Btk.318 csalás


ObudaFan # 2013.03.08. 11:49

Ennél egy picit pontosabb tényállás kellene, mert ettől ez lehet sikkasztás, lehet gazdasági titoksértés, meg az is lehet, hogy nem bűncselekmény.

anya56 # 2013.03.08. 07:09

Kedves Szakértők!
Milyen kategóriába tartozik a következő?
Valaki szolgáltatást ad a nevünkben, és azért ő fogad el ellentételezést.Ez csalás, sikkasztás, lopás vagy más?
Mivel már megtörtént, milyen lépéseket tehetünk, ha tevékenységét már korlátoztuk?

Kiegészítve: kollégánk volt az illető, a cégünk szolgáltatásait adta el el, és úgymond saját zsebre dolgozott.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.07. 18:03

Még az sem biztos, hogy egyáltalán bűncselekmény. Légy szíves, jóval konkrétabb tényállást.

anya56 # 2013.03.07. 17:40

Kedves Szakértők!
Milyen kategóriába tartozik a következő?
Valaki szolgáltatást ad a nevünkben, és azért ő fogad el ellentételezést.Ez csalás, sikkasztás, lopás vagy más?
Mivel már megtörtént, milyen lépéseket tehetünk, ha tevékenységét már korlátoztuk?
Köszönettel:Anya56

Ötvös Csöpi # 2013.02.26. 17:01

Köszönöm a válaszokat!

Rafina67 # 2013.02.26. 11:36

Kedves Ötvös Csöpi!

Írd le add be.

Minden jót!
R

Agent Cooper # 2013.02.26. 10:04

Kedves goldhungary!

Letöltendő szabadságvesztést biztos, hogy nem fog kapni, pénzbüntetés a legvalószíbnűbb.

Kedves Ötvös Csöpi!

Akár szóban, akár írásban is jelezheti az észrevételét a bíróságnak.

Kedves Cailin!

A szolgáltató nem követett el csalást, az ügynek nincs büntetőjogi vonatkozása.

Üdv: A. Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Cailin # 2013.02.25. 16:49

