Hivatalos személy


Khm-khm... # 2014.03.19. 00:39

Üdv!

Hasonló kérdésem lenne, mint előttem is, csak számomra nem teljesen tiszta, hogy államigazgatási feladatokkal megbízott szervhez tartozik-e a személy konkrétan.

A dolog lényege az, hogy nem tudom, hogy a börtönpszichológus állományban van-e vagy nem. Van egy illető ugyanis a szomszédomban, aki feljelentést óhajt tenni a fiam ellen, amiért arcul ütötte, és nem tudom, hogy ez hivatalos személy elleni erőszak vagy nem. Ő azt mondja, hogy ő hivatalos személy.

Nick Name # 2005.07.30. 13:24

Nem, dehogy.


Nick Name

kores # 2005.07.29. 15:34

Sziasztok!
Had kérdezzem meg:a polgárőr hivatalos szervnek minősűl?
kores

Merci19 # 2005.07.23. 09:22

Nagyon köszönöm a választ.
Az időből már ezekszerint kifutottam, mert a Polg. Hivatalban tettem csak bejelentést, ott meg lezárták az ügyet.
Mégcsak egy ejnye-bejnyét sem kapott a tanár úr. :(
Sajnálom, hogy nem találtam ide hamarabb, ilyen segítőkész emberek közé.

Nick Name # 2005.07.22. 15:35

Kedves Merci19,

30 napig lehet feljelentést tenni könnyű testi sértés vésége miatt. Közlekedési bűncselekmény az Általad írtak alapján nem jöhet szóba.


Nick Name

Merci19 # 2005.07.17. 14:24

Gondolom ez nekem szólt :)
Az eset egy parkolóban történt és nem igazán mérlegeltem, hogy milyen szabály ellen vétek, amikor a lányom az iskolából sírva jött haza, mert a tanár bántalmazta.
Szívem szerint, nő létemre ennek a férfi tanárnak lekevertem volna egyet, de amennyire lehet higgadtan viselkedtem.

Banyamancs # 2005.07.17. 12:22

Csak halkan kérdem, de a közlekedés biztonságának veszélyeztetése...?

Merci19 # 2005.07.17. 08:42

Még csak azt kérdezném, hogy meddig lehet az eset után feljelentést tenni a rendőrségen, könnyű testisértés miatt?
Köszönöm.

NRoni # 2005.07.14. 19:06

Szia Nick Name,

Rendben, értem.

Nick Name # 2005.07.14. 18:03

Így megint csak nem hivatalos, sőt még csak nem is közfeladatot ellátó személyről van szó. A személyi szabadság megsértésének bűnttete viszont felmerülhet.


Nick Name

Merci19 # 2005.07.14. 15:55

Köszönöm a válaszokat!

Ehhez a kérdésemhez hozzátartozik a "tanár "lehúzza" a jegyét" topikban lévő írásom, ahol leírtam, hogy a lányomat az o.főnöke a zongorának vágta.

Az orvosi látlelettel bementem az iskolába megbeszélni az esetet.
Ez már tanítási időn túl volt, az o.fő már az autójában ült, kértem, hogy szálljon ki és tisztázzuk, miért történt ez.
Nem volt hajlandó, tovább akart menni, én meg a kocsija elé álltam, hogy addig onnan nem megy el, ameddig az Igazgatónőhöz fel nem jön velem.
Sikerült, így együtt felmentünk.

Azzal fenyeget, hogy hivatalos személy elleni erőszakot követtem el.

Nick Name # 2005.07.14. 03:28

Kedves NRoni,

nincs köztünk vita, igazad van. Én csak merci19 kérdésére válaszoltam, arról nem bezséltem, amiről Te.


Nick Name

NRoni # 2005.07.13. 20:05

Hali Nick Name!

Értem, hogy elsosorban a Btk. szempontjából tekintesz az itt felmerülo kérdésekre.

Ennek ellenére nekem továbbra is az a véleményem, hogy ez még nem teszi minden szempontbóligazzá azt a lentebb szereplo állítást, hogy mivel a pedagógus közfeladatot ellátó személynek számít, ezért a munkáját végezve ugyanúgy kell tekinteni, mintha hivatalos személy lenne. Hiszen, legjobb tudásom szerint, csak bizonyos esetekben tekintenek rá hasonlóan, konkrétan a büntetõjogi védelem szempontjából.

A feljelentési kötelezettség szempontjából (ami egyenlo azzal, hogy ha elmulasztja megtenni a feljelentést akkor maga is buncselekményt követ el) pedig nem tekintenek rá hivatalos személyként. Ehelyett ebben a vonatkozásban ugyanazok a kötelezettségek érvényesek rá is, mint egy nem hivatalos személyre: csak adott esetekben van feljelentési kötelezettsége. Ilyen például az állam elleni buncselekményekkel, az államtitok megsértésével stb. kapcsolatos feljelentések.

