Fordított ÁFA


Csakazértis # 2007.12.03. 10:45

Az új áfatörvény 2008 jannuár 1-töl lép életbe.
Én viszont továbbra sem értem a logikáját, pedig sokat utána olvastam.
Céget vezetek / építőipar / és dolgozunk cégeknek ill. magánszemélyeknek is.
Az anyagokat áfás számlára vásároltuk eddig.
Január 1-töl kinek milyen számlát kell, hogy írjak az elvégzett munkáról ? A szállítóm milyen számlát kell, hogy adjon nekem ?
Ha áfás beszerzésem van, de nem kell továbbhárítanom az áfá-t hogyan fogom visszaigényelni ?
És még egy kérdés. Ha a vevőm nem fizeti be az áfát akkor állítólag nekem kell, pedig meg sem kaptam.
Kérem azt aki érti, válaszoljon.

Jack13 # 2007.12.03. 11:48

Nem csodálom hogy nehéz követni, mert még a szakemberek sem tudják mindig... Továbbra is ÁFÁ-san fogod vásárolni az anyagokat. Amikor bizonyos építőipari szolgáltatásokat számlázol, akkor nem ÁFÁ-san fogod, hanem ráírod a számlára, hogy az ÁFÁ-t a vevő fizeti. Ez csak akkor igaz, ha ÁFA alanyok a vevőid, ha magánszemélyek vagy más nem ÁFA alanyok akkor továbbra is ÁFÁ-san számlázol.
A vevő befizeti az ÁFÁ-t, de ugyanabban a bevallásában le is vonhatja, ha egyébként ÁFA levonásra jogosult. Neked azért ez úgy számít, mintha ÁFÁ-s értékesítés lenne, tehát Te az anyagok számlájának ÁFA tartalmát továbbra is levonásba helyezheted.
A legnagyobb gond az, hogy mik azok az építőipari szolgáltatások amiket így kellene kezelni, mert az ÁFA törvény ezt elég nagyvonalúan kezeli, ebben megy a legnagyobb vita most, mert nem egyértelmű.

Csakazértis # 2007.12.03. 14:50

Köszi a gyors választ, azt értettem is.
De az olvasottak alapján ha anyagot veszek, a kereskedőnek átutalom az áfa összegét is, amelyet majd visszaigényelhetek.
Elvégzem a munkát, és egy áfa-kötelezett cégnek nem számlázom tovább. Tehát nem is fizeti ki nekem az áfát.
Olvasatomban tehát nekem kell az APEH-tól visszakérnem amit már számlára jóval előbb kifizettem a kereskedőnek ?
Tényleg jól értem ? Tényleg így van ?

Jack13 # 2007.12.03. 15:55

Igen, jól érted. Ez azt is fogja jelenteni egyébként, hogy sokan állandóan ÁFa visszaigénylők lesznek, és persze ettől kezdve bizton számíthatnak sűrűbb adóellenőrzésre is.

Csakazértis # 2007.12.04. 07:23

Értem. Köszi a segítséget.
Az olvasottak alapján azonban meg fogom keresni azt a kiskaput, hogy nekem számla alapján minden megbízóm áfá-san fizessen. Igy az állam megkapja tőlem az áfát, amit eddig is megkapott. És nem kell azért fájjon a fejem, hogy egy áthárított áfás számla után befizették-e az adót, vagy rajtam veri le az APEH jogosan.

És mégegyszer köszi a tanácsokat.

corsa03 # 2007.12.13. 05:57

Üdv.Segítséget, állásfoglalást szeretnék kérni e következőben:
Holland vevőnek szeretnék értékesíteni árut, milyen esetben állíthatom ki a számlámat 0 %-os áfával.
A vevő maga szállítja ki az árut, a számlán szerepel az EU-s adószáma, valamint bekérnék tőle egy büntetőjogi nyilatkozatott hogy az árut kiszállítja.
Előre is köszönöm!

