annak, aki mondta.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.16. 09:25

Bárki mondta ezt neked, a jövőben inkább ne higgy neki.

mmkata # 2008.06.16. 08:58

Három gyermekem közül kettő óvodába jár, egy még pici. Az ellenőrzések miatt (mivel Gyesen vagyok) nem maradhatnának oviba délután a nagyok. Kérdésem: ki ellenőrzi, és milyen szankciókkal jár részemre, valamint az óvoda számára, ha mégis jár a gyermek.
Elveszik a Gyest, kiteszik a nagylányaimat az oviból?!
Aki tud erre jogilag alátámasztott véleményt írni, vagy javasolni, kérem tegye meg.
Köszönettel:mmkata

andsi # 2008.06.16. 07:29

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.16. 07:02

Nem kell ahhoz jogszabályi felhatalmazás, hogy a munkavállaló bármikor megszakíthassa a törvény által biztosított fizetés nélküli szabadságát. Fordítva: az mutasson jogszabályhelyet, aki azt állítja, hogy nem térhet vissza bármikor a munkába.

A munkáltató természetesen kérheti, hogy egy alkalmasabb időpontot válasszon, javasolhat is konkrét időpontot. De ez csak kérés, javaslat. Ha a munkavállaló nem fogadja el, akkor nem fogadja el.

Cimbike # 2008.06.16. 06:55

Kedves kbs!

Elnézést, hogy számtalanszor lerágott csontot dobtam be a GYED-ről, GYES-ről dolgozni visszamenni kívánó munkavállalókról. Szeretném pontosítani a kérdésem: mely paragrafus - vagy mely rendelkezések együttállása - biztosítja, hogy az anyuka a gyermek 3 éves kora előtt, az általa preferált időpontban jöjjön vissza. Másfelől: jogszerű-e ha a munkáltatóm későbbi időpontot ajánl fel, vagy akár megpróbál egyezkedni, hogy töltsem ki a 3 évet.

Köszönöm a türelmet és a válaszadást.
Üdvözlettel
Cimbike

nandy # 2008.06.15. 10:38

Andsi:

Ebj. 42/D §

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese harmincadrészének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosításijárulék-alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli-ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

48. §

(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdőnapját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzjogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.