Tandíj adókedvezménye


makulatlanelme # 2007.12.24. 12:01

Sziasztok!

Már rendelkezem egy diplomával és most újra egyetemre járok - és természetesen tandíjat kell fizetnem.

Igénybe tudom-e venni a tandíj után járó adókedvezményt a 2007-es adóbevallásomban?

Azt hallottam, hogy már nem feltétel az első alapképzés az igénybevételhez. Kérlek erősítsétek meg, remélem nincs valamilyen kivétel ez alól!

Köszönöm!

bigdady # 2007.11.27. 16:14

Köszönöm tiszta a kép.

Jack13 # 2007.11.27. 16:12

Az ingatlan eladás egy egészen külön téma. Ha ingatlaneladásból volt 150.000 Ft jövedelmed akkor annak az adója 25% és kész.
A tandíjkedvezmény az összevont adóalap adóját csökkentheti (az ingatlanértékesítés ebbe nem tartozik bele mert az különadózó jövedelem) úgy ahogy azt az előbb leírtam. Most látom Kata83 másról ír, az a felnőttképzés kedvezménye, a Te eseted pedig tandíj kedvezménye ami változatlanul él. (felsőoktatási törvény szerinti hallgatói jogviszonyban áll a testvéred igaz?)
A 100.000 Ft-os korlát: ha több adókedvezményt is igénybe veszel, akkor ezek együttesen nem haladhatják meg a 100.000 Ft-ot (ilyenek vannak benne mint: biztosítások kedvezménye, tandíjkedvezmény, adományok kedvezménye...)
A halasztás: mondjuk idén fizetted a tandíjat, akkor majd a 2007.évi adóbevallásban lehetne a 60.000 Ft adókedvezményt igénybe venni. De mondjuk van más egyéb igénybevehető adókedvezményed is, ami már meghaladná a fent írt 100.000 Ft-ot akkor például ezt a 60.000 ft-ot halaszthatod jövő évre, azaz majd a 2008.évi adóbevallásnál veszed figyelembe mint adókedvezmény, viszont ebben az esetben az iskolának, aki majd az igazolást a befizetett tandíjról 2008.január 31-ig ki kell hogy adja, rá kellene írnia, hogy halasztod ennek az igénybevételét. Erről szól egyébként az SZJA tv. 36§ (4) pontja.
Nem tudom mennyire voltam érthető...

bigdady # 2007.11.27. 14:35

Tehát lehet. Kata83 nem mondott valósat.

1.Ez a 100 e Ft-os határba beletartozik ha ingatlant adtam el és nyereségem volt rajta 150.000 Ft (ez már a 25%)?

2.Ha igen akkor mi van ha halasztva kérem akkor is az adott évre vonatkozik? Nekem ez túl bonyolult.

Jack13 # 2007.11.27. 10:41

Az igazolást az iskolának annak nevére kell kiállítani aki az adókedvezményt igénybe kívánja venni, neki is kell befizetni. Ez a kedvezmény nem osztható meg, az általad idézett törvényhely (3) bekezdése erről szól (egy évben egy hallgatóra tekintettel csak egy valaki veheti igénybe) és valóban a befizetett összeg 30%-a, de maximum 60.000 Ft lehet. Vigyázz, mert van még egy 100.000 Ft-os korlát is (a törvényben felsorolt adókedvezmények együttes összege nem lehet több mint 100.000 Ft).

bigdady # 2007.11.26. 14:54

Akkor most szerintetek sem visszaigényelhető?

bigdady # 2007.11.23. 09:40

Viszont a tandíj visszaigényelhető, csaka 36-os paragrafusban van nem pedig a /A-ban. Szerintem visszaigényelhető. Most néztem az okt 10-től érvényes szja törvényben. Vagy nem jól gondolom?

