Fórum büntetőjog régebbi elöl     új hozzászólás

Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány

folyami géb # e-mail 2015.04.26. 18:09

Már régóta.

jozsef.s # e-mail 2015.04.26. 09:51

A kérdésem a következő volna fedhetetlent erkölcsi bizonyítványt kaphat -e az az illető aki 1992-ben lopás miatt 1-év börtönbüntetésre ítélték de ebből a büntetésből kedvezménnyel 9-honap után szabadult 1993-ban.

folyami géb # e-mail 2015.04.24. 09:57

Igen, a próbaidő lejártáig. Kivéve, ha ún. "előzetes mentesítésben" részesít a bíróság.

Nagy Zsolt # e-mail 2015.04.23. 10:47

Ha én (16 éves leszek és spha nem álltam eddig bíróság előtt) 2. rb. bűnsegédként elkövetett lopás vétségéért valamint 1 rb. bűnsegédként elkövetett orgazdaság vétségéért felfüggesztettet kapok, akkor az látható lesz az erkölcsi bizonyitványomba? Ha igen. Meddig?

Részletesebben: http://www.jogiforum.hu/forum/21/39016

Üdv. Nagy Zsolt

N.J. # e-mail 2015.04.07. 08:19

Tisztelt Fórumozók!
Egy érdekes kérdésben keresek választ. A tényvázlat lényege a következő. Egy Kft. 2008. évben éves ÁFA bevallási kötelezettséggel bírt amelynek nem tett eleget és pár hónapon belül el is adták a céget. Az adóhatósági ellenőrzés feltárta a kimenő számlákat a bejövőket pedig nem így megállapított 36.000.000,- forint adóhiányt. Fontos megemlíteni azon adótörvényeket amelyek szerint ha az éves bevallásra kötelezett adózó fizetendő ÁFA-ja eléri az 1.000.000,- forintot havi bevallásra kell áttérni. Az adóhatóság feljelentésében akként fogalmazott, hogy a Kft. nem tett eleget a 2008 évi június, július, augusztus és szeptember havi bevallási kötelezettségének és ezzel 36.000.000,- forint kiesést okozott a költségvetésnek. A nyomozás során megfogalmazott gyanúsítás pedig azon képen fogalmazódott, hogy a Kft. nem tett eleget a 2008. éves bevallási kötelezettségének és ezzel a költségvetésnek 36.000.000,- forint kiesést okozott és ekként fogalmaz a vádirat is. Igazságügyi szakértő megállapítja, hogy a vádirati cselekmény esetén az adózónak havi bevallási kötelezettsége volt éves pedig nem. Az igazságügyi szakértő nyilatkozatával az adóhatóság büntető feljelentése is egybecseng amelynek szövege szerint az adózó nem tett eleget a 2008. június, július, augusztus és szeptember havi bevallási kötelezettségének. Az eljárás 7 éve folyik és innentől érdekes az ügy az elévülés tekintetében. Ugyanis a Kft. valóban elmulasztott eleget tenni bevallási kötelezettségének de azon kötelezettségek a havi ÁFA bevallási kötelezettségek voltak. Az elévülés jelen esetben 5 év kezdő napja pedig a cselekmény befejezetté válásának napja. A utolsó havi bevallásának 2008. október 20. napon kellett volna eleget tenni tehát ettől a naptól kezdődik az elévülés amelyet megszakít a hatóságok az elkövetővel ellen az eljárás előbbre vitelét szolgáló cselekmények. Az elévülést megszakító cselekményeknél feltétel az, hogy azon cselekmény kapcsán keletkezzenek a nyomozati cselekmények amely cselekmény azonos az elévüléssel vizsgát cselekménnyel. (tényazonosság követelménye) Véleményem az, hogy nem lehet tényazonos az elkövetett havi bevallási kötelezettség elmulasztása a nyomozati cselekményekkel érintett éves bevallási kötelezettség elmulasztásával. A két kötelezettségének annyira elkülönül egymástól, hogy keletkezésük dátuma és így mulasztásuk is négy hónappal tér el egymástól. Az adóhatóság ugyan havi bevallások elmulasztását fogalmazta meg feljelentésében viszont a feljelentés cselekménye nem szakítja félbe az elévülést. Véleményem az, hogy ez egy vegyes mulasztásos cselekmény. Az elkövető az adójogi kötelezettségét szegi meg és ezzel büntetőjogi felelőssége keletkezik. A kötelezettség megszegése konkrét és körül írható az adójogi törvényekből. Jelen esetben az eljárás minden cselekménye nem az elkövetett kötelezettség megszegéséhez kapcsolódik, hanem egy olyan kötelezettség megszegéséhez amelyre az elkövető nem is volt kötelezett tehát nem is szeghette azt meg.
Véleményem az, hogy meg kell állapítani, hogy az elkövetett cselekmény elévülése bekövetkezett.
Viszont nem mindenki áll az általam megkérdezettek közül ezen az állásponton. Az ügy elsőfokú döntése másfél hónap múlva várhatóan megszületik. Szeretném az eljáró bíróságok meggyőzni az elévülésről és ebben kérem a szíves segítségét minden Fórumozónak esetlegesen konkrét jogegységi döntésekkel állásfoglalásokkal.
Minden hozzászólást előre is köszönök.
N.J.

