TIGÁZ kötbér


Csuklósbusz # 2021.03.23. 09:26

Tigáz, annyi a víz a gázvezetékben hogy befagy a nyomáscsökkentő és leáll a szolgáltatás.
Hibabejelentés rendszeres volt, de csak cserélték a nyomáscsökkentőt.

Írásos panaszlevél ment, arra már jöttek is ásni meg lefúvatni de nem sikerült, ugyanúgy befagy.

Arra hivatkoznak válaszukban hogy csak "akkor áll le ha fagyos az időjárás".

A gáznyomás-csökkentő biztonsági berendezés is, nagy gázömlés vagy nyomáscsökkenés esetén lekapcsol. Meg befagyás esetén is gyakran lekapcsolja a lakást a gázról.
Azt a felhasználó is visszatudja ( nem mindig) kapcsolni ha leold.
De ha nem vagyok otthon 1 hónapig, leold és szétfagy a lakásban minden akkor az kinek a hibája?
Üzemszünetnek minősül-e ha az leold?

Békéltető testület, mekh felé már ment levél, de ezekre a kérdésere gyanítom senki nem fogja tudni a választ.

scriptor # 2014.03.28. 09:38

http://homar.blog.hu/…raleolvasora

"Kötbért vetett ki a Tigáz a suttyó óraleolvasóra
2014.02.21. 12:44 | jackyll
naiv ügyfél tigáz

E329 minden eddigi tigázos sztorinál bizarrabb szituációba futott, amikor panaszt tett egy kollégájukra, amiért az sutyeták módon válaszolgatott. Egy hónap alatt megállapították, hogy "...dolgozónkat oktatásban részesítettük és a kötbért az alvállalkozó felé érvényesítettük....", viszont a pénzbírságot megtartják:

Hozzátok kell, hogy forduljak a TIGÁZ elképesztő pofátlansága és nyerészkedése miatt.

Még szeptemberben történ az eset (azóta sem sikerült lezárni persze csak az én részemről, mert ők már jóval előbb megpróbáltak lerázni) amikor is egy vasárnap délután fél 5 tájban csöngettek (éppen a gyerekeimmel indultam volna sétálni).

Egy idősebb férfi és a szomszédom állt ott. A szomszédom szólt, hogy az "úriember" gázórát jött leolvasni (bár családi házban lakunk társasházzá van minősítve illetve 4 db gázóra van a telkünkön ami az utcai részről nyitható kerítéssel van elzárva), kicsit csodálkoztam is, hogy ilyen időpontban végzik ezt a tevékenységet és nagyon kedvesen rákérdeztem, hogy ez mennyire bevett szokás? Erre az "úriember" gusztustalan modorban közölte, hogy volt ő már este 10-kor is gázórát leolvasni (amit a szomszédom is végighallgatott) és a felém intézett egyéb mondatai is maradtak ebben a stílusban. Majd kocsiba vágta magát és elment (be sem csöngetve az utánunk következő házakba.

Másnap (hétfőn) délelőtt újra megjelent a leolvasó és a többi háznál folytatta tevékenységét.

Ekkor felhívtam a TIGÁZ-t és rákérdeztem arra, hogy esetünkben miért nem ért rá a hétfő a leolvasás illetve, hogy miért engedheti meg magának a leolvasó a bunkó, kioktató hangnemet?

A hölgy a panaszomat rögzítette, majd 1 hónapon belül jött is a válasz levélben aminek a lényege a következő mondat (a sajnálkozás mellett) "...dolgozónkat oktatásban részesítettük és a kötbért az alvállalkozó felé érvényesítettük....".

Rákérdeztem, hogy mit is jelent az oktatásban való részesítés, de erre nem igazán tudtak felelni, majd áttértem a kötbérre. Közölték, hogy mivel a "TIGÁZ "jó hírnevét" megsértette a leolvasó (igaz nem őket alázták a szomszéd előtt) ezért érvényesítik a kötbért. Én (először pusztán érdeklődésből) rákérdeztem, hogy ha a TIGÁZ kapott kompenzációt, akkor nekem mi jár az alázásért és a hangnemért?

Adatok felvesz, válasz 1 hónapon belül érkezik levélben: bizonyítsam be (aminek a költsége engem terhel), hogy milyen anyagi károm keletkezett az esetből kifolyólag (az ide vonatkozó jogszabályt bemásolták).

Itt emelném ki, hogy az összes telefonos megkeresésem alkalmával minden ügyintéző bocsánatot kért a leolvasó miatt, tehát az emberi oldala a piramis legalján lévő ügyintézők oldaláról megvolt a piramis csúcsán lévő(k) akar(nak) csak az én nyomoromon nyerészkedni!!!