"A tandíj kedvezménye
36. § (1) Az összevont adóalap adóját csökkenti a felsőoktatási törvény szerinti hallgatói jogviszony alapján a (3) bekezdésben említett magánszemély által az adóévben megfizetett képzési költség (tandíj, költségtérítés, egyéb térítés) igazolt összegének 30 százaléka, de legfeljebb évi 60 ezer forint a befizetésről a hallgató és a befizető magánszemély nevére kiállított igazolás alapján.598
(2) Az (1) bekezdésben említett igazolást a felsőoktatási intézmény a befizetés évét követő év január 31-éig adja ki a hallgatónak, feltéve, hogy a befizetésről kiállított, költségelszámolásra alkalmas bizonylaton, számlán az igazolás kiadásának tényét feltüntette.
(3) Az (1) bekezdésben említett levonási lehetőség ugyanazon adóévben, ugyanazon hallgató esetében egy igazolás alapján a hallgatót vagy a hallgató szülője (ideértve az örökbefogadó, a mostoha- és a nevelőszülőt is), nagyszülője, házastársa, testvére egyikét, közülük azt a személyt illeti meg, akit a hallgató kérésére az (1) bekezdésben említett igazoláson befizetőként feltüntettek.
(4) A hallgató választhatja a befizetett tandíj kedvezményének elhalasztott igénybevételét a következők szerint.599

  1. Abban az esetben, ha a hallgató hallgatói jogviszonya fennállásának bármely évében a (3) bekezdésben felsorolt magánszemélyek egyike sem veszi igénybe az (1) bekezdésben meghatározott adókedvezményt, akkor a hallgató - a c) pontban megjelölt igazolás alapján - nyilvántarthatja az adóévben (adóévekben) befizetett tandíj összegét abból a célból, hogy a hallgatói jogviszonyának első ízben történő megszűnése évét követően a tandíjfizetés évére vonatkozó rendelkezések szerint egyébként igénybe vehető adókedvezményt legfeljebb öt egymás utáni évben tetszőleges elosztásban érvényesítse.
  2. 600
  3. A tandíj kedvezményének elhalasztását, valamint a kedvezmény összegét az (1) bekezdésben meghatározott igazolásra az azt kiállító felsőoktatási intézmény rájegyzi. "
kata83 # 2007.11.15. 11:05

Nyugi. 2007. január 1-jén már rég hatályát vesztette az Szja tv. 36/A. §-a. tehát amit idén kifizetett, arra idén már nuku kedvezmény:(
Amennyiben a testvéred 2006. december 31-én a felnőttképzés díja kedvezményének halasztott igénybevételére jogosult volt, -és kérte a halsztást a 2006. évi befizetéseinek kedvezményeire - a kedvezményt az Szja tv. 2006. december 31-én hatályos 36/A. §-a szerint még igénybe veheti. de a 2007. évit már semmiképp.

bigdady # 2007.11.02. 20:16

?

bigdady # 2007.10.31. 16:48

Köszi Tivadar.

Valaki a 2-es kérdésre tudja a választ?

dezset # 2007.10.31. 16:01

Bigdady!

Számomra úgy tűnik, mindent tudsz. :-)

1.) Az intézmény által kiállított igazoláson kell az igénybe vevő adatainak szerepelnie. Ezt időben, általában nov vagy dec végéig be kell jelenteni a sulinak, egyébként automatikusan a testvéred nevére megy az igazolás.

2.) Szerintem nem lehet megbontani, de az intézménynél kérdezzetek rá azért.

3.)Természetesen, aki igénybe veszi az adókedvezményt, a jövedelemkorlát is arra vonatkozik.


Tivadar

bigdady # 2007.10.31. 13:32

Sziasztok!

Testvérem felsőoktatásban tanul és idén kifizetett 2 x 150.000 Ft tandíjat a két félévre.

Az szja 36/A. § szerint a felnőttképzés díjának 30%-a max évi 60.000 Ft elszámolható, amelyet a szülők vagy testvérek nevén is igénybe lehet venni ha a befizető nevénél fel van tüntetve pl a szülő vagy testvér neve.

  1. Kérdésem, hogy az azt jelenti, hogy a csekknek a tandíjról az én nevemre kell szólnia vagy hogy amikor kéri az igazolást (amit az adott évet követő év januárig kell kiadnia az iskolának) azon a testvér ill szülő neve szerepeljen, mint befizető?
  2. Mivel a 300.000 Ft 30%-a 90.000 ami ugye több, mint 60.000 Ft ezért lehet azt, hogy egyik igazolás egyik szülő másik féléves pedig másik szülő nevére (vagy testvérére) szóljon? És akkor 45.000-45.000 Ft összegben adóalapot csökkenthet (így az egész 90.000 Ft visszaigényelhető magyarul?)
  3. A szülőre ill testvérre vonatkozik ebben az esetben az évi 3,4 M Ft-os összjövedelemhatár?

Előre is köszönet.