szerződés felmondása


Bananka # 2019.03.26. 10:34

Tisztelt Címzett,

Szeretném megtudni, hogy egy határozott idejű bérleti szerződést fel lehet e bontani csak úgy!
Száma fizetve,
problémák nincsenek,
minden ok nélkül felbontható e?
köszönöm

nonolet # 2018.07.02. 13:09

Tapaszto76

1.
A szerződéseket be KELL tartani!

2.
Aki nem tartja be az helytáll az okozott károkért.
A helytállás lehet

  • közös megegyezés alapú
  • per+ítélet alapú

...és lehet, hogy egyszerűen beletörődik a kárba aki szívott.

3.
A meglévő szerződést lehet módosítani

  • közös megegyezéssel
  • perben, ítélettel

- -

Mondjuk ezeket az alapokat egy vállalkozónak illene tudni...
Álmából felkeltve is.

vgabesz # 2018.07.02. 12:21

Tisztelt Fórumozók.A következő kérdésekben kérnék segítséget:
Előzmény:Alperes egy ingatlankezelő zrt-től bérelt szoc.lakást egy társasházban mely az ingatlankezelő birtokát képezi.A fűtést és a használati melegvizet az ingatlankezelő állítja elő helyben az ingatlan alagsorában található gáz központi fűtés rendszeren.A kérdésem az lenne hogy az ingatlankezelő adhat-e el pl hőt,(vagy használati melegvizet)ha az erre vonatkozó tevékenység (fűtés szolgáltatás,távhő szolgáltatás) nem szerepel az ingatlankezelő FEOR-jában az alapító okiratban.

Tapaszto76 # 2018.07.02. 09:46

Szép napot !

A következő lenne a kérdésem , egy másik vállalkozó és köztem történt egy megállapodás , melyben fizetési feltétel volt megadva , és annak határideje . A fizetési feltétel nem teljesült csak 3 hónap múlva , engem ezzel kér és kellemetlenség ért .Semmisé lehet e tenni a megállapodást és visszaállítani az eredeti viszonyokat . A megállapodást ügyvédnél kötöttük.
A választ köszönöm előre is.

nonolet # 2018.05.03. 08:58

Nincs jelentősége.

A dátumtól ketyeg az elévülés.
(gondolom ez a kérdés lényege)

Amit a régi PTK szerint viszont megszakít
a szerződés szerinti címre küldött
felszólító levél is, mint elévülést gátló lépés.

Vadsuhanc # 2018.05.03. 08:27

Kedves nonolet!

Szerződésben kölcsön futamideje : 24 hónap
A kölcsön végső lejártának napja: 2011.11.01.

Nincs megújítás, nincs határozatlan időre váltás. Ezért kérdezem, hogy 2011.11.01. dátum a szerződés megszűnésének a napja-e vagy esetlegesen van-e értelme és jogkövetkezménye a szerződés felmondásának a 2011.11.01. napját követően? ( hozzáteszem a régi Ptk. hatálya alá eső szerződés )

nonolet # 2018.05.03. 07:43

Az attól függ, hogy a lejárat után mi a sorsa...

  • megszűnés (alapeset)
  • megújulás
  • határozatlanná válás

Ez a konkrét szerződésből derül ki.

Vadsuhanc # 2018.05.03. 05:54

Tisztelt Fórumozók!

A határozott időtartamra megkötött kölcsönszerződés lejárta után van-e jelentősége a szerződés felmondásának ?

Vadsuhanc # 2018.01.10. 08:56

Tisztelt KBS, Immaculata és Ycal!

Nagyon szépen köszönöm a megtisztelő válaszokat és a segítségeteket. A teljes homály oszladozik a kérdésben.

Ycal # 2018.01.10. 08:41

Vadsuhanc:

A jelzalogjog alapito szerzodes nem kulon szerzodes abban az ertelemben ahogy te gondolod, hacsak nem "önálló" zalogjogot alapito szerzodes.

Annyiban kotodik a kolcsonszerzodeshez, hogy a kolcsonszerzodesbol adodo tartozas "behajtasat" biztositja. (A bank VH-t indithat es a lakas arverezesebol/eladadabol befolyt osszeg a jelzalog szerzodes alapjan a kolcsontartozas erejeig a bankot illeti majd.)

Ebbol adodoan viszont csak akkor er valamit a szezodes, ha van ervenyes koveteles amit biztositson.

Ez a jelzalog szerzodes kizarolag arra szolgal, hogy arveres vagy kozos ertekesites eseten a bankot illesse meg a vetelar azon resze ami a szerzodesben szerepel.