Felhívom őket újra újra elmondom az egész esetet, majd rátérek arra, hogy semmilyen anyagi károm nem keletkezett viszont megkérdeztem a hölgyet, hogy a TIGÁZ-nak milyen anyagi kára keletkezett?

Erre a a hölgy azt válaszolta, hogy semmilyen anyagi kára nem keletkezett a TIGÁZ-nak viszont erkölcsi az igen és ezért érvényesítették a kötbért. Tehát a TIGÁZ-nak és nekem is erkölcsi károm keletkezett (ezzel a hölgy is egyet értett) a TIGÁZ-nak a kötbérben van árazva az erkölcsi kára nekem pedig 0 Ft-ban.

Erre 2014. január 8-án jön még egy levél, hogy az álláspontjukat fenntartják. Leültem és egy roppant kedves emailben a következőket találtam leírni:

Tisztelt Tigáz Zrt!

2014.január 08-án (Ügyintéző: XXXXXXXXX) kelt levelükre a következő tájékoztatást adom:

Sajnos úgy látom, hogy nem tudják vagy nem is akarják megérteni problémám fő forrását, miszerint nem anyagi károm keletkezett a nevezett esetből.

Mikor egyik telefonos megkeresésem alakalmával ezt az ügyintézőjükkel is közöltem és visszakérdeztem, hogy akkor a TIGÁZ milyen jogon érvényesíti a kötbér iránti igényét, illetve, hogy keletkezett e a Tigáz-nak bármilyen anyagi kára, a "NEM" választ kaptam, ezért az ügyintéző hölggyel megállapítottuk, hogy ez ugyan olyan erkölcsi kár mint az enyém, kivéve, hogy nem a TIGÁZ-t érte az atrocitás (amiért már számtalanszor elnézést kértek, ami rendben is lenne ha.....) így nem értem, hogy miért rajtam akarnak nyerészkedni?! Tehát akkor értelmezve az eddigi leveleiket megállapítottam, hogy

1. Velünk bárki bármit megtehet (max kapunk érte néhány bocsánat kérést)?

2. Sajnos nem vagyok arra méltó, hogy az én erkölcsi káromat bárki anyagilag is figyelembe vegye bezzeg az önöké kötbérben van rögzítve........ Mert az önök "hírnevén" csorba esik és ez a TIGÁZ-nak jár (elárulom, nem a bunkón viselkedő leolvasó miatt esik csorba a hírnevükön!!!)

3. Mindig a kis emberekről akarják lehúzni a pénzt, ha van egy ilyen ügy akkor pedig derogál anyagi kártérítést fizetni.....

Éppen ezért (mert semmibe vesznek) a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz és a 231-es Modell szerint Felügyeleti Szervhez fordulok illetve történetemet a Tékozló Homár internetes oldalon láthatják viszont!

A szeptemberben tett bejelentésemet a gázóra leolvasó viselkedéséről pedig VISSZAVONOM!!!! Nem azért, mert nem igaz (hiszen tanúm is van rá), hanem azért ahogy velem bánnak és semmibe vesznek!!!

Tehát mivel megtudtam, hogy a leolvasót a Posta biztosítja ezért, nekik is jelezni fogom írásban, hogy visszavonom az állításomat, pusztán azért mert megtehetem illetve nem tetszik az ahogy lepattintanak (és még hülyének is néznek a szájba rágós levelükkel), pusztán azért mert egy becsületes felhasználó vagyok és derogálna kártérítést fizetni!

Természetesen minden ismerősömet, szomszédomat és barátomat tájékoztatni fogom erről az eljárásról, amit velem szemben megengednek így tanácsolni fogom ennek a "jó hírnevű", "erkölcsileg megsértett" és a felhasználóihoz "végtelenül lojális" társaság nagy ívben való elkerülését (szerencsére van itt más szolgáltató a környéken).

http://homar.blog.hu/…raleolvasora

silomat # 2014.03.12. 10:57

Üdvözlök mindenkit.

Minap megkaptam a tigáz-tól a szakértői véleményt megy busás csekket.A véleményt átolvasva meg a képeket megnézve,arra jutottam,hogy az első képen az az óra van amit elvittek vizsgálatra,de a második és harmadik kép ahol csak a plombaház van lefotózva szerintem nem ugyan az.Ez egy 2009-es gyártású normál méretű óra.Kérdésem hogy van e valaki akinek ugyan ilyen évjáratu óráról szakvéleménye van.

luciferc # 2014.02.23. 22:38

Hozzám is bejelentkeztek gázmérő ellenőrzésre. Felkészülendő kérdezem, hogy ha próbálkoznának, és le akarnák szerelni a gázmérőt, akkor köteles vagyok-e ezt ott rögtön tűrni valamint engedni azt is, hogy ők vigyék el, vagy mondhatom, hogy a lezárt dobozt majd én megőrzöm, és viszem a vizsgálatra. Mert ugyan a gázmérő az övék, de ők az érdekeltek abban, hogy megpiszkáltnak tűnjön, így nem tűnik reálisnak rájuk bízni.