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügyben szeretnék segítséget, tanácsot kérni! :
Interneten keresztül vásároltam egy kupont, amely kedvezményes kozmetikai kezelésre szólt (egyszeri alkalomra). A szolgáltatás - a hirdetés szerint - tartalmazta a tű nélküli mezoterápiát. Előzetes telefonos időpont-egyeztetésnél beolvastam a kupon címét - azaz, hogy milyen szolgáltatásokat tartalmaz az általam megvett kedvezményes csomag - amire a vonal túlsó végén a hölgy döbbenten azt reagálta, hogy náluk nincs is tű nélküli mezoterápia, majd hátraszólt és a telefonba behallatszott, ahogy megkérdezi a kolléganőjét, aki azt válaszolta, hogy "Háát.. végül is van.." - majd visszafordulva hozzám azt mondta (a telefonba), hogy akkor ő tévedett, van ilyen náluk. (Már itt gyanakodnom kellett volna, de naivan betudtam az egészet az alkalmazottak tájékozatlanságának.)
A megbeszélt időpontban autóval utaztunk fel Budapestre vidékről (testvérem vitt fel, saját gépjárművén). Forgalmi okokból késésben voltunk ezért telefonon odaszóltam, hogy valószínűleg egy negyed órát késni fogok emiatt - a hölgy mindössze annyit mondott, hogy próbáljak meg sietni, mert 11 órára van a következő ember beírva. (A kupon részletes leírásánál a következő található: "A kezelés időtartama: 1-1,5 óra." Nekem 10 órára volt időpontom.)
Húsz perces késéssel érkeztünk meg, mert semmiféle reklámtábla, logó vagy felirat nem jelezte a megadott címen a kozmetika ottlétét - amiről kiderült, hogy tulajdonképpen egy másik kozmetikán belül található (és mindössze egy szobányi elfüggönyözött részt takar). Kieséses alapon nyitottunk be az egyetlen kozmetikának tűnő üzlet ajtaján - ekkor láttunk egy A4-es lapot a bejárati ajtó üvegére ragasztva, amire kb 12 pontos betűmérettel volt kiírva az általunk keresett szolgáltató neve. Erről az apróságról sem a kupon részletes ismertetőjében nem volt semmiféle információ, sem a telefonos egyeztetésnél nem közölte velem senki.
Megérkezésünkkor miután átnyújtottam a kupont, a kishölgy szemrebbenés nélkül közölte, hogy a tű nélküli mezoterápiát nem tudja elvégezni, mert EGY HETE ELVITTÉK a gépet!! Megdöbbenten csak annyit kérdeztem: "És erről nem kellett volna engem értesíteni??" A hölgy rögtön védekezett és közölte, ő csak egy alkalmazott és felajánlotta, hogy esetleg ehelyett valami HASONLÓ kezelést.. (A mezoterápia kb annyira helyettesíthető más kezeléssel, mint a tartós - lézeres vagy villanófényes - szőrtelenítés egy egyszerű gyantázással.) Visszautasítottam és mondtam neki, hogy meg se vettem volna a kupont, ha nincs benne a mezoterápia. Ezután mondta a hölgy, hogy akkor adjunk egy számlaszámot és visszautalják a kupon árát. Itt szólt bele a testvérem is - aki végig jelen volt - és velem együtt mondta, hogy ez így nem egészen korrekt, mert nem két fillér volt az utazás költsége és minimum a benzinpénzt térítsék meg a kupon ára mellett és akkor az egyéb kellemetlenségektől még el is tekintettünk.
A hölgy telefonált a felettesének, akivel aztán a testvérem is beszélt, de ez az illető is azt állította, hogy ő ebben az ügyben nem kompetens és megadott egy email-címet, ígérve, hogy a panaszt - ha erre megírjuk - továbbítja az illetékesnek. A levelet megírtuk, de csak a kupon árát utalták át (ami mellesleg kisebb összeg, mint amennyibe az utazásunk került). (Febr. 16-án voltunk Bpesten.)

Kérdéseim a következők:

  • Csalásnak minősül-e amit a szolgáltató csinált?
  • Jogos-e részünkről a követelés az útiköltség-térítést illetően?
  • Hová fordulhatunk jogorvoslatért, Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vagy Bíróság?
  • Mik az esélyeink a kártérítést illetően?

Segítségüket előre is köszönöm!

Ötvös Csöpi # 2013.02.25. 10:14

Tisztelt Fórumozók!

Korábbiakban "részletesebben" kitárgyalt ügyhöz kapcsolódva, a következő lenne a kérdésem:

Első tárgyalás után, milyen formában lehet a bírósághoz fordulni, ha észrevettem valami ami fontos lehet? Az egyik tanú vallomása rendkívül ellentmondásos, és ez a védekezésemet alátámaszthatja.

Ilyenkor észrevételt, bizonyítási indítványt, vagy valami mást kell beadni? Esetleg elég csak a következő tárgyaláson személyesen megtenni, nem kell írásban?

Válaszokat előre is köszönöm!

goldhungary # 2013.02.21. 12:51

Tisztelt Olvasók!

Nekem egy olyan problémám lenne hogy sajnos belestem egy csalásba nehéz anygi helyzetemben nem gondolkoztam és ehez a módszerhez nyúltam amit már nagyon megbántam. Fizetési szándékom még mai napig fennt tartom a károsított személy ellen de egyben nem tudom neki kifizetni felajánlottam neki hogy részletkben kifizetem és írunk egy szerződét hogy én tartozok neki. Nem ment bele feljelentett. Tegnap jött a rendőrségi papír 26.-án kell mennem vallomást tenni. Nem fogok semmit letagadni mindent be fogok vallani a rendőrségen.
Nem vagyok büntetett előéletű soha életemben még rendőrségen nem voltam.
Mire számíthatok? pénzbírság, közmunka? esetleg börtön?
Az összeg 160.000 FT