Ezt a szerzodest nem mondja fel a bank, leven ez biztositja, hogy "hozzajusson" a penzehez.

A kj. okiratba foglalas csak azert tortent, mert igy a banknak nem kell birosaghoz fordulnia, hanem az okirat alapjan egybol VH indithato.

De itt egy cikk ami "pontosan" leirja az egesz dolgot:

http://m.origo.hu/…mitanak.html

Immaculata # 2018.01.09. 20:51

:)A kölcsönszerződés biztosítéka a zálogszerződés.

Amennyiben a kölcsönszerződés felmondásra került, akkor annak fedezetére ott van a zálogszerződés. Kár lenne azt felmondani, mert nem maradna fedezete a meg nem fizetett kölcsönnek.
Egyébként létezik egy szerződésben részleges felmondás, - mert csak a zálogszerződés felmondása ebben az esetben részleges felmondásnak minősülne - de csak akkor, ha abban a felek külön megállapodnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 20:48

De mi az igazi problémád? Mert ha csak ez, akkor ez ettől nyugodtan alhatsz. Emiatt izguljon a polgári jogi vizsgára készülő jurista.

Vadsuhanc # 2018.01.09. 20:28

Kedves KBS !

Ne fikázz le kérlek. Nem meggondoltam, indulatból írtam.

A kölcsönszerződés mellékletét képezte a zálogszerződés. A hitelező felmondta a kölcsönszerződést. Ezért kérdeztem, hogy a külön megírt és külön szerződés képező zálogszerződést külön fel kellett volna-e mondania vagy így a kölcsönszerződés felmondásával a zálogszerződés is felmondásra került?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 19:24

Megjegyzem, az utolsó posztod alapján már az is kétséges, hogy tudod, mi az a szerződés.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 19:23

Fogadjunk, hogy nem elméletileg vagy kíváncsi rá, hogy mi az összefüggés a kölcsönszerződés felmondása és a kölcsönt biztosító jelzálogjog között, hanem konkrét problémád van!

Hadd ne tartsak már itt kiselőadást arról, hogy mi az a felmondás, hogy mi a jelzálog-szerződés tárgya, tartalma.

Vadsuhanc # 2018.01.09. 18:30

Tisztelt KBS!

Köszönöm és értem. Nem jogászkodni akarok , hanem megkérdezni azt, hogy a hitelszerződés felmondásaával a zálogjog szerződés is felmondásra került-e ?

Két külön szerződés de egy közjegyzői okiratba foglava.

Tényleg elnézést ha kapkodok és nem átgondolt vagyok. De kiakasztó dolgok történtek ma....

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 18:07

És ha jól látom, egyébként sem azt kérdezed, amit valójában akarsz.

Ezerszer elmondtam már: a laikus ne jogászkodjon. Ne használja a jogi szaknyelvet, amelyet nem ismer, hanem fogalmazza meg a tényállást egyszerű köznyelven; ne próbálja meg az esetből az absztrakt jogi problémát kivonni, hanem adja elő a konkrét problémáját. Mindenkinek jobb lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 18:00

Elsőre elmondtam egy mondatban.

Vadsuhanc # 2018.01.09. 17:48

Két mondatban megtisztelnél azzal, hogy elmondod miért értelmetlen a kérdésem?

Nem mondom, hogy nem az de kicsit ki vagyok akadva. Nem részletezem pontosan miért.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 17:14

Értelmetlen, amit kérdezel.

Vadsuhanc # 2018.01.09. 16:13

Kedves KBS!

Tehát a szerződés felmondásával a zálogszerződés is felmondásra kerül? A szerződés felmondásakor a banknak igazolhatóan felajánlottam, hogy a lakást vegye át a szerződés szerint.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 15:50

Azon nincs mit felmondani.

Vadsuhanc # 2018.01.09. 15:28

Szeretném megkérdezni, hogy ha a hitelező hitelszerződés felmondja, amelynek melléklete a zálogszerződés, amely külön közokiratba foglalva és külön szerződésként szerepel, akkor a hitelszerződés felmondásával a zálogszerződés is felmondásra került?...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.09. 13:38

Nem annyira a Ptk.-ban, mint inkább a külön törvényben.

Jennyfere # 2018.01.09. 11:37

Hello,

korábban olvastam már vitát erről valamelyik témában, de nem találom.

Úgy tudom, hogy a bérleti szerződés rendes (ill. rendkívüli) felmondásának szabályozása kógens szabályozás az új Ptk.-ban, de milyen alapon?
6:347 és 6:348