Esetleg mondhatom, hogy egyeztessünk egy időpontot, hívok közjegyzőt, aki felügyeli a leszerelést és biztosítja, hogy az óra manipulálhatatlanul legyen a vizsgálatig tárolva? Gondolom van ilyen szolgáltatása a közjegyzőknek, jogi vitáról van szó.

jokepu # 2014.02.21. 09:37

52mama!

Temészetesen a nyomáscsökkentőt is cserélik 10 évenként, ugyanúgy mint az egyéb mérőeszközöket is.
10 perc alatt megoldják a cserét, dokumentálják és kész.
Annyit elmondhatok, nálam is bejelentkeztek, de nem tudtam szabadságot kivenni a jelzett napra, azóta nem jelentkeztek a cserére vonatkozóan. Szerintem semmitől sem kell tartanod.

52mama (törölt felhasználó) # 2014.02.15. 10:26

Tisztelt Fórumozók!
Mint lentebb írtam, 02.27-én Tipusavultság miatti csere lesz nálam a TIGÁZ részéről. /Fogalmam sincs mit jelent/ 2016-ban lenne esedékes a gázóra csere. Most ezerrel készülök a fogadásukra. 2010-ben meghalt a férjem, akkor is volt ellenőrzés. Nézem a munkalapjukat és azt látom, hogy a nyomásszabályzó adataihoz a következő van írva:gyártási év: 1993, kalibrálás éve/következő csere éve: 1994/2009.
Lehet, hogy ez a probléma? A nyomáscsökkentőnek is van lejárati ideje, nemcsak a gázmérőnek?Még erről nem olvastam sehol.Írjon, aki hallott ilyet.
Milyen nagyszerű, hogy özvegy nyugdíjasként ilyen dolgokkal kell foglalkoznom. Csak jöjjenek,ha rossz szándékkal jönnek,emberükre találnak, mert felkészült leszek.

üdv: 52mama

matthiasi # 2014.02.14. 05:35

52mama !

bizony a TIOGÁZ -ról csak rosszat lehet hallani !
Egy cég amely a csalásairól lett hírhedté.

A jóhírnév visszaszerzése már nehezen megy !

kadaj01 # 2014.02.12. 12:50

A legjobb megoldás felvenni videóra minden részletet amíg ki nem mennek a kapun. Nem szabad egyedül hagyni őket, és lehetőleg legyen jelen pár rokon/szomszéd akik pár méterről figyelik minden lépésüket. Sajnos ilyen világban élünk.

52mama (törölt felhasználó) # 2014.02.12. 11:59

Tisztelt hozzáértők!

A mai napon, 2014.02.12-én, kaptam egy levelet a TIGÁZ-tól, mely szerint 2014.02.27-én jönnek hozzám munkavégzésre. A munkavégzés célja: Tipusavultság miatti csere, gázmérőhely ellenőrzés.
Kérdéseim: 2006.09.07-én volt nálam óracsere, a következő csak 2016-ban lenne esedékes.
Közben 2010-ben meghalt a férjem, így volt egy szerződésmódosítás a nevemre.Akkor is kinn voltak nálam.

Mi lehet az oka a jövetelüknek? Mire figyeljek? Gyanakodjak, hogy valami szándékosság lesz részükről?
Fával fűtök, a gázt csak főzésre, és a boyler melegítésre használom.
Kapott már valaki ilyen tartalmú értesítést?

Kérem válaszoljatok, mert annyi rosszat hallok és olvasok a TIGÁZ-ról, nem szeretnék a vállamra egy peres ügyet.

üdv:52mama

csetnej # 2014.01.31. 09:45

Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni kötbérrel kapcsolatban.
Már 3 éve pereskedünk és most jutottunk el arra a szintre,hogy engedélyezték az új szakértő kirendelését.....de, most kaptunk egy levelet,hogy az óránkat meg semmisítette a Tigáz már 2011-ben .Így új szakértő nem lesz.......mi után fog itélkezni a bíróság?,, a meg lévő szakértői véleményt vitatjuk, mert nem az került bele ami a bevizsgáláson történt, hiányoznak azok a képek amin látszik, hogy az óra sértettlen volt,
A másik kérdésem, ha az ügyvédünk nem jelenik meg a tárgyaláson már másodjára sem akkor ,mi mit tehetünk ha mégis itéletet hoz a bíróság úgy ,hogy a mi képviselönk nem lesz jelen?? válaszotokat előre is köszönöm .