Válaszukat Előre is Köszönöm!!
Mély Tisztelettel
Vass Benjamin

ObudaFan # 2013.02.19. 21:15

Hogy milyen jogcímen kértél el pénzt, az a csalás szempontjából mindegy. Ha csalás a gyanú, akkor a hatóság valamiért úgy gondolja, hogy azt a pénzt úgy csaltad ki a sértettekből, hogy tudtad, hogy nem fogsz azért semmit tenni, nem fogod teljesíteni, amit vállaltál. Hogy ez a gyanú miért merült fel, azt ez alapján a leírás alapján innen megmondani biztosan senki nem fogja.

junina # 2013.02.19. 12:31

Kedves Agent Cooper!

Ha lesz belőle bírósági tárgyalás,ott szerintem sem aratnék így nagy sikert,de ez nem a bíróság!Ha az lenne,akkor valószínű nem itt kérnék tanácsot!

Agent Cooper # 2013.02.17. 17:59

Kedves junina!

Korántsem biztos, hogy ilyen hozzáállással a bíróságon is sikert fog aratni!

Üdv: A. Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

junina # 2013.02.17. 17:31

Ezzel tisztában vagyok,szerintem egyről beszélünk :)Csak én nem kérek munkadíjat ....Sőt!Többek között még benziköltséget sem kértem...

Rafina67 # 2013.02.17. 17:13

de akkor nem a kocsidért kell fizetni, nem a benzinért, hanem a munkádért, mert nem dolgozol ingyen
a rezsit nem kérhetem el az ügyféltől
csak a megbízási díjat fizeti és az igazolt költségeimet
nem mondhatom neki, hogy a kocsim kereke útközben kipukkant így kellett cseréltetni
azt előre megmondhatom, hogy x ezer óránként plusz az igazolt költségeim
a költségeimet pedig előre meg kell mondanom, hogy mi lehet az
de igazolnom kell
a benzint előre megmondhatod, de hogy igazolod?
utiköltség-térítést kérhetsz annak is meg vannak a keretei

junina # 2013.02.17. 17:00

Kedves Rafina67!

Az,hogy az ollóval tudjon bánni a körmös,oda kell olló,kell a csiszoláshoz pénz.
Ingyen meg nem csinálja meg a körmödet,mert a csiszolást be kell hozni(ha csak nem vagy vele olyan kapcsolatban ,hogy nem kér tőled el pénzt).
Na én is így vagyok ezzel,csak az én tárgyam nem olló,hanem kocsi...

Köszönöm szépen,hogy itt is válaszoltál.

Rafina67 # 2013.02.17. 15:16

Kedves Junina!

Ha én a manikűröst arra kérem, hogy vágja le a körmöm, nem nekem kell kifizetnem a körömolló élezését.
Ezért aztán a kocsi bármilyen javíttatása nem az ügyfelek dolga.

Ügyvéd kell, ezt nem úszhatja meg.

Minden jót!
R

ObudaFan # 2013.02.16. 10:17

Számlát kellett volna adni, de nem azért lehet belőle csalás, mert nem adtál számlát. Nem az lehet itt a fő probléma.

junina # 2013.02.16. 09:54

Köszönöm.

Nem mindenki állítja ,hogy vettem át pénzt.
Akiktől meg átvettem 3000 vagy 5000ft-ot azt én nem is tagadom le,bár nem tudom ez miért lenne nagy összeg?Többször ebben az összegben ha az ügyfél kérte én elmentem hozzá.
A cég nem kért előre sem utólag pénzt az ügyfelektől erről külön is tájékoztattam az ügyfeleket.

Az ügyfeleket én nem tévesztettem meg,nem értem miért lenne megtévesztés?

