Btk.318 csalás


Dr.Attika # 2012.07.26. 08:21

Gondatlanul nem lehet csalni.

foti.miklos # 2012.07.26. 08:16

Tehát akkor csak abban az esetben beszélünk gondatlanságról, ha konkrétan le van írva a vonatkozó jogszabályban. Akkor a csalás így nem tartozik ide?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.26. 07:31

Úgy általában csak szándékosan lehet bűncselekményt elkövetni. Ha mégis büntetik a gondatlan elkövetést, arról a Btk. kifejezetten rendelkezik.

foti.miklos # 2012.07.26. 07:25

Kedves Fórumozók!

Rövid a kérdésem, lehet, hogy korábban már kérdezte más is.
Csalást ugye nem lehet gondatlanságból elkövetni? Nem találtam erre való utalást a jogszabályban.
Hitelügylet kapcsán történt. (nem, nem devizahitel)

Juanito # 2012.07.24. 12:27

Tisztelt Tanácsadók!

Van egy magánszemély, aki többünktől(3-an vagyunk)kért kölcsönt (százezres nagyságrend/fő) és ezeket az összegeket nem adta vissza, sőt kiment Angliába (tudjuk a címet, hogy hova). Gyerektartással és más cégek irányába is vannak tartozásai. Mint utólag kiderült, ez a személy már 3 ízben volt büntetve szintén csalás és sikkasztás ügyben. Sajnos ezen ügyek jogerős ítéletét nem ismerjük. Mi is tettünk feljelentést a rendőrségen, de úgy érezzük megrekedt a dolog, mert az elkövető külföldre ment. Kérdésem, hogy az előző ügyek ismeretében és a mi feljelentésünkkel haza lehet-e hozatni vagy érdemes-e ügyvédhez fordulni. Vagy nincs mit tenni és elúszott a pénzünk és az ilyen dolgokat egyszerűen meg lehet úszni, azzal, hogy elhagyom az országot? Köszönöm.

csing # 2012.07.21. 12:10

Más hozzászolás?A bankkal felakartuk venni a kapcsolatot telefonon és levélben is ,de semmi választ nem kaptuk,csak annyit hogy tovább küldték az ügyet az illetékes behajtónak,ennyi volt nem is érdekelte őket ami problémánk.

Gabicsek # 2012.07.19. 10:47

és vigyétek magatokkal az egyelőre - még nem jogerős - ügyészi határozatot.

kfgabri # 2012.07.19. 10:45

mindamellett menjetek be a bank központba (ne a fiókba), mert, nem reménytelen az eredeti állapot visszaállítása, ha tényleg csak a visszaküldött összeggel egyező késedelem miatt történt a felmondás.

Gabicsek # 2012.07.19. 10:40

Teljesen mindegy, hogy milyen büntetést kap - megrovást, vagy pénzbüntetést -, attól a hitel még nem lesz általa fizetve. Ez csak egy büntetőjogi felelősségre vonás.

csing # 2012.07.19. 09:43

Tisztelt Ügyvédek!

Véleményüket,tanácsukat várom a következő ügyben:

Férjemnek van egy 1,290.000 ft-os hitele,amit 4.-ig hóig rendszeresen törlesztettünk.A testvére az elmúlt 5 hónapban megtévesztett azzal minket hogy nem jött a hitelről csekk semmi,így mi azokat a havi törlesztőrészleteket postai utalványon postáztuk a banknak.A bank vissza küldte és a testvér felvette saját részre fordította.Ami összesen 90.000 ft,a bökkenő az,hogy most emiatt egyben kérik a hitele teljes összegét,felmondták a szerződését..A nagyobb baj az ,hogy a hitele fedezete a mamája háza,ami kb 15 millió ft-ot ér és emiatt elárverezhetik bármikor.A testvér ezt tudta.
Rendőrségi nyomozás során az állítások bebizonyosodtak,bevallotta a testvér a tettét.A rendőrség tovább küldte az ügyészségnek,de az megszüntette az eljárást,csak megrovásba részesítette.A férjem panaszt nyújtott be ,mivel 15 milliós házat árvereznek el a testvére miatt,a mamájuk utcára kerül és már nagyon idős asszony nincs hova mennie.A panaszt elfogdták és a főügyészség elé terjesztik az ügyet.
A kérdésem az ,hogy a testvér megúszhatja következmények nélkül?
Az ügyészség még a bűntetlen előéletre is hivatkozott.