Black-79 # 2014.01.22. 15:19

Történetem a TIGÁZ-zal!

2013. december elején megjelent a cég által megbízott leolvasó. Ezen személy az engedélyem nélkül rontott be az ingatlanomra, amit jogosan sérelmeztem is. Kisfiammal voltam egyedül otthon, akinek kellett ez-az, így pár percre - ami nagy hiba volt - egyedül hagytam a leolvasót az órával. Kérdeztem mi tart eddig? Válasz: nem sikerült a fotó. Majd fotózott még egyet és távozott. 2014.01.02-án csörgött a telefonom. TIGÁZ szerelők érkeztek ellenőrizni hozzám. Mentem és be engedtem őket. A 1997-es gyártású felújított GALLUS típusú órámat, amit 2007-ben szereltek fel ellenőrizték. A feltűnő az volt, hogy egyből a jobb oldali OMH-s plombát nézték tükörrel és jött az: aha! Kérdeztem mi a gond? Válasz: karcos a plomba hátulja körüli terület. Leszerelik és küldik vizsgálatra, mert szerintük szabálytalanul vételeztem. Visszautasítottam a vádat, mert nem piszkáltam az órát. Gázt fűtésre nem is használok. Meg is győződtek róla a szerelők, hogy a a konvektorok csapjai el vannak zárva. Nem baj, bedobozolják, majd a szakértő megállapítja. Jegyzőkönyvet el kezdték kitölteni, órát dobozolni. Közöltem, hogy nem ismerem el a szabálytalan vételezést és nem írok alá semmit, kivéve az újonnan felszerelt gázóra átvételét. Látszólag nem tetszett nekik. Sérelmeztem a gyanúsítást és hangot adtam annak, hogy elsőre keresgélés nélkül megtalálták a sérülést egy tükör nélkül nem is látható helyen.
Közölték, hogy a szakértői vizsgálat során észrevételt tehetek, de számítsak az 540.000,-Ft-os kötbér kiküldésére. Megjegyzem a jobb oldali OMH-s plomba mögötti rész valóban csúnyán karcos volt és az ólomzár hátulja is deformált volt, de ezt nem én tettem. Mielőtt még panaszos levelemet elküldtem volna a fogyasztóvédelmi hatóság felé 2014.01.22-én kaptam egy normál kézbesítésű levelet a TIGÁZ ellenőrzési szervétől, amiben leírták, hogy: " Tájékoztatjuk, hogy az Ön felhasználó helyén ténymegállapító jegyzőkönyv került kiállításra. Társaságunk Ellenőrzési szervezete az ügy minden körülményét megvizsgálva az eljárás megszüntetéséről döntött". Megköszönték a megértésemet, együttműködésemet és elnézést kértek a levél végén.
Szerencsém volt, hogy nem sikerült egy koholmányt rám húzniuk, de az eltelt 20 nap nagyon megviselt idegileg. Gyanúm szerint a leolvasó okozta a sérülést.
Amit megtanultam: soha senkit ne hagyjak egyedül az órával. Mindenkinek javaslom, aki ilyen gyanúsításokba keveredik, hogy a helyszínen semmit ne írjon alá és semmit nem ismerjen el.
További szép napot kívánok mindenkinek!

fater0 # 2014.01.15. 21:25

GÁZ ügyben
Augusztusban a főgáz leszerelte az óránkat szabálytalan vételezés cimén.Azóta meg jött az eredmény hogy a szabálytalan vételezést bizonyitottnak találták.Ma megérkezett a kötbér fizetési felszólitás is.
Sajnos elkövettem egy nagy hibát a szerelő úrak felajánlották hogy/200 e ft/ elsimitják a dolgot házon belül.
Érdeklődésemre hol tart a dolog minden rendben el van intézve hát el van.
Ha valakinek lenne ötlete mihez kezdjek ügyvédúrnak is irtam már.megköszönném.

peugeot406 # 2014.01.15. 12:09

Jó Napot mindenkinek.
Mai napon TIGÁZ szakértői vizsgálaton voltam ahol megállapították mint szerintem minden esetben hogy szabálytalan vételezés történt.A szakértők megállapították hogy az óra elején lévő jobb oldali omh plomba sérült.Természetesen ezzel nem értettem egyet.

Az információim szerint ezért a plombáért én nem vállalhatok felelősséget.
A másik dolog nem tudom milyen képzettségű szakértők vizsgálhatják az órát.

