egyesület alapítása


namia # 2009.08.21. 11:32

Tisztelt Szakértő!

Egy sportegyesület létrehozását fontolgatjuk, és felmerült néhány kérdés. Úgy hallottam, hogy kettős könyvelést kellene vezetni, és hogy nem tudna az egyesület áfás számlát adni. Valóban így van?

ObudaFan # 2009.08.17. 18:16

Ha nem te sikkasztod el, nem.

Lurkó # 2009.08.17. 17:56

Kedves Szakértők!

Köszönöm szépen a választ.
Ezek szerint, ha jól értem, akkor a saját vagyonommal nem felelk semmiért, még akkor sem, ha esetleg az egyesület egy-két tagja elsikkasztja a pénz, vagy bármiféle kárt okoz. (Persze nem erre készülök, de megmondom őszintén, hogy igen bizalmatlan vagyok másokkal szemben mióta egyszer becsaptak és semmi olyanba nem szeretnék beleugrani, amiből bármiféle károm származhatna.)

ObudaFan # 2009.08.17. 08:06

Lurkó

A felelősséged annyi lesz, hogy a tagdíjat befizesd, ha tisztséget nem vállalsz.

ObudaFan # 2009.08.17. 08:05

Nem kell. Feltételezem, az alapszervezet nem is lesz önálló jogi személy.

Tassadar # 2009.08.17. 06:37

Tiszteletem,

Érdeklődni szeretnék, hogy egy Budapesten bejegyzett politikai párt vidéki alapszervezeteit az adott bíróságon be kell-e jegyeztetni?

Lurkó # 2009.08.16. 21:19

Tisztelt Szakértők!

Egy ismerősöm egyesületet szeretne alapítani és azt szeretné, ha én lennék az 5 oszlopos tag egyike. A többieket nem nagyon ismerem. Azt szeretném kérdezni, hogy így be merjek-e lépni az egyesületbe? Felelek-e a vagyonommal, lakásommal, szóval érhet-e engem bármiféle anyagi vagy erkölcsi kár, felelek-e én a többi tag tettéért?

Válaszukat előre is köszönöm:
Lurkó

ObudaFan # 2009.07.08. 09:02

A jogszabály annyit mond, hogy tartósan.

anno11 # 2009.07.08. 07:36

Tisztelt szakértők.

Valahol olvastam, hogy egyesületet érdemes a minimális taglétszámmal (10 fő) elindítani és ha majd belerázódunk a dolgokba (főleg adminisztráció szinten) akkor növelni a létszámot. Azt szeretném kérdezni, hogy ha netán addig váratlanul az egyik tag kilépne és csak 9-en maradnánk akkor mennyi idő van törvényileg új tagot találni, mi ebben a gyakorlat?

Köszönöm.

ObudaFan # 2009.06.29. 18:41

Nem kötelező a jogi képviselet, de mivel meglehetősen tájékozatlan vagy, nem biztos, hogy ártana.
A székhely használatát biztosító irat kell.

Ltamas # 2009.06.29. 17:14

És még egy: úgy tudom, hogy ezek:

  • nyilvántartási kérelem
  • jegyzőkönyv
  • jelenléti ív
  • alapszabály
  • elnök és alelnökök tisztség-elfogadó nyilatkozata
  • ingatlan használatát biztosító megállapodás

kellenek a bejegyeztetéshez.

  1. Ezt jól tudom?
  2. Mit is takar az ingatlan használatát biztosító megállapodás? Külön ingatlannal az egyesület még nem fog rendelkezni, csak székhellyel ( ami az elnök levelezési címét takarja) valamint majd a későbbiekben telephellyel, amit terveink, és tudásunk szerint a bejegyeztetés után önkormányzati igénylés útján szerzünk meg, azaz még a telephely használatát biztosító megállapodás nem lesz a kezünkben bejegyzésnél.

Ismét köszönöm az esetleges felvilágosítást és választ.

Ltamas # 2009.06.29. 16:58

Értem.
De van még kérdésem sajnos!

Ugyebár egy ügyvédnek alá kell írnia az alapítási okiratot(?), és ezt feltételezhetően nem ingyen és bérmentve. Az lenne a kérdésem, hogy ennek van e valami fix használatban levő összege, vagy ügyvédenként változik?