Várom mielőbbi válaszukat!!!!!!

csing # 2012.07.19. 09:42

Tisztelt Ügyvédek!

Véleményüket,tanácsukat várom a következő ügyben:

Férjemnek van egy 1,290.000 ft-os hitele,amit 4.-ig hóig rendszeresen törlesztettünk.A testvére az elmúlt 5 hónapban megtévesztett azzal minket hogy nem jött a hitelről csekk semmi,így mi azokat a havi törlesztőrészleteket postai utalványon postáztuk a banknak.A bank vissza küldte és a testvér felvette saját részre fordította.Ami összesen 90.000 ft,a bökkenő az,hogy most emiatt egyben kérik a hitele teljes összegét,felmondták a szerződését..A nagyobb baj az ,hogy a hitele fedezete a mamája háza,ami kb 15 millió ft-ot ér és emiatt elárverezhetik bármikor.A testvér ezt tudta.
Rendőrségi nyomozás során az állítások bebizonyosodtak,bevallotta a testvér a tettét.A rendőrség tovább küldte az ügyészségnek,de az megszüntette az eljárást,csak megrovásba részesítette.A férjem panaszt nyújtott be ,mivel 15 milliós házat árvereznek el a testvére miatt,a mamájuk utcára kerül és már nagyon idős asszony nincs hova mennie.A panaszt elfogdták és a főügyészség elé terjesztik az ügyet.
A kérdésem az ,hogy a testvér megúszhatja következmények nélkül?
Az ügyészség még a bűntetlen előéletre is hivatkozott.

Várom mielőbbi válaszukat!!!!!!

kfgabri # 2012.07.19. 08:05

Erről annyit, hogy nekem van egy olyan ügyfelem, aki "társadalmi kísérletből" vett fel közel 40milkát.

szinesg # 2012.07.19. 08:01

Elnézést, új vagyok a honlapon és kicsit eltévedtem: nem találtam a saját kérdésem.
Pontosítom a szituációt.
Újságíró vagyok. Csináltam egy kísérletet az emberek interneten való átejtésével kapcsolatban. A tapasztalatokból cikksorozatot vagy egyéb publikációt akarok írni. Lezárultával a dolgot bevallottam "áldozataimnak".
Gondosan ügyeltem, hogy nekem semmit ne fizessenek, de a megtévesztés során ajánlottam nekik egy másik cég szolgáltatását, amit ők a korábban leírtak szerint igénybe vettek. (Nem jogi szolgáltatás volt, hanem kis összegű pénzügyi)
Tehát nem törekedtem jogtalan haszonszerzésre!
Így mi a vélemény?

guba" # 2012.07.19. 06:32

Gondolod, hogy ma más választ kapsz ugyanarra a kérdésre, mint tegnap? Kár van, haszonszerzésnek meg nem kell történnie, elég, ha jogtalan haszonszerzésre törekedve tévesztettél meg mást. Hogy ez megvalósult-e, azt meg két sor alapján nem lehet megmondani.

kfgabri # 2012.07.19. 05:46

Nem kerek: mivel baszta át az ügyfelek fejét a megtévesztő, ha a jogi szolgáltatást nyújtó kollegát kifizették és a szolgáltatást megkapták (ebből feltételezem, hogy azzal nem volt gond).
Konkrétabban, mert ebből igen és nem is kisülhet.

szinesg # 2012.07.18. 20:37

Tisztelt Fórumozók!