Ha nem hazudik az internet akkor egy fegyver és nyomszakértő vizsgálta az enyémet ami nemtudom szabályos-e?

Tehát a konkrét két kérdésem:

  • omh plombáért felelek-e?
  • fegyver és nyomszakértő vizsgálhat-e?

Előre is köszönöm!

hardenberg # 2014.01.10. 16:59

A plomba sérülésre értette hogy nem fognak megdicsérni érte. A plomba nem is volt megsérülve amúgy, csak a plexi kicsit berepedve. De már azzal kezdte a jóember, hogy mi ez a sok karcolás az órán, közben meg csak az az egy volt. Amit okozhatott ütődés, vagy bármi, mert költözködés, festés, felújítás minden volt, ki - be jártak a munkások a lakásba, az óra meg pont a bejárati ajtó mellett van.

Kenderice # 2014.01.10. 15:01

Mi az, hogy nem fognak megdicsérni mert lejárt az óra hitelesítése???
Az ő felelősségük, hogy időben lecseréljék, nem a tiéd.
A szabály szerint ha az óra hitelesítése lejárt, akkor az nem alkalmas mérésre.
Bajod biztos nem lehet belőle, de én azért egy panasz elküldenék feléjük és a MEH-nek is, merthogy nem hiteles óra alapján számláztak 3 évig. Szerintem ezért kötbér jár a számodra.

hardenberg # 2014.01.09. 10:06

Nálam ma járt a tigáz-os szerelő, óracserére. Megállapította, hogy a bal oldali plomba sérült. Elvitte az órát, bedobozolta, jegyzőkönyvet vett fel.
Az óra hitelesítése 3 évbe lejárt (2001-es hitelesítésű óra volt).
Nem tudom mi okozta a sérülést, nem első lakó vagyok a lakásban, amikor vettem, 2006-ban nem emlékszem, hogy tigázos szaki kijött volna átadásra. Abban vagyok biztos, hogy nem loptam a gázt, annyit fizetek, amennyit fogyasztok
Most kicsit meg vagyok ijedve, bár a szaki azt mondta, hogy mivel lejárt az óra 3 éve, nem fognak ugyan megdícsérni sem, de kötbérre se számítsak.
Mire számítsak?

Kenderice # 2013.12.27. 17:26

Teljesen mindegy, hogy milyen sablonok vannak, vagy nincsenek.
A jogszabály világosan fogalmaz:
Gesz 47 § (2) bekezdés:„(2) A plomba sérülésére az engedélyes csak abban az esetben hivatkozhat, ha azokat a felhasználó dokumentáltan, azonosítható módon, sérülésmentes állapotban vette át a földgázelosztótól. A plombák számára, azonosítójára és sérülésmentes külsejére vonatkozóan a felhasználót írásban tájékoztatni kell.”
Ha a szolgáltató ezt elmulasztotta lehet akármilyen sablon, lehet akármilyen vizsgálat.
Ezt a dokumentálást csak a mérőóra csonkjára általuk feltett plomba esetében teszik meg, az OMH plomba esetében nem.

Kenderice # 2013.12.26. 16:49

Sok értelme nincs a fotózásnak.
A plomba eredetitől való eltérésére a szolgáltató általában úgy hivatkozik, hogy az ő kezében nincs olyan fotó/dokumentum, amely az óra felszerelésekor készült az plombákról.
Tehát nincs mi alapján összehasonlítani, ergo eltérés sem lehet.
Ez az OMH plombásosdi kb olyan, mintha az én szürke órámról azt állítaná a szolgáltató, hogy a felszereléskor még piros volt (bizonyítani nem tudja!) és én biztos csináltam vele valamit azért lett szürke, gyorsan fizessek 540ezret.
Nagyon tágan van értelmezve ez a kötbéresdi.
Akár egy légypiszokra is azt mondhatják, hogy szabálytalan vételezés, kötbér.
Megteheti, hogy bepróbálkozik?
Igen!
Megüti ezért a bokáját?
Nem!
Sajnos nagyon sokan vannak, akik a hasonló esetekben fizettek a semmire, amikor a szolgáltató megemlítette a kikapcsolás eshetőségét.
Természetesen egy bíróság előtt már bukta lenne az ilyen alapokon kiszabott kötbér. Aki bírósággal fenyegetőzik, attól visszavonják a követelést hasonló rágalmazás esetén.
Sokan nem mernek bíróságra menni, sajnos. Inkább fizetnek mert (hibásan) bíznak abban, hogy a szolgáltató biztos jobban tudja a rá magára vonatkozó jogszabályokat, mint a "tudatlanabb" fogyasztó...

macko57 # 2013.12.25. 20:29

Kedves Burek!