Leone510 # e-mail 2015.03.31. 18:27

Szép jó napot mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne,h ha 2010-ben jogerősen kapott valaki 2 év 4 hónap börtönt és abból előzetesben 1év 2 hónapot már letöltött,és a maradék időre nem vonult be akkor annak van elévülési ideje?
Eltelt 5 év .......
Köszönöm a segitséget!

Gabo1128 # e-mail 2015.03.31. 09:08

Tiszteletem!
Érdeklődnék,hogy szerepel-e az erkölcsi bizonyítványomban vagy tiszta maradt? Magánlaksértés és könnyű testi sértés miatt, 2010 augusztusában ügyészi szakaszban 1 évre elhalasztották a vádemelést.Ezen idő alatt pártfogó tiszthez kellett járnom. Az 1 év eredményesen letelt,azóta sem vétettem a törvény ellen. A munkám miatt viszont szükség lenne a tiszta erkölcsi bizonyítványra.
Válaszokat előre is köszönöm.

giordano67 # e-mail 2015.03.30. 08:56

Tiszteletem!
2008-ban 1év börtönbüntetést kaptam 3 évre felfüggesztve.
Közterület felügyelőként szeretnék dolgozni.
Kaphatok-e erkölcsi bizonyítványt és ha igen abban szerepel-e a fent említett büntetés?

Köszönöm előre is válaszát.

folyami géb # e-mail 2015.03.27. 20:35

Egyik sem.

davids0124 # e-mail 2015.03.27. 18:38

Tisztelt segítőkész fórumozók!
Lenne egy olyan gondom, hogy 2007ben kaptam 2év börtönbüntetést 4évre felfüggesztve. az lejárt, azóta nem csináltam semmit, dolgoztam, feleségem van és tervezzük a közös jövőt. Az lenne a gondom, hogy ő amerikai állampolgár, beadtunk minden papírt a nagykövetségre az interjúm is megvolt, de rossz erkölcsit vittem. Ma kézhez kaptam azt az erkölcsit ami a követségre kell, de abban megtagadták a kiadást az előéletem miatt. nem tudok valamit tenni az ellen, hogy megkapjam? a feleségemn Floridában van,egyetemet kezdett és vár, hogy elkezdhessők ott a közös életünk. Nem lehetne valamiféle meghalgatást vagy fellebbezért tenni ez ügyben, hogy elmondjam miért is szeretnék kimenni és a hátammögötti 8 év bizonyítja, hogy tanultam abből a hülyeségből amit elkövettem.
köszönöm a válaszokat
Tisztelettel Laci

davids0124 # e-mail 2015.03.27. 18:29

Tisztelt segítőkész fórumozók!
Lenne egy olyan gondom, hogy 2007ben kaptam 2év börtönbüntetést 4évre felfüggesztve. az lejárt, azóta nem csináltam semmit, dolgoztam, feleségem van és tervezzük a közös jövőt. Az lenne a gondom, hogy ő amerikai állampolgár, beadtunk minden papírt a nagykövetségre az interjúm is megvolt, de rossz erkölcsit vittem. Ma kézhez kaptam azt az erkölcsit ami a követségre kell, de abban megtagadták a kiadást az előéletem miatt. nem tudok valamit tenni az ellen, hogy megkapjam? a feleségemn Floridában van,egyetemet kezdett és vár, hogy elkezdhessők ott a közös életünk. Nem lehetne valamiféle meghalgatást vagy fellebbezért tenni ez ügyben, hogy elmondjam miért is szeretnék kimenni és a hátammögötti 8 év bizonyítja, hogy tanultam abből a hülyeségből amit elkövettem.
köszönöm a válaszokat
Tisztelettel Laci

Gabez # e-mail 2015.03.27. 11:54

Tisztelt Szakértők!