Kérem véleményezzék az alábbi esetet.

Valaki bizonyíthatóan tévedésbe ejt néhány embert az interneten. A tévedésbe ejtő semmilyen haszonhoz nem jut. A tévedés hatására viszont a megtévesztettek igénybe vesznek egy harmadik jogi személy szolgáltatását, amit ki is fizetnek és meg is kapnak.
A harmadik jogi személynek nincs köze a tévedésbe ejtőhöz.
A megtévesztés kiderülése után vádolhatják-e csalással a megtévesztőt, mondván, hogy kizárólag a megtévesztés miatt vették igénybe a szolgáltatást. (pontosabban csalásnak minősül-e ez)?

Véleményem szerint mivel károkozás és jogtalan haszonszerzés nem történt, ezért csalás sem.

Önök szerint megvalósult-e csalás vagy más bűncselekmény?

Köszönöm!

klara25 # 2012.07.16. 22:20

:))))))))igen jó, kovácselvtárs-apó, hogy mélyen szántó bölcsességeidet megosztottad velünk, egyrészt mert jót röhögtem, másrészt a férjem is...ja és igen rég cicamicáztak le így élből, bár nem is annyira vagyok vén...Jó éjt!!Szakadj el a cyberspace-től!!!:))))))))))))))

klara25 # 2012.07.16. 21:59

hova tévedtem...???!!!!azt hiszem megyek is...:)))olyan jó, hogy kiokítanak a való életről, lassan 2 gyerek, egy férj, pár háziállat, egy kertes ház, na is két diploma után...hm...köszönöm, megvilágosodtam!:)))További kellemes estéket ITT a neten, avagy a "kockás füzetben", én megyek a való életbe...

Gabicsek # 2012.07.16. 21:33

Miért, talán kockás füzetbe írogatsz itt?:)

Gabicsek # 2012.07.16. 21:25

Itt csak unatkozó trollok és csalók tanyája van.

Gondolom, te magad is ezekhez tartozol.

klara25 # 2012.07.16. 20:45

Köszönöm

Gabicsek # 2012.07.16. 20:43

klara25!
Természetesen tehetsz feljelentést a rendőrségen, csak azt mondtam, nem biztos, hogy azzal eredményt érsz el, mivel azt bizonyítani is kell. És az kevés hozzá, hogy a pénzt átutaltad, ő pedig nem küldte az árut. A csalás szándékos és célzatos bűncselekmény, ahol azt kell bizonyítani, az eladó azért hirdetett eleve, hogy átvágjon embereket. Ha ő azt állítja, hogy a tárolót tegyük fel feltörték és az onnan lévő dolgokat ellopták és erről neki rendőrségi feljelentési jegyzőkönyve is van, netán a rendőrök helyszíneltek is, ahol erre utaló nyomokat találtak, szinte semmi esély, hogy a csalást megállapítsák.
A pénzedet legrövidebb úton egy fizetési meghagyás kibocsátásával kaphatod vissza.

klara25 # 2012.07.16. 20:35

Köszönöm szépen ezt a hozzászólást...az, hogy ki miért vásárol neten, azt most hagyjuk...nem tudom, voltál-e már kismama 40 fokban, volt e mellette mondjuk-e kisgyermeked, akivel nem olyan egyszerű a boltban rohangálás, Isten ments akartál-e már spórolni??Igen, bebuktuk,stimmel...de csak a lehetőségeimet szerettem volna letisztázni...

klara25 # 2012.07.16. 20:27

büntető út ergo nincs?

klara25 # 2012.07.16. 20:25

tehát leszűrjük a tanulságot, és ne tegyünk semmit?

Hozzá kell tennem, hogy egytől egyig pár héttel a szülés előtt álló kismamákról van szó, akiknek igen csak "halmozottan jól jött" az elveszett pénz, az idegeskedés...