TGYÁS jogosultság


Nastika # 2013.06.24. 09:10
Milyen lesz a (közel?)-jövő a közel 300 ezer forinttal??? Én már 46 éves vagyok, a feleségem is idén lesz negyven...: tehát a szoc-pol minden formáját ejthetjük a számításainkból. Öregek vagyunk, de majd hozza a szaporulatot az, aki már 14-16 évesen.... Gondolom, ez is hasonló szemkiszúrás lesz. Mi lassan négyen vagyunk 36 nm-en: ennél még a németországi börtönviszonyok is jobbak -
  • ott 12 nm. kell legyen egy rabnak. Persze, ez itt Magyarország: ott 300 euró egy gyerekre a havi támogatás --- itt alig 40.....
Vagy ne várjam a csodát a 350 eurós jövedelemmel: mehetek én is
  • mi is: akik hasonló helyzetben vagyunk????
M.M.m. # 2013.07.01. 07:51

Kedves Szakértő!
Segítséget kérnék egy-számomra kicsit bonyolult- dologban. 2011 július 16 óta jelen munkáltatómnál dolgozom.Idén, május 1-én sajnos el kellett jönnöm fizetés nélküli szabadságra közeli hozzátartozóm ápolása miatt.Nem akarom még elkiabálni,de lehet,hogy teherbe estem. Utánanéztem a Neten és nem túl jó híreket olvastam azzal kapcsolatosan,hogy milyen támogatások illetnek meg,ha valóban kisbabám lesz.Mivel állományban maradtam és eddig folyamatosan biztosított voltam talán van remény.Fizetem magam után az egészségügyi hozzájárulást május 1 óta.A TGYÁS,GYED nem illet meg?Elúszott az elmúlt 2 év?Mit csináljak?
Előre is köszönöm a választ.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.07.01. 09:22

40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és
a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül,
vagy
a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.

__________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Csylla85 # 2013.07.01. 20:16

Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni abban, hogy mennyi tgyás-t és gyed-et kapok majd.
Az elmúlt 2 évben dolgoztam egy cégnél, pontosan 2013.01.31- ig ahol 110ezer volt a bruttó bérem, elmentem egy másik helyre 2013.02.01- től 2013.02.06- ig voltam bruttó 180ezer bérrel, majd kimaradt 5 nap és elmentem munkanélkülire ahol 2013.02.11 -től 2013.03.06 -ig voltam bejelentkezve és ellátást is kaptam.
2013.03.07- től pedig folyamatos bejelentett munkaviszonyom van havi 200ezer bruttó bérrel.
Beleszámít nekem a 200ezres bér is a tgyásba és a gyedbe vagy nem?
Kb mennyi pénzt fogok majd kapni?
Előre is köszönöm szépen a segítséget.

gissza # 2013.07.11. 17:57

Kedves Szakértő !

Segitségre lenne szükségem a következő kérdésekben.
2oo9-től folyamatos munkaviszonyom van, viszont a tavalyi évben volt 2,5 hónap fizetés nélküli szabadságom okt-decemberben. Az éven terhesség miatt május végétől táppénzen vagyok, ami azt jelenti, hogy nincs ledolgozva a 18o napom ebben az évben. A táppénzt igy sajnos csak a minimálbér után kapom a tavalyi fizetés nélküli miatt. A szülés várható ideje 2014. január hónap. Ebben az esetben a minimál bér utáni tgyás és gyed fog megilletni vagy pedig a 2013-ban ledolgozott napok alatt megszerzett munkabéremet átlagolják?
Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2013.07.12. 06:41

gissza

Tgyás alapja minimálbér kétszerese (feltéve, hogy a béred eléri ezt az összeget), gyed alapja a megelőző ellátás (tgyás) alapja lesz.
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2013_01.PDF

Pamacs83 # 2013.07.12. 15:59

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy lehet e valamit tenni, ha a biztosításom a szülési időpont előtt 2 hónappal szűnik meg, mert addig tart a szerződésem?A biztosítási napok viszont meglesznek!Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.07.13. 12:32

Ha 2 hónappal előtte, akkor nem.

exemplifikatív # 2013.07.17. 10:18

Lehet!