Az autó javíttatását azért hoztam fel,mert mivel az ügyfelek kérték,hogy menjek el,nekem defektes kocsival,vagy éppen ha rossz volt valamiért ami a műszaki adatokra vonatkozik,nekem kell a pénztárcámba nyúlnom és nem az ügyfelek adják össze a javíttatás költségét.

Az ügyvéd miért állítja azt,hogy nekem számlát nem kell a benzinről adnom,csakis akkor ha kértem volna jutalékot....Miért állítja ezt???

Köszönöm ha választ kapok.

Agent Cooper # 2013.02.15. 21:19

Kedves junina!

Kb. tök mindegy, hogy mit állít, ha ez a sértettek egybehangzó állításától lényegesen különbözik. Teljesen mindegy, hogy milyen jogcímen kérte a pénzt, a bíróság úgyis tartalma szerint fogja értékelni ezt. Azaz hiába kérte útiköltségként, ha az összeg aránytalanul nagy. Ráadásul van egy sejtésem, hogy mi lényegesen kevesebb információval rendelkezünk, mint a rendőrök. Ha a sértettek lenyúlását "a cég" végezte, akkor jobb esetben Ön bűnsegéd (rossz esetben társtettes) lehet.
Ha elítélik, nem csak ezt, de a felfüggesztett büntetést is le kell ülni. Ha az is vagyon elleni bűncselekmény volt, az még rárakhat egy lapáttal.
Kilátásai borúsak, nem hiszem, hogy az Ön által vázolt verzió jó védekezés lenne.
Egyébként nem Önnek kell bizonyítania, hogy nem vett át pénzt, hanem a nyomozóhatóságnak, hogy átvett. Persze az is lehet, hogy ez mégsem ennyire egyszerű történet.

Üdv: A. Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Rafina67 # 2013.02.15. 20:54

Kedves Junina!

Itt már értem, bár nem teljesen.

Szerintem is inkább adó és társadalombiztosítási csalás, számviteli szabályok megsértése.
De mivel az ügyfelek a jogállása tekintetében meg voltak tévesztve lehet hogy a csalás is megáll, ehhez részletek alaposabb ismerete kéne.
Nem értem, hogy a kocsi javíttatás hogy jön ide.

Hogy mire számíthat annak ennyiből csak a jó Isten a megmondhatója, de azt hiszem van mit veszítenie.

Érdemes lenne egy ügyvédet részletesen beavatni a történtekbe, hogy megalapozott véleményt mondhasson.
Amíg az eljárás során nem gyanúsítják meg addig nincsenek gyanúsítotti jogai jogai, tehát egyelőre ráér ez a dolog, nem annyira sürgős. Azért jó lenne a rendőrségre már megbízott ügyvéddel menni.

Minden jót!
R

junina # 2013.02.15. 20:03

Köszönöm!

De engem emiatt csalással vádolnak.

Másik kérdésem:
Az autómat meg kellett javíttatnom,az 97.000ft-ba került,számlám nincs róla csak egy blokk,az nekem szintén saját kiadásom.
Rendőrségi tárgyalás esetén a blokkot elfogadják,vagy enyhítő?

Illetve azt szeretném még megkérdezni,hogy sok olyan személy is van akiknek ingyen segítettem,közben ők azt vallották,hogy ennyi meg ennyi pénzt kértem el(persze nem mindenki mondja ezt).Mivel tudom bizonyítani,hogy azoktól az emberektől én nem vettem el pénz?

Harmadik kérdésem:
2 év felfüggesztettem van,amiből letelt fél év.Mire számíthatok ha ebben az ügyben elítélnek?Ebben az ügyben milyen büntetésre számíthatok?

Nagyon fontos lenne...

Köszönöm szépen!

Köszi szépen mindenkinek!

guba" # 2013.02.14. 18:19

Kellett volna számlát adni, vagy neked, vagy annak a cégnek, akinek a megbízásából eljártál. Ez nem csalás, inkább adócsalás lehetne.

junina # 2013.02.14. 10:11

Tisztelt Ügyvéd Úr,Kedves Fórumozók!