Az én estemben is a plomba eredetiségét vonta a szerelő kétségbe, majd rövidesen kaptam a több mint fél milliós kötbér csekket 2011 nyarán! Az ügyet felderítettem, egyértelmű bizonyítékom van rá, hogy a vizsgálat során a szakértő által, vagy az ő tudtával, történt a vizsgálat meghamisítása. Az én beadványom több mint 2 éve fekszik, vélhetően egy fiók mélyén, az Energia Hivatalnál.

Engedélyes, ill. az Energia Hivatal kapcsolata számomra nyilvánvaló, rövidesen neked is az lesz. Sok jóra ne számíts, rendőrség érdemben nem foglalkozik az üggyel, úgyészség ua., egyedül az ombudsman reagált, aki megállapította az Energia Hivatal jogsértő hallgatását, de ezzel az ő hatásköre véget is ért. Így a mai napig várom az immáron több mint két éve beadott panaszomra az Energia Hivatal válaszát.

Az ügy piknatériája még a napokban kapott levél, amiben Tigáz köszöni, hogy a földgáz szolgáltatást igénybe veszem, mindig rendben és időben fizetek, reméli a jövőben is elégedett fogyasztó leszek és most, mint karácsonyi bónusz, ha a kivetett kötbér összeg felét dec. 31-ig befizetem, akkor azzal az ügyet le is zárná. Sok mindenen már nem csodálkozom, de ilyen vastag bőrrel én még nem találkoztam.

Javaslom ne hagyd magad, ahogy a közmondás tartja: A hazug embert hamarabb utolérik mint a sánta kutyát.

Üdv.

vantu # 2013.12.04. 06:16

Sziasztok!
Az érdekelne hogy a Tigáz zrt és a Tigáz-Dso Kft között milyen a jogviszony?Nekem a Zrt-vel van szerződésem akkor miért a Kft kér kötbért?Melyikük kötbérezhet és ki zárhat ki a szolgáltatásbó?Ki a szolgáltató akitől a gázt veszem és ki a hálózat üzemeltetője?
Köszönöm

scriptor # 2013.11.13. 07:02

http://forum.index.hu/…/showArticle?…

2013.11.12 14:06:35

Nálam is volt korábban ügyem Tigázzal.

Itt csak annyi történt, hogy az ügyemmel kapcsolatosan és egy pár hasonló ügyfél panaszával együtt tettünk lépést több fórum felé.

Eredmény az lett, hogy bevonták a szakértő engedélyét és továbbiakban nem szakérthet!

Igen, érdemes ellenük fellépni, mert ha bizonyíték erős, akkor nyerhet a fogyasztó.

Én is nyertem és bocsánatkérően eltekintettek a kötbér fizetésem alól.

Érdemes feljelentést tenni az ügyészségen is, ha csalással próbálnak szakérteni, mivel a gázóra nem fegyver és így készült vizsgálat eredendően hamis, félrevezető.

realpopek # 2013.11.06. 08:08

Jó napot!

Nem rég írtam a történetem hogy elvitte a gázórát a szerelő,mivel eltérést mért a kontrollmérésnél.

Tegnap megjött a Tigáz ajánlott levele,miszerint:a Tigáz ellenőrzési szervezete az ügy minden körülményét megvizsgálva az eljárás megszüntetéséről döntött.

eutektikum # 2013.10.21. 08:08

A Meglepetés magazin legutóbbi, 2013.10.17-én megjelent (XVIII. évfolyam 42.) számában megkérdezték Dr. Kalocsai Gábor ügyvédet, hogy "Mihez van joga a gázszolgáltatónak"? A cikk a 20. oldalon olvasható.

Mihez van joga a gázszolgáltatónak?

Foglalhat-e a gázszolgáltató, van-e joga a gázszolgáltató munkatársának tudtunk, és jelenlétünk nélkül megvizsgálni az órát? És kikapcsolhatják-e a szolgáltatást?

Hogyan ellenőrizhet? Bejöhet-e, ha nem akarom?

A gázszolgáltatónak tértivevényes ajánlott levélben kell kiértesítenie a fogyasztót, ha ellenőrizni akar – mondja Dr. Kalocsai Gábor ügyvéd.

  • Ha az időpont nem megfelelő, akkor egy másik időpontot kötelesek egyeztetni az ingatlan tulajdonosával.

A fogyasztó akarata ellenére a gázszerelők nem jöhetnek be sem a fogyasztó házába, sem a kertjébe, sem az udvarába, sőt, távollétében még az utcai fronton lévő, vagy a társasház folyosóján elhelyezett gázmérőt sem ellenőrizhetik.