Az elozo hozzászólásomban szereplo példát is ezért hoztam fel. Ott jól látszik, hogy szintén érinti a szituáció a Btk. témakörét - mégsem a hivatalos személyhez hasonlóan kell eljárnia a pedagógusnak.

Sot, koratel nyitó kérdéseben szereplo szituációban sem tekintenénk egy tanárt hivatalos személynek, tehát nem lenne feljelentési kötelezettsége.

Üdv:
Roni

Nick Name # 2005.07.13. 03:11

Kedves NRoni,

igazad van, de ez itt a büntetőjogi topic, ezért én - és gondolom, Banyamancs is - kizárólag a Btk szempontjából írta, amit írt.


Nick Name

NRoni # 2005.07.12. 22:07

Üdv Banyamancs és Nick Name!
Attól, hogy a pedagógus közfeladatot elláto személynek számít a közoktatási törv.-ben meghatározott esetben, nem jelenti azt, hogy ez ugyanaz mintha hivatalos személy lenne.
Tehát például se adatszolgáltatási, se feljelentési kötelezettsége nincs olyan esetben, amikor egy hivatalos személynek már lenne. (Pl. drogozik valamelyik tanuló. Ez a Btk.-ban a drog megszerzése, és birtoklása miatt már buncselekménynek számit. Mégis, ha a tanár úgy ítéli meg, hogy drogfogyasztás miatt szellemi/testi problémái vannak a diáknak, akkor mindössze a szülot/gondviselot kötelessége értesíteni, és egészségügyi szakember - orvos, esetleg pszichológus - segítségét kell kérnie. )

Banyamancs # 2005.07.12. 20:44

Köszi! :-))) Néha gyakorolni kell a büntetőjogot is, soha nem lehet tudni alapon... :-)

Nick Name # 2005.07.11. 17:23

Az enyém szerint is (veheted biztosnak). :))


Nick Name

Banyamancs # 2005.07.11. 15:42

Állj! Õ közfeladatot ellátó személynek számít, vagyis a munkáját végezve ugyanúgy kell tekinteni, mintha hivatalos személy lenne!
(Tudomásom szerint.)

Merci19 # 2005.07.11. 15:28

Üdv!
Ez az összes hivatalos személy?
Akkor egy iskolai tanár nem számít annak ugye?
Köszönöm a választ.

koratel # 2005.06.08. 19:12

Nagyon köszönöm a gyors választ!

Nick Name # 2005.06.08. 17:37

1. hivatalos személy:

  1. az országgyűlési képviselő,
  2. a köztársasági elnök,
  3. a miniszterelnök,
  4. a Kormány tagja, a politikai államtitkár,
  5. az alkotmánybíró, a bíró, az ügyész,
  6. az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese, valamint a külön biztosok,
  7. a helyi önkormányzati testületek tagja,
  8. a közjegyző és a közjegyzőhelyettes,
  9. az önálló bírósági végrehajtó és az önálló bírósági végrehajtó-helyettes,
  10. alkotmánybíróságnál, bíróságnál, ügyészségnél, államigazgatási szervnél, önkormányzati igazgatási szervnél, az Állami Számvevőszéknél, a Köztársaság Elnökének Hivatalánál, az Országgyűlés Hivatalánál szolgálatot teljesítő személy, akinek a tevékenysége a szerv rendeltetésszerű működéséhez tartozik,
  11. jogszabály alapján közhatalmi, államigazgatási feladatokkal megbízott szervnél, testületnél az a személy, aki közhatalmi, államigazgatási feladatot lát el.

Ennek megfelően az általad írtak hivatalos személyek, ha a hivatali hatáskörükben észlelt bűncselekmény miatt nem tesznek feljelentést, akkor tegyél Te, ugyanolyan jogod van. Arról, hogy ők tettek-e, akkor kérhetsz felvilágosítást, ha a dolog Téged is érint.


Nick Name

koratel # 2005.06.08. 11:58

Sajnos nem találom. Hol keressem? A közjegyző, a gyámhatóság, az okmányiroda hivatalos személyek? Hatóságok? Mit lehet tenni, ha nem teszik meg a feljelentést? Honnan tudhatom, hogy megtették-e?

TomSecret! # 2005.06.08. 11:55

Btk. 137.§ !
üdv


jogvédö

koratel # 2005.06.08. 11:50

Kérdésem, hogy ki számít hivatalos személynek és hatóságnak? Ha jól tudom nekik feljelentési kötelezettségük van, ha hamis okiratról szereznek tudomást. Utána lehet-e nézni, hogy megtették-e a feljelentést?