ObudaFan # 2009.06.29. 11:55

Elméletben sportági szakszövetség bajnokságában csak sportegyesületként nyilvántartásba vett szervezetek indulhatnak. Nem láttam még olyan szakszövetséget, amelyik erre figyelt volna. Ugyanakkor valóban, a sportegyesületként bejegyzett egyesületek ellen indítható felszámolási eljárás, vagyis a gazdálkodásukra jobban oda kell figyelniük.

Ltamas # 2009.06.29. 09:58

Biztosra mondhatom, hogy hivatalos, www.csocso.info ha esetleg érdekel :)

És igen miután Obudafan mondta, el is olvastam a 2004. évi I. törvényt és meg is akadtam ezen a csődeljáráson. Ma erőt veszek magamon és azt is elolvasom, nade!

Ezek szerint akkor teljesen felesleges, illetve nagyobb kockázattal jár sportegyesületként bejegyeztetni az egyesületet? Nem tudok semmit a csődtörvényről (még), mindenesetre nem hangzik valami jól. :D

ObudaFan # 2009.06.29. 09:19

Ha sportegyesületként van bejegyezve, mint ahogy a legtöbb hazai sporttal foglalkozó ismert egyesület nincs.

ObudaFan # 2009.06.29. 09:16

Az rendben van, hogy van egy csocsószövetség, csak kérdés, hogy hivatalosan is sportszövetség-e. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.06.29. 06:48

Talán annyit hozzátennék, hogy a sportegyesületre kiterjed a csődtörvény hatálya. Magyarul indulhat ellene felszámolás. (Egy pezsgőt buktam rajta, azóta tudom. :))

Ltamas # 2009.06.28. 21:28

Köszönöm a segítséget, még a későbbiekben lehet, hogy ide fogok fordulni. :)

Én is válaszolhatok legalább egy kérdésre: igen, van országos csocsószövetségünk aka. macsosz. :)

Még egyszer köszi.

LT

ObudaFan # 2009.06.28. 14:56

Sima egyesületnél 2 év, közhasznúnál 1 év után.
A sportegyesület bejegyezhető kifejezetten sportegyesületként a 2004. évi I. tv. szerint. Ha szakszövetség bajnokságában szeretnétek indulni, akkor ez elvileg kötelező is lenne, de ezt senki nem tartja be. (Nem is tudom, van-e országos csocsószövetségünk.)
Ha legalább egy éve nem működik, vagy a tagok száma 10 fő alá csökken, akkor meg kell szüntetni.

Ltamas # 2009.06.28. 11:21

Szép napot!

Először is szeretném leszögezni totálisan új vagyok egyesület alapítás terén, bár már elég sokat utána olvastam. Azonban!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy sima nonprofit egyesületnek lehet e a kezdetektől utalni 1%-ot, vagy van ennek valami határideje?
Valamint ez egy csocsóegyesület lenne, azaz ha mint sportegyesületet alapítjuk meg akkor ez milyen más feltételekkel jár mint egy mezei egyesületnél?
Harmadrészt még azt szeretném megkérdezni, hogy az egyesület inaktivitása esetén mennyi az elévülési idő, azaz mennyi idő után szűnik meg.

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.05.07. 19:02

Nincs mit.

fkorei # 2009.05.07. 06:51

Nagyon szépen köszönöm!!

ObudaFan # 2009.05.06. 18:59

Még eszembe jutott egy dolog, mégpedig, hogy a székhelynek és annak az ingatlannak ahóvá szól a megállapodás a használatról, egyeznie kell?

Igen.

Még egy kérdésem lenne ha lehet, hogy a jelenlét ív mellé csatolni kell a tagok címlístáját is?

Nem.

Visszatrve az alapító okiratra…az nem egyenlő az alapszabállyal? Illetve azt nem fogadják el?
Mert az az egyesület jellegének, céljának, adatainak elírásával kezdődik.

De.

fkorei # 2009.05.06. 07:31

Még eszembe jutott egy dolog, mégpedig, hogy a székhelynek és annak az ingatlannak ahóvá szól a megállapodás a használatról, egyeznie kell?

Elnézést a sok kérdésért.

fkorei # 2009.05.06. 07:07

Még egy kérdésem lenne ha lehet, hogy a jelenlét ív mellé csatolni kell a tagok címlístáját is?