Bélyeghamisítás?


kovacsz # 2010.08.05. 07:36

nyomott bélyeges levlapra írtam

kismukk # 2010.08.05. 07:34

Így igen.
Ez a gép által kinyomtatott kis papírcsík, amelyen értékjelzés szerepel.
Én az értékjelzés NÉLKÜLI levelezőlapot, borítékot írtam.

kovacsz # 2010.08.04. 19:28

postai bérmentesítő géplenyomat
Így igen.

kismukk # 2010.08.04. 16:12

A kérdést azért tettem fel, mert más levlap nem lévén a postán, a nyomott bélyeges levlapra írtam. Külföldre akartam küldeni, gondoltam, ráfizetem a belföldi és külföldi díjszabás különbözetét. A postai alkalmazott nem fogadta el, merthogy rá van írva: BELFÖLDRE. Végül javasolta, tegyük borítékba. Keresgélt a fiókban, de csak nyomott bélyeges borítékot talált, arra is BELFÖLDRE ráírás. Hát, sajnos, nem tudom felvenni, zárta le. Az eset nem egy istenhátamögötti kispostán, hanem fővárosi, kerületi központi postahivatalban történt. A postán már nem lehet kapni sima borítékot sem.

Valami probléma azért lehet az ÉRTÉKJELZÉS NÉLKÜLI, rányomott bélyeggel. Mivelhogy ezek szerint a külföldi posta sem fogadja el. Arra lehet gondolni, a külföldi posta a magyar postával való elszámoláshoz, kikézbesítéskor megnézi, helyesen történt-e feladáskor a bérmentesítés, ha nem, akkor megportózza.

Azt hiszem, megmarad a kérdés: értékjelzés nélkül bélyeg-e a bélyeg?

ObudaFan # 2010.07.14. 13:41

Ez nem bélyeghamisítás.

tatti # 2010.07.14. 13:24

Újabban szokása a postának a "Belföld" feliratú bélyeg forgalmazása. Az adott napi "árfolyamon" megveheted, és 50 év múlva is felhasználhatod belföldi feladáskor. Már ha akkor lesz még Magyar Posta :-)
Mint a BKV jegy. Igaz ott rajta az ár de korlátlan érvényességű.
Gondolom a levlap is ilyen lehet.
Végülis nem rossz gondolat. A feladási díj évente változik minek mindig új bélyegeket tervezni/gyártani...

kismukk # 2010.07.14. 13:02

Mailben elküldtem!

ObudaFan # 2010.07.14. 10:59

Látni kellene azt a borítékot.

kismukk # 2010.07.14. 10:43

Érdekes.
Ha jól látom, kérdésemhez az a) pont releváns.
Jól értelmezem, hogy bérmentesítéssel, díjazással kapcsolatos kifejezés fizetendő pénzösszeget, forintösszeget, értékmegjelölést jelentene?

Ezzel visszakanyarodtunk az eredeti kérdéshez: az ÉRTÉKJELZÉS NÉLKÜLI színes papírdarab, borítékra nyomott minta vajon bélyeg-e?
Ha pedig nem az, akkor bélyeg gyanánt történő forgalmazása micsoda?

ObudaFan # 2010.07.13. 19:37

Btké 25. § (1) A Btk. 307-308. §-ainak alkalmazása szempontjából bélyeg:

  1. postai szolgáltatás bérmentesítésére alkalmas bélyeg, postai bérmentesítő géplenyomat, továbbá a díjazással kapcsolatos postai felülnyomás, felírás vagy jelzés,
  2. a fizetési kötelezettség teljesítésére a hatóság által kibocsátott bélyeg,
  3. az adó biztosítására szolgáló hatósági jegy, fém természetének vagy tartalmának bizonyítására szolgáló hatósági jel, valamint termék minőségének, mennyiségének, egyéb lényeges tulajdonságának bizonyítására szolgáló hatósági jegy,
  4. a mérésügyi hatóság által mérőeszköz hitelesítésének és vizsgálatának bizonyítására, valamint hordó űrtartalmának jelzésére használt bélyegző és pecsét.

(2) A büntetőjogi védelem az (1) bekezdés a) és b) pontjában megjelölt bélyegre akkor is vonatkozik, ha forgalomba még nem került vagy onnan már kivonták.

kismukk # 2010.07.13. 15:02

Milyen alaki követelményeket kell teljesíteni egy bélyegnek: kell-e rajta értékjelzésnek lennie?

ObudaFan # 2010.07.13. 13:32

307. § (1) Aki forgalomba hozatal vagy felhasználás céljából

  1. bélyeget utánoz vagy meghamisít,
  2. hamis vagy meghamisított bélyeget megszerez,

bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő az is, aki hamis, meghamisított vagy felhasznált bélyeget mint valódit, illetőleg fel nem használtat forgalomba hoz, vagy felhasznál.
(3) A büntetés öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bélyeghamisítást

  1. különösen nagy, vagy azt meghaladó értékű bélyegre,
  2. bűnszövetségben

követik el.
(4) A büntetés vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztés, ha a bélyeghamisítást kisebb, vagy azt el nem érő értékű bélyegre követik el.

308. § (1) A 307. § alkalmazásában forgalomba hozáson a bélyeggyűjtés céljára forgalomba hozást, meghamisításon pedig a bélyegnek gyűjtés célját szolgáló jogosulatlan megváltoztatását is érteni kell.
(2) A külföldi bélyeg a belföldivel azonos védelemben részesül.

kismukk # 2010.07.13. 10:11

Újabban a posta olyan levelezőlapot, borítékot árul, amelyre értékjelzés nélküli bélyeg van nyomtatva. Így tetszés szerinti árat lehet kérni érte.
Tudja-e valaki, mi a bélyeghamisítás törvényi tényállása?