Ezúton kérném a véleményüket az alábbiak szerint-próbálom leírni a tényeket nagyon röviden-.
Egy nagy Zrt-nél szerződésben áll egy hölgy,akivel én közreműködési szerződést kötöttem,vásárlási keret ügyintézésével kapcsolatosan.A Megbízási szerződésünkben benne áll az én feladatom.Én azt minden ügyfél esetében maradéktalanul elvégeztem-ezt bizonyíthatóan is.A szerződésben az is benne van foglalva,hogy én km megkötés után benzinköltséget kérhetek el az ügyfelektől.Én ügyfelenként elkértem 3.000ill.5.000ft benzinköltséget,és azt nem a cég nevében kértem el,hanem a saját kiadásomra.Utólagos sikerdíjat,és egyéb ilyen jogcímen semmit sem kértem,annak ellenére,hogy több mint 90% feletti az elfogadás.Szinte mindenki meg is kapta a vásárlási keretét.Mindenben utólagosan is segítettem mindenkinek aki erre megkért,még többször el is mentem hozzá ebben az összegben.Számlát viszont nem adtam,mert mint rákérdeztem egy ügyvédnél,hogy köteles voltam -e számlát adni a benzinköltségemről,ő azt felelte csak akkor vagyok köteles számlát adni,amennyiben nekem bevételem keletkezik(pl:jelzálog hitelnél sikerdíjat,vagy jutalékot amennyiben az sikeres bank és ügyfél közötti szerződéskötés esetén létrejött pozitív bírálat.)Mint említettem én nem kértem senkitől sem sikerdíjat,sem jutalékot,és minden ügyfélnek a tudomására hoztam,hogy ez az összeg(melyeket fent írtam),a saját bezin költségem.
Tudomásomra jutott viszont,hogy bizonyos ügyfél engem feljelentett mert a cégnél nem tudja jól elkölteni a vásárlási keretét,emiatt jelentett fel engem.Mindenkit akiről tudja,hogy velem kapcsolatban áll,ráküldi a rendőrséget,még azokra is akiknek ingyen intéztem,és ők is megkapták a keretet.
Kérdésem:Csalást követtem el azért mert nem adtam a benzinköltségről számlát vagy sem?
Igaza van a személyesen felkeresett ügyvéd kollégájának?
Milyen jogaim vannak ha ok nélkül rágalmaznak?

Meg szeretném jegyezni:

  • Személyesen megjelentem az ügyfeleknél az ügyfelek kérésére
  • Teljes körű felvilágosítást megadtam mindenkinek
  • Senki dokumentumával nem éltem vissza
  • Eredeti dokumentumokat senkitől sem hoztam el
  • kapcsolat tartás folyamatosan megtörtént,mai napig is
  • A cég nevében nem kértem pénzt
  • Sikerdíjat,jutalékot sem kértem
  • A cég és az ügyfél közötti szerződéseket minden esetben az ügyfelek fogadták el,én nem
  • A benzin költségemet előzetesen mindenkivel közöltem,akik egyet is értettek ezzel,hiszen nekik is üzemanyag kiadás lett volna ha hozzám jönnek,akár szintén többször is,mint ahogyan én tettem(egyszeri költségért)

Kérem segítsenek nekem,mert várható,hogy én is megyek a rendőrségre,ugyanis folyamatosak a kihallgatások.
Köszönöm szépen!

wers # 2013.02.06. 08:29

Ha a kibocsátott számla fizetési módja készpénz, akkor az eleve igazolja a fizetés teljesítését. Persze lehet tovább básztyázni "fizetve" felirattal/bélyegzővel, pénztárbevételi bizonylattal, de a számla eleve bizonyít (ha kp-s)
(ha átutalálsos, akkor a NAV vakargathatja az ügyet, de ez nem érinti a fizetés igazolását)