Munkavállalás előtt állok, és a lelendő munkáltatóm megköveteli az erkölcsi bizonyítványt. Azt szeretném megkérdezni hogy a szabálysértések, illetve megrovások bekerülnek-e az erkölcsi bizonyítványba?

Üdvözlettel: Gabez

Agent Cooper # e-mail 2015.03.20. 16:16

Kedves Papi2!

Nem akadály!

Üdvözlettel: Agent Cooper

védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

Papi2 # e-mail 2015.03.19. 20:14

Üdv mindenkinek! 2011.01.20.án a Tescó-ban eltulajdonitottam kb 4500Ft értékben. Mondanom se kell lebuktam a termékeket kifizettem utólag nos mindez hiába feljelentettek elöször meghalgatásra kellett mennem a rendőrségre ahol felvették a jegyző könyvet és monták hogy lesz tárgyalás Tulajdon Elleni szabájsértés miatt és majd értesítenek na ez megis volt 2011.03.11.én. Hálistennek megusztam 20e Ft büntettésses és azóta jó úton járok hozzáteszem életem első rendörségi ügye volt és utolsó is remélem! Most viszont azt kérdezem hogy mind ez négy éve történt és szeretnék egy fegyver viselési engendégyt önvédelmi célra (gáz pisztolyhoz)a közeljövőben és hogy ennek van e akadálya az erkölcsiben benne van e ez az eset? Válaszokat köszönöm!

folyami géb # e-mail 2015.03.18. 14:50

Nem mindig 5 év a mentesítési idő, de bármennyi is, a büntetés kitöltésétől számít. Azaz, ha feltételessel szabadultál, akkor két variáció van:

• ha a büntetésből még egy év vagy azt azt meghaladó idő volt hátra, a kitöltés ideje egybeesik a feltétes eredményes elteltével,
  • ha egy évnél rövidebb idő volt hátra (ás emiatt feltételes egy év volt), akkor pedig amikor kitöltve szabadultál volna.
dmoan # e-mail 2015.03.17. 23:17

Tiszteletem!
Azzal a kérdéssel szeretnék önhöz fordulni, hogy a törvényi mentesités (az 5 év eltelte),mikortól számit? A feltételes szabadlábra helyezéstől? vagy a büntetés végétől?.2009.09.02-án helyeztek szabadlábra feltételesen, .nem volt ügyem , (sem elötte, sem azota).

Agent Cooper # e-mail 2015.03.17. 10:28

scalp, tiszta erkölcsit kaphat.

Agent Cooper # e-mail 2015.03.17. 10:27

honaaljkutya, ha előzetes mentesítésére nem került sor, abban az esetben nem kaphat tiszta erkölcsit.

scalp # e-mail 2015.03.13. 16:46

Tisztelt fórum.2011-ben pénzbüntetésre ítéltek,amit azonnal be is fizettem.Szeretnék állást találni nagyobb cégnél.Kérik a bejegyzésmentes erkölcsit is.Úgy olvastam a mentesítésem már bekövetkezett hogy befizettem az összeget.Mi lesz benne bejegyezve?Tiszta lesz,bejegyzésmentes?Köszönöm válaszukat.

honaaljkutya # e-mail 2015.03.07. 15:40

Szép napot! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz hogy 2013 agusztusában kaptam súlyos testisértési kisérlet , önbíráskodás, kábítószerr birtoklásért 2 év felföggesztett börtönbüntetést és 100.000ft pénzbírságot , arra emlékszem , hogy a bírónő aztmondta az erkölcsimbe nem kerül bele, de nem biztos csak úgy emlészem ... akkor van rá esély hogy tiszta erkölcsit kapjak , vagy fel lessz tüntetve benne? Válaszukat előre is köszönöm !Kovács Tibor

viki82 # e-mail 2015.03.07. 02:13

Üdvözlöm!

Segítségét szeretném kérni az alábbi ügyben:
Leendő munkáltatóm elhelyezkedésem feltételeként erkölcsi bizonyítványt kér tőlem.
Jelenleg 2013 októbere óta eljárás folyik ellenem 500.000 ft-ot meghaladó csalás és okirat hamisítás miatt. Ügyészségi szakaszban van a nyomozás,bírósági tárgyalás még nem volt.
Leendő munkáltatóm tudomást szerezhet erről az erkölcsi bizonyítványomból?

Válaszát előre is köszönöm!

Tomesz01 # e-mail 2015.03.03. 17:51

Kedves Fórumozók!

A kérdésem a következő lenne:Hogy tudom megkérni a tiszta erkölcsi bizonyítványt illetve,hogy mikor kaphatok.