Jogtalanul jár el tehát a gázszolgáltató munkatársa, ha nem vagyunk otthon és bemászik a kerítésen, hogy a kertben lévő gázórát ellenőrizze. Ez ugyanis birtokháborítás.

Néhány jó tanács...

  • Ha egyedül vagyunk otthon, ne engedjük be a szolgáltató munkatársait.
  • Mivel általában ketten érkeznek ellenőrizni, velünk is legyen legalább még valaki. Ha lehetséges, inkább szomszédokat hívjunk át, mert a közeli rokon vallomását – ha bíróságra kerülne az ügyünk – nem olyan súlyban veszik figyelembe.

- Még a szemle előtt a tanukkal alaposan vizsgáltassuk meg a gázmérőt és a plombákat, lehetőleg fényképeket is készítsünk róluk.

Ha gyanúba kerülünk...

Az ország legnagyobb gázszolgáltatójánál évente mintegy 10 ezer esetben merül fel a gyanú, hogy a fogyasztó szabálytalanul vételezett gázt.

Mivel a gázmérő a szolgáltató tulajdona, azt leszerelheti, és megvizsgáltathatja igazságügyi szakértővel. Általában a gyanúsnak tartott gázmérő leszerelését követően azonnal felszerelnek egy másik, - általuk megfelelőnek tartott - gázmérőt.

Tekintettel arra, hogy ezzel meg is szűnt a szolgáltatás felfüggesztésére okot adó körülmény, ezért a továbbiakban a gázvezeték hálózat üzemeltetője (aki nem azonos a földgáz kereskedővel) már nem jogosult a gázszolgáltatást szüneteltetni, még akkor sem, ha a kötbért nem fizették meg.

Mennyi lehet a kötbér?

"Ugyan a gázszolgáltató megállapíthatja, hogy a mérőn sérülés van, ám azt már általában nem tudja igazolni, hogy ez a sérülés mikor keletkezett, véletlen, vagy szándékos rongálás eredménye- e, továbbá szándékosság esetén ki volt a rongáló, és a rongálás milyen céllal történt.

A rongálást ugyanis más is okozhatta, akár a társasházi szomszéd, akár a lakás előző tulajdonosa, akár a bérlő, az albérlő, a szívességi lakáshasználó, vagy egy egyszerű utcai járókelő is, (ha a gázmérő az utca felől is hozzáférhető). A szolgáltató kötbér követelését megalapozó rongálást továbbá csak szándékosan lehet elkövetni.

Véletlenül, hanyagságból, oda nem figyelésből adódó, vagy mások által elkövetetett rongálás nem szolgálhat kötbér követelés alapjául.

Ha a szolgáltató mindezt be is tudná bizonyítani, de azt már nem, hogy a szabálytalan vételezés 30 napon túl fennállt, akkor a jogszabály szerint legfeljebb csak 30 napi fogyasztás ellenértékét követelheti kötbérként, (ellentétben egyes gázszolgáltatók gyakorlatával, amelyek ilyenkor akár több évi gázfogyasztás ellenértékét is követelik.)

Fontos tudni, hogy a kötbért csak abban az esetben lehetne hivatalos úton behajtani, (gondolunk itt a bankszámláról való inkasszálásra, a fizetésből történő letiltásra, vagy akár az ingó- vagy ingatlan végrehajtásra is,) ha annak megfizetésére a fogyasztót - jogerős ítélettel - a bíróság kötelezte.

Bírói ítélet hiányában azonban a szolgáltatónak nem ad hatósági kényszereszközöket az állam, az olyan kötbérkövetelései behajtására, amelyet a fogyasztó nem ismert el.

Mikor lehet kikapcsolni?

A korábbi szabály az volt, hogy ha a földgáz kereskedő (aki nem azonos a gázhálózat üzemeltetőjével) igazolta, hogy bármilyen 60 napon túli lejárt követelése van, akkor kikapcsoltathatta a szolgáltatást.

Ezt azonban nemrégiben megváltoztatták, ezért ez már csak a 60 napon túli szolgáltatási díj követelésre igaz.

Ha ugyanis a felhasználónak nem, vagy nem csak gázdíj tartozása van, (hanem pl. kötbér tartozása,) akkor a szolgáltatás szüneteltetésére csak az után kerülhet sor, ha a szolgáltató igazolta, hogy a felhasználó ellen pert indított a bíróságon, vagy ellene fizetési meghagyásos eljárást kezdeményezett.

Mi lehet a megoldás?

A jogász szakértő mindenkit óva int attól, hogy attól való félelmében, hogy kikapcsolják nála a szolgáltatást, pert indítson a szolgáltató ellen.