A szülés előtt pár héttel jelentkezzen a Mügyi Központban, igényeljen álláskeresési járadékot, így a szülés napján biztosított lesz, ha pedig biztosított és a "napjai is megvannak" jogosultá válik tgys ellátásra. Természetesen egyszerre két ellátást nem kaphat, ezért a szülés napjával kérni kell az álláskeresési járadék szünetelését a tgys időtartamára.

csreni # 2013.07.18. 07:00

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Érdeklődni szeretnék a TGYÁS-sal és a GYED-del kapcsolatban.
Kislányom várható születési dátuma 2013.08.30.
2010 szeptemberétől folyamatosan volt munkaviszonyom, ami 2013. június 30-án megszűnt, jelenleg álláskeresési járadékon vagyok 2013.07.01. óta.

A problémám az, hogy ha először a TGYÁS-t igénylem, akkor ha azt 168 napig folyósítják az már átcsúszik 2014-re, így a GYED számításánál már a 2013-as jövedelmemet nézik, ami számomra nem kedvező, hisz 2013-ban csak fél évig volt munkaviszonyom, majd álláskeresési járadékon voltam, majd TGYÁS-on lennék.
Viszont ha rögtön GYED-del kezdenék akkor a 2012-es jövedelmemet veszik alapul, ami sokkal kedvezőbb, hisz ez esetben a GYED maximálisan megállapítható összegét kapnám meg.

A kérdésem az lenne, hogy ha megigényelném a TGYÁS-t, akkor azt meg lehet-e 168 napnál korábban szüntetni és helyette kérni a GYED-et? Vagy mindenképpen a 168 napot igénybe kell venni? Az én esetemben, mondjuk decemberig kérném a TGYÁS-t majd decembertől áttérnék GYED-re. Így még a 2012-es jövedelmemet vennék alapul.

Előre is köszönöm a segítségét!

exemplifikatív # 2013.07.19. 13:40

Röviden nem!

GYED ellátást csak a tgys lejárta után lehet igénybe venni, korábban nem.

1997. évi LXXXIII. törvény

Ebtv. 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

csreni # 2013.07.19. 14:49

Köszönöm a választ exemplifikatív.

Szóval akkor mindenképp igénybe kellene vennem a TGYS-t és nem lehet hamarabb lemondani.
Akkor Szülés előtt 28 nappal már kérni akarom, így a GYED igénylése átcsúszik 2014. februárjára.

Ilyen esetben mi alapján számolják a GYED-et?

Ha 2013-ban konkrét jövedelmem január 01-től június 30-ig volt (a munkáltatómnál ahol június végén szűnt meg a munkaviszonyom), illetve álláskeresési járadékom július 01-től a TGYS kezdőnapjáig (kb. 08.02.) lesz. Utána pedig akkor TGYS-t kérek.

Előre is köszönöm!

SAgnes # 2013.07.23. 12:10

Kedves Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni TGYÁS folyósítással kapcsoaltban.

A folyósításhoz szükséges 365 nap biztosítottságom sajnos 30 nap híján nincs meg (az egyetem után fél évembe telt, mire munkát találtam a szakmámban, addig bejelentett álláskereső voltam, s mivel éppen 2 éve végeztem, így az egyetemi biztosított napjaimból csak 38at tudtak figyelembe venni 5 év helyett...)

Kérdésem az lenne, lehet-e tenni valamit annak érdekében, hogy kapjak TGYÁS-t, illetve hogy mindemiatt a GYED-től is elesek-e?

Lehet-e vajon méltányossági kérelemmel a MÁKhoz fordulni?

ELőre is nagyon köszönöm a segítséget!

Zengőbérci # 2013.07.25. 11:56

SAgnes

Lehet-e vajon méltányossági kérelemmel a ...fordulni?

Lehet. A kérelmet az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervéhez kell benyújtani. Méltányosság csak biztosítottnak állapítható meg.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások

Ebtv. 50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv – az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között – méltányosságból terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat és táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (Vhr)

Vhr. 31/D. § (1) A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójának székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez, vagy a kormányablakhoz nyújthatja be.

Az Ebtv. 50. § (2)–(3) bekezdésében foglalt esetben az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a biztosított méltányossági kérelmét és a rendelkezésére álló valamennyi dokumentumot, írásbeli javaslatával együtt felterjeszti az OEP-hez.

vlev # 2013.07.26. 12:58

Tisztelt Szakértő!

A munkahelyemen csoportos létszámleépítés keretén belül az én munkahelyem is meg fog szűnni, ahol már 9 éve dolgozok. 2014 Jan 30-ig vagyok munkaviszonyban.
Amennyiben nem találok másik állást, és a kisbabánk május 11 után érkezik, mi alapján kerül kiszámításra nekem a TGYÁS?

tothhenriett # 2013.08.09. 11:05

2011 Aug 15. óta folyamatos biztosított jogviszonnyal rendelkezem a munkahelyemen. Jelenlegi szerződésem 2013. Augusztus 31.-én lejár és biztos, hogy nem fognak hosszabbítani. 23+5 napos terhes vagyok a mai napon, tehát a baba valószínűleg 2013. december 1-én születik majd meg.