Sücy # 2007.12.13. 06:50

Neked van EU-s adószámod?

corsa03 # 2007.12.13. 07:32

persze

Ditkesz # 2007.12.15. 12:59

Új ingatlant vásárolunk 22M+Áfa értékben decemberben. Most csak 1o %-ot fizetünk, a többit márciusban. Ezek szerint decemberben még fizetnünk kell az áfát is, de márciusban csak a nettó részt kell utalnunk??? Vagy mert idén köttetett a szerződés...

Jack13 # 2007.12.15. 13:52

Ha mint magánszemély vásároltad az ingatlant lényegtelen hogy idén vagy jövőre és csak ezt az egy darabot, ugyanaz vonatkozik Rád. 22 Mft + ÁFA = 26,4 Mft-ért vettél egy lakást, ennek a 10%-át idén fizeted, a többit jövőre az eladónak.

njudit # 2007.12.21. 08:56

Szép napot! Én még mindig sokmindent nem értek. Lakásokat építünk, eladásra, kft keretein belül. Ha jól értem, magánszemélynek történő értékesítés esetén az ÁFÁt ugyanúgy a cégünk fizeti be, mint eddig. És a vásárolt építőanyagok / alvállalkozói munkák után is én fizetem ki az ÁFÁt? Akkor a tüzépről nettó áron kell kapnom mindent? A visszaigénylés szabályai változnak? Mert idén bent marad kb 1millió ÁFA, mivel nem értük el a 4milliós árbevételt. Ez el fog veszni? Vagy visszaigényelhetem még? És ha igen, továbbra is kell a 4milliós bevétel?
Egy másik kérdeésem is lenne: Ha a hugom vett egy pici lakást kb 2 éve, és esetleg férjhez megy, és eladná, hogy vegyen egy nagyobbat, akkor most mi után kell adóznia? Tényleg a teljes összeg után? Válaszát előre is köszönöm!!! Judit

Jack13 # 2007.12.21. 09:46

A vásárolt építőanyagokat ugyanúgy ÁFÁ-san fogják számlázni, azaz a Te céged levonhatja. Viszont ha egy alvállalkozód számláz alvállalkozói munkát amiben netán anyag is van, az egész fordított adózású lesz, azaz a Te céged fogja az ÁFÁ-t bevallani, befizetni, és egyben levonni is, merthogy attól még a szolgáltatás igénybevevője is vagy egyben. A visszaigénylés szabályai változnak, az idén bent maradt ÁFA nem fog elveszni, jövő évre átviheted. A visszaigénylés attól függ, jövőre milyen gyakoriságú bevalló leszel (ugyanaz mint idén, mert a 2006.év az alap). Ha havi, akkor ha eléri a fizetendő és levonható ÁFA különbözete az 1Mft-ot, visszakérheted árbevételi korlát megszűnik. Arra számíts, hogy rögtön berendelnek ellenőrzésre. Negyedéves bevalló esetén 250eFt különbözetet kell elérni.
Húgod esete: jövedelem az eladási ár - megszerzésre fordított összeg különbözete. Ez az összeg a szerzés évében és az azt követő évben 0, a szerzés évét követő második évben 10, harmadik évben 40, negyedik évben 70 százalékkal csökkenthető lakás esetén.

njudit # 2007.12.21. 10:30

Szia Jack! Nagyon köszönöm a gyors választ, remélem nem lesz nagyobb gond! Kellemes Ünnepeket: Judit

njudit # 2007.12.21. 10:32

Még azt hadd kérdezzem meg, hogy mivel idén nem adtunk el semmit, áttettek éves adózónak. Így akkor mekkora különbözet kell? És az ellenőrzésre a visszaigénylés miatt számítsak, ill. annak időpontjában?
Köszi: Judit

Jack13 # 2007.12.21. 12:44

Mondom hogy nem az idei év számít, hanem a 2006. Tehát idén milyen bevallók voltatok áfailag? Ellenőrizni azt szokták, aki ÁFÁ-t visszakér, ún. kiutalás előtti ellenőrzés keretei között. Magyarul ha beadtad azt az ÁFA bevallást, amiben visszakérsz ÁFÁ-t, annak kiutalása előtt...

njudit # 2007.12.21. 15:01

Szia! Idén éves bevallók, de 2006-ban adtunk el 2 házat, tehát nem igazán tudom, miért. A könyvelő olyasmit mondott, hogy a negyedéves áfa különbözet nem ért el x összeget???

