Tárgyalási jegyzőkönyv (bűntetőügyben)


Gabicsek # 2011.12.29. 20:51

Csak azért gondoltam, mert azt írta, hogy a perhez kellene neki a bíróságra, gyanítom azért, hogy az iratokhoz csatolja.

ObudaFan # 2011.12.29. 11:18

Persze ebben az esetben a polgári bíróság nem szokott fénymásolatot küldeni az iratokról a feleknek, csak a betekintést megengedni, így ettől még hazavihető példány nem lesz belőle.

Gabicsek # 2011.12.29. 11:17

Ebben az esetben először meg kellene próbálkozni azzal, hogy a polgári per során a bíróság hivatalból kérje be a büntetőügy iratait. Ha ennek helyt adnak, megúszod, hogy az egészről fénymásolatot kérj és fizess.

AlexKirályfi # 2011.12.29. 07:09

Tisztelt Dr. Attika! Szó nincs arról! Én csak örültem, ha beavatkozik az állam. Az más kérdés, hogy az állam is impotens a nagyobb stílű csalóval szemben. De nem ez volt a probléma, hanem hogy nem ingyenes az iratmásolat pont a sértettnek. Nekem nem elég csak jegyzetelgetni belőle, hanem kell az egész iratanyag a polgári perhez pl. Elvileg tökéletes bizonyítékok vannak benne a csaló úr ellen.

Dr.Attika # 2011.12.28. 21:53

Tisztelt "AlexKirályfi"!
Ön, nem érti, hogy az ön sérelmére elkövetett csalás miatt miért avatkozik be az állam a büntetőjogi hatalmával.
Azért avatkozik be, mert ez a cselekmény, amennyiben jogellenes és bűnös, akkor veszélyes a társadalomra. A csalót, ha bűnössége jogerősen a bíróság ítélete alapján megállapítható ezért ítéli el pénzbüntetésre, szabadságvesztésre stb.
Ez az elsődleges szempont. Ugyanakkor az állam azt is felkínálja, hogy a polgári jogi igényét ezen eljárásban egyszerűsített eljárás keretében érvényesítse. Ha ez valamilyen ok folytán nem lehetséges , akkor mondja, hogy egyép polgári peres útra utasítja a jogérvényesítést.

Gabicsek # 2011.12.28. 21:21

Én is igazságtalannak tartom, hogy a gyanúsított-vádlott ingyen kikérheti az egész paksamétát, a sértettnek pedig fizetnie kell. A törvény azt mondja, hogy a feljelentő kaphatja még meg a feljelentéséről készült jegyzőkönyvet illeték nélkül. De hát ez a törvény, nincs mit tenni.

Mimóka!
Azt is írja a törvény, hogy a sértett a rá vonatkozó iratokat megtekintheti, arról másolatot kérhet. Ha több sértett miatt más cselekmények is vannak, akkor csak arról kaphat másolatot, amiben ő a sértett, a másik sértett ügyéről nem. Nem lehet, hogy erről van szó?
Ha nem akarnak adni, hivatkozz a Be. idevonatkozó szakaszára:

Másolat készítése az eljárás során keletkezett iratról
70/B. § (1) Az eljárás során keletkezett iratról - ideértve a bíróság, az ügyész és a nyomozó hatóság által beszerzett, illetőleg a büntetőeljárásban résztvevő személyek által benyújtott, valamint csatolt iratot is - az a bíróság, ügyész, illetőleg nyomozó hatóság, amely előtt az eljárás folyamatban van, a büntetőeljárásban részt vevő személyek kérelmére a (2)-(7) bekezdés szerint legkésőbb a kérelem előterjesztésétől számított nyolc napon belül másolatot ad ki.

  1. a sértett és képviselője másolatot kaphat a nyomozás azon iratairól, amelyeknek a megismerésére a 229. § (2) bekezdése alapján jogosult. (a sértett ellen elkövetett bűncselekményről ír a 229. § (2) bek.)

Szerintem ki kell adniuk.

ObudaFan # 2011.12.28. 14:52

Be. 70/B. § (6)

végrehajtó1 # 2011.12.28. 13:43

Ez estben csak kérd ki és jegyzetelj belőle.Ez ingyen van.

AlexKirályfi # 2011.12.28. 13:17

Köszönöm Neked is, ObudaFan.
Csak valahogy nincs ez rendben, az én igazságérzetemet legalábbis bántja. Amikor sértett voltam, nem elég, hogy nagyjából nullára kifosztottak egy csalássorozattal, de akkor utána még én kéregessek kölcsön, nem csak ügyvédre, hanem még az iratokért is. Ki van ez találva nagyon. Szóval igazságtalan is meg logikátlan is. Úgyis kinyomtatják egy csomó példányban ügyészségre meg ide-oda, na de pont a sértett nem kaphat.

Mimóka # 2011.12.28. 13:07

SEGÍTSÉGETEKET KÉREM!

Sértett vagyok a tegnap leírt sííkasztási ügyben.
Ma bementem a bíróságra,kértem a tárgyalás jegyzőkönyvéről másolatot.
Az ügyfélfogadóban lévő hölgy azt mondta,kérvényezzem írásban,de egyáltalán nem biztos,hogy kapok,mert ezt a sértett nem kaphat.