Ebben az esetben ugyanis felperesként neki csupa nemleges dolgot kellene bebizonyítania, (nem vételezett szabálytalanul gázt, nem szegett szerződést, nem rongálta meg a gázmérőt, vagy a plombát). Nemleges dolgot azonban nem lehet (például tanukkal) bizonyítani.

Ha a fogyasztó nem perel, de nem is fizet, a következő megoldások születhetnek:

  • a fogyasztó megegyezhet a szolgáltatóval abban, hogy kötbér címén kevesebb pénzt és esetleg részletekben fizethessen. Ebben az esetben azonban a fogyasztóval azonnal aláíratnak egy olyan tartozás elismerő nyilatkozatot, amelynek birtokában a szolgáltató a követelését már könnyebben be tudja hajtani.
  • A szolgáltató a szolgáltatás kikapcsolásával fenyegetőzik, (erre azonban, amint láttuk, csak nagyon kivételes esetekben van jogszabályi felhatalmazása.)
  • a szolgáltató eladhatja a követelését egy adósságbehajtó cégnek.

Fontos tudni azonban, hogy az adósságbehajtóknak sincs több joguk az adósság hatósági kényszereszközökkel történő behajtására, mint amennyi joga annak volt, akitől a követelést megvásárolták.

További, a TIGÁZ eljárásával kapcsolatos bejegyzések, panaszok, hozzászólások itt olvashatóak:

http://forum.index.hu/…/showArticle?…

http://www.akontroll.hu/…_hozzasz.php?…

http://www.pertarskereso.hu/…el-vadolnak/

-továbbá a Facebook közösségi oldalon, a Tigáz és más gázos cégek által megkárosítottak jogaiért csoportban.

septem signis obsignatum # 2013.10.16. 07:46

Gratulálunk.

Sajnálatos, hogy az előírt 60 nap helyett az eljárás Bessenyei Gáboréknak (Magyar Energetikai és Közmű- szabályozási Hivatal Fogyasztóvédelmi Főosztálya) ténylegesen két évet vett igénybe, különös tekintettel arra, hogy a bíróság hónapokkal ezelőtt kimondta, a Soós Gábor által vezetett TIGÁZ DSO. Kft. kötbérkövetelésének sem jogi, sem pedig ténybeli alapja nincs.

Azért én a fogyasztók tudatos és tömeges megrágalmazását, meghurcolását nem nevezném egyszerű kellemetlenségnek. Kívánom minden TIGÁZ dolgozónak, hogy életük hátralévő részében legalább egyszer legyenek szenvedő alanyai egy ilyen, a jogállamiság elemi szabályait is félresöprő, koncepciós eljárásnak.

Érdekelne, hogy ki a határozat kiadmányozója (aláírója)?

"a Tigáznak még a fellebbezési jogát is elvette ez ügyben..." mondat azt sugallja, hogy a MEH milyen karakán hivatal, valójában mivel országos hatáskörű autonóm államigazgatási szervről van szó a döntése ellen közigazgatási úton nem lehet senkinek fellebbezni, viszont a marasztalt fél fordulhat bírósághoz.

Azért, hogy az elmúlt években a TIGÁZ következmények nélkül gyanúsíthatta meg a jogban járatlan fogyasztók tömegeit felelősség terheli mind a Magyar Energia Hivatal Fogyasztóvédelmi Főosztályának dolgozóit mind annak akkori Bessenyei Gábor nevű vezetőjét is.

Csak emlékeztetőül egy kis idézet a HVG-nek a MEH dolgozók impotenciájával kapcsolatos cikkéből:

"A névtelenséget kérő hivatalnok elmondása szerint előbb-utóbb ki fog derülni, hogy a hivatal a működőképessége határa került.

"Vannak olyan ügyeink, aminek a 60 napos elbírálási határideje is több mint fél éve lejárt, mert senki semmiért nem akar felelősséget vállalni" – meséli a szakember, aki szerint igaz, hogy az utóbbi időben a létszám bővült, de "a hivatal szakmailag teljesen felhígult" – tette hozzá."

http://hvg.hu/…dorkota_mekh

bejuli # 2013.10.15. 12:45

Sziasztok!
Végre befejeződött a Tigázos ügyünk!A Magyar Energia Hivatal közigazgatási eljárás keretében kivizsgálta az ügyünket és eltörölte a kötbér és minden vele járó tartozásunkat és a Tigáznak még a fellebbezési jogát is elvette ez ügyben..1 hét múlva kaptunk is a Tigáztól egy levelet,amiben azt írták hogy szives elnézésünket kérik a kellemetlenségért!Majdnem 2 év után,de megnyugodhatunk!Ne féljetek és ne fizessetek semmit,ha nem követtetek el semmit!