Az esetem a következő:
2013.09.06-án volt ausztriában egy kerékpár lopásos ügyem.Addigra betöltöttem a 21. életévem.

1 évre ítéltek el, de abból 9 hónapot felfüggesztettek.
Szóval csak 3 hónapot kellett ott lennem.
Az országból nem tiltottak ki.
Úgy emlékszek,hogy 2 év próbaidőt kaptam.

Munkát szeretnék vállalni,és követelmény a tiszta erkölcsi bizonyítvány. Ha munkába tudnék állni,akkor normális életet élhetnék,illetve biztos anyagi forrásom lenne. (Abban dolgoznék amit szeretek)

Válaszukat előre is köszönöm!

Sammy17 # e-mail 2015.02.25. 10:22

Csak hogy újabb infót közöljek,természetesen nem mi fogalmaztuk meg és adtuk be a mentesítési kérelmet,hanem megbíztunk vele egy ügyvédet.Aki ugyan nem elsősorban büntetőperekre szakosodott(bár jelenleg is van hasonló ügye),de mégis csak ügyvéd.Ő sem volt teljesen képben ezzel kapcsolatban,de az a "vicces",hogy aki végigvitte az ügyünket,az sem tudott biztosan ezekre a kérdéseinkre válaszolni.
Mindenesetre köszönöm az eddigi infókat.

Öreg Tölgy # e-mail 2015.02.25. 09:07

A mentesítést illetően pedig kaptunk egy új infót, nevezetesen, hogy az érintett fiatalkorú volt. Ez annyit változtat a korábbiakon, hogy a törvényi mentesítés a főbüntetés letelte - azaz 2015. augusztus után - nem öt, hanem három évvel áll be, viszont a bírói mentesítés a kitöltés után azonnal kérhető (tehát már augusztustól).

Az sajnos továbbra sem derült ki, hogy a kérelmező bírói vagy kegyelmi mentesítést kért-e (az, hogy az IM-ből keresték, utóbbira utal). Ott viszont nincs idő előttiség, bármikor kérhető, más kérdés, hogy a köztársasági elnök diszkrecionális joga eldönteni, megadja-e. Általában nem szokta.

Mindenesetre augusztusig kiderül. Ha nem kapja meg, érdemes lenne augusztus után bírósági mentesítést kérni, és ha ennyire nem értünk hozzá, nem ártana jogi képviselő meghatalmazása sem.

Öreg Tölgy # e-mail 2015.02.25. 08:54

Kedves A.C.,

én viszont akárhogy is számolom, 2015. augusztus jön ki. Az 1998. évi XII. törvény 16. § (1) bekezdés c) pont ca) alpontja szerint nem utazhat külföldre, akit végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek, ...., a szabadságvesztés végrehajtásának utolsó napjáig.

Gondolom, abban egyetértünk, hogy a szabadságvesztés végrehajtása - ha feltételes szabadságra bocsátásra kerül sor - a feltételes szabadság eredményes eltelte esetén annak utolsó napján fejeződik be (kivéve a Btk 48. § /2/ bekezdést, de az itt most nem játszik, mert a hátralévő rész nem rövidebb, hanem hosszabb mint egy év - pontosan 1 év 4 hónap).

Az 1978. évi IV. törvény 48. § (1) bekezdése szerint a feltételes szabadság tartama azonos a szabadságvesztés hátralevő részével, de legalább egy év.(...). Ez jelen esetben 1 év 4 hónap.

Érdemben egyébként ugyanígy szól az új Btk 39. § (1) - (2) bekezdése is.

Remélem, abban is egyetértünk, hogy ha születik egy jogerős ítélet, amiben a vádlott a feltételes szabadságig letöltendő részt már az előzetes beszámításával kitöltötte, és a jogerőre emelkedéskor a terhelt szabadlábon van (Sammy 17 02.21., 17:11-es hozzászólásából ez is kiderül) akkor elméletileg két dolog lehetséges:

• vagy foganatba veszik a hátra lévő részt,
  • vagy – ha annak feltételei fennállnak – feltételes szabadságra bocsátják.

Ezt azonban nem a perbíró dönti el az ítéletben, hanem utóbb a bv. biró – akkor még a Bv. tvr. 8.§-a szerinti - eljárásban. Sammy utolsó hozzászólásából kiderült, hogy erre 2014. áprilisában került sor, a feltételes ekkor kezdődött, így akárhogy számolom, az 2015. augusztusában telik le, a büntetés ekkor lesz végrehajtott és innentől utazhat külföldre.