Próbáltam tájékozódni, jól sejtem-e, hogy esetemben a következő út lenne járható:

  • Aug. 31-én lejár a szerződés
  • Szept. 2-án megigénylem a munkanélküli segélyt
  • Nov. 4-én (28 nappal szülés előtt) lemondom a segélyt és megigénylem a tgyást
  • 168 napig kapom a tgyást, majd amikor az megszűnik újra megigénylem a munkanélküli segélyt, amiből még maradt 9 napom, majd megigénylem a gyed-et és lemondom a segélyt

Igazából ezeket az információkat csak a netről tudtam összegyűjteni, de mivel sehol nem méltattak kielégítő válasszal, hiába mentem személyesen, így végső elkeseredésemben, csak magamra tudok számítani. De az Interneten annyian, annyi félét írnak hogy az szinte megszámlálhatatlan. Ezért fordulok önökhöz, mert úgy gondolom, önök hitelesek, és bízom önökben! Előre köszönöm, válaszukat.

aprilis4 # 2013.08.10. 13:24

Hasonló a helyzetem mint az előző két hozzászólónak. December 31-gyel szűnik meg a határozott idejű munkaszerződésem (amit határozatlanból alakítottak át mikor mhelyemet felvásárolták. Cserébe végkielégítenek és bónuszt adnak a végén).
A kalkulátor alapján április 18 a szülés időpontja.

Hogyan lehetnék jogosult a TGYÁS-ra? Az álláskeresési járadék igénylésével TB biztosított vagyok?
Az áprilisi születésű baba után ha nekem az a jó, a 2013-as keresetem után számolják a TGYÁS-t amennyiben van érvényes TB biztosításom?
Ha álláskeresési járadékon vagyok és közben szülök (előbb) akkor egyszerűen csak lemondom a járadékot és igényelhetem a TGYÁS-t?

Szilvia0801 # 2013.08.10. 13:55

A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultak köre és a jogosultság feltételei

Munkanélküli ellátásban részesülő jogosultsága

Aki az álláskeresési járadék, vagy vállalkozói járadék folyósítása alatt, vagy a járadék megszűnését követő 42 napon belül szül és a szülést megelőző 2 éven belül 365 napi biztosítási idővel rendelkezik, jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre, feltéve, hogy a munkanélküli ellátás folyósítása szünetel.

”Példa:

  • A 2005.01.01-től 2011.12.31-ig munkaviszonyban álló nő álláskeresési járadékban részesült 2012.01.01-től 2012. 03. 31-ig. Szül 2012. 04. 20-án. Mivel az álláskeresési járadék megszűnését követő 42 napon belül szült, ezért jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre.„

”A terhességi-gyermekágyi segély összegének kiszámításánál az I) vagy II) pontokban leírt szabályokat kell alkalmazni, ha az álláskeresési járadékban, vagy vállalkozói járadékban részesülő biztosított az irányadó időszakban rendelkezik legalább 180 naptári napi pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel. Ha a biztosított az irányadó időszakban nem rendelkezik, legalább 180 napi tényleges figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-„gyermekágyi segély összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének 30-ad részének figyelembevételével kell megállapítani, azonban az ellátás alapja nem haladhatja meg az álláskeresési járadék, vagy vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset 30-ad részét.

Az álláskeresési járadékban, illetve a vállalkozói járadékban részesülő esetében a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj folyósításának tartama alatt szünetel a járadék folyósítása. A munkanélküli ellátást a terhességi-gyermekágyi segélyre, illetve a gyermekgondozási díjra jogosultságot követő naptól szünetelteti a járadék folyósítására illetékes szerv. Ez azt jelenti, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság első napján mindkét ellátást megkapja a biztosított.

aprilis4 # 2013.08.10. 21:37

Az OEP oldalán ezt találtam:

Az az anya, aki álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósításának szünetelése alatt vagy az ellátás megszűnését követő 42 napon belül szül és tényleges jövedelemmel nem rendelkezik, a terhességi‐gyermekágyi segélyét a jogosultsága kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese (2013‐ban 196.000,‐ Ft), de legfeljebb az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részének alapulvételével kell kiszámítani (a tgys alapja nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás/vállalkozói járadék alapját képező átlagkereset harmincad részét).