Csakazértis # 2008.01.10. 20:37

Kedves Jack13
Olvastam az Apeh állásfoglalását a fordított áfáról.
Véleményed szerint milyen számlát kell kiálítanom egy most folyamatban lévő villanyszerelési munkánkról, ami egy raktárépület lesz.
Természetesen a megbízóm áfaköteles.

Jack13 # 2008.01.10. 22:12

A most folyamatban levő alatt azt érted hogy a szerződés még tavalyi és volt már netán részteljesítés? Mert akkor még normál ÁFÁ-san. Viszont ha teljesen idei akkor fordított ÁFÁ-s lesz.

Csakazértis # 2008.01.11. 10:15

Teljesen idei, tehát fordított áfás. Sajnos.
Egyébként köszi a választ.

tim72 # 2008.01.16. 11:20

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni az alábbiakban:

Generálkivetelezéssel foglalkozó cég vagyunk- nem magánszemélyeknek értékesítünk - fővállalkozási szerződés keretein belül végezzük tevékenységünket.

Múlt héten voltam egy előadáson, ahol azt mondták, hogy a fővállalkozási szerződés keretein belül végzett tevékenységre (generálkivitelezés) nem vonatkozik a fordított adózási mód, mivel a Ptk. szerint nem minősül építési-szerelési szerződésnek.

Esetemben ez azt jeleni, hogy köztem és az alvállalkozó között fordított adózás áll fent, de a beruházó/megbízó és köztem nem.

Tud valaki segíteni abban, hogy megállja-e a helyét a fenti értelmezés?

Kértem APEH állásfoglalást is, de természetesen az még nem érkezett meg...

Előre is köszönöm a segítséget!

shifty # 2008.01.16. 14:11

Sziasztok!

Nekem is építőiparral kapcsolatban lenne kérdésem.

Ha például építőipari cégként, alvállalkozóként unios tagországból rendelek kész nyílászárókat, tudomásom szerint az áfát a célországban, annak szabályai szerint kell megfizetnem.
Tehát a szerkezeteket áfa nélkül kapom meg, beépítem és az új áfa törvények alapján áfa nélkül számlázom tovább a fővállalkozó felé.

Ebben az esetben nem fizetek be és nem igényelek vissza semmit és kimaradok a dolog áfa részéből, ergo nem áll benne a pénzem amíg vissza nem igénylem?

A válaszokat előre is köszönöm!

Jack13 # 2008.01.18. 21:43

Shifty, kissé leegyszerűsítve ugyan a dolgot, de így van

Gisi # 2008.01.19. 15:49

Sziasztok !

Új vagyok még itt.

Egy roppant egyszerű és érdekes kérdésem lenne, sajnos sehol nem találtam rá választ.

Fordított áfázással kapcs. kérdésem lenne.
Saját Kft-ém ad ki számlát villanyszerelési munkárol cégnek vagy magánszemélynek.

a számla végösszege 90.000 Ft.

Abból 80E volt (az anyag amit fizettem bruttóba ahol megvásároltam).
Munkabér 10E volt. (br)

Namármost ha cégnek számlázok akkor a számlán

Az anyag 66.666 Ft (nettó) mivel fordított áfa
a munkabér 8.333 Ft (nettó ) .

Összesen 75.000 (nettó) ezt kapom meg készpénzben a vevőtöl (cégtől).

Dehát az anyagot így is úgy is ki kell fizetnem bruttóba és akkor 5.000 minuszba vagyok ez hogy létezik?

És ha magánszemélynek számlázok.

Ha valaki tudna ebben segíteni akkor nagyon megköszönném.

Üdvözlettel Gergő

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.19. 17:53

Ja, mínuszba vagy. Majd visszaigényled.

Jack13 # 2008.01.20. 08:58

Az anyagot amikor vásárolod az valójában 66.666 + ÁFA ha jól értem, ez Neked 66.666 ft költség, mert az ÁFÁ-t levonhatod ha ÁFA levonásra jogosult vagy (a munkabér nettó részét nem értem...)