Írjatok már nekem valamilyen jogszabályt,ami alapján megírhatom a kérvényt!

Segítségeteket előre is köszönöm!

ObudaFan # 2011.12.28. 12:09

A sértettnek kell fizetnie az iratmásolatért.

AlexKirályfi # 2011.12.28. 10:49

Én elhiszek mindent, mivel nem vagyok jogász.
De akkor Kismukk és Gabicsek véleménye közt ellentét van. Egy biztos: én sértettként kb 85 ezer Ft-ot perkáltam le illetékbélyegekben, és még így se lett meg minden.

ObudaFan # 2011.12.28. 09:51

Be. 51. § (3) Ha a sértett akár a büntetőeljárás megindítása előtt, akár azt követően meghalt, helyébe egyenesági rokona, házastársa, élettársa vagy törvényes képviselője léphet, és gyakorolhatja a (2) bekezdésben meghatározott jogokat. Ha a sértett olyan egyházi személy volt, aki azon egyház szabályai szerint, amelyhez életében tartozott, egyházi rend vagy fogadalom okából házasságot nem köthetett, halála után - hozzátartozó (örökös) hiányában - az egyenesági rokon jogai illetik meg a volt egyháza szerinti egyházi elöljáróját.

Gabicsek # 2011.12.27. 22:38
  1. a terhelt, a védő és a fiatalkorú terhelt törvényes képviselője részére a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 70/B. §-a (2) bekezdésében, (5) bekezdésének a) pontjában, (6) bekezdésében, valamint (10) bekezdésében meghatározott iratokból a másolat egyszeri kiadása;

f) a feljelentő részére a feljelentésről készített jegyzőkönyv másolata.

A sértettnek nem ingyenes.

kismukk # 2011.12.27. 22:09

Első alkalommal a másolat kiadása illetékmentes: Be. 70/B. §-ának (2) bek., valamint az (5) bek. a) pontja alapján, figyelemmel az illetékekről szóló 1990. évi XCIII.tv. 57.§ (2) bek. e) pontjára.
A sértett részére is.

Gabicsek # 2011.12.27. 21:40

mert ez a törvény, ha hiszed, ha nem. A sértett perkálhat, a gyanúsított-vádlott minden iratról egyszer ingyen kaphat.

AlexKirályfi # 2011.12.27. 21:38

T. ObudaFan!
Én sértett voltam, na ennek ellenére pont én kaphattam csak illeték fejében másolatot, az elítélt (előtte gyanúsítottként is) viszont illetékmentesen megkapott mindent!

Mimóka # 2011.12.27. 20:55

Tisztelt válaszolók!
Két választ kaptam,most nem tudom,hogy akkor én kaphatok-e tárgyalási jegyzőkönyvet?

Én voltam a följelentő,sikkasztás ügyében.
Időközben elhunyt Édesanyám gondnokát jelentettem föl.
Édesanyám nyugdíját,ékszereit tulajdonította el,de mivel én vagyok az örökös,engem is megkárosított.

Ez a rövid története a dolognak.
Tehát akkor én kaphatok-e a tárgyalásról jegyzőkönyvet?

ObudaFan # 2011.12.27. 20:40

A feljelentőnek, ha nem sértett, nem adnak ki iratot a feljelentésen kívül.

Dr.Attika # 2011.12.27. 17:01

Andi és Ágika!
Pontosan a "szegényes Városi Bíróságok" küldik ki a tárgyalási jegyzőkönyveket elektronikus levélben, mert nem kell postai költséget fizetni, meg rugalmasabbak, mint a "gazdag" megyeiek.
Egy tárgyalási jegyzőkönyvet nem kell ellátni elektronikus aláírással.
Nagyon sok ennek az előnye, mert én is tovább tudom küldeni egy kisérőlevéllel költségmentesen.

A feljelentő is kaphat elektronikus levélben tárgyalási jegyzőkönyvet, ha azt kéri. Papíralapon , ahogy kollégám írta illeték fejében.

végrehajtó1 # 2011.12.27. 16:19

Bíróságon.Illeték fizetés ellenében.

Mimóka # 2011.12.27. 13:15

Tisztelt jogász urak!

Azt szeretném tudni,hogy büntetőügyben én voltam a följelentő.
Kérhetek-e én másolatot a tárgyalás jegyzőkönyvéről?
Ha igen,mi ennek a módja?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.07. 18:22

Sehol nincs elektronikus aláírás. Van viszont rugalmas hozzáállás, aminek köszönhetően kiküldik. Legfeljebb ráírják, hogy nem hiteles.

ágika777 # 2011.12.07. 17:58

Dr.Attika!

"Elég egy email cím megadása és a bíróság küldte volna elektronikus levélben."

Csak nem a "szegényes" Városi Bíróságokon, mert ugye ott nincs keret elektronikus aláírásra, így elektronikus levélben nem küldhető meg, mivel nincs kiadmányozva. Aláírva és kiadmányozva :)

Dr.Attika # 2011.10.10. 10:25

Az első illetékmentes. Eddig is ki kellett volna kérni. Elég egy email cím megadása és a bíróság küldte volna elektronikus levélben.