Bocsánat, hogy értetlenkedem, de ez azt jelenti, hogy ha előtte megvolt a szükséges biztosítási nap, de álláskeresési támogatásból vagy az azt követő 42 napon belül szülök, akkor nem a 2013-as jövedelmemnek megfelelő TGYÁS-t számolják, hanem a fenti formulával? Vagyis mindenképpen "rendes" biztosítottnak kell lennem, hogy a mostani jó fizetésem után számoljanak.

aspmorf # 2013.08.13. 15:01

Ha a szülés után nem igénylem a TGYÁS-t (dolgozom),később ha meggondolom magam, igényelhető-e?
Illetve rövidebb időre igényelhető-e, mint 168 nap? (pl. 6 hét)

Zengőbérci # 2013.08.14. 14:38

aspmorf

Igen, később is igényelhető, de a 168 nap a szülés napjával indul, illetve a szülés utáni esetleges keresete nem képezi az ellátás alapját.

Honey2010 # 2013.08.17. 13:52

Tisztelt Tanácsadók!

2013.08.11-e óta Gyes-en vagyok a 2 éves kislányommal.
Második gyermeket tervezünk. Érdeklődni szeretnék, hogy a 2. gyermek után Tgyást csak akkor igényelhetek, ha visszavesznek a munkahelyemre és tényleges munkabért is kapok? Érdemes esetleg megbeszélni a munkahellyel, hogy 2012-2013-as a szabadságaimat kivegyem, hogy a 2013-as évben legyen bérem, és akkor igényt tarthatok a Tgyás-ra? Remélhetőleg 2014-ben megszületik a 2. gyermekem, akkor ugye a 2013-as évet nézik a Tgyás alapjául? Várom visszajelzésüket.

Köszönettel:

Honey2010

Szuzi27 # 2013.08.21. 10:12

Tisztelt Tanácsadó!
Első gyermekünk 2012.01.23-án született, és a második 2014.01.16-ra várható. Tehát a 2. gyermekünk 2 éven belül megszületik.
Biztosítási jogviszonyom folytonos volt, egészen mostanáig, ugyanis csődbe ment a cég, ahol dolgoztam.
Szeretném megkérdezni, hogy a TGYÁS, GYED, GYES-re ugyanúgy jogosult leszek-e a második babánál? Biztosítási jogviszonyom fennmarad, vagy megszűnik a csőd miatt?
Jól tudom, hogy mivel 2 éven belül születik meg a 2. babánk, így a fenti juttatásoknál még a 2011-es béremet veszik majd alapul? Vagy a csőd miatt másra számíthatok?

Köszönettel: Szuzi

sortie # 2013.08.23. 05:29

Szuzi27

A munkáltató cégnyilvántartásból történő törlésével az alkalmazottak munkaviszonya automatikusan megszűnik.

GYES ellátásra alanyi jogon jogosult.

TGYS és GYED ellátásokat csak akkor kaphat, ha a két konjuktív feltétel fennáll, azaz a szüléskor van biztosítása és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

2014-es ellátásnál főszabály szerint a 2013-as jövedelmet veszik figyelembe, feltéve hogy ugyanott dolgozik és 2013-ban volt 180 bérezett napja.

A TGYS és GYED kiszámításának szabályait az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D szakaszaiban találja meg.

sortie # 2013.08.23. 05:35

Honey2010 Tisztelt Tanácsadók!

2013.08.11-e óta Gyes-en vagyok a 2 éves kislányommal.
Második gyermeket tervezünk. Érdeklődni szeretnék, hogy a 2. gyermek után Tgyást csak akkor igényelhetek, ha visszavesznek a munkahelyemre és tényleges munkabért is kapok?

Nem, amenyiben a jogviszonya több éve folyamatosan fennáll és az első babával fizetésnélküli szabadságon van, úgy a 2. gyermek után akkor is kaphat tgys ellátást, ha nem áll munkába. A tgys ellátásnak nem feltétele az újbóli munkába állás és bérfizetés.

A TGYS és GYED ellátásoknak két konjuktív feltétele van. 1. Álljon fenn a szüléskor a biztosítása és a szülést megelőző két éven belül rendelkezzen 365 nap biztosításban töltött idővel.

2014-es ellátásnál főszabály szerint a 2013-as jövedelmet veszik figyelembe, feltéve hogy ugyanott dolgozik és 2013-ban volt 180 bérezett napja. Egyéb esetekre vonatkozóan a TGYS és GYED kiszámításának szabályait az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D szakaszaiban találja meg.