Bevégzettség


Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.22. 07:28

No látod! Akkor a 3 pont elég volt. :)

Cézé85 # 2012.04.22. 06:18

Kovács_Béla_Sándor, olyannyira foglalkoznak, hogy tőlem Belovics ezt kérdezte két hete, és mivel csak 3 esetet tudtam mondani, négyest adott :)

Fogika # 2012.04.21. 19:49

Oké, írtam e-mailt. :)

Ars Iustitiae # 2012.04.21. 19:27

Írj az e-mailemre, aztán átküldöm ,ha gondolod.

Ars Iustitiae # 2012.04.21. 19:21

ILL. a természetes egység körében az ugyanazon passzív alany (sértett) sérelmére elkövetett rövid időközben ugyanazon típusú bcs-ek.
Példa: sikkasztás
lopás
nemi erőszak
Ezeket mind hozza a Belovics-féle könyv- a legújabb, én ebből tanulok, sima kollokviumra.
A rövid időköz értelmezése minden bcs-nél más lehet, példa: sikkasztásnál negyed év is eltelhet a 2 részcselekmény között.Az utolsó részcselekménynél bevégzett.Az elsőnél befejezett.

Van ehhez egy jó- természetes egység, halmazat kidolgozottam, ha gondolod, átküldöm e-mailben.

Ars Iustitiae # 2012.04.21. 18:59

Ha a jogellenes állapot létrehozatalával a bcs. befejezetté válik,ettől kezdve a bcs-től való önkéntes visszalépés szabályainak az alkalmazására már nem kerülhet sor.A befejezettség egy tartós állapot, melynek kezdete a kísérlet és a befejezett bcs. elhatárolása, a vége pedig az egyéb jogkövetkezmények szempontjából jelentős.E cselekményekhez ugyanis társtettesség és bűnsegély mindaddig járulhat, amíg a jogellenes állapot fennáll és a jogi tárgy folyamatos támadása folytán nem kizárt a jogos védelem megállapítása sem.Az állapot bcs-ek elévülése pedig csak a jogellenes állapot megszűnésével veszi kezdetét.
A sui generis delictumok mindig alaki (immateriális ) bcs-ek ,amelyek a tényállásszerűség bevejezésével befejezetté válnak: garázdaság, rendbontás, hamis tanúzásra felhívás,ha súlyosabb bcs. nem valósul meg.
Sui generis előkészületi cselekmény továbbá a 207§ (4) kerítés.

Fogika # 2012.04.21. 18:48

Oh elnézést a tripla hozzászólásért.

Kovács_Béla_Sándor: volt olyan kollégám, akitől kérdezték.

Fogika # 2012.04.21. 18:20

Na egy régebbi egyetemi könyvemben találtam még pár dolgot.
Alapvetően tehát a befejezettség és bevégzettség elhatárolásának az elkövetők és a bcs. elévülése szempontjából van jelentősége:

  • az elévülés a bevégzettség után veszi kezdetét (pl. a jogellenes állapot megszűnésekor),
  • jogos védelmi helyzet a bevégzettségig kapcsolódhat a cselekményhez,
  • és több elkövető esetén, amíg a bcs. be nem végződik, addig a társtetteség és részesség is megvalósulhat.
Fogika # 2012.04.21. 18:10

Na egy régebbi egyetemi könyvemben találtam még pár dolgot.
Alapvetően tehát a befejezettség és bevégzettség elhatárolásának az elkövetők és a bcs. elévülése szempontjából van jelentősége:

  • az elévülés a bevégzettség után veszi kezdetét (pl. a jogellenes állapot megszűnésekor),
  • jogos védelmi helyzet a bevégzettségig kapcsolódhat a cselekményhez,
  • és több elkövető esetén, amíg a bcs. be nem végződik, addig a társtetteség és részesség is megvalósulhat.
Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.21. 18:10

A szakvizsgán nem foglalkoznak ilyen tisztán dogmatikai problémákkal.

Fogika # 2012.04.21. 18:08

Na egy régebbi egyetemi könyvemben találtam még pár dolgot.
Alapvetően tehát a befejezettség és bevégzettség elhatárolásának az elkövetők és a bcs. elévülése szempontjából van jelentősége:

  • az elévülés a bevégzettség után veszi kezdetét (pl. a jogellenes állapot megszűnésekor),
  • jogos védelmi helyzet a bevégzettségig kapcsolódhat a cselekményhez,
  • és több elkövető esetén, amíg a bcs. be nem végződik, addig a társtetteség és részesség is megvalósulhat.
Fogika # 2012.04.21. 16:56

Elvileg 5 esete van. Szakvizsgán kérdezik. A Belovics féle könyv csak 2 esetet említ, egyrészt az erőszakos közösülést, hiszen ugye ez esetben elég a nemi szervek érintkezése a befejezettséghez, és az élettani közösülés befejezésével válik a tényállás bevégzetté. A másik esete a könyv szerint a tartós és állapot bűncselekmények, pl. a személyi szabadság megsértésénél a jogellenes állapot megkezdésével befejezett lesz a bcs., és a jogellenes állapot befejezésével válik bevégzetté. Ugyanígy a lőfegyverrel, és robbanószerrel visszaélés törvényi tényállásainál, az elkövetési tárgyak engedély nélküli tartása esetében.
Hogy a másik 3 esete mi lehet, nem tudom... Tudja esetleg valaki?
Fontos lenne, hátha megkérdezik